AGATA HERC - DOGOTERAPIA | MAGDALENA ŻYŁKA - ZESTAW ĆWICZEŃ ROZWIJAJĄCYCH ORIENTACJĘ W PRZESTRZENI | MAGDALENA ŻYŁKA - TERAPIA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI W PISANIU | JOANNA BORYS - KARTA PRACY NA LEKCJE GEOGRAFII - KLIMATOGRAM | JOANNA BORYS - KARTA PRACY NA LEKCJE GEOGRAFII - KIERUNKI GEOGRAFICZNE | JOANNA BORYS - KARTA PRACY NA LEKCJE PRZYRODY I ZAJĘĆ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - OBSERWUJEMY POGODĘ | JOANNA BORYS - KARTA PRACY NA LEKCJE PRZYRODY I ZAJĘĆ EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - DRZEWO | MONIKA BIEGAŃSKA - TERAPIA RĘKI, ĆWICZENIA | MONIKA BIEGAŃSKA - AUTYZM I ZESPÓŁ ASPERGERA | MONIKA BIEGAŃSKA - FUNKCJONOWANIE OSÓB Z ZESPOŁEM ASPERGERA | MONIKA BIEGAŃSKA - 7 KROKÓW KONTROLI POLECENIOWEJ | SYLWIA CHRABĄSZCZ - ĆWICZENIA KOORDYNACYJNE W TERAPII SI OKIEM PRAKTYKA

PUBLIKACJE

AGATA HERC - DOGOTERAPIA

Czym jest dogoterapia ?

Jest to terapia z bezpośrednim kontaktem ze zwięrzeciem - w tym wypadku z psem.
Pies jako terapeuta wspomaga rozwój dziecka, motywuje do pracy, stwarza przyjazdną atmosferę. Zwierze nie ocenia, nie krytykuje. Akceptuje w pełni niepełnosprawna osobę. Dzięki temu pacjent ma wiekszą motywację do wykonywania cwiczeń bez ospania i pomocy - co powoduje wiekszą samodzielność.
Dogoterapia jako metoda wspomagania może być stosowana w pracy z róznymi rodzajami niepełnosprawności np:

* osoby z niepełnosprawnością intelektualną
* osoby z cechami autystycznymi
* osoby z zaburzeniami zachowań
* osoby z zespołem Dawna
* dzieci z porażeniem mózgowym
* dzieci z padaczką

W zajęciach uczestniczyć może każda osoba, która nie jest uczulona na sierść psa.
"Za udziałem psa w terapii przemawia historia jego przyjaźni z człowiekiem oraz jego zdolność kontaktu i komunikowania się z ludźmi. Pies jest symbolem bezinteresownej milości i bezgranicznego oddania. Likwiduje poczucie samotności i pozwala zapomnieć o świecie pełnym niedoskonalości i pospiechu.
Pies sprawia, że człowiek czuje sie kochany i wartościowy".

Programy terapeutyczne:

Program terapeutyczny AAT
Spełnia on funkcje:
- fizyczne: rozwijanie funkcji motorycznych, rozwijanie umiejętnosci poruszania się na wózku, rozwijanie równowagi.
- zdrowie psychiczne: rozwijanie werbalnego porozumiewania sie członków grupy, rozwijanie umiejętności skupiania uwagi, rozwijanie umiejętności wypoczynku, podnoszenie pewności siebie, obniżanie lęku, obniżanie samotności
- edukacyjne: rozwijanie słownictwa, polepszanie pamięci krótko i długo terminowej, rozwijanie pojęć takich jak: wielkość, kolor.
- motywacyjne: rozwijanie chęci brania udziału w zajęciach z grupą, rozwijanie interakcji z innymi uczestnikami zajęc.

Zajęcia AAA
- zajęcia z udziałem psa, dostarczające możliwości motywacyjnych, edukacyjnych, rekreacyjnych jak i korzyści terapeutycznych podnoszących jakość życia.
- spotkania opierające się na przebywaniu i zabawie ze zwierzęciem.