Warsztaty Terapii Zajęciowej

Pracownia podpałki i ceramiczna

W ramach współpracy od listopada uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Chorzowie na ul. Beskidzkiej. Na zajęcia uczniowie chodzą 1 lub 2 razy w miesiącu. Zajęcia odbywają się w pracowni zawodowej - podpałki oraz ceramiki.

W pracowni zawodowej uczniowie pracują na różnych stanowiskach zajmując się obróbką drewna i papieru, która ma na celu wykonanie podpałki do rozpalania ognia m.in. w kominku. Uczniowie poznają nie tylko etapy wykonania podpałki, ale również uczą się korzystania z różnych narzędzi takich jak gilotyna do cięcia drewna oraz gilotyna do cięcia papieru. Praca w pracowni uczy nie tylko organizacji stanowiska pracy i dokładności, ale również ma wymiar terapeutyczny, ponieważ działa na uczniów wyciszająco i odprężająco oraz sprawia, że wzrasta ich poczucie własnej wartości dając dużo satysfakcji z wykonanego półproduktu.

Uczniowie korzystają również z pracowni ceramicznej gdzie wykonują z gliny przedmioty dekoracyjne, a następnie po wypaleniu ich w piecu mogą je pomalować specjalnymi farbami do szkliwienia według własnego pomysłu. Zajęcia te mają terapeutyczny wpływ na naszych uczniów, ponieważ ugniatanie i wyrabianie gliny działa odprężająco i wyciszająco. Efekt ten jest zauważalny od razu. Uczniowie uczą się również właściwego stosunku do pracy, podnoszą poziom zarówno kreatywności jak i własnej samooceny. Na warsztatach uczniowie integrują się również z mieszkańcami i pracownikami, którzy zawsze dbają o miłą atmosferę.