Kronika Szkolna 2022/2023

  • Życzenia

    Zdrowych, pogodnych i spokojnych

    Świąt Wielkanocnych

    dla uczniów, rodziców i przyjaciół Szkoły

    życzy

    Dyrekcja

    oraz pracownicy Szkoły

  • Dzień Otwarty

    DZIEŃ OTWARTY

    w Zespole Szkół Specjalnych Nr 3 w Chorzowie

    - Szkoła Podstawowa Nr 26

    - Szkoła Branżowa I Stopnia

    - Trzyletnia Szkoła Przysposabiająca do Pracy

    11 kwietnia 2024r.

    16.00 – 18.00

    Chorzów, ul. 3 Maja 16

     

    - prezentacja multimedialna szkoły

    - warsztaty kulinarne

    - zajęcia artystyczno-teatralne

    - zajęcia muzyczne z gitarą i tamburynem

    - zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D

    - zajęcia sportowe

    - zajęcia plastyczno-rękodzielnicze

     

    Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 serdecznie zapraszają rodziców z dziećmi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną

  • Przedświąteczny czas ...

    Okres przed Wielkanocą to wyjątkowy czas, który mobilizuje do przystrajania przestrzeni wokół nas i wykonywania świątecznych ozdób. Tak też jest i w naszej szkole. Uczniowie wraz z nauczycielami ozdabiają sale lekcyjne a także wykonują piękne, niepowtarzalne i kreatywne ozdoby w kolorach wiosny, które wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój. Wykorzystują do tego różne techniki i materiały o różnej fakturze. Pod okiem nauczycieli powstają również świąteczne wypieki, których zapach roznosi się po szkolnych korytarzach zapewniając wielkanocny  klimat.

  • Mecz piłki nożnej Polska - Bułgaria

    26 marca 2024r, odbył się mecz eliminacji mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej Polska - Bułgaria. Młodzieżowa reprezentacja Polski zaprezentowała się przed szeroką publicznością na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Kibicami na tym meczu, wśród kilkutysięcznej publiczności, byli także uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z opiekunami dopingowali polskiej kadrze. Magia tego miejsca sprawiła, że wszyscy przeżyli niesamowitą sportową przygodę. Reprezentacja Polski U-21 uważana jest za bezpośrednie zaplecze dorosłej kadry więc wszyscy zawodnicy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Mecz zakończył się wynikiem 0:1 dla gości ale najważniejsze były sportowe emocje, kulturalny doping i możliwość uczestniczenia w tym sportowym wydarzeniu.

  • Chorzowski Jarmark Wielkanocny

    W dniach 22 - 24 marca 2024 r na Rynku w Chorzowie odbył się Chorzowski Jarmark Wielkanocny. W programie tego wydarzenia były stoiska gastronomiczne, rękodzielnicze, warsztaty, gry plenerowe, występy artystyczne oraz kiermasz i stoiska handlowe. W czasie Jarmarku można było zrobić zdjęcie przy pisankach wielkanocnych w rozmiarze XXL, które zostały ozdobione m.in. przez chorzowskie szkoły i przedszkola. Wśród nich była także pisanka z naszej szkoły ozdobiona barwami chorzowskiego klubu sportowego „Ruch” oraz barwami flagi Chorzowa. W pierwszym dniu Jarmarku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w organizowanych zajęciach rękodzielniczych oraz podziwiali piękne świąteczne ozdoby eksponowane na stoiskach, co wprowadziło ich w świąteczny nastrój.

  • Lekcja biblioteczna - Hobbit

    W piątek, 22 marca 2024r, uczniowie klasy 6 odwiedzili filię Biblioteki Miejskiej przy Placu Mickiewicza. Zajęcia dotyczyły lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem. Na początku uczniowie zapoznali się z postacią autora – J.R.R. Tolkiena – wysłuchali krótkiej relacji o jego życiu oraz twórczości. Następnie zapoznali się z krainą hobbitów, omówili występujące w utworze rasy, a także przypomnieli sobie głównych bohaterów. W kolejnej części zajęć wspólnie omówili poszczególne etapy wędrówki Bilba i jego przyjaciół w drodze do smoka Smauga, zamieszkującego Samotną Górę. Zajęcia urozmaiciły rozsypanki oraz krótki teleturniej zagadek, opisanych w lekturze.

  • Zajęcia w Skansenie - warsztaty "Marzanna i gaik"

    W pierwszym dniu wiosny uczniowie klas: I, II, III ,I – II zet, II – III zet, IV – VIII zet, V – VIII zet, Vb oraz III SPP udali się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Wszyscy wzięli udział w warsztatach pt: „Marzanna i gaik”, podczas których zostały wykonane piękne kolorowe marzanny. Uczniowie nauczyli się również staropolskiej wiosennej piosenki. Po krótkim spacerze z przewodnikiem Skansenu uczestnicy warsztatów spalili zrobione przez siebie marzanny. Staropolski zwyczaj okazał się bardzo udany ponieważ przez cały dzień towarzyszyło dzieciom słońce.

  • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

    21 marca każdego roku, już od 2006r, obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki nie do pary – symbol tego dnia. Skarpetki pojawiły się także na szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę na szkolnym korytarzu zawierającą najważniejsze informacje dotyczące istoty Zespołu Downa. Na ten temat rozmawiano także na zajęciach wyjaśniając uczniom znaczenie wsparcia dla osób z zespołem Downa i akceptacji ich odmienności.

  • Konkurs Pismaczka - Piramida żywienia

    W marcu redakcja szkolnej gazetki „Pismaczek” przeprowadziła konkurs pt: „Piramida żywienia”. Wpłynęło wiele ciekawych prac. Przy tworzeniu piramid żywienia uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ponieważ wzięło w nim udział aż 16 klas. Wszystkie prace zostały docenione. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie i gratulujemy

  • Lekcja biblioteczna - Tradycje Wielkanocne

    19 oraz 20 marca 2024 roku Filię nr 5 przy Placu Adama Mickiewicza odwiedzili uczniowie klas I-III, II-III zet, IV- VIII zet oraz I-III SPP. Tematem zajęć były Tradycje Wielkanocne. Uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów składa się palma wielkanocna, omówili również zawartość koszyczka wielkanocnego. Zobaczyli także jak można przygotować tradycyjne kolorowe pisanki. Na koniec czekała na uczniów chwila rozrywki, która podsumowała zajęcia,

  • Regionalny Turniej Badmintona

    18 marca 2024 roku, na hali MORiS przy ul Dąbrowskiego w Chorzowie, odbył się Regionalny Turniej Badmintona Szkół Specjalnych. W tym wydarzeniu sportowym udział wzięli uczniowie z Chorzowa i Świętochłowic a mecze odbywały się w systemie „każdy z każdym”. Organizatorem Turnieju była Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 w Chorzowie. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – chłopcy i dziewczęta szkół podstawowych. Po podsumowaniu wszystkich punktów ogłoszono wyniki. Wśród chłopców na najwyższym podium uplasował się Martin – uczeń VIII klasy naszej szkoły a Nadia z klasy VII zajęła III miejsce. Turniej odbywał się zgodnie z zasadami fair - play a uczniowie dostarczyli wiele pozytywnych sportowych emocji.

  • Sweettargi

    18 marca 2024 roku po raz kolejny mięliśmy możliwość uczestniczyć w Sweettargach odbywających się w Centrum Kongresowym w Katowicach. Wycieczkę zorganizowano dla wszystkich uczniów szkoły branżowej ponieważ Sweettargi stanowią niezrównane źródło inspiracji i wiedzy oraz pozwalają poszerzyć horyzonty. Młodzież zapoznała się z nowoczesnym sprzętem używanym w przemyśle cukierniczym, lodziarskim oraz piekarniczym. Uczniowie obserwowali warsztaty z zakresu dekoracji wyrobów cukierniczych, pokazy innowacji z branży, mogli posłuchać wykładów o produkcji czekolady, lodów, ciast i deserów. Degustacje różnych, nietuzinkowych lodów i ciastek umożliwiły uczniom poznanie nowych smaków.

  • Lekcja biblioteczna - "Pan Tadeusz"

    7 marca 2024 roku uczniowie klasy V oraz klasy VI uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Fili nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zajęcia dotyczyły lektury szkolnej  pt. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza i były doskonałym uzupełnieniem do wcześniej omawianych fragmentów lektury na lekcji w szkole. Uczniowie wraz z Panem Wojtkiem omówili charakterystyczne  elementy w dworku w Soplicowie, tajemnice oraz ciekawostki historyczne z nimi związane. Następnie zwrócili uwagę na postacie bohaterów oraz ich romanse pojawiające się na kartach epopei.

  • Dzień Kobiet

    Dzień Kobiet to święto każdej kobiety obchodzone 8 marca każdego roku. Międzynarodowy charakter tego święta można datować od roku 1910 gdy odbyła się w Kopenhadze Międzynarodowa Konwencja Kobiet Pracujących. Kolorami tego święta są fiolet, zieleń i biel, które symbolizują sprawiedliwość i godność, nadzieję oraz czystość. Jednym z najczęściej wybieranych prezentów z tej okazji są kwiaty oraz czekoladki. Dzień Kobiet to podkreślenie zasług kobiet na polu światowej nauki, propagowanie idei równouprawnienia a takze nadanie praw wyborczych kobietom. W tym dniu panie i dziewczynki z naszej szkoły usłyszały od męskiej części naszej społeczności szkolnej dużo ciepłych słów i życzeń oraz otrzymały kwiaty i słodkie upominki. Udekorowane zostały także sale i szkolny korytarz.

  • Turniej Uno i Rumikub 2024

    5 marca 2024 odbył się kolejny Turniej Uno i Rumikub. Jak co roku było wielu uczestników. W pierwszej turze wyłoniliśmy 4 najlepszych graczy z danego stolika. W drugiej turze uczniowie walczyli o tytuł Mistrza Uno i Mistrza Rumikub. Najlepsi gracze Uno to: Patryk, Vanessa, Laura, Jessica i Daniel. Najlepsi gracze Rumikub to: Paweł, Adrian, Wiktoria. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i w doskonałych humorach wrócili do domu.

  • Lekcja biblioteczna - lektury

    1 marca 2024 roku uczniowie klas VIII oraz I Branżowej odwiedzili Filię nr 5 przy Placu Adama Mickiewicza. W nawiązaniu do lektury pt. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej poruszono trudny temat obozów hitlerowskich oraz ich ofiar. Omówiono również kilka opowiadań ze zbiorku – "Profesor Spanner", "Dno" oraz "Kobieta cmentarna" w oparciu o przygotowaną prezentacje.

  • Mecz futsalu

    W ramach innowacji prowadzonej przez nauczycieli wychowania fizycznego grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w meczu futsalu. 28 lutego 2024 roku, na hali sportowej MORiS, przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie, odbył się mecz piłki halowej pomiędzy Ruchem Chorzów i Legią Warszawa. Spotkanie odbyło się w ramach Fogo Futsal Ekstraklasa. Piłkarze walczyli o kolejne punkty w tym sezonie. Był to bardzo emocjonujący i pełen zwrotów akcji mecz z 10 golami. W ostatnich dwóch minutach padły 4 gole a mecz zakończył się remisem 5:5. Uczniowie w kulturalny sposób kibicowali swojej drużynie stosując zasady fair play i dopingowali zawodnikom w sportowej rywalizacji.

  • Wycieczka Wieże KWK Polska

    16 lutego klasa II-III a spp wybrała się na ciekawą wycieczkę do Świętochłowic. Historia Kopalni węgla kamiennego ,,Polska" , do której należały wieże rozpoczyna się w roku 1873. Wtedy to z połączenia pól górniczych powstała kopalnia ,,Deutschland", jej włascicielem był Guido Henckel von Donnersmarck. Po roku 1922 zmieniono jej nazwę na ,,Niemcy" a w roku 1937 na ,,Polska".  W roku 1995 zaprzestano wydobycia na skutek wyczerpania złóż węgla kamiennego. Obecnie pamiątkami po kopalni ,,Polska" są budynki dyrekcji kopalni oraz dwie wieże wyciągowe. Pierwsza z wież to Wieża Basztowa, wybudowana w  roku 1908 do obsługi poziomu 180 m. Wysokość 29,7 m (32,5 m). Druga to Wieża Kozłowa - wybudowana 1891 r. służyła do obsługi poziomu 225 m. Wysokość wieży ok. 23 m.  W 2015 roku Wieże KWK Polska trafiły pod skrzydła Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach  -  nie tylko szybko stając się  jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, ale przede wszystkim ważnym punktem kulturalnym miasta i regionu. Ciekawe miejsce blisko naszej szkoły.

  • Nasze prace - Znani i nieznani

    Uczniowie klas SPP na zajęciach wykonali piękne prace, których tematem było: „Znani i nieznani”. Na szkolnym korytarzu wiszą portrety osób, które kojarzyć możemy z gazet, telewizji, internetu czy z książek. Wszystkie portrety wykonane są bardzo starannie i precyzyjnie. Prace wykonane są różną techniką ale wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.

  • Bezpieczne ferie zimowe

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 w Chorzowie
    ul. 3 Maja 16
  • 32 2410-337

Galeria zdjęć