Szkoła Podstawowa nr 38 w Chorzowie zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Woda – moc życia” edycja 3. Celami Konkursu było: uświadomienie znaczenia wody w życiu naszej planety i organizmu człowieka, zwierząt i roślin oraz konieczności jej oszczędzania a także budzenie wrażliwości na piękno przyrody. Konkurs skierowany był do uczniów klas I – III a tematem przewodnim prac był: „Podwodny Świat”. W kwietniu ogłoszono wyniki a organizatorzy Konkursu przekazali nagrody. Miło nam poinformować, że miejsca na podium zajęli uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas III - I miejsce Jakub, w kategorii klas II - II miejsce Marcel, natomiast wyróżnienia otrzymali Kuba i Piotr – obaj uczniowie klasy I – III zet. Dyplom za udział w Konkursie otrzymała również Paulina – uczennica klasy III. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Śląski Ogród Zoologiczny był organizatorem Konkursu Plastycznego „Eko Zwierzak”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa śląskiego. Celem Konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci oraz zwrócenie uwagi na potrzebę segregacji odpadów i możliwości ich powtórnego wykorzystania. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej – modelu zwierzaka z wykorzystaniem surowców wtórnych. 25 kwietnia 2025r ogłoszono wyniki: w kategorii klas VII – VIII na podium trafiła praca ucznia naszej szkoły. Jury Konkursu zdecydowało, że Baranek DE wykonany przez Demiana zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy! Poniżej przedstawiamy również prace innych uczniów naszej szkoły ponieważ wszystkie są ciekawe i łączą sztukę z ekologią.
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 w Bytomiu zorganizowała Konkurs na Najlepszy Sernik Wielkanocny. Udział w Konkursie wzięli uczniowie szkół branżowych o kierunku cukiernik i kucharz. Organizatorzy dali dowolność w przygotowaniu sernika jeśli chodzi o kształt, dekorację i technikę przygotowania ale wszystkie produkty i surowce użyte do produkcji musiały być jadalne. Dodatkowym atutem było przygotowanie receptury na produkt w ciekawej formie graficznej. 11 kwietnia 2025r nastąpił finał Konkursu i wśród ciast, które dostarczono z całego województwa, wyłoniono zwycięzców. Miło nam ogłosić, że wyróżnienie otrzymała Martyna z klasy II szkoły branżowej. Gratulujemy !
16 kwietnia odbył się kolejny, długo wyczekiwany Turniej Uno i Rumikub 2025. Do rozgrywek zapisało się prawie 40 uczniów i jak zwykle były bardzo zacięte. Po 2 godzinach zmagań wszystko było jasne. Mistrzem Rumikuba został Mateusz z III br, wicemistrzowie to Olek i Jakub. Mistrzyni Uno to Agnieszka i mistrz Tomek K. Kolejne miejsca zajęli: Kasandra, Lisa i Tomek S. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!! Zapraszamy za rok :)
W ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie” klasy I oraz I – III zet stworzyli oryginalne ramki na zdjęcia z patyków zebranych podczas wiosennego spaceru. Z pomocą nauczycieli związali patyki sznurem a następnie pięknie ozdobili. Efekty pracy można podziwiać na zdjęciach.
24 kwietnia 2025r, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników diecezjalnego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół specjalnych z okazji jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej pt: „Moja rodzina – moja parafia – moja diecezja”. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach pod honorowym patronatem Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Katowickiej. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w formie plakatu i dowolną techniką, który ukazuje rolę wspólnoty Kościoła w codziennym życiu chrześcijanina. Z naszej szkoły na konkurs zgłoszono 3 prace plastyczne i miło nam poinformować, że praca ucznia Tobiasza z klasy V – VIII B zet, zdobyła III miejsce. Nagrody wręczał biskup Marek Szkudło.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Już miesiąc wcześniej odbywały się zajęcia związane z tym tematem. Uczniowie wszystkich klas SPP wzięli udział w konkursie „Stwórz własną książkę”. Przygotowanie książki poprzedziły zajęcia prowadzone przez panią Anią – naszą bibliotekarkę, która omówiła budowę książki, rodzaje książek i wybrane pozycje dla młodzieży. Dwa tygodnie później zadaniem uczestników było stworzenie własnej klasowej książki wykonanej wybraną techniką i w dowolnym formacie
Na początku kwietnia klasie I oraz klasie I – III zet udało się zrealizować kolejne zadanie z Projektu „Klasa w terenie” – Lektura pod gołym niebem. Uczniom została przeczytana książka pt.: „jak Wojtek została strażakiem”, autorstwa Czesława Jantarskiego. Następnie w grupach wraz z wychowawcą tworzyli plan wydarzeń na podstawie ilustracji.
W pierwszych dniach kwietnia uczniowie klasy I oraz klasy I – III zet zrealizowali kolejne zadanie z Projektu „Klasa w terenie”. Wraz z wychowawcami, wyposażeni w lupy, wybrali się na poszukiwanie wiosny a rezultaty zostały uwiecznione na zdjęciach.
Zdrowych, pogodnych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych
dla uczniów, rodziców i przyjaciół Szkoły
życzy
Dyrekcja
oraz pracownicy Szkoły
W ostatni dzień przed wiosenną przerwą świąteczną – 16 kwietnia 2025r, odbyła się uroczysta świąteczna akademia. Uczniowie zaprezentowali informacje związane z symboliką krzyża, która jest inna w różnych tradycjach ale każda z nich odnosi się do Świąt Wielkanocnych. Słowa i muzyka związana z obchodami wielkanocnymi wprowadziły naszą społeczność szkolną w uroczysty i świąteczny nastrój.
15 kwietnia 2025r, w Chorzowskim Centrum Kultury, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych pt: „Pisankowe inspiracje”. Autorami zaprezentowanych prac byli uczestnicy Artystycznej Akademii Seniora z ChCK, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie. Razem około 50 uczestników w wieku od 9 do 90+. Przedstawiono ponad 100 prac w różnych technikach artystycznych oraz handmade z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. Podczas tego podsumowania wybrzmiały autorskie piosenki Hanny Solyar - koordynatorki projektu. Wystąpili również uczniowie naszej Szkoły, którzy są autorami wystawionych prac. Zebrani wysłuchali piosenki i wiersze, których tematem było” „Idziemy do ZOO”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Chorzów: Drugi Zastępca Prezydenta Miasta - Jacek Króliczek oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Promocji i Kultury - Maciej Zieliński. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia w dolnym foyer Chorzowskiego Centrum Kultury - na wystawie prace są prezentowane w formacie 2D.
9 kwietnia 2025r odbyła się impreza, której hasłem było – „Wygrajmy razem – na sportowo Batory i przyjaciele. Organizatorem tego sportowego wydarzenia była Szkoła Specjalna nr 33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie. Każda drużyna składała się z 8 uczestników – uczniów zespołów edukacyjno -terapeutycznych i szkoły przysposabiającej do pracy. Zaproszenie przyjęły szkoły i przedszkola z Chorzowa, Świętochłowic, Będzina i Sosnowca. Zawodnicy sprawdzali swoje umiejętności w skokach, celności, zwinności, biegach, rzutach i chwytach oraz kozłowaniu. Dla każdego zawodnika przewidziano słodki poczęstunek, napój i ciepły posiłek. Dodatkowo każdy z nich otrzymał medal a szkoła puchar, dyplom i nagrodę rzeczową. Uczniowie wrócili pełni pozytywnych wrażeń i z przekonaniem, że mniej ważne są wyniki a najważniejszy był udział w tym sportowym wydarzeniu oraz radość ze wspólnej zabawy.
9 kwietnia 2025r odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, którego hasło brzmiało; W zdrowym ciele zdrowy duch”. Organizatorem tego konkursu była Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 z Sosnowca wraz z NZOZ Nasza Przychodnia w Sosnowcu. Wydarzenie współorganizowali Fundacja "Zdrowie" przy Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, Urząd Miasta oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Honorowego Patronatu imprezie udzielił Prezydent Miasta Sosnowca. Przedsięwzięcie wsparli Mateusz Bochenek Poseł na Sejm RP oraz Joanna Sekuła Senatorka RP. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z 15 szkół specjalnych województwa śląskiego, którzy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia oraz teoretycznymi i praktycznymi umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Atrakcją imprezy był pokaz artystyczny zespołu cheerleaderek. Patronat medialny udzielili: TVP3, TVPInfo, Radio Eska, Kurier Miejski oraz Śląski Portal Informacyjny. Drużyna naszej szkoły wykazała się dużą znajomością podejmowanych tematów i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy zdobywając ostatecznie, po dogrywce, 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 8 kwietnia 2025r uczniowie naszej szkoły brali udział w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Górnym Śląsku organizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 55 w Katowicach oraz Muzeum Historii Katowic. Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła zagadnień związanych z Wybitnymi postaciami Górnego Śląska i miejsca ich upamiętnienia. Uczniowie rozwiązywali test, w którym zawarte były pytania zamknięte. Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu była możliwość zwiedzenia Muzeum Historii Katowic i wystawy pt. „Kamienica mieszczańska”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć umeblowane mieszkanie z epoki, poczuć ducha przeszłości i zanurzyć się w odległej historii związanej z życiem bogatych mieszczan. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć Plac Sejmu Śląskiego gdzie znajduje się pomnik Wojciecha Korfantego, kamienicę gdzie mieszkał Andrzej Mielęcki, a także dokonania Jerzego Ziętka dla społeczności Górnego Śląska. Naszą Szkołę reprezentowali: Lisa z kl.4 oraz Robert z kl. 7 zajmując II miejsce. Gratulujemy!
3 kwietnia 2025r, w kościele św. Barbary w Chorzowie uczniowie klas VIII i uczennica klasy VII naszej szkoły przyjęli sakrament bierzmowania, który ma wymiar duchowy. Dla każdego z uczniów było to bardzo ważne przeżycie i podniosłe chwile ponieważ bierzmowanie przyjmuje się raz w życiu. W uroczystości uczestniczyli również rodzice i krewni bierzmowanych. Sakramentu bierzmowania udzielał ksiądz Biskup Grzegorz Olszowski a do tego sakramentu młodzież została przygotowana przez katechetkę naszej szkoły – panią Sabinę.
W dniu 21 marca 2025r uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej, wraz z wychowawcami i opiekunami, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych w Chorzowskim Centrum Kultury. Do stworzenia wszystkich ozdób, jak na każdych takich zajęciach, wykorzystano materiały z recyklingu. Podczas tych zajęć powstały kreatywne ozdoby wielkanocne – jajka, zające i kurki. Uczniowie bardzo zaangażowali się w tworzenie tych prac a efekt uwieczniony został na wspólnym zdjęciu.
W ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego, w marcu odbyły się warsztaty z psychologiem, których celem było rozwijanie u uczniów umiejętności budowania i podtrzymywania jakościowych i autentycznych relacji w grupie rówieśniczej. Dzięki warsztatom uczniowie mieli możliwość nauczenia się efektywnego komunikowania się, rozwiązywania konfliktów i budowania zaufania. Tematyka warsztatów to: „Magiczne słowa”, „Most przyjaźni” „Drzewo przyjaźni”, „Mapowanie relacji”, „Porozumienie bez przemocy” oraz „Zaufanie i wsparcie”. Uczniowie z zaangażowaniem udzielali się na warsztatach.
W ramach cyklu „O Śląsku po śląsku” uczniowie klas szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy mieli okazję zapoznać się z historią i sposobem przyrządzania oraz smakiem potraw kuchni śląskiej. Pod opieką nauczycieli ugotowali wodzionke i przygotowali tuste, które wszystkim bardzo smakowało.
Akcja charytatywna „Góra grosza” została zakończona. W tej edycji zebraliśmy 164 zł. Wszystkie zebrane grosze zostały za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazane do Fundacji „Masz Dom”. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.