Uczniowie wraz z nauczycielami ułożyli wiersz inspirowany przyrodą. Przy okazji poznali zwyczaje panujące w lesie oraz jego najważniejszych mieszkańców. Do wiersza powstały także przepiękne ilustracje. Powyższe zajęcia odbywały się w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w plenerze”
W ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie” uczniowie klasy I i I – III zet po raz pierwszy pracowali z gliną samoutwardzalną. Wykonywali figurki zwierząt oraz makietę lasu. W ten sposób w sali powstał przyjemny zielony kącik.
9 maja 2025r najmłodsi uczniowie naszej szkoły zasiedli na widowni Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach i obejrzeli spektakl „Calineczka”. Jest to sztuka stworzona na motywach znanej i lubianej baśni Andersena. W spektaklu zachowane był wszystkie najważniejsze wątki tak więc, bohaterka musiała zmierzyć się z większości negatywnymi postaciami. Widzom podobała się gra aktorska i choreografia ale również pomysł przedstawienia i atmosfera panująca na scenie, która sprawiła, że dzieci z zachwytem oglądały spektakl i trzymały kciuki za szczęśliwe zakończenie.
8 maja 2025r, uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach z witrażu, w ramach współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Zgodnie z procesem tworzenia witrażu uczniowie najpierw szlifowali szkiełka, potem je myli w ciepłej wodzie z płynem a następnie osuszali. Uczestnicy zajęć bardzo się zaangażowali w pracę, wykazali się dokładnością oraz precyzją a tym samym zamknęli piękno w szkle.
7 maja 2025r uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach bibliotecznych. Pan Wojtek zapoznał ich z historią książek od czasów przed naszą erą do współczesności; od papirusa i pergaminu po współczesny papier. Z wielkim zaangażowaniem wszyscy uczyli się pisma hieroglifowego i tym sposobem próbowali napisać swoje imię. W czasie zajęć oglądali również ilustracje biblioteki aleksandryjskiej, po współczesne, łącznie z Biblioteką Śląską w Katowicach.
Jedenasta lekcja, w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, była już ostatnim w tym roku szkolnym praktycznym podsumowaniem umiejętności ratujących życie wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Podczas lekcji otwartej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i potwierdzili, że mają duże wiadomości w tym temacie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich wiedzy i umiejętności.
8 maja 2025 roku odbył się XIV Festiwal Muzyczny „Pod Kluczem”. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem: „Do grającej szafy grosik wrzuć – muzyka lat 60-tych”. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka z Mysłowic, przy wsparciu Mysłowickiego Domu Kultury oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci”. Na deskach Domu Kultury w Mysłowicach spotkali się artyści z województwa śląskiego i zaprezentowali swoje talenty w występach solowych i zespołowych z dowolnie wybranym przez siebie repertuarem. Reprezentantami naszej szkoły byli” Nikola, która zaśpiewała utwór „Odpowie Ci wiatr” a szkolny zespół „Świetliki” utwór „Anna Maria” zespołu Czerwone Gitary. Podczas wszystkich występów można było zauważyć talent, radość i entuzjazm i dlatego nagrodzono każdego uczestnika. Gratulujemy udanego występu i otrzymanych
7 maja 2025r na stadionie MORiS przy ul Lompy w Chorzowie, odbyły się XVII Mistrzostwa Śląska Szkół Specjalnych w Lekkoatletyce. Organizatorem tego sportowego wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły. Zaproszenie do udziału w tych Mistrzostwach przyjęły szkoły z Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Zabrza, Tarnowskich Gór i Sosnowca. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – uczniowie klas II – IV i klas V – VII a każdy z nich brał udział w 4 konkurencjach – bieg na 60m, bieg na 200m lub na 400 m, pchnięcie gumową kulą i skok w dal. Każde miejsce było punktowane i po podliczeniu wszystkich punktów ogłoszono wyniki. Miło nam ogłosić, że w kategorii młodszych dziewczyn na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica naszej szkoły – Nikola z klasy II a na drugim stopniu podium stanęła Nadia – uczennica klasy VII czyli kategoria starszych dziewczyn. Wyróżnić należy również Wojtka – ucznia klasy II, który był najmłodszym uczestnikiem zawodów i zajął V miejsce. Dodatkowo każda szkoła wytypowała zawodników do sztafety 4x100m. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i medale, szkoły nagrody rzeczowe a każdy z zawodników poczęstunek. Uczniowie dopytywali się o swoje wyniki w poszczególnych kategoriach, porównywali je między sobą i wrócili z zawodów z przekonaniem, że najważniejszy był udział w tym sportowym wydarzeniu oraz satysfakcja ze startu we wszystkich konkurencjach.
Uczniowie klasy I oraz Kasy I – III zet do przygotowanego wcześniej wiosennego drzewa przygotowali własnoręcznie zrobione kolorowe latawce i obrazek rowerowej rodziny. Jest to przykład aktywności ruchowej, którą mogą wraz z rodzicami uprawiać na terenach zielonych. Prace plastyczne powstały w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie.”.
Uczniowie klas I oraz I – III zet, wraz z nauczycielami stworzyli swoją własną grę planszową. Wszystko odbywało się w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w plenerze”. Cała grafika nawiązywała do lasu a przed uczniami zostały postawione ciekawe zadania ruchowe.
30 kwietnia 2025r, po raz kolejny, uczniowie klasy I – IV zet i klas SPP w ramach projektu „Młoda Filharmonia” byli uczestnikami koncertu w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tym razem wysłuchali nowych aranżacji muzyki filmowej. Orkiestra zagrała muzykę z następujących filmów: „Władca pierścieni”, „Batman kontra Superman”, „Most na rzece Kwai”, „Titanic”, „Haryy Poter”, „Gwiezdne wojny”, „Tomb Rider” oraz „Jak wytresować smoka”. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte co świadczy o dużym zainteresowaniu repertuarem a jednocześnie była to okazja do zrobienia kroku w kierunku muzyki i pogłębienia swojej wiedzy.
W kwietniu Samorząd Uczniowski, z okazji przypadającego 23 kwietnia, Dnia Książki I Praw Autorskich, ogłosił konkurs na zakładkę do książki. Napłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac. Postanowiono nagrodzić 4 z nich. Zwycięzcami Konkrsu zostali: Karolina z klasy Vi, Jessica z klasy V, Roksana z klasy V – VI oraz Jakub z klasy I SPP. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Dziesiąta lekcja z Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” odbyła się w ramach Dnia Autyzmu. Tym razem, do nauki z zakresu pierwszej pomocy, oprócz klas I – III, zostali zaproszeni również starsi uczniowie. Skupiono się wokół bezpieczeństwa własnego, wzywania pomocy oraz resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
30 kwietnia 2025r uczniowie najmłodszych klas udali się na zajęcia edukacyjne do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie i uczestniczyli w warsztatach ,,Wielkie mozoły nim miód zrobią pszczoły". Podczas zajęć w Skansenie dzieci zdobyły wiadomości na temat pszczelarstwa, pszczół i pracy pszczelarzy. Uczestnicy zajęć odwiedzili dawne ule, poznali narzędzia pszczelarza i dowiedzieli się co to jest barć, pasieka oraz podkurzacz a także własnoręcznie wykonali świece.
W ramach obchodów Dnia Autyzmu w naszej szkole, 25 kwietnia 2025r, zostały zorganizowane warsztaty tematyczne dla uczniów szkoły podstawowej i klas SPP. W ramach zajęć uczniom została przybliżona problematyka osób ze spektrum autyzmu podczas oglądania i omówienia filmów edukacyjnych oraz quizów wiedzowych, podczas których podopieczni mogli utrwalić i sprawdzić zdobyte wiadomości. Na warsztatach sensorycznych nasza młodzież poznawała świat polisensorycznie, a podczas ćwiczeń z pierwszej pomocy mogła utrwalić zasady pierwszej pomocy. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również galerię sławnych osób ze spektrum autyzmu. Galeria została zaprezentowana zaproszonym rodzicom i można ją podziwiać na szkolnym korytarzu. Zwieńczeniem Dnia Autyzmu była prezentacja przedstawienia teatralnego pt.: „Zaczarowany chłopiec”. Na występ teatralnego zespołu ArtZetki zostali zaproszeni rodzice. Przedstawienie można obejrzeć klikając w poniższy link: https://youtu.be/T5Syo-3pHHY
Szkoła Podstawowa nr 38 w Chorzowie zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Woda – moc życia” edycja 3. Celami Konkursu było: uświadomienie znaczenia wody w życiu naszej planety i organizmu człowieka, zwierząt i roślin oraz konieczności jej oszczędzania a także budzenie wrażliwości na piękno przyrody. Konkurs skierowany był do uczniów klas I – III a tematem przewodnim prac był: „Podwodny Świat”. W kwietniu ogłoszono wyniki a organizatorzy Konkursu przekazali nagrody. Miło nam poinformować, że miejsca na podium zajęli uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas III - I miejsce Jakub, w kategorii klas II - II miejsce Marcel, natomiast wyróżnienia otrzymali Kuba i Piotr – obaj uczniowie klasy I – III zet. Dyplom za udział w Konkursie otrzymała również Paulina – uczennica klasy III. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Śląski Ogród Zoologiczny był organizatorem Konkursu Plastycznego „Eko Zwierzak”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa śląskiego. Celem Konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci oraz zwrócenie uwagi na potrzebę segregacji odpadów i możliwości ich powtórnego wykorzystania. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej – modelu zwierzaka z wykorzystaniem surowców wtórnych. 25 kwietnia 2025r ogłoszono wyniki: w kategorii klas VII – VIII na podium trafiła praca ucznia naszej szkoły. Jury Konkursu zdecydowało, że Baranek DE wykonany przez Demiana zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy! Poniżej przedstawiamy również prace innych uczniów naszej szkoły ponieważ wszystkie są ciekawe i łączą sztukę z ekologią.
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 w Bytomiu zorganizowała Konkurs na Najlepszy Sernik Wielkanocny. Udział w Konkursie wzięli uczniowie szkół branżowych o kierunku cukiernik i kucharz. Organizatorzy dali dowolność w przygotowaniu sernika jeśli chodzi o kształt, dekorację i technikę przygotowania ale wszystkie produkty i surowce użyte do produkcji musiały być jadalne. Dodatkowym atutem było przygotowanie receptury na produkt w ciekawej formie graficznej. 11 kwietnia 2025r nastąpił finał Konkursu i wśród ciast, które dostarczono z całego województwa, wyłoniono zwycięzców. Miło nam ogłosić, że wyróżnienie otrzymała Martyna z klasy II szkoły branżowej. Gratulujemy !
16 kwietnia odbył się kolejny, długo wyczekiwany Turniej Uno i Rumikub 2025. Do rozgrywek zapisało się prawie 40 uczniów i jak zwykle były bardzo zacięte. Po 2 godzinach zmagań wszystko było jasne. Mistrzem Rumikuba został Mateusz z III br, wicemistrzowie to Olek i Jakub. Mistrzyni Uno to Agnieszka i mistrz Tomek K. Kolejne miejsca zajęli: Kasandra, Lisa i Tomek S. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!! Zapraszamy za rok :)
W ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie” klasy I oraz I – III zet stworzyli oryginalne ramki na zdjęcia z patyków zebranych podczas wiosennego spaceru. Z pomocą nauczycieli związali patyki sznurem a następnie pięknie ozdobili. Efekty pracy można podziwiać na zdjęciach.