Terapie w naszej szkole

Terapia ręki

Terapia ręki – to zespół indywidualnie dobranych, skoordynowanych działań i ćwiczeń, umożliwiających usprawnienie mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchów kończyny górnej. Celem terapii ręki jest m.in.: poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni. Jest to metoda wspierająca dziecko aby poprawnie oraz precyzyjnie mogło ruszać ręką, dłonią oraz palcami.

Podczas terapii ręki terapeuta rozpoczyna pracę od wzmocnienia całego ciała. Działania zaczyna od pracy nad motoryką duąj (ramiona, barki, kręgosłup, łokcie), a następnie skupia się na poprawie motoryki małej (prawidłowy uchwyt, napięcie, praca nadgarstka i palców).

Terapia ręki jest wskazana dla osób, u których występują:

• trudności w planowaniu ruchowym,
  • problemy z koordynacją pracy obu rąk,
  • problemy z samoobsługą  (ubieranie się, zapinanie guzików)
  • nieadekwatne dostosowanie siły i szybkości ruchów do wykonywanej czynności,
  • zaburzenia sprawności grafomotorycznej  – dziecko nie lubi lub nie umie wycinać, rysować, malować, ma niedokładne i niestaranne pismo,
  • trudności w trzymaniu kredek czy ołówka,
  • trudności z koncentracją,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • niechęć do dotykania różnych faktur,
  • zaburzenia koordynacji oko–ręka,