Terapie w naszej szkole

Integracja sensoryczna - SI

Integracja sensoryczna (SI) to inaczej zdolność do odbierania, rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Taka umiejętność pozwala dziecku zrozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat i nadaje sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom. Jeżeli proces integracji sensorycznej u dziecka jest zaburzony pojawiają się problemy z nauką, zachowaniem, koncentracją czy koordynacją

Terapia integracji sensorycznej to ukierunkowana zabawa, w trakcie której dziecko ma przekonanie, że tworzy zajęcia wspólnie z terapeutą. Terapeuta w trakcie zajęć stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia motorykę małą i dużą a także koordynację wzrokowo-ruchową.

Zadaniem terapii SI jest dostarczenie dziecku, podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, które wywołują w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała. Poprzez stosowanie odpowiednich technik terapeuta eliminuje, wyhamowuje lub ogranicza niepożądane bodźce i jednocześnie dostarcza innych silnych bodźców.

Terapia integracji sensorycznej odbywa się w specjalnie do tego celu przystosowanej sali. Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt taki jak:

• podwieszane platformy, huśtawki, hamaki,
  • deskorolki,
  • trampoliny,
  • tunele,
  • piłki gimnastyczne,
  • równoważnie,
  • materiały różnej faktury do stymulacji dotykowej, materiały do stymulacji wzrokowej, węchowej, smakowej itp.

Terapeuci SI z naszej placówki mają ukończony kurs I i II stopnia przeprowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej - PSTIS. Ukończenie kursów zakończone zostało egzaminem i uzyskaniem certyfikatu terapeuty SI. Terapeuci mają uprawnienia do diagnozowania Polskimi Standaryzowanymi Testami Integracji Sensorycznej i prowadzenia terapii integracji sensorycznej.