REGULAMIN DOWOŻENIA UCZNIÓW

Załącznik nr 4 do Zarządzenia nr OR.32.2020 z dn. 17.01.2020 r.

REGULAMIN DOWOŻENIA DZIECI/UCZNIÓW

DO PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

W MIEŚCIE I POZA MIASTEM CHORZÓW

1. Godziny przewozów do placówki i odbioru uzgodnione zostaną po podaniu przez placówki planu zajęć i mogą ulec zmianie w trakcie roku szkolnego.
  2. W przypadku organizacji przewozu do danej jednostki oświatowej dla dwoje i więcej dzieci/uczniów, zasadą jest dowiezienie wszystkich uprawnionych do przewozu dzieci/ uczniów na zajęcia rozpoczynające się najwcześniej. Dzieci/uczniowie, które zostają dowiezione  do placówki wcześniej niż przewiduje to ich plan zajęć, korzystają z zajęć opiekuńczych zapewnionych przez placówkę.
  3. W przypadku organizacji powrotu do domu dla dwóch i więcej dzieci/uczniów, zasadą jest organizacja przewozu uwzględniająca zakończenie zajęć przez wszystkie dowożone dzieci/uczniów. Dzieci/uczniowie, którzy skończyli zajęcia wcześniej, korzystają z zajęć opiekuńczych zapewnionych przez placówkę do czasu zakończenia zajęć przez pozostałe dzieci/uczniów objęte przewozem.
  4. Przewoźnik przejmuje opiekę nad dziećmi/uczniami od chwili odebrania ich od rodziców/opiekunów prawnych do momentu przekazania ich wyznaczonemu przez dyrektora placówki pracownikowi i odwrotnie. Przez miejsce odbioru rozumie się miejsce przed budynkiem zamieszkania dziecka/ucznia. W przypadku, kiedy odbiór dziecka/ucznia przed budynkiem jego miejsca zamieszkania nie jest możliwy ze względu na brak dojazdu lub inne zagrożenie bezpieczeństwa, opiekun przewozu odbiera dziecko/ucznia z innego uzgodnionego z rodzicem/opiekunem prawnym punktu w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania tego dziecka/ucznia.
  5. Czas przejazdu dzieci w jedną stronę nie może przekroczyć 1 godziny.
  6. Za bezpieczeństwo dzieci/uczniów dochodzących do autobusu oraz powracających do domu po przywozie odpowiedzialność ponoszą ich rodzice/opiekunowie prawni.
  7. Dzieci/uczniowie dowożone autobusem mają obowiązek: - zgłaszać się przed podanym adresem zamieszkania kilka minut przed wyznaczonym odjazdem autobusu, wcześniej umówionym z opiekunem przewozu, - dostosować się do zasad zawartych w niniejszym regulaminie oraz do poleceń opiekunów przewozu, - nie utrudniać pracy kierowcy, -zgłaszać opiekunowi przewozu negatywne zachowania pozostałych uczestników w czasie podróży autobusem, -osobiście zgłaszać opiekunowi przewozu zamiar nieskorzystania z dowożenia np. w przypadku dodatkowych zajęć w szkole, wcześniejszego powrotu do domu z rodzicem/opiekunem prawnym, zamierzonej nieobecności w szkole w następnym dniu itp.
  8. Dzieciom/uczniom podczas jazdy nie wolno: - wsiadać lub wysiadać z autobusu bez zgody opiekuna przewozu, - spacerować po autobusie, otwierać okien, wyrzucać przez okno przedmiotów, zaśmiecać pojazdu, niszczyć wyposażenia autobusu, - zachowywać się w sposób hałaśliwy bądź stwarzający zagrożenie bezpieczeństwa jadących w nim osób, - wszczynać awantur, bójek, używać słów wulgarnych, grozić innym uczestnikom podróży, - przewozić materiałów łatwopalnych, używać zapałek i zapalniczek, - żądać zatrzymania autobusu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, - rozmawiać z kierowcą.
  9. Za szkody wynikłe z działania dzieci/uczniów naruszającego powyższe zasady ponoszą odpowiedzialność ich rodzice/opiekunowie prawni.
  10. Dzieci/uczniowie podczas jazdy mają obowiązek siedzieć na miejscach wyznaczonych przez opiekunów przewozu.
  11. W przypadku, gdy dziecko/uczeń narusza wymienione wyżej zakazy i nie reaguje na uwagi opiekuna przewozu, informuje on o tym wychowawcę, nauczyciela świetlicy lub dyrektora placówki. W sytuacji, gdy zachowanie dziecka/ucznia w autobusie zagraża bezpieczeństwu podróży innych uczniów, opiekun przewozu, o zaistniałej sytuacji, informuje rodzica/opiekuna prawnego dziecka/ucznia, dyrektora placówki i organizatora dowozów.