Jak co roku w naszej szkole, przed świętami, organizowane były zbiórki darów - do Schroniska Dla Bezdomnych Mężczyzn Górnośląskiego Stowarzyszenia Społecznego Odnowa i Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Nasi darczyńcy nie zawiedli a wszystkie zebrane dary zostały przekazane do wyżej wymienionych placówek. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zbiórkach.
Na trzeciej lekcji z pierwszej pomocy uczniowie przypominali sobie wszystkie dotychczasowe wiadomości i umiejętności poznane na poprzednich zajęciach oraz dowiedzieli się jak właściwie sprawdzić czy poszkodowany oddycha . Uczyli się również w jaki sposób prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
3 grudnia 2024 klasy branżowe i I-III SPP pojechały do Krakowa na Jarmark Bożonarodzeniowy i do Muzeum Kraków Podziemny. Mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wygladało życie w Krakowie w średniowieczu, przewodniczka opowiedziała nam wiele ciekawostek z tamtego okresu. Po wizycie w muzeum smaczny obiad a potem wyruszyliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, zakupiliśmy pamiątki i niestety musieliśmy wracać do Chorzowa. Wycieczka udana! Planujemy nastepne :)
16 grudnia 2024r Szkoła Podstawowa Specjalna nr 40 z Bytomia zorganizowała III Barbórkowy Integracyjny Turniej Piłki Nożnej. Impreza skierowana była do uczniów szkół podstawowych i odbyła się na hali „Skarpa” w Bytomiu - Szombierkach. W zawodach uczestniczyły szkoły z Zabrza, Rudy Śląskiej, Chorzowa oraz Bytomia. Drużyna naszej szkoły dzielnie walczyła o każdy punkt i każdą bramkę a mecze były pełne emocji. Zawodnicy zdobyli nowe doświadczenia i nawiązali nowe znajomości co z pewnością zaowocuje w kolejnych turniejach i zawodach sportowych.
11 grudnia 2024r roku uczniowie klasy IV, wraz z opiekunami, wybrali się do Cinema City Silesia w Katowicach. Obejrzeli film pt: „Vaiana 2”, który opowiada kolejną niesamowitą przygodę Vaiany. Odpowiadając na wezwanie przodków, wraz z nietypową załogą, wyrusza w niebezpieczną podróż po nieznanych wodach Oceanii. Dzieciom bardzo podał się film i razem z jego głównymi bohaterami przeżywali niesamowite przygody i trzymali mocno kciuki za powodzenie ich misji. Po zakończonym seansie uczniowie podziwiali kompleks Silesia, który ozdobiony był przedświąteczną dekoracją a tym samym wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
10 grudnia 2024r grupa uczniów pod opieką wychowawców, pojechali do Kręgielni „Renoma” w Siemianowicach Śląskich, gdzie mogli poznać lub utrwalić sobie zasady i przepisy gry w kręgle. Głównym celem wyjazdu była integracja uczniów oraz poznanie alternatywnej formy spędzania czasu wolnego. Uczniowie nie mogli doczekać się tego wyjazdu ponieważ mieli okazję grać w prawdziwe kręgle na profesjonalnych torach. Niektórzy uczniowie mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości i spędzili aktywnie czas.
06 grudnia 2024, na Stadionie Śląskim, odbyło się Spotkanie z Mikołajem w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W imprezie organizowanej przez Zespół Szkół nr 3 w Katowicach oraz Stadion Śląski udział wzięli uczniowie najmłodszych klas zaproszonych placówek z województwa śląskiego i opolskiego. Uczestnicy rozpoczęli spotkanie od świątecznej rozgrzewki, następnie wykonywali osiem różnych konkurencji sportowo – rekreacyjnych, podczas których musieli wykazać się skocznością, zręcznością, celnością czy szybkością i sprawnością. Podczas tej imprezy dzieci wykonywały również ozdoby świąteczne i dekorowały pierniki. Po wykonaniu wszystkich zadań do uczestników przybył Mikołaj z prezentami. Każde dziecko otrzymało słodki upominek co sprawiło, że atmosfera była fantastyczna i już świąteczna.
6 grudnia wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na wizytę Świętego Mikołaja. Wszyscy obchodzą Mikołajki. To tradycyjna, polska nazwa święta ku czci Świętego Mikołąja, biskupa z Miry. Tego dnia Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Mikołaj zawitał także do naszej szkoły. Po krótkiej rozmowie z Gościem uczniowie zostali obdarowani upominkami. Była to również okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć ze Św. Mikołajem. W tym dniu wszystkim dopisywał dobry humor i świąteczny nastrój.
4 grudnia 2024 r uczniowie najmłodszych klas oraz klas V – VIII zet odwiedzili chorzowski Skansen, biorąc udział w warsztatach pt: „Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia”. Na początku wysłuchali wykładu jak wyglądały przygotowania do Świąt staropolskiej wsi. Następnie wspólnie udekorowali szopkę i stół wigilijny. W części warsztatowej samodzielnie wykonywali ekologiczne bombki na drewnie. Niektóre z nich już ozdabiają nasze klasowe choinki. Na zakończenie wspólnymi siłami udekorowali podłaźniczkę, która swoimi kolorami przyciąga wzrok na szkolnym korytarzu.
Na kolejnej, drugiej lekcji z cyklu „Ratujemy i uczymy ratować” uczniowie sprawdzali przytomność poszkodowanego oraz wzywali pogotowie. Przypomnieli sobie numery alarmowe, dowiedzieli się również jak należy rozmawiać z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w zbiórce „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Głównym obszarem wsparcia jest: pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej, pomoc dla instytucjonalnej młodzieży z pieczy zastępczej, programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia, lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji. Słoik, do którego będzie można wrzucać grosze znajduje się w pokoju pań sprzątających.
28 listopada 2024r odbyła się w naszej szkole Zabawa Andrzejkowa, w której uczestniczyli uczniowie klas Szkoły Branżowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Była to okazja do dobrej zabawy i wspólnie spędzonego czasu przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów muzycznych.
Podczas pierwszej lekcji pt: „Bezpieczeństwo” uczniowie dowiedzieli się, że aby zacząć kogoś ratować muszą zapewnić sobie bezpieczeństwo, potrafią również wskazać przedmioty i sytuacje, które są niebezpieczne oraz poznali właściwe wyposażenie apteczki. Były prowadzone ćwiczenia praktyczne w prawidłowym zakładaniu i ściąganiu rękawiczek ochronnych oraz jak należy bezpiecznie podchodzić do osoby poszkodowanej.
25 listopada 2024r uczniowie najmłodszych klas świętowali Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu Pani Ania z Biblioteki Szkolnej odwiedzała każdą klasę z Pluszowym Misiem – pomocnikiem. Na początku Misiowych zajęć opowiadana była historia jak to powstał pluszowy miś, następnie omawiane były rodzaje prawdziwych misiów – niedźwiedzi. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązywały misiowe łamigłówki i zagadki. Jednak to nie był koniec atrakcji związanych z obchodami tego sympatycznego święta. 27 listopada uczniów odwiedził prawdziwy niedźwiedź…no może nie całkiem prawdziwy. Pani Mirka przebrana za niedźwiedzia odwiedzała najmłodsze klasy i każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Misiem oraz w specjalnej misiowej fotobudzce.
14 listopada 2024r odbyła się XXIV Spartakiada Sportowa dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Na hali CSiR w Dąbrowie Górniczej spotkali się zawodnicy ze szkół regionu Śląska. Organizatorem tego sportowego wydarzenia był UKS Dart, SOSW w Dąbrowie Górniczej oraz CSiR w Dąbrowie Górniczej. Każda drużyna brała udział w następujących konkurencjach sportowych: dwa ognie usportowione, dart, wyścigi sztafetowe oraz konkurs rzutów do kosza. Każdy z zawodników zaprezentował się na miarę swoich możliwości. Uczestnicy Spartakiady wiedzieli, że zdobyte lokaty i czasy są mniej ważne a liczył się udział w takiej imprezie i dobra zabawa.
Pomalowane szyszki na wcześniejszych zajęciach wykorzystano do stworzenia szyszkowego lasu. Wraz ze zmianą pory roku nasz las zamieni się w zimową krainę.
Po jednym z jesiennych spacerów klasy I oraz I – III zet zebrały pokaźna ilość szyszek. Pomalowaliśmy je naszym ulubionym zielonym kolorem
Uczniowie klas: I oraz I – III zet wykonali swój własny zielnik zawierający najpopularniejsze gatunki drzew liściastych. Kart zielnika zdobią okno w sali lekcyjnej
Miasto Chorzów bierze udział w kampanii "Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach/Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach". Oba wydarzenia tj. Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach przypadający corocznie na dzień 18 listopada oraz Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach w terminie 18-24 listopada mają na celu zwrócenie uwagi na problem narastania oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia wśród ludzi. Kampania organizowana jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 i koordynowana przez zespół ekspertów Narodowego Instytutu Leków. Udostępniamy poniżej linki do materiałów edukacyjnych: 1. link do pakietu prasowego https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/EDWA-WAAW-2024-pakiet-prasowy_na-strone.pdf 2. link do wystawy tematycznej: https://antybiotyki.edu.pl/edwa/wp-content/uploads/2024/11/wystawa-b1-cmyk-2024-lekki.pdf