1 marca 2024 roku uczniowie klas VIII oraz I Branżowej odwiedzili Filię nr 5 przy Placu Adama Mickiewicza. W nawiązaniu do lektury pt. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej poruszono trudny temat obozów hitlerowskich oraz ich ofiar. Omówiono również kilka opowiadań ze zbiorku – "Profesor Spanner", "Dno" oraz "Kobieta cmentarna" w oparciu o przygotowaną prezentacje.
W ramach innowacji prowadzonej przez nauczycieli wychowania fizycznego grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w meczu futsalu. 28 lutego 2024 roku, na hali sportowej MORiS, przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie, odbył się mecz piłki halowej pomiędzy Ruchem Chorzów i Legią Warszawa. Spotkanie odbyło się w ramach Fogo Futsal Ekstraklasa. Piłkarze walczyli o kolejne punkty w tym sezonie. Był to bardzo emocjonujący i pełen zwrotów akcji mecz z 10 golami. W ostatnich dwóch minutach padły 4 gole a mecz zakończył się remisem 5:5. Uczniowie w kulturalny sposób kibicowali swojej drużynie stosując zasady fair play i dopingowali zawodnikom w sportowej rywalizacji.
16 lutego klasa II-III a spp wybrała się na ciekawą wycieczkę do Świętochłowic. Historia Kopalni węgla kamiennego ,,Polska" , do której należały wieże rozpoczyna się w roku 1873. Wtedy to z połączenia pól górniczych powstała kopalnia ,,Deutschland", jej włascicielem był Guido Henckel von Donnersmarck. Po roku 1922 zmieniono jej nazwę na ,,Niemcy" a w roku 1937 na ,,Polska". W roku 1995 zaprzestano wydobycia na skutek wyczerpania złóż węgla kamiennego. Obecnie pamiątkami po kopalni ,,Polska" są budynki dyrekcji kopalni oraz dwie wieże wyciągowe. Pierwsza z wież to Wieża Basztowa, wybudowana w roku 1908 do obsługi poziomu 180 m. Wysokość 29,7 m (32,5 m). Druga to Wieża Kozłowa - wybudowana 1891 r. służyła do obsługi poziomu 225 m. Wysokość wieży ok. 23 m. W 2015 roku Wieże KWK Polska trafiły pod skrzydła Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach - nie tylko szybko stając się jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, ale przede wszystkim ważnym punktem kulturalnym miasta i regionu. Ciekawe miejsce blisko naszej szkoły.
Uczniowie klas SPP na zajęciach wykonali piękne prace, których tematem było: „Znani i nieznani”. Na szkolnym korytarzu wiszą portrety osób, które kojarzyć możemy z gazet, telewizji, internetu czy z książek. Wszystkie portrety wykonane są bardzo starannie i precyzyjnie. Prace wykonane są różną techniką ale wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej.
23 stycznia 2024r szkolny zespół teatralny ArtZetki odwiedził podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Nadzieja” w Chorzowie. Mieszkańcy tego Domu obejrzeli Jasełka - widowisko o Bożym Narodzeniu, które wywołało wiele radości i wzruszenia. Widzowie zostali poczęstowani ciasteczkami, które wręczyli im mali aktorzy. Uczniowie nagrodzeni zostali brawami i jako podziękowanie otrzymali słodki poczęstunek. Dla dzieci takie spotkanie było lekcją, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka, szczególnie do osób starszych. Występ bardzo wszystkim się spodobał i uczniowie zostali zaproszeni na kolejną wizytę i współpracę.
W tym roku Chorzów jest współorganizatorem (razem z Urzędem Marszałkowskim) Śląskiego Finału WOŚP, który odbędzie się 28 stycznia przed Stadionem Śląskim, na terenie Parku Śląskiego. Więcej o wydarzeniu na: wosp.chorzow.eu Jednym z wydarzeń tej całodziennej imprezy w Parku Śląskim jest próba bicia rekordu w utworzeniu zielonych płuc z ludzi trzymających zielone kartoniki. Były już serca czy flagi z ludzi ale nikt jeszcze nie utworzył płuc. Celem są płuca złożone z min. 1000 ludzi, którzy wcielą się w rolę pęcherzyków płucnych. Ich obraz będzie najlepiej widoczny z lotu ptaka dlatego na miejscu będzie zwyżka oraz dron. Płuca po pandemii to przesłanie tegorocznego Finału. Wydarzenia w Chorzowie będą relacjonowane na m.in. antenach TVN, TVN24 oraz TTV.
W dniu 10 stycznia 2024roku uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalną Wyprawkę Czytelniczą – Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek, z przepięknymi ilustracjami Emilii Dziubak. Natomiast rodzice i opiekunowie otrzymali broszurę informacyjną Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! Wyprawka jest przekazywana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii prowadzonej przez Instytut Książki. Na lekcji czytelniczej rozmawiano z uczniami na temat wartości książki w życiu młodego człowieka, zachęcaniu do samodzielnego czytania, jak i wspólnego z rodzicami, dziadkami lub opiekunami. Dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z edukacją szkolną, największym wyzwaniem jest nauka czytania, dzięki książkom może stać się prawdziwą przyjemnością.
5 stycznia 2024 roku, w ramach zajęć Koła Teatralnego ArtZetki, uczniowie naszej szkoły obejrzeli baśń, której tytułem było: „Piękna i Bestia”. Na deskach sceny Chorzowskiego Centrum Kultury wystąpił Teatr Polski Kultura z Łodzi, który przedstawił opowieść pełną magii z przesłaniem, że prawdziwe piękno nie zawsze widoczne jest na zewnątrz. Przedstawiona historia zrealizowana była na tle barwnej i poruszającej wyobraźnię scenografii. Uczniowie zachwycali się barwnymi kostiumami, efektami specjalnymi i piosenkami. Widzów wzruszyła i momentami rozśmieszyła przedstawiona opowieść zapewniając im moc niezapomnianych wrażeń a tym samym łatwo przenieśli się w świat baśni i wyobraźni.
W ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców i nauczycieli przedstawili Jasełka. Pozwoliło to wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Do utrwalenia tego widowiska wykorzystano urządzenia zakupione w ramach Programu „Laboratoria Przyszłości „
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy
aby świąteczny czas upłynął w zdrowiu, szczęściu,
w atmosferze wzajemnego zrozumienia, spokoju i miłości.
Niech Nowy Rok 2024 przyniesie same dobre chwile
i spełnienie najskrytszych marzeń
Dyrekcja Szkoły
wraz z Uczniami, Nauczycielami i Pracownikami
Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie
Święta Bożego Narodzenia to czas, z którym wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Jednym z nich są Jasełka czyli inscenizacji przedstawiająca Boże Narodzenie. Takie jasełka przedstawili nam uczniowie najmłodszych klas, którzy pod opieką wychowawców i nauczycieli, wprowadzili wszystkich w świąteczną atmosferę. 21 grudnia 2023 roku, w ostatnim dniu przed świąteczną przerwą cała społeczność szkolna podziwiała scenki przypominające wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat gdy w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Świątecznego nastroju dodały śpiewane przez wszystkich kolędy i pastorałki oraz świąteczne życzenia. W szkole odbywały się również klasowe wigilie, podczas których dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy i składano sobie życzenia. Wszystko to wprowadziło uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły w świąteczny nastrój.
Jak co roku w naszej szkole przed świętami organizujemy zbiórki darów, w tym roku aż trzy. Pani Asia i Pani Sabina zachęcały nas do zbiórki OnkoMikołaj dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Akcja przyniosła dobre rezultaty a dary odebrał Pan Dariusz Wolski z Fundacji Rudzki Batman. Kolejne zbiórki zorganizowały Pani Magda i Pani Beata dla Schroniska Dla Bezdomnych Mężczyzn i Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. I tu nasi darczyńcy nie zawiedli. Dary przekazaliśmy. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zbiórkach.
Przed Świętami Bożego Narodzenia drukarka 3D zakupiona z Programu „Laboratoria Przyszłości” pracowała "pełną parą". Ciastek, choinka, bombki, świecznik to tylko niektóre z prac wykonanych na zajęciach. Chociaż wydruk trochę trwa to uczniowie z zainteresowaniem obserwowali postęp prac i podziwiali efekty.
13 grudnia 2023 roku, uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych odbywających się do Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego”, czyli w Skansenie.. Tematem zajęć były przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie poznawali staropolskie świąteczne tradycje, dowiedzieli się również jak w przeszłości przygotowywano Święta i jakich produktów używano. W czasie tych zajęć każdy wykonał ozdobę, którą mógł zabrać do domu aby zdobił świąteczny stół.
Zachęceni pozytywnymi opiniami kolegów o filmie "Uwierz w Mikołaja" wybraliśmy się do kina a przy okazji zobaczyliśmy piękne dekoracje świąteczne. Było dużo śmiechu i wzruszeń, wprowadziliśmy sie w świateczny nastrój.
Klasy SPP korzystają z przedświątecznych imprez i dekoracji. Ostatnio po krótkiej sesji zdjęciowej na tle pięknej dekoracji autorstwa pani Kariny wybraliśmy sie na Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Podziwialiśmy wystawiane rekodzieło, próbowaliśmy oferowanych potraw. Atmosfera super, humory również.
W listopadzie w ramach programu zajmowaliśmy się rozwijaniem poczucia własnej wartości, poczucia sprawczości i bezpieczeństwa psychicznego. Zajęcia odbywały się w formie pogadanek i warsztatów na temat samooceny i pewności siebie. W Szkole Branżowej oraz klasach VII i VIII Szkoły Podstawowej warsztaty odbywały się pod tytułem „Praca szuka człowieka”. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę szukających pracy, doradców zawodowych i poszukujących pracodawców. Zastanawiali się jakie predyspozycje i kwalifikacje musi mieć osoba, która chce pracować w danym zawodzie. Mieli możliwość samodzielnego wyboru zawodu, który chcieliby wykonywać oraz autoprezentacji przed pracodawcą. Było to dla nich bardzo ważne ćwiczenie, które pokazało im ich mocne strony i wprowadziło w tajniki rozmowy kwalifikacyjnej. W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w szkole odbyła się również akcja „Moje prawa” - uczniowie mieli za zadanie przedstawić swoje prawa na plakatach, które ozdobiły korytarz szkolny.
7 grudnia 2023 roku uczniowie klas Szkoły Branżowej i klasa III A Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wraz z wychowawcami, wybrali się do Kina Cinema City Silesia Center na film pt: „Uwierz w Mikołaja”. Jest to polska komedia romantyczna z gwiazdorską obsadą, która pokazuje dwa światy i dwa różne punkty widzenia Świąt Bożego Narodzenia – młodych i seniorów. Film pokazuje losy kilkorga bohaterów, które przeplatają się ze sobą w szczególny sposób aby powstała opowieść o miłości, życzliwości i z dużą dawką dobrego humoru. Fabuła filmu rozbawiła i wzruszyła a także nastroiła i wprowadziła widzów w okołoświąteczny czas. Po zakończonym seansie filmowym uczniowie przechadzali się wśród ozdób świątecznych, które znajdują się w centrum handlowym i również przypominają o zbliżających się świętach.
7 grudnia 2023 roku naszą szkołę odwiedził Teatr Edukacyjny z Krakowa. Poprzez odgrywane scenki aktorzy uwrażliwiali dzieci na zagrożenia wiążące się z korzystaniem z Internetu. Omawiane były zasady bezpiecznego i efektywnego korzystania z sieci. Uczniowie zobaczyli sytuacje, z którymi mają do czynienia na co dzień a które pokazywały jak można weryfikować treści płynące z Internetu, opowiadały o zjawisku cyberprzemocy i uzależnieniu od komputera czy telefonu komórkowego. Przekazywane treści i odgrywane scenki były dostosowane do uczniów, którzy z zaciekawieniem obejrzeli proponowane przedstawienia i z dużym zaangażowaniem włączali się w dyskusję i omawianie tego co zobaczyli.