• Planetarium

    10 lutego 2025r odbyła się szkolna wycieczka do Planetarium. Uczniowie klasy I, II i I – III zet obejrzeli seans pt: „Kometa nad Szwajcarską Doliną”. Dzieci mieli okazję wybrać się w kosmiczną podróż i zobaczyć na niebie gwiazdozbiory oraz przyjrzeć się innym planetom a nawet wylądować na Księżycu i na Marsie. Jest to jeden z najpopularniejszych seansów Planetarium, który wywołał wśród uczniów zachwyt i wiele emocji.

  • Projekt "Klasa w terenie" - ciekawe miejsca

    Kolejne zadanie w ramach Projektu Edukacyjnego. Klasa w terenie” zostało wykonane. Tym razem uczniowie wybrali się w ciekawe miejsce jakim jest Planetarium. Wraz z wirtualnymi przyjaciółmi, Bereniką i Jurkiem, oraz przewodnikiem Mikołajem Kopernikiem wyruszyli w podróż w kosmos. Była to przygoda nie z tej ziemi.

  • Zajęcia edukacyjne w Operze Śląskiej w Bytomiu

    7 lutego 2025r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Operze Śląskiej w Bytomiu. Klasa II, III i VI zet aut, wraz z opiekunami, mieli okazję zwiedzać pracownię krawiecką, salę baletową i salę recitalową. Oglądali zajęcia i ćwiczenia artystów, które wzbudziły wielki podziw ponieważ nie wszyscy zdawali sobie sprawę jak duży wysiłek wkładają osoby występujące na scenie Opery. Uczniowie zajrzeli również za kulisy i dowiedzieli się jak przechowywane są i przygotowywane kostiumy do transportu. Kolory tych strojów oraz to, że są odwzorowaniem minionych epok, zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Spacer korytarzami Opery oraz możliwość oglądania miejsc i rzeczy nie zawsze dostępnych dla każdego widza z pewnością zostanie zapamiętany na długo

  • Warsztaty plastyczne w CHCK-u "W królestwie bałwanków"

    W ramach współpracy z Chorzowskim Centrum Kultury uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Podczas tych zajęć, 3 lutego 2025r i 7 lutego 2025r, powstały bałwanki przestrzenne, płaskie z talerzyków papierowych i maski karnawałowe z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, brokatu i papierów ozdobnych. Uczniowie bardzo się zaangażowali i włożyli dużo starań w powstawaniu tych prac a efekt końcowy uwieczniony został na pamiątkowych zdjęciach.

  • Nagrody za Talenciaki

    Już po raz drugi nasza Szkoła wzięła udział w akcji ogłoszonej przez Lidl Polska S.A. i przez dwa miesiące zbierano Talenciaki. Dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły udało się zgromadzić na koncie naszej szkoły 1650 Talenciaków. Dla naszej szkoły pozyskaliśmy zestaw piłek (2 piłki do gry w piłkę nożną, 4 piłki do gry w koszykówkę, 2 piłki do gry w piłkę siatkową i 2 piłki lekarskie) oraz dużą pufę – gruszkę, która jest miejscem wypoczynku dla uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę Talenciaków w ramach akcji Szkoła Pełna Talentów.

  • Regionalny Turniej Badmintona Szkół Specjalnych

    5 lutego 2025r, na hali MORiS-u w Chorzowie, odbył się Regionalny Turniej Badmintona Szkół Specjalnych. Organizatorem tego sportowego wydarzenia była Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 z Chorzowa. Na boisku do gry w badmintona spotkali się uczniowie z Chorzowa i Świętochłowic. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – dziewczęta i chłopcy. Mecze były bardzo ciekawe i pełne sportowych emocji. Po podliczeniu wszystkich punktów ogłoszono wyniki i na drugim stopniu podium stanęła uczennica naszej szkoły – Nadia z klasy VIII. Gratulujemy wszystkim sportowej rywalizacji zgodnie z zasadami fair – play

  • Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" - piąta lekcja

    W ramach piątego spotkania z nauką udzielania pierwszej pomocy uczniowie klas I – III uczyli się jak prawidłowo i skutecznie uciskać klatkę piersiową poszkodowanej osoby. W czasie zajęć wykorzystano fantomy, które szkoła otrzymała w ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

  • Wizyta Straży Miejskiej i Ekodoradcy

    31 stycznia 2025 odwiedzili nas panowie ze Straży Miejskiej i Ekodoradca z Urzędu Miasta Chorzów. Spotkanie odbyło się ramach Projektu „Śląskie – Przywracamy Błękit”. Cała nasza społeczność szkolna uczestniczyła w prelekcji poświęconej zarówno bezpieczeństwu na drodze ale również w zajęciach dotyczących prawidłowej postawie ekologicznej. Zajęcia prowadzone były nie tylko w formie pogadanki i prelekcji ponieważ prowadzący wykonywali eksperymenty i pokazy, które pokazały i uświadomiły uczniom, zagrożenie, które niesie smog. Zanieczyszczone powietrze to problem współczesnego świata o czym przekonali się uczestnicy tych zajęć. Spotkania takie to doskonały przykład na to, jak edukacja ekologiczna może być inspirująca i angażująca najmłodszych do działań mających na celu dbanie o środowisko.

  • Wizyta w Bazylice w Katowicach - Panewnikach

    30 stycznia 2025r kolejna grupa uczniów odwiedziła Bazylikę w Katowicach – Panewnikach. Uczniowie klasy I – IV zet oraz III SPP, wraz z opiekunami, podziwiali piękną szopkę, ruchomy żłóbek oraz stajenkę. Ogromne wrażenie wywołała pięknie przystrojona ogromna choinka, która stoi w klasztornym ogrodzie. Podczas tej wizyty wszyscy uważnie słuchali opowieści pani Ali, która opowiadała o historii tego miejsca.

  • Targi Edukacyjne

  • Filharmonia Śląska Katowice

    21 stycznia 2025r, uczniowie klasy I SPP byli na koncercie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego, którego tytułem było: „W karnawałowym nastroju”. Wydarzenie odbywało się na Sali koncertowej w ramach cyklu „Młoda Filharmonia”. Słuchacze usłyszeli muzykę rodziny Straussów, która znana jest z wielu utworów, w tym z walca wiedeńskiego. Po wysłuchaniu koncertu młodzież przekonała się, że te utwory mają do dzisiaj ogromny wpływ na muzykę klasyczną, rozrywkowa i filmową. Po koncercie uczniowie zwiedzali wystawy zimowe na katowickim rynku, po Jarmarku Bożonarodzeniowym gdzie znajdują się szklane domki z postaciami z bajek. Jest to nieodłączny element okresu świątecznego a po naciśnięciu guzika postacie ożywają i usłyszeć można charakterystyczne melodie z poszczególnych bajek.

  • Wycieczka do Piekar Śląskich

    We wtorek 20 stycznia 2025r, uczniowie klas I SPP, I – III SPP i V – VIII A zet, wraz z wychowawcami, pojechali do Piekar Śląskich. Przed Bazyliką mniejszą NMP i św. Bartłomieja zobaczyli pomnik Papież Jana Pawła II, gdzie pani Katechetka opowiedziała historię Kalwarii Piekarskiej wchodzącej w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Odbywają się tam pielgrzymki mężczyzn i młodzieży (ostatnia niedziela maja) oraz niewiast i panien (niedziela po 15 sierpnia). Następnie każdy indywidualnie modlił się w swoich intencjach w Kaplicy Matki Boskiej Piekarskiej – patronki chorych. Uczniowie odwiedzili również żywą szopkę z alpakami, osiołkami, kozami i kucykami oraz ruchoma szopkę prezentującą życie tradycyjnej śląskiej rodziny  i ważnych osób dla Państwa Polskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła odzwierciedlona typowa śląska chata z zachowanym wystrojem sprzed lat. Uczestnicy wycieczki przyjęli zaproszenie na pyszna herbatę z cytryną i domowymi rogalikami upieczonymi przez panie kucharki i panią menager Domu Pielgrzyma. Po tej degustacji, w Bazylice Mniejszej, pani Sabina opowiedziała historię powstania Bazyliki i  obrazu NMP. Podziwiano tam również stajenkę, relikwie św. Jana Pawła II, relikwie św. Dzieci Fatimskich oraz relikwie św. Jacka.

  • O Śląsku po śląsku

    16 stycznia 2025r uczniowie klas branżowych i Szkoły Przysposabiającej do Pracy spotkali się  na pierwszej prelekcji z cyklu „O Śląsku po śląsku” dotyczącej zwyczajów świątecznych. Na spotkaniu omówiono śląskie zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe, tradycyjne potrawy takie jak makówki, moczka, panczkraut czy kompot z suszu. Uczniowie mieli okazję degustować, przygotowany przez klasę II Branżową, szałot i zobaczyć bajkę po śląsku jak ten szałot się przygotowuje.

  • Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" - czwarta lekcja

    Kolejna, już czwarta lekcja, w Ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” poświęcona była na przypomnienie zdobytych dotychczas wiadomości. Świetnie w tym zakresie sprawdza się lapbok, który w atrakcyjny sposób porządkuje wiadomości. Dzieci bardzo zaangażowały się w tworzeniu lapbuka i poprzez zabawę utrwaliły wiadomości, które zdobyły na poprzednich lekcjach.

  • Mała Książka - Wielki Człowiek

    W dniu 15 stycznia 2025r. uczniowie z klas pierwszych otrzymali specjalną Wyprawkę Czytelniczą – Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek, z przepięknymi ilustracjami Emilii Dziubak. Natomiast dla rodziców, opiekunów przygotowano  broszurę informacyjną Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! Wyprawka jest przekazywana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii prowadzonej przez Instytut Książki. Na lekcji czytelniczej rozmawialiśmy z uczniami na temat wartości książki w życiu młodego człowieka, na zachęcaniu ich do podejmowania prób samodzielnego czytania, jak i wspólnego z rodzicami, dziadkami lub opiekunami. Dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z edukacją szkolną, największym wyzwaniem jest nauka czytania, dzięki książkom może stać się prawdziwą przyjemnością. Mamy nadzieję, że otrzymana książka pomoże rozbudzić wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka,  a także zaszczepi chęć do czytania oraz zdobywania wiedzy.

  • Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich

    14 stycznia 2025r uczniowie klasy I SPP i I – II SPP, wraz z wychowawcami, pojechali na wycieczkę do Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Zwiedzali budynek maszynowni i szyb wyciągowy „Michał”. W podziemiu budynku oglądali zrekonstruowaną część kopalni z wagonikami, spotkali Skarbnika i czytali legendę. Następnie zwiedzali zameczek rodziny Rheinbabenów. Spacerowali po dawnych pomieszczeniach dla służby gdzie znajduje się piec na węgiel do przygotowywania potraw dla Państwa. W Zameczku zwiedzali także pracownie malarstwa, muzyczną, tańca  salę balową, gdzie latem odbywają się koncerty. Duże zainteresowanie wywołała oranżeria, gdzie kręcone są lokalne programy telewizyjne, m.in. śląska karuzela prowadzona przez Sławomira i Kajrę. Kontynuując zwiedzanie szopek bożonarodzeniowych uczniowie byli również w kościele św. Michała Archanioła w Michałkowicach, gdzie znajduje się szopka bożonarodzeniowa.

  • Ruchoma szopka Katowice - Panewniki

    13 stycznia 2025r uczniowie klas V – VIII A zet, I SPP i I – II SPP, razem z Panią Katechetka i Wychowawcami pojechali do Katowic – Panewnik oglądać słynną Szopkę i ruchomy żłobek. W parafii św. Ludwika IX, Króla i Wniebowzięcia NMP oglądali szopkę, która przedstawia tajemnice narodzin Jezusa przygotowaną przez zakon franciszkanów. Następnie oglądali ruchomy żłobek i kolekcję 50 stajenek z całego świata. Z ciekawością uczniowie oglądali żywą stajenkę i ogród klasztorny, gdzie zobaczyli żywe zwierzęta i figury świętych franciszkanów. Wywołało to wśród uczniów pozytywne emocje i mnóstwo pytań dotyczących życia znajdujących się tam zwierząt. Ogromne wrażenie zrobiła również pięknie rozświetlona choinka znajdująca się w klasztornym ogrodzie. Na koniec wycieczki uczniowie, w tamtejszym Herbarium, wypili pyszną zimową herbatę z cynamonem, cytryną i goździkami oraz zjedli marchewkowe ciasteczko.

  • Muzeum Śląskie w Katowicach

    7 stycznia 2025r uczniowie klas szkoły branżowej i I – III SPP odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy o kulturze i przeszłości Śląska oraz poznanie różnych gatunków sztuki. Uczniowie byli bardzo zainteresowani ofertą Muzeum i z ciekawością spacerowali wśród kolekcji udostępnionych dla zwiedzających.

  • Życzenia

    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

    życzymy

    aby świąteczny czas upłynął w zdrowiu, szczęściu,

    w atmosferze wzajemnego zrozumienia, spokoju i miłości.

    Niech Nowy Rok 2025

    będzie wyjątkowo szczęśliwy, pełen sukcesów i radości,

    niech  przyniesie same dobre chwile

    i spełnienie najskrytszych marzeń

    Dyrekcja Szkoły

    wraz z Uczniami, Nauczycielami i Pracownikami

    Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie

  • Przedświąteczny czas ....

    Grudzień to miesiąc, w którym przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły wykonali ozdoby świąteczne, ubierali choinki i przystrajali sale lekcyjne a także, wspólnie z nauczycielami, piekli i ozdabiali pierniki oraz inne świąteczne potrawy. W ostatnich przedświątecznych dniach organizowane były klasowe wigilie a w ostatni dzień przed świąteczną przerwą, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Wykonywanie ozdób świątecznych, przystrajanie sal lekcyjnych, klasowe wigilie i śpiewanie kolęd wprowadziło naszą społeczność szkolną w uroczysty i świąteczny nastrój.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 w Chorzowie
    ul. 3 Maja 16
  • 32 2410-337

Galeria zdjęć