8 maja 2024r obchodzony był w naszej szkole Dzień Bibliotekarza. Na uczniów Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy czekały specjalne zadania, m.in. krzyżówka, rebus i zadania matematyczne. Z zadaniami tymi wszyscy poradzili sobie znakomicie. Dla wszystkich klas biorących udział zostały przygotowane dyplomy oraz słodka nagroda.
Po raz kolejny, nasza szkoła, wzięła udział w akcji „Góra Grosza”, która organizowana jest przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym. Wszystkie zebrane grosiki zostały policzone, posegregowane i przesłane do Fundacji za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym roku zebraliśmy 301,90 zł. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za zaangażowanie i wpłaty.
4 maja przypada Dzień Hutnika i innych ogniowych zawodów, m.in. strażaków, koksowników, kominiarzy i piekarzy. Patronem Hutników jest Św. Florian, który jest również Patronem Miasta Chorzów. Z tej okazji Muzeum Hutnictwa w Chorzowie postanowiło wrócić do organizowanego kiedyś radosnego rodzinnego święta zwanego FLORIANFEST. Była to również inicjatywa, która jest częścią starań aby tradycje hutnictwa i Dzień Hutnika wpisać na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Partnerem wydarzenia był GZM Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia a sponsorem wydarzenia był ArcelorMittal Poland. Podczas tego Święta rozdano również nagrody za Konkurs Plastyczny „Laurka dla Hutnika”, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły z klasy I – III SPP. Konkurs ten miał na celu popularyzację etosu pracy hutnika oraz kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego miasta i regionu a także pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Uczniowie, wraz z rodzicami, uczestniczyli w pochodzie i atrakcjach przewidzianych na ten dzień przez organizatorów. Odebrali również nagrody za udział w Konkursie. Nagrodą był voucher na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Hutnictwa z przewodnikiem.
W miesiącu kwietniu uczniowie szkoły podstawowej i klas SPP uczestniczyli w warsztatach pod hasłem "Smoki i beboki" organizowanych w Chorzowskim Centrum Kultury. W ramach zajęć stworzyli pojemniki na przybory z wizerunkami smoków lub smoczyc oraz beboki - piłkarzy klubu sportowego Ruch Chorzów lub tenisistów. Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunami odśpiewali piosenkę o smoku przy akompaniamencie wylosowanych przez siebie instrumentów. Piosenka była przygotowana specjalnie na tą okazję przez instruktorkę zajęć - panią Hannę. Uczniowie bardzo lubią te warsztaty i czekają na następne.
26 kwietnia 2024 roku, już po raz trzynasty, odbył się Festiwal Muzyczny „Pod Kluczem”. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem: „Trzynastego wszystko zdarzyć się może”. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka z Mysłowic, przy wsparciu Mysłowickiego Domu Kultury oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci”. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Mysłowic. Na deskach Domu Kultury w Mysłowicach spotkali się artyści z województwa śląskiego i zaprezentowali swoje talenty w występach solowych i zespołowych z dowolnie wybranym przez siebie repertuarem. Artyści reprezentujący naszą szkołę wykonali utwory Sanah i Dawida Podsiadło: „Ostatnia nadzieja” oraz Dody: „Nie zawiedź mnie”. Podczas wszystkich występów można było zauważyć talent, radość i entuzjazm i dlatego nagrodzono każdego uczestnika. Solistka z naszej szkoły Marta otrzymała dyplom za wdzięk i styl a zespół „Świetliki” za najbardziej liryczny utwór. Gratulujemy udanego występu i otrzymanych nagród!
24 kwietnia 2024r odbyło się wydarzenie sportowe w ramach jubileuszu 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach – „60 minut aktywności fizycznej” - Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem byli: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” w Tarnowskich Górach a także Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach. Na hali sportowej w Tarnowskich Górach, przy ul Obwodnica spotkały się drużyny z Radzionkowa, Piekar Śląskich, Chorzowa, Stalowej Woli, Nakła Śląskiego i Tarnowskich Gór. Na 6 stacjach, przez 10 minut na każdej z nich, zawodnicy sprawdzali się w danej aktywności fizycznej wykonując zadania w swoim tempie. Do udziału w tym sportowym wydarzeniu zaproszono również naszą szkołę. Założeniem tej sportowej imprezy było m.in. stworzenie młodym odbiorcom możliwości rozwijania swoich pasji sportowych, które stymulują ich rozwój fizyczny oraz wzmacniają poczucie własnej wartości a także popularyzacja aktywności fizycznej wśród niepełnosprawnych. Każdy z uczestników otrzymał poczęstunek, okolicznościowe koszulki oraz nagrody rzeczowe ale najważniejszy był udział oraz doświadczenie radości i sportowych emocji.
23 kwietnia 2024r, na hali MORiS w Chorzowie odbyło się niecodzienne sportowe wydarzenie. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie zaprosiła 10 placówek szkolnych do udziału w imprezie: „Wygrajmy razem” – Chorzów Batory i przyjaciele. Każda drużyna składała się z 8 uczestników – uczniów zespołów edukacyjno -terapeutycznych. Zaproszenie przyjęły szkoły i przedszkola z Chorzowa, Świętochłowic, Będzina i Sosnowca. Drużyna naszej szkoły również uczestniczyła w proponowanych zmaganiach sportowych a zawodnicy sprawdzali swoje umiejętności w skokach, celności, zwinności, biegach, rzutach i chwytach oraz kozłowaniu. Dla każdego zawodnika przewidziano słodki poczęstunek, napój i ciepły posiłek. Dodatkowo każdy z nich otrzymał medal i zaproszenie do Sali Zabaw „AKUKU” w Rudzie Śląskiej a szkoła puchar, dyplom i nagrodę rzeczową. Uczniowie wrócili pełni pozytywnych wrażeń i z przekonaniem, że najważniejszy był udział w tym sportowym wydarzeniu oraz radość ze wspólnej zabawy.
19 kwietnia 2024 klasa II - III a SPP była na wycieczce w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Placówka powstała w 2012 roku. Za pomocą elementów graficznych oraz wiodącej ścieżki filmowej, przenosimy się w rzeczywistości życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia dostępna w miejscach kluczowych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są miejsca multimedialne, kontrole na indywidualnym pogłębianiu wiedzy. Takie prezentowanie materiałów daje możliwość poznania ich w sposób kompleksowy i użytkowy. Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Tak blisko nas jest bardzo ciekawe muzeum. Zachęcamy wszystkich do odwiedzin.
Każdego roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększenie wiedzy na temat problemów osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. W związku z tym w naszej szkole, w dniach 15 – 19 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu. W pierwszym dniu cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej i została wprowadzona do tematu prezentacją filmu o zaburzeniach osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie dowiedzieli się jak będzie wyglądał tygodniowy plan obchodów i zapoznali się z zadaniami, które mieli wykonywać przez cały tydzień. W drugim dniu tego tygodnia została zaproszona Pani Alina Stosor, która wygłosiła wykład „Dorastanie dzieci ze spektrum autyzmu”. W tym spotkaniu uczestniczyli Rodzice, zaproszeni goście i nauczyciele. Trzeci dzień odbył się pod hasłem: „Ciche kino”. Uczniowie starszych klas obejrzeli w Kinie „Grajfka”, w Chorzowskim Centrum Kultury, film pt.: „Cudowny chłopak”. Natomiast dla młodszych uczniów wyświetlono bajkę: „Mama Mu wraca do domu”. W czwartek szkolny zespół teatralny „ArtZetki” zaprezentował przedstawienie „Cudowny chłopiec?”. Była to opowieść o chłopcu ze spektrum autyzmu, o jego postrzeganiu świata i odbieraniu bodźców. Przedstawienie bardzo podobało się widzom i nagrodzili aktorów długimi brawami na stojąco.
Od piątkowego rana sala gimnastyczna przekształcona została w salę sensoryczną. Uczniowie klas odwiedzali salę, pod opieką nauczycieli, i doświadczali otoczenie, codzienne czynności, smaki, dotyk oraz zapach w inny sposób niż robią to każdego dnia. Mogli doświadczyć w jaki sposób odbierają otoczenie i codzienność osoby ze spektrum autyzmu. Ten dzień to było również podsumowanie całego tygodnia. Każda klasa zaprezentowała i omówiła prace oraz zadania wykonane w ciągu całego tygodnia. Były to plakaty z symbolami autyzmu, przedstawienie znanych osób ze spektrum autyzmu oraz omówienie zachowań takich osób. Zaśpiewano piosenkę Pawła Domagały „Weź nie pytaj”, której uczniowie uczyli się przez cały tydzień. Spotkanie zakończyło się przyklejeniem, wcześniej przygotowanych przez uczniów, wyciętych dłoni, które stworzyły dwa duże motyle – symbol autyzmu. Wspólne zdjęcia z wykonanymi pracy zakończyło obchody w naszej szkole Tygodnia Świadomości Autyzmu. Wszystkie zorganizowane działania miały na celu uświadomienie uczniom, że wszyscy jesteśmy ważni, że osoby ze spektrum autyzmu są różnorodni i każda osoba jest tak samo wyjątkowa.
Przed Świętami Wielkanocnymi, Szkoła Branżowa I stopnia nr 8 z Bytomia, zorganizowała Wojewódzki Konkurs „Najlepsza baba wielkanocna”. Na konkurs spłynęło wiele prac i wypieków z całego województwa, łącznie z 8 szkół. Uczennica naszej szkoły – Dastina, samodzielnie przygotowała babę drożdżową udekorowaną lukrem białkowym i lukrem plastycznym. Praca uczennicy została doceniona i zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu!
Wykorzystując pomoce zakupione w ramach Laboratoria Przyszłości uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać swoje talenty i pobudzać swoją wyobraźnię poprzez tkanie na płótnach. Tkanie na krośnie to nauka cierpliwości i skrupulatności, to małe kroki które dają wspaniały efekt, to również magia zaklęta w powtarzalnych ruchach. Na zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia ucznia, na zajęciach z techniki oraz na zajęciach z kreatywności powstają makatki, dywaniki, opaski na rękę, mini szaliki w barwach ulubionych klubów sportowych oraz tkane zakładki, które pokazują ukryte często talenty dzieci. Podczas tego procesu uczniowie wielokrotnie pruli i poprawiali swoją pracę aby w efekcie wyszło coś ładnego i aby mogli wyrazić siebie. Ponadto z materiałów pasmanteryjnych zakupionych w ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie wykonywali mini czapeczki z włóczki i haftowane kartki okolicznościowe.
16 kwietnia 2024r odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla wyróżnionych osób w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym dla Uczniów Szkół Specjalnych, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach. Tematem przewodnim Konkursu było: „ Wartość człowieczeństwa w świetle nauczania Jana Pawła II”. Wśród prac nadesłanych na konkurs wyróżniono twórczość uczennicy naszej szkoły – Zuzanny z klasy VII a specjalne wyróżnienie otrzymał Klaudiusz, uczeń klasy III SPP. Wszyscy wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek.
10 kwietnia 2024r w kościele św. Barbary w Chorzowie uczniowie klas VIII naszej szkoły przyjęli sakrament bierzmowania, który ma wymiar duchowy. Dla każdego z uczniów było to bardzo ważne przeżycie i podniosłe chwile ponieważ bierzmowanie przyjmuje się raz w życiu. Sakramentu bierzmowania udzielał ksiądz Biskup Marek Szkudło a do tego sakramentu młodzież została przygotowana przez katechetkę naszej szkoły – panią Sabinę.
W ramach obchodów Światowego Dnia Obchodów Świadomości Autyzmu Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 w Chorzowie zaprosiła uczniów naszej szkoły do obejrzenia inscenizacji tanecznej bajki „Jaś i Małgosia”. Na deskach sceny Domu Kultury Batory zaprezentowali się młodzi aktorzy, którymi byli m.in. uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych dla dzieci z autyzmem z tej szkoły oraz ich nauczyciele. Na tej imprezie wystąpił również Zespół z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świętochłowicach „Tolerancja”. Było to również podsumowanie Konkursu „Niebieski świat dzieci z autyzmem”, do którego zgłoszono prace uczniów naszej szkoły. Wśród nagrodzonych znalazła się praca Klaudiusza, który otrzymał wyróżnienie i nagrodę rzeczową oraz dyplom.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji Miejskiego Konkursu Plastycznego „Wiosenne inspiracje – stroik wielkanocny”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 39 w Chorzowie. Wielkość, kształt i zastosowanie techniki było dowolne co pozwoliło dzieciom pokazać swoje talenty. Po Świętach Wielkanocnych ogłoszono wyniki. Wśród laureatów byli uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej wyróżnienie otrzymał Marcel a w kategorii klas 4 – 8 wyróżnienie otrzymała Oriana.
6 marca, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W Polsce święto to obchodzone jest od roku 2007. Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy ten Dzień w iście wesołej atmosferze. Zaprosiliśmy uczniów wszystkich klas do wykonania gier logopedycznych. Dzieci chętnie wzięły udział w tym zadaniu. Zrobiły wartościowe pomoce logopedyczne – gry. W wykonaniu pomocy zaangażowali się na 100%, dlatego też, pomoce te będą wykorzystywane podczas zajęć logopedycznych. Zwieńczeniem działań było nagrodzenie uczniów.
Zdrowych, pogodnych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych
dla uczniów, rodziców i przyjaciół Szkoły
życzy
Dyrekcja
oraz pracownicy Szkoły
Okres przed Wielkanocą to wyjątkowy czas, który mobilizuje do przystrajania przestrzeni wokół nas i wykonywania świątecznych ozdób. Tak też jest i w naszej szkole. Uczniowie wraz z nauczycielami ozdabiają sale lekcyjne a także wykonują piękne, niepowtarzalne i kreatywne ozdoby w kolorach wiosny, które wprawiają wszystkich w świąteczny nastrój. Wykorzystują do tego różne techniki i materiały o różnej fakturze. Pod okiem nauczycieli powstają również świąteczne wypieki, których zapach roznosi się po szkolnych korytarzach zapewniając wielkanocny klimat.
26 marca 2024r, odbył się mecz eliminacji mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej Polska - Bułgaria. Młodzieżowa reprezentacja Polski zaprezentowała się przed szeroką publicznością na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Kibicami na tym meczu, wśród kilkutysięcznej publiczności, byli także uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z opiekunami dopingowali polskiej kadrze. Magia tego miejsca sprawiła, że wszyscy przeżyli niesamowitą sportową przygodę. Reprezentacja Polski U-21 uważana jest za bezpośrednie zaplecze dorosłej kadry więc wszyscy zawodnicy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Mecz zakończył się wynikiem 0:1 dla gości ale najważniejsze były sportowe emocje, kulturalny doping i możliwość uczestniczenia w tym sportowym wydarzeniu.