Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 | V Międzynarodowy Turniej w Gimnastyce Artystycznej | Bezpieczna droga do szkoły | Dzień Kropki | Podsumowanie zbiórki baterii | #SprzątamyDlaPolski | Prelekcja Straży Miejskiej - Bezpieczna energia elektryczna | Schron dowodzenia | Wizyta w siedzibie Straży Miejskiej | Jesienna wycieczka do Wisły | Bum bum Rurki - zajęcia w ramach Laboratoria Przyszłości | Dzień Nauczyciela i Pasowanie na Ucznia | Wycieczka do Kalet | VI Jesienna Olimpiada Sportowa Szkół Specjalnych | Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 - pakiet powitalny | Planetarium Śląskie - szkoła podstawowa | Marsz Świętych | Zajęcia w ramach Myślenia Pozytywnego - październik | Straż Pożarna | Planetarium - SPP i Szkoła Branżowa | #SzkołaDoHymnu | Dzień Drzewa | Dzień Kredki | Zajęcia w Skansenie - wróżby andrzejkowe | III Wojewódzki Konkurs Pieśni Autorskiej | Warsztaty plastyczne w CHCK-u | II Barbórkowy Turniej Piłki Nożnej | Cinema City Silesia | Nagrody za Talenciaki | Mikołajki | Przedświąteczny czas ... | Teatr Edukacyjny - cyberprzemoc | Kino Cinema City Silesia | Szkoła Myślenia Pozytywnego - zajęcia w listopadzie | Jarmark Bożónarodzeniowy | Kino Cinema City klasy SPP | Zajęcia w Skansenie - świąteczne ozdoby i tradycje | Zbiórki | Jasełka i klasowe wigilie | Piękna i Bestia | Mała Książka - Wielki Człowiek | Występ Zespołu ArtZetki | Nasze prace - Znani i nieznani | Wycieczka Wieże KWK Polska | Mecz futsalu | Lekcja biblioteczna - lektury | Turniej Uno i Rumikub | Dzień Logopedy | Lekcja biblioteczna - Pan Tadeusz | Sweettargi | Regionalny Turniej Badmintona | Lekcja biblioteczna - Tradycje Wielkanocne | Konkurs Pismaczka - Piramida żywienia | Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa | Zajęcia w Skansenie - warsztaty "Marzanna i gaik" | Lekcja biblioteczna - Hobbit | Chorzowski Jarmark Wielkanocny | Mecz piłki nożnej Polska - Bułgaria | Przedświąteczny czas ...2 | Miejski Konkurs Plastyczny "Wiosenne inspiracje" | Dzień Świadomości Autyzmu | Bierzmowanie | Diecezjalny Konkurs Plastyczny | Tkanie na krośnie | Wojewódzki Konkurs "Baba wielkanocna" | Tydzień Świadomości Autyzmu | Muzeum Powstań Śląskich | Wygrajmy razem - Batory i przyjaciele na sportowo | Sportowa Spartakiada Tarnowskie Góry | XIII Festiwal Pod Kluczem | Warsztaty w CHCK-u - Smoki i Beboki | Konkurs Plastyczny - Laurka dla Hutnika

Kronika szkolna 2023/2024

Tydzień Świadomości Autyzmu

Każdego roku, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększenie wiedzy na temat problemów osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. W związku z tym w naszej szkole, w dniach 15 – 19 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu. W pierwszym dniu cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej i została wprowadzona do tematu prezentacją filmu o zaburzeniach osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie dowiedzieli się jak będzie wyglądał tygodniowy plan obchodów i zapoznali się z zadaniami, które mieli wykonywać przez cały tydzień. W drugim dniu tego tygodnia została zaproszona Pani Alina Stosor, która wygłosiła wykład „Dorastanie dzieci ze spektrum autyzmu”. W tym spotkaniu uczestniczyli Rodzice, zaproszeni goście i nauczyciele. Trzeci dzień odbył się pod hasłem: „Ciche kino”. Uczniowie starszych klas obejrzeli w Kinie „Grajfka”, w Chorzowskim Centrum Kultury, film pt.: „Cudowny chłopak”. Natomiast dla młodszych uczniów wyświetlono bajkę: „Mama Mu wraca do domu”. W czwartek szkolny zespół teatralny „ArtZetki” zaprezentował przedstawienie „Cudowny chłopiec?”. Była to opowieść o chłopcu ze spektrum autyzmu, o jego postrzeganiu świata i odbieraniu bodźców. Przedstawienie bardzo podobało się widzom i nagrodzili aktorów długimi brawami na stojąco.

Od piątkowego rana sala gimnastyczna przekształcona została w salę sensoryczną. Uczniowie klas odwiedzali salę, pod opieką nauczycieli, i doświadczali otoczenie, codzienne czynności, smaki, dotyk oraz zapach w inny sposób niż robią to każdego dnia. Mogli doświadczyć w jaki sposób odbierają otoczenie i codzienność osoby ze spektrum autyzmu. Ten dzień to było również podsumowanie całego tygodnia. Każda klasa zaprezentowała i omówiła prace oraz zadania wykonane w ciągu całego tygodnia. Były to plakaty z symbolami autyzmu, przedstawienie znanych osób ze spektrum autyzmu oraz omówienie zachowań takich osób. Zaśpiewano piosenkę Pawła Domagały „Weź nie pytaj”, której uczniowie uczyli się przez cały tydzień. Spotkanie zakończyło się przyklejeniem, wcześniej przygotowanych przez uczniów, wyciętych dłoni, które stworzyły dwa duże motyle – symbol autyzmu. Wspólne zdjęcia z wykonanymi pracy zakończyło obchody w naszej szkole Tygodnia Świadomości Autyzmu. Wszystkie zorganizowane działania miały na celu uświadomienie uczniom, że wszyscy jesteśmy ważni, że osoby ze spektrum autyzmu są różnorodni i każda osoba jest tak samo wyjątkowa.