23 maja 2025r (piątek) na Stadionie Śląskim odbędzie się 71. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Dla wszystkich grup zorganizowanych organizatorzy zapewniają bezpłatne wejściówki. Zapraszamy uczniów, ich rodziny, nauczycieli i przyjaciół oraz wszystkich przyjaciół Szkoły. Prosimy aby osoby zainteresowane zgłaszały się do nauczycieli wychowania fizycznego. Wchodząc na Stadion podaj hasło: „ZSS nr 3 w Chorzowie”. Im będzie nas więcej tym większe są szanse na otrzymanie nagród dla Szkoły.
Oprócz tego w Miasteczku Lekkoatletycznym zlokalizowanym na błoniach Kotła Czarownic, będzie można spotkać gwiazdy na żywo oraz wziąć udział w świetnych lekkoatletycznych zabawach z nagrodami!
Plan wydarzenia:
ok. godziny 15:30 przybycie na Stadion i udział w atrakcjach Miasteczka Lekkoatletycznego
godz. 17:30 wejście na Stadion i oglądanie zmagań
ok. 20:15 - zakończenie Memoriału Janusza Kusocińskiego
Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 23 kwietnia zorganizowany został Szkolny Konkurs „Jak oszczędzam wodę?” Uczniowie wykonywali prace plastyczne, które zostały nagrodzone. Najlepsze prace wykonali: Karolina i Dominik z klasy V – VI aut oraz Zuzanna z klasy VIII. Nagrodzeni zostali również wszyscy uczestnicy Konkursu. Serdecznie wszystkim gratulujemy!
W ramach Projektu „Magiczne Chwile. Sztuka w plenerze.” Uczniowie klasy I oraz klasy I – III zet, wraz z nauczycielami, ułożyli wspólnie opowiadanie tematyczne związane ze środowiskiem przyrodniczym. Do opowiadania stworzono także piękna ilustrację.
13 maja 2025r uczniowie wszystkich klas szkoły branżowej oraz uczniowie klasy I – III SPP, wraz z wychowawcami, uczestniczyli w integracyjnej wycieczce do Pszczyny. Całodniowa wycieczka była okazją do zwiedzania Skansenu Ziemi Pszczyńskiej, Muzeum Zamkowego oraz Pokazową Zagrodę Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu. Pogoda i dobre humory dopisały więc ten wspólny czas był bardzo udany.
Uczniowie wraz z nauczycielami ułożyli wiersz inspirowany przyrodą. Przy okazji poznali zwyczaje panujące w lesie oraz jego najważniejszych mieszkańców. Do wiersza powstały także przepiękne ilustracje. Powyższe zajęcia odbywały się w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w plenerze”
W ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie” uczniowie klasy I i I – III zet po raz pierwszy pracowali z gliną samoutwardzalną. Wykonywali figurki zwierząt oraz makietę lasu. W ten sposób w sali powstał przyjemny zielony kącik.
9 maja 2025r najmłodsi uczniowie naszej szkoły zasiedli na widowni Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach i obejrzeli spektakl „Calineczka”. Jest to sztuka stworzona na motywach znanej i lubianej baśni Andersena. W spektaklu zachowane był wszystkie najważniejsze wątki tak więc, bohaterka musiała zmierzyć się z większości negatywnymi postaciami. Widzom podobała się gra aktorska i choreografia ale również pomysł przedstawienia i atmosfera panująca na scenie, która sprawiła, że dzieci z zachwytem oglądały spektakl i trzymały kciuki za szczęśliwe zakończenie.
8 maja 2025r, uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach z witrażu, w ramach współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Zgodnie z procesem tworzenia witrażu uczniowie najpierw szlifowali szkiełka, potem je myli w ciepłej wodzie z płynem a następnie osuszali. Uczestnicy zajęć bardzo się zaangażowali w pracę, wykazali się dokładnością oraz precyzją a tym samym zamknęli piękno w szkle.
7 maja 2025r uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach bibliotecznych. Pan Wojtek zapoznał ich z historią książek od czasów przed naszą erą do współczesności; od papirusa i pergaminu po współczesny papier. Z wielkim zaangażowaniem wszyscy uczyli się pisma hieroglifowego i tym sposobem próbowali napisać swoje imię. W czasie zajęć oglądali również ilustracje biblioteki aleksandryjskiej, po współczesne, łącznie z Biblioteką Śląską w Katowicach.
Jedenasta lekcja, w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, była już ostatnim w tym roku szkolnym praktycznym podsumowaniem umiejętności ratujących życie wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Podczas lekcji otwartej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i potwierdzili, że mają duże wiadomości w tym temacie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich wiedzy i umiejętności.
8 maja 2025 roku odbył się XIV Festiwal Muzyczny „Pod Kluczem”. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem: „Do grającej szafy grosik wrzuć – muzyka lat 60-tych”. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka z Mysłowic, przy wsparciu Mysłowickiego Domu Kultury oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci”. Na deskach Domu Kultury w Mysłowicach spotkali się artyści z województwa śląskiego i zaprezentowali swoje talenty w występach solowych i zespołowych z dowolnie wybranym przez siebie repertuarem. Reprezentantami naszej szkoły byli” Nikola, która zaśpiewała utwór „Odpowie Ci wiatr” a szkolny zespół „Świetliki” utwór „Anna Maria” zespołu Czerwone Gitary. Podczas wszystkich występów można było zauważyć talent, radość i entuzjazm i dlatego nagrodzono każdego uczestnika. Gratulujemy udanego występu i otrzymanych
7 maja 2025r na stadionie MORiS przy ul Lompy w Chorzowie, odbyły się XVII Mistrzostwa Śląska Szkół Specjalnych w Lekkoatletyce. Organizatorem tego sportowego wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły. Zaproszenie do udziału w tych Mistrzostwach przyjęły szkoły z Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Zabrza, Tarnowskich Gór i Sosnowca. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – uczniowie klas II – IV i klas V – VII a każdy z nich brał udział w 4 konkurencjach – bieg na 60m, bieg na 200m lub na 400 m, pchnięcie gumową kulą i skok w dal. Każde miejsce było punktowane i po podliczeniu wszystkich punktów ogłoszono wyniki. Miło nam ogłosić, że w kategorii młodszych dziewczyn na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica naszej szkoły – Nikola z klasy II a na drugim stopniu podium stanęła Nadia – uczennica klasy VII czyli kategoria starszych dziewczyn. Wyróżnić należy również Wojtka – ucznia klasy II, który był najmłodszym uczestnikiem zawodów i zajął V miejsce. Dodatkowo każda szkoła wytypowała zawodników do sztafety 4x100m. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i medale, szkoły nagrody rzeczowe a każdy z zawodników poczęstunek. Uczniowie dopytywali się o swoje wyniki w poszczególnych kategoriach, porównywali je między sobą i wrócili z zawodów z przekonaniem, że najważniejszy był udział w tym sportowym wydarzeniu oraz satysfakcja ze startu we wszystkich konkurencjach.
Uczniowie klasy I oraz Kasy I – III zet do przygotowanego wcześniej wiosennego drzewa przygotowali własnoręcznie zrobione kolorowe latawce i obrazek rowerowej rodziny. Jest to przykład aktywności ruchowej, którą mogą wraz z rodzicami uprawiać na terenach zielonych. Prace plastyczne powstały w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w terenie.”.
Uczniowie klas I oraz I – III zet, wraz z nauczycielami stworzyli swoją własną grę planszową. Wszystko odbywało się w ramach Projektu „Magiczne chwile. Sztuka w plenerze”. Cała grafika nawiązywała do lasu a przed uczniami zostały postawione ciekawe zadania ruchowe.
30 kwietnia 2025r, po raz kolejny, uczniowie klasy I – IV zet i klas SPP w ramach projektu „Młoda Filharmonia” byli uczestnikami koncertu w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tym razem wysłuchali nowych aranżacji muzyki filmowej. Orkiestra zagrała muzykę z następujących filmów: „Władca pierścieni”, „Batman kontra Superman”, „Most na rzece Kwai”, „Titanic”, „Haryy Poter”, „Gwiezdne wojny”, „Tomb Rider” oraz „Jak wytresować smoka”. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte co świadczy o dużym zainteresowaniu repertuarem a jednocześnie była to okazja do zrobienia kroku w kierunku muzyki i pogłębienia swojej wiedzy.
W kwietniu Samorząd Uczniowski, z okazji przypadającego 23 kwietnia, Dnia Książki I Praw Autorskich, ogłosił konkurs na zakładkę do książki. Napłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac. Postanowiono nagrodzić 4 z nich. Zwycięzcami Konkrsu zostali: Karolina z klasy Vi, Jessica z klasy V, Roksana z klasy V – VI oraz Jakub z klasy I SPP. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Dziesiąta lekcja z Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” odbyła się w ramach Dnia Autyzmu. Tym razem, do nauki z zakresu pierwszej pomocy, oprócz klas I – III, zostali zaproszeni również starsi uczniowie. Skupiono się wokół bezpieczeństwa własnego, wzywania pomocy oraz resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
30 kwietnia 2025r uczniowie najmłodszych klas udali się na zajęcia edukacyjne do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie i uczestniczyli w warsztatach ,,Wielkie mozoły nim miód zrobią pszczoły". Podczas zajęć w Skansenie dzieci zdobyły wiadomości na temat pszczelarstwa, pszczół i pracy pszczelarzy. Uczestnicy zajęć odwiedzili dawne ule, poznali narzędzia pszczelarza i dowiedzieli się co to jest barć, pasieka oraz podkurzacz a także własnoręcznie wykonali świece.
W ramach obchodów Dnia Autyzmu w naszej szkole, 25 kwietnia 2025r, zostały zorganizowane warsztaty tematyczne dla uczniów szkoły podstawowej i klas SPP. W ramach zajęć uczniom została przybliżona problematyka osób ze spektrum autyzmu podczas oglądania i omówienia filmów edukacyjnych oraz quizów wiedzowych, podczas których podopieczni mogli utrwalić i sprawdzić zdobyte wiadomości. Na warsztatach sensorycznych nasza młodzież poznawała świat polisensorycznie, a podczas ćwiczeń z pierwszej pomocy mogła utrwalić zasady pierwszej pomocy. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również galerię sławnych osób ze spektrum autyzmu. Galeria została zaprezentowana zaproszonym rodzicom i można ją podziwiać na szkolnym korytarzu. Zwieńczeniem Dnia Autyzmu była prezentacja przedstawienia teatralnego pt.: „Zaczarowany chłopiec”. Na występ teatralnego zespołu ArtZetki zostali zaproszeni rodzice. Przedstawienie można obejrzeć klikając w poniższy link: https://youtu.be/T5Syo-3pHHY