Na dziewiątej już lekcji udzielania pierwszej pomocy uczniowie klasy I i II mieli okazję pochwalić się całością zdobytych umiejętności: od zauważenia osoby poszkodowanej, zadbania o własne bezpieczeństwo i wezwanie pomocy po prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wielkie brawa dla wszystkich uczniów ponieważ wykazali się ogromem wiedzy i umiejętności.
Uczniowie klasy I poznali tajniki wiosny. Znają już zmiany w przyrodzie, wiosenne kwiaty i ich budowę oraz przysłowia mówiące o wiosennych miesiącach. A wszystko to zostało zakończone stworzeniem pięknego kolorowego lapbooka.
W dniach 22 – 24 marca 2025r, na terenie Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, już po raz 13 odbyły się Targi Cukiernicze, Piekarnicze i Lodziarskie – czyli Sweettargi. Jest to jedna z największych wydarzeń branży piekarniczej, cukierniczej i lodziarskiej. Z zaproszenia na to wydarzenie, w dniu 24.03.2025r, skorzystali nasi uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia i wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych mogli zobaczyć i posmakować wyrobów prezentowanych w tym dniu. Była to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz gotowymi produktami branży cukierniczej, piekarniczej i lodziarskiej. Zwiedzający mogli degustować, oglądać, rozmawiać z liderami poszczególnych branży a także inspirować się i zdobywać nowe doświadczenia.
21 marca 2025r obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia nasi uczniowie ubrali kolorowe skarpetki nie do pary aby symbolicznie pokazać solidarność z osobami z trisomią 21. Został również przyozdobiony szkolny korytarz kolorowymi skarpetkowymi pracami. Skarpetki te są różne i mają przypominać o tym, że każdy człowiek, niezależnie od swoich cech czy możliwości, zasługuje na akceptację i równe szanse.
Kolejna lekcja udzielania pierwszej pomocy rozpoczęła się powtórzeniem wiadomości i umiejętności zdobytych na poprzednich lekcjach. Zupełnie nowym elementem było zapoznanie się z modelem urządzenia AED, poznanie zasad jego pracy oraz prawidłowego użycia podczas resuscytacji.
14 marca 2025 uczniowie trzech klas szkoły podstawowej, wraz z opiekunami, wybrali się do kina Cinema City Silesia i obejrzeli film pt: „Pies na medal. Mały Kundel, Wielkie Serce”. Widzowie zobaczyli historię o przyjaźni psa z dziewczynką. Film oparty jest na książkowym bestselerze o tytule „Runt”. Przygody psa Fuksa i dziewczynki o imieniu Annie pokazały dzieciom, że życzliwość, wytrwałość w pokonywaniu przeszkód i dążenie do upragnionego celu jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Dzieci oglądały film z wielkim zainteresowaniem i mocno trzymały kciuki aby wszystko dobrze się skończyło. Film pokazał również jak wielka więź może łączyć zwierzę i człowieka a także jak dużo może osiągnąć zgrany duet.
Uczniowie klas I, II, III oraz klas I-III zet, I-IV zet, V-VIII a zet, V-VIII b zet Szkoły Podstawowej przystąpili do wyzwania czytelniczego jakim było uczestnictwo w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej Adwentowe Czytanie na Święta. Każda z klas wybrała sobie jedną książkę z serii książek na święta wydawnictwa Zakamarki, i tak: klasa I oraz I-III zet – Święta w Wielkim Lesie Ulf Stark, Eva Eriksson, klasa II oraz III – Jak ratowaliśmy Wigilię Ellen Karlsson, klasa IV zet – Kosmiczne Święta Ingelin Angerborn, klasa V-VIII a zet – Hurra, są święta Ulf Nilsson, Emma Adbage, klasa V-VII b zet – Prezent dla Cebulki Frida Nilsson, Maria Nilsson Thore. Głośne czytanie w klasach rozpoczęło się 19 listopada i trwało do 20 grudnia. W tym czasie uczniowie dziennie wysłuchiwali jednego rozdziału swojej wybranej książki. Książki poruszały tematy różnorakie: przyjaźni, koleżeństwa, rodziny, samotności, podróży, smutku, poczucia winy, ale wszystkie książki łączył jeden temat - oczekiwanie na ten ważny dzień w roku – Boże Narodzenie i związane z nim cuda. Z Ogólnopolską Akcją Czytelniczą Adwentowe czytanie na święta był powiązany konkurs plastyczny, na temat książki, która została przeczytana. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I-III zet, V-VIII a zet oraz V-VIII b zet wraz z wychowawcami. Powstały trzy piękne prace – ilustracje do książek: Święta w Wielkim Lesie, Hurra, są święta, Prezent dla Cebulki. Spośród wszystkich prac konkursowych z całego kraju, tylko 10 prac zostało nagrodzonych, w tym uczniów klasy V-VIII b zet pod opieką Pani Mai. Nagrodzona praca zilustrowała fragment książki pt. Hurra, są święta.
14 marca 2025r uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez strażaków w czynnej służbie z Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. W ramach realizowanego tam programu profilaktyczno – edukacyjnego, na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przeprowadzone zostały zajęcia obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji oraz sił natury. Omawiane były pożary mieszkań i lasów, wypadki samochodowe i katastrofy budowlane oraz niebezpieczeństwa jakie niesie czad. To wszystko mieści się w części edukacyjnej tzw. „Ścieżki bezpieczeństwa”. Natomiast w części zabawowe tzw. „Małej Strażnicy” dzieci mogły zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, poczuć się jak strażak, zobaczyć sprzęt i mundur strażacki oraz sprawdzić swoją wiedzę w grze edukacyjnej.
Na kolejnej lekcji, już siódmej, z zakresu nauki udzielania pierwszej pomocy uczniowie przypomnieli sobie wszystkie zdobyte do tej pory wiadomości oraz mieli okazję do kolejnych ćwiczeń praktycznych z prawidłowego uciskania klatki piersiowej poszkodowanej osoby. Zajęcia odbyły się w ramach Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
Wiosna coraz bliżej i z tej okazji klasa I wcieliła się w rolę małych ogrodników. Pod opieką opiekunów zadbali o wiosenny nastrój swojej klasy sadząc kwiatki – zwiastuny wiosny. Kwiatki i cebulki zostały starannie umieszczone w skrzynkach. Teraz uczniowie będą dbać o swoje roślinki i obserwować ich wzrost. Wiosennymi kwiatami wykonanymi z papieru ozdobione zostały również okna sali a na ścianach powieszono prace uczniów o tematyce wiosennej.
12 marca 2025r Filię nr 5 MBP odwiedzili uczniowie klasy I, I-III zet oraz V-VIII a zet na zajęcia pt. Zwiastuny wiosny. Pan Wojtek głośno odczytał wiersz o porach roku, który następnie został wspólnie omówiony. Później razem zostały sobie przypomniane miesiące, pory roku oraz charakterystyczne cechy wiosny. Omówiono również święta odbywające się w tym czasie – pierwszy dzień wiosny, topienie Marzanny oraz Wielkanoc. Na koniec zajęć uczniowie mieli do wykonania pracę plastyczną.
11 marca 2025r uczniowie klas I – III zet i I SPP, wraz z wychowawcami, pojechali do Filharmonii Śląskiej w Katowicach i wysłuchali koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Śląskiej, ze specjalnie przygotowanym dla młodszych odbiorców. Była to niepowtarzalna okazja aby rozwinąć swoje zainteresowania i pogłębić wiedzę z zakresu muzyki poważnej. Dzieciom bardzo podobał się koncert i z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszystkich utworów. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie odwiedzili Frelkę i Miglancika – katowickie Beboki, które znajdują się przy Galerii Katowickiej. Tym samym uczniowie dowiedzieli się, że Bebok to nadprzyrodzona istota z polskiego folkloru i w przestrzeni miejskiej Katowic jest ich 44.
10 marca 2025r uczniowie klasy II i III odwiedzili filię nr 5 MBP przy Placu Mickiewicza na zajęcia biblioteczne omawiające lekturę pt. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) autorstwa Justyny Bednarek. Razem z Panem Wojtkiem uczniowie krok po kroku stworzyli plan następujących po sobie wydarzeń, prześledzili poszczególne historie skarpetek – uciekinierek. Zajęcia zostały urozmaicone poprzez głośne czytanie fragmentów lektury, a także wspólną pracę plastyczną.
Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs z okazji Dnia Kobiet na Najsympatyczniejszą Dziewczynę w naszej szkole. Cała społeczność szkolna mogła swoje głosy wrzucać do specjalnie przygotowanej urny wyborczej. 10 marca ogłoszono wyniki – Najsympatyczniejszą Dziewczyną Szkoły została Karolina, z klasy VI
6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z okazji tego święta logopedzi naszej szkoły zorganizowali konkurs na najpiękniejsze słowo dla naszych uczniów. Każdy z uczniów swoją propozycję zamieszczał na specjalnie przygotowanym plakacie, co następnie zostało zaprezentowane na szkolnym korytarzu.
14 lutego 2025r odbył się XII Muzyczny Konkurs Walentynkowy „Love Song 2025”, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury im. dr H. Jordana w Siemianowicach Śląskich. Uczestnicy wykonywali utwory muzyczne o tematyce miłosnej, walentynkowej. Naszą szkołę reprezentowali: Julia, która zaśpiewała piosenkę Sanah i Podsiadło, „Ostatnia nadzieja” oraz Łukasz wraz z zespołem „Świetliki” śpiewając piosenkę zespołu Universe „W taką ciszę”. Tego dnia, w Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich, odbywały się przesłuchania a kilka dni później otrzymaliśmy informację, że nasz szkoła otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie w bieżącym roku szkolnym 2024/2025 uczestniczy w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”. Program opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny i rekomendowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem programu jest zwiększenie wśród dzieci wiedzy na temat zdrowia i świadomości nt. szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Chorzowie, realizuje program przy współpracy z Państwową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Chorzowie. Uczestnikami programu „Bieg po zdrowie” są uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej, a rodzice i opiekunowie uczniów zostali zapoznani z założeniami programu na początku bieżącego roku szkolnego. Strona główna programu „Bieg po zdrowie” https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej Materiały informacyjne dla rodziców: https://www.gov.pl/attachment/1ff57090-cc3f-451d-8081-b0a593c99b48
14 luty to Dzień Zakochanych. Tego dnia, jak w poprzednich latach, zorganizowany został Koncert Zakochana Piosenka. Były śpiewy solo, w duetach i zespołowo. Dodatkowo, w tym roku, były również tańce. Piosenek o miłości i przyjaźni jest wiele a dla ułatwienia wyświetlany był tekst każdej z piosenek. Rozdawane były również Walentynki, które znalazły się w skrzynce Walentynkowej Poczty zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Do śpiewania włączyli się wszyscy na miarę swoich możliwości. Jedna z piosenek mówi, że: „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…”. Tutaj nie było zwycięzców czy przegranych. Liczyła się dobra wspólna zabawa i przekazywanie pozytywnych emocji.