Drodzy uczniowie !!!!!!!!!
Często musimy Was przekonywać jak ważny jest szeroko pojmowany sport w naszym codziennym życiu, że ruch jest nieodzownym elementem życia. Jaką istotną rolę odgrywa dla naszego zdrowia, prawidłowego funkcjonowania organizmu i samopoczucia. Myślimy że ten ostatni czas spędzony w domu przekonał Was, że jest to święta prawda, która nie podlega dyskusji. Jednak żeby przypomnieć Wam większość korzyści płynących z aktywności fizycznych, polecamy Wam filmik "Sport na zdrowie" którego link znajduje się poniżej.
https://www.youtube.com/watch?v=KSmjz0wjh9M&feature=youtu.be
Korzyści z uprawiania sportu kojarzymy z kondycją, a mało kto wie, że świetnie wpływa na zdrowie psychiczne. Często nie chce nam się ćwiczyć, bo jesteśmy zmęczeni lub w słabym nastroju i wtedy właśnie paradoksalnie - nie ma nic lepszego na poprawę formy jak sport!
Dlaczego przebywanie na świeżym powietrzu jest ważne?
Powietrze to jeden z naturalnych czynników, mających bardzo pozytywny wpływ na nasz rozwój dlatego, powinniśmy stwarzać jak najwięcej okazji do przebywania na świeżym powietrzu bez względu na porę roku. Korzystanie ze świeżego powietrza i słońca to podstawowy warunek higieny układu oddechowego i układu krążenia, które jednocześnie mają wpływ na rozwój układu nerwowego i ruchowego. Kolejnym ważnym aspektem aktywności fizycznej jest jej skuteczność w walce z otyłością, cukrzycą i wieloma innymi chorobami. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala dotlenić i oczyścić organizm z toksyn, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.
Oprócz korzyści zdrowotnych, zabawy na świeżym powietrzu oddziałują zbawiennie na rozwój psychofizyczny. Dzięki dużej liczbie bodźców i doznań nawet zwykły spacer może stać się pożyteczną okazją do poznawania świata. W efekcie zdobywamy wiedzę, doświadczenia i umiejętności. U ludzi, którzy spędzają aktywnie czas na dworze, wyostrza się zmysł poznawczy, poprawia się koordynacja ruchowa i kondycja, rozwija się wyobraźnia, a podczas zabaw zespołowych, uczymy się zdrowej rywalizacji. Nie mogę nie wspomnieć o istotnym wpływie aktywności ruchowej na obniżenie poziomu stresu i rozładowanie energii. Sport i każdy rodzaj ruchu sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonu szczęścia. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu wystarczy, aby poprawić samopoczucie psychofizyczne zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej.
Dla każdego coś dobrego – ciekawe zabawy na świeżym powietrzu
O tym, że ruch to zdrowie, a szczególnie ruch na świeżym powietrzu nie muszę Was już przekonywać. Oto kilka propozycji spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu:
Spacer jest tą aktywnością fizyczną, którą możemy polecić każdemu bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Wystarczy krótki spacer około 30-minutowy, by dotlenić nasz organizm, a przy tym nie obciążymy mięśni ani stawów. Nie dość, że będziemy mogli podziwiać wiosenne pejzaże, to krótki spacer wpłynie także pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
APLIKACJE SPORTOWE NA TELEFON
W dzisiejszych czasach, posiadając telefon z internetem, możecie ściągnąć darmowe aplikacje sportowe, które ułatwią Wam podtrzymywanie aktywności fizycznej.
Oto przykłady aplikacji:
- krokomierz (WHO Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zrobienie 10 000 kroków dziennie dla utrzymania zdrowia i kondycji)
- 7-minutowe ćwiczenia
GIMNASTYKA KOREKCYJNA
Film, do którego linki zamieszczony jest poniżej przedstawia kilka propozycji ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej.
https://www.youtube.com/watch?v=uBp4ApOV3BA
Poniżej przestawione są propozycje ćwiczeń kształtujących i wzmacniających poszczególne partie mięśniowe.
Ważne !!!
Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. W przypadku braku warunków do wykonywania jakiegokolwiek ćwiczenia należy je pominąć. Ostatecznie proszę o wybranie tylko tych ćwiczeń, które w sposób bezpieczny można przeprowadzić w domu.
Ćwiczenia kształtujące
1.Marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan oraz naprzemienną praca ramion - 2minut
2. Ćwiczenia mięśni karku i szyi
Ćwiczenie a-b x10
Ćwiczenie c-d x10
Ćwiczenie e-f x10
3.Krążenie ramion naprzemienne x10 w przód , x10 tył
3a Krążenie nadgarstków x10
4.Skrętoskłon tułowia do nogi prawej oraz lewej x10
5. Przysiad z ramionami w przód x10
6. Krążenie bioder x5 w stronę prawą, x5 w stronę lewą
6a Krążenie kolana w staniu na jednej nodze x5 noga prawa, x5 noga lewa
6b Krążenie stopy x5 noga prawa, x5 noga lewa
7. Wyrzut nóg w tył
Pw- Pozycja stojąca przodem 1.przysiad podparty 2.Wyrzut nóg w tył 3.Przysiad podparty 4.Pozycja stojąca x5
8. Ćwiczenia mięśni brzucha x10
9. Stanie na jednej nodze x2 noga prawa, x2 noga lewa
10. Pajacyki x10
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg
Każde ćwiczenie wykonuj naprzemiennie nogą prawą i lewą przez 1 minutę a następnie przez 1 minutę odpocznij. Wykonaj 3 serie tych ćwiczeń. Po każdej serii zrób sobie 2 minuty odpoczynku
B
Półpompka- ćwiczenie to polega na unoszeniu tylko górnej połowy ciała(od pasa) siłą ramion i klatki piersiowej. Ćwiczenie to angażuje zarówno tricepsy, jak i mięśnie piersiowe. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń. Pomiędzy seriami odpocznij 1minutę
Ćwiczenie oddechowe
Połóż się na plecach z rękami wzdłuż tułowia, zamknij oczy i przez minutę spokojnie oddychaj.(wdech nosem-wydech ustami)
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa
Po każdym wykonanym ćwiczeniu zrób 1 minutę przerwy. Wykonaj 3 serie tych ćwiczeń. Po każdej serii zrób sobie 2 minuty odpoczynku.
1. Klęk podparty x 10(5 x jedna strona i 5 x druga strona naprzemiennie)
Pozycja wyjściowa: Dłonie ustawione dokładnie pod barkami, a kolana pod biodrami (w stawach kolanowych i biodrowych kąty proste). Brzuch napięty. Ruch: Powoli unoś i prostuj jedną rękę i przeciwległą nogę (wydech). Przytrzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie, z wydechem, powoli wróć do pozycji wyjściowej. Zmieństronę.
2. Równowaga x 10 ( 5 x prawa noga i 5x lewa noga naprzemienne)
Pozycja wyjściowa: Stań w rozkroku – stopy na szerokość bioder. Ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie między piętę, poduszkę pod paluchem i poduszkę pod małym palcem. Napnij lekko brzuch, wyprostuj plecy i patrz przed siebie. Ruch: Wznieś się na palce i rozłóż ręce na boki (wydech). Weź wdech i z kolejnym wydechem unieś do przodu jedną nogę zgiętą lekko w kolanie. Wytrzymaj przez chwilę i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie z drugą nogą.
3. Leżenie przodem – wznoszenie rąk i nóg x 10
Pozycja wyjściowa: Połóż się na brzuchu na podłodze lub w poprzek stepu. Stopy i dłonie na podłożu. Ruch: Unieś ręce, tułów i nogi (wydech). Napnij pośladki. Spróbuj rozłożyć ręce na boki. Wróć do pozycji wyjściowej. Ruchy tułowia i kończyn wykonuj na wydechach.
Źródło: www.alternatywnelekcjewf.pl