Kronika Szkolna 2022/2023

AKADEMIA CZERNIAKA - MATERIAŁY SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 1 - 3 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 7 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 8 SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 3 AUT SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4 - 7 ZET SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 6 - 7 ZET AUT KLASA I BRANŻOWA KLASA II BRANŻOWA KLASA III BRANŻOWA IA SPP II SPP IC SPP I - III B SPP

DLA UCZNIA

SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4 - 7 ZET

DLA UCZNIA - NOWE

 

Aby powiekszać obrazki w komputerze kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazku i zaznacz " Otwórz grafikę w nowej karcie"

 

REWALIDACJA

Zadanie 1: Pomyśl, z czym kojarzy Ci się lato i wakacje. Narysuj najciekawszy swój pomysł.

Zadanie 2: Obejrzyj krótki film edukacyjny na temat bezpieczeństwa podczas wakacji:

https://www.youtube.com/watch?v=L-GTQQOoBMI

Zadanie3: Uzbrój się w dobry humor. Niech Ci towarzyszy przez całe wakacje. JJJ

Nauczyciel: Monika Biegańska

 

 

REWALIDACJA

 

Zadanie 1

Wykreśl poniżej zapisane wyrazy.

 

Tytuł: "Co kojarzy się z wakacjami?"

Autor wykreślanki: Barbara Nowakowska

 

P

L

A

Ż

A

J

G

Ó

R

Y

Z

A

B

A

W

Y

Ż

K

M

Ć

Ń

Ś

V

U

S

Ł

O

Ń

C

E

Ó

Ś

O

P

A

L

A

N

I

E

W

Ę

D

R

Ó

W

K

I

A

Ę

N

U

R

K

O

W

A

N

I

E

O

D

P

O

C

Z

Y

N

E

K

G

Ł

J

E

Z

I

O

R

O

Ń

W

Y

C

I

E

C

Z

K

I

G

Ó

F

F

T

F

M

O

R

Z

E

  1. Słońce
  2. Nurkowanie
  3. Morze
  4. Góry
  5. Plaża
  6. Jezioro
  7. Wycieczki
  8. Zabawy
  9. Wędrówki
  10. Opalanie
  11. Odpoczynek

Zadanie 2

Ćwiczenia słuchowe

Przeczytaj wyrazy i połącz je kolorowymi kredkami w pary.

BUDA

PIEŃ

LAS

TAMA

WOREK

RUDA

DAMA

CZAS

CIEŃ

KOREK

WAKACJE

SŁOŃ

GRZYBY

TATO

KOŃ

AKACJE

LATO

MIASTO

CIASTO

RYBY

 

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Zadanie 1

Ćwiczenia oddechowe

Poniżej wysyłam link do gry online, która urozmaici ćwiczenia oddechowe.

https://wordwall.net/pl/resource/2564793/%C4%87wiczenia-oddechowe

 

Zadanie 2

BAJKA O SAMOTNYM DOMKU

Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami, daleko, daleko stąd, na szczycie góry, stała mała drewniana chałupinka. Dziurawy dach przepuszczał krople deszczu (kap, kap, kap,...), okiennice zawieszone na jednym zawiasie - smętnie zwisały w dół i poruszane delikatnym wiatrem (szszszszszszsz.... – dziecko podnosi język do dziąseł) zamykały się i otwierały (dziecko udaje otwieranie i zamykanie okiennic. Dziecko otwiera usta najszerzej jak może i zamyka je), szybki wybite, a w drzwiach nawet klamki nie było. Kto w nim dawniej mieszkał, tego nikt nie wiedział. Dom stał samotny, opuszczony i tylko co odważniejsze leśne zwierzęta, takie jak:

  • wilk (ułuuu wydłużanie fazy wydechowej z wargami wysuniętymi i zaokrąglonymi do przodu);
  • niedźwiedź (m..., mruczenie - długa faza wydechowa);
  • dzik (chrum..., udając ryjek dzika dziecko wysuwa obie wargi do przodu);

a także te nieco mniejsze, ale znacznie zwinniejsze:

  • mysz (pi, pi, pi akcentowanie rytmu mowy, ćwiczenie warg);

jak i również przelatujące w okolicy domku ptaki:

  • dostojny dzięcioł ( stuk puk, stuk puk );
  • strachliwa kukułka (ku ku ku ku);
  • ciekawski wróbel (ćwir ćwir ćwir);
  • bocian (kle kle kle), lecący do swego gniazda, by nakarmić swoje pisklęta ( pi pi tiu tiu pi pi tiu tiu);

 czasem zaglądały w jego progi.                                                                                            

Czekał dom tęsknie na właściciela, na przyjazną ludzką rękę, co by jego rany zaleczyła. Ale miały dni, czas niczym w zegarze biegł nieubłaganie (tik tak tik tak), a on tak trwał w zapomnieniu i z ogromnej góry spoglądał na okolicę, czy aby ktoś nie nadchodzi. Spoglądał na łąkę, na której ponad kwiatami latały pszczoły (bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz), na kołyszące się na wietrze kłosy wysokiej trawy (trawa unosi się do góry, a potem wraca na dół. Dziecko otwiera szeroko usta i porusza językiem tak, jakby się huśtał - w górę i w dół, od dolnego do górnego wałka dziąsłowego), na kumkające w sadzawce żaby (kum, kum lub kła, kła; rech, rech – rytmizowanie mowy), na wronę co dzień wylatującą z pobliskiego lasu, by na łące odnaleźć coś pysznego do schrupania (kra kra kra). Czekał. Aż wreszcie przyszedł ten wspaniały dzień, kiedy zarośniętą wąską ścieżynką na górę, wspinał się człowiek. Wędrowiec zmęczony widocznie długą podróżą głośno sapał (dziecko udaje bardzo zmęczone, wysuwa język jak najdalej i dyszy).

      Obydwaj - człowiek i dom, nie różnili się zbytnio. Człowiek odzież miał potarganą i połataną, włosy na głowie zmierzwione wiatrem (szszszszsz) i wzrok zasępiony. Ujrzał dom stojący na wzgórzu i uśmiechnął się leciutko, sam do siebie - To moje schronienie na dziś - pomyślał. Jutro ruszę dalej w świat (dziecko naśladuje kroki wędrowca - tup tup tup) . Taki już ze mnie wędrowiec, taki mój los. Dobrze, że choć dziś mam jakiś dach nad głową, gdyby tak w nocy padał deszcz (kap kap kap) - Podszedł bliżej i długo przyglądał się chałupince.

- Oj! Dobre schronienie to nie jest. Wiatr hula (szszszsz...), tak na zewnątrz, jak i pewnie w środku - Ale, że był bardzo znużony, legowisko sobie z trawy wymościł i usnął. A gdy spał, nieproszeni goście zjawili się na progu. Rudy lis - Wszędziełazik poczuł zapach człowieka i zaciekawiony zagląda do środka. Zdziwił się opornie, bowiem dawno już nikt tutaj nie zaglądał! (ooo... lis udaje zdziwienie – dziecko otwiera usta najszerzej jak potrafi).

- Jestem domem, muszę bronić mojego mieszkańca - pomyślał domek i choć mu to wiele wysiłku sprawiło, aby drzwi przymknąć - poruszył przerdzewiałymi zawiasami  (wrrrrrrr....) i lisek jak niepyszny musiał się do lasu wynieść. Domek odetchnął z ulgą (uffffff.....), że udało mu się wyprosić nieproszonego gościa.

Wiatr przelatywał obok (szszszsz...) i jak co wieczór, chciał pohasać sobie i okiennicami potrzaskać. Ale zdumiony zatrzymał się, gdy zobaczył, jak domek bez jego pomocy, okiennice przymyka (klap klap).

- Jestem domem - Tu śpi człowiek, nie wpuszczę cię do środka wietrze.

Chmury zasłoniły księżyc i przyniosły z sobą deszcz. Bębnią krople po dziurawym dachu (kap kap kap), do środka chcą się dostać.

- Jestem domem i choć dach dziurawy, muszę osłonić mego mieszkańca - Całym wysiłkiem, tak resztki dachu nagiął, aby osłonić człowieka.

Kiedy nastał świt człowiek otworzył oczy. Wyszedł przed dom i patrzy na blask wschodzącego słońca. - Ładnie tutaj - pomyślał sobie - Choć kilka dni tu się zatrzymam, odpocznę trochę. Dom obszedł dookoła, stare narzędzia znalazł i je ogląda. Na dom popatrzył i żal mu się zrobiło - ten dom, taki jak ja - pomyślał –serce zaczęło mu szybciej bić (pik pik pik) - ja sam... on sam. Zostanę tutaj, raźniej nam będzie we dwóch. Najpierw drzwi naprawił stukając gdzie trzeba znalezionym młotkiem (dziecko próbuje zamienić język w młotek i uderza o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa), w dachu dziury pozatykał. Później nawiasy zreperował w oknach. Najtrudniej było z szybkami, bo rozbitych już się nie da posklejać. Ale i na to znalazł sposób. Nazbierał jagód rosnących w lesie, poszedł na dół, do miasta i za sprzedane jagody, nowe szyby kupił. Radość w nim rosła (hip, hip - okrzyk radości), że swój mały kącik na ziemi znalazł i choć ubogi, ale przecież mu przyjazny. Dzień mijał za dniem, a mała chałupinka nabierała nowego blasku. A i człowiek wyglądał teraz inaczej. Biednie, ale czysto ubrany, dziury w ubraniu zacerowane, a na twarzy radosny uśmiech. Człowiek z czasem wprowadził do domku kilka zwierząt, bo przecież życie ze zwierzętami na łonie natury jest o wiele bardziej przyjemne i tak, niebawem w gospodarstwie byłego wędrowca pojawiło się: kilka kur (ko ko ko ko - cofanie języka, mówienie rytmiczne), uparty osioł (ija, ija - artykulacja miękkiej spółgłoski, zaciskanie zębów przygotowujące do wypowiadania innych głosek miękkich), krowa (muuu...- wydłużanie fazy wydechowej, wysuwanie warg do przodu), koń (kląskanie językiem lub ihahaha... - gimnastyka języka i warg, przy ustach otwartych, widać rozciągnięte pod językiem wędzidełko), koza (meee... - wydłużanie fazy wydechowej, rozciąganie warg w uśmiechu) i pies (hauł hauł - wzmocnienie akcentu, zaczątek zdań wykrzyknikowych i rozkazujących).   Po jakimś czasie swoje schronienie odnalazł tutaj także kot Łaciatek (miau - wzmacnianie melodii mowy, wyraz może być zaczątkiem zdań pytających miau?). I tak już zostało. Czuli się razem dobrze. Człowiek z domem - a dom z człowiekiem.

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

Zadania na ten tydzień, rozwiąż tyle ćwiczeń ile dasz radę.

 

1. Przeczytaj z rodzicami zdania, dopasuj je do odpowiednich miejsc. Zapisz w zeszycie po dwa wybrane zdania z każdej kategorii.

Np. „Chodzę zawsze oznakowanymi szlakami.”

https://learningapps.org/13093545

 

2. Przeczytaj i zastanów się, które wakacyjne rady będą bezpieczne, a które niebezpieczne. Pogrupuj je.

https://learningapps.org/5351023

 

3. Wakacyjna wykreślanka.

https://learningapps.org/7505406

 

4. Memory wakacyjne.

https://learningapps.org/2101273

 

5. Skąd pochodzą te pocztówki? Dopasuj podpisy.

https://learningapps.org/12895025

 

6. Ułóż obrazki wg kolejności zdarzeń, opowiedz historie.

https://learningapps.org/13110896

 

7. Rozwiąż krzyżówkę.

https://learningapps.org/7437763

https://learningapps.org/13111039

 

8. Ułóż puzzle.

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/249003-siedem-krok%C3%B3w-mi%C5%82o%C5%9Bci-ortigia

 

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/234914-krajobraz-polski-pi%C4%99kno-przyrody-morze

 

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/234580-polska-natura

 

 

 

Wychowanie fizyczne

 

https://www.youtube.com/watch?v=21fpjXFH-i4

 

p.Grosman

 

 

Rewalidacja

Zadanie 1

Pogrupuj litery według kolorów. Ułóż z nich zdanie i napisz starannie w zeszycie.

J           E           T           J              Ń                     A

            Z                      W                     I               Ż              E

 

K             Y          U                 A         C                D          Z        A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 2

Obejrzyj dokładnie film i napisz w punktach jakich zasad należy przestrzegać, aby kąpiel w jeziorze była dla nas bezpieczna. Zastanów się również jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje. Mateusz odpowiada ustnie na zadanie, mama zapisuje odpowiedzi, a Mateusze poprawia po śladzie 

https://www.youtube.com/watch?v=0iidgRGFl60

                                                                                                                            p. Nowakowska

 

 

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH

  1. Powtórzymy dzisiaj jedno z poprzednich ćwiczeń: 

Wypady w bok

Wypady w bok ( polepszają koordynację lewa-prawa strona, rozluźniają) Stojąc w rozkroku z obniżonymi biodrami, wykonujemy „wypady” połączone z wydechem, w lewo (prostując prawą nogę), w prawo (prostując lewą nogę).

Wypady - przekraczanie i praca w środkowej strefie ciała, rozwój percepcji przestrzennej, relaksacji całego ciała, zrozumienia, aktualizacji pamięci krótkoterminowej.

  1. Obejrzyj film. Wykonaj pokazane w nim ćwiczenia.

                 https://youtu.be/wnwHKCy7r20

  1. Obejrzyj film o pandzie:

 

 https://youtu.be/-R8fs1NXH40

 

 

  1. Odpowiedz na pytania:

 

- jakie są kolory futra wielkiej pandy?

  • brązowe i czarne
  • białe i czarne
  • szare i białe

- które zdanie jest prawdziwe

  • panda wielka żyje w Chinach i  żywi się wyłącznie bambusami
  • panda wielka żyje w Japonii, żywi się owadami

- panda mała jest koloru

  • białego
  • brązowego
  • czarnego

 

 

REWALIDACJA

Nauczyciel: Monika Biegańska

 

Zadanie: Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli jest fałszywe.

 

Kot to ryba.   P     F

Jeż ma kolce.   P     F

Ubrania pierzemy w lodówce.   P     F

Auto jedzie po ulicy.   P     F

Żyrafa ma krótką szyję.   P     F

Kwiaty można niszczyć.   P     F

Wiewiórki mieszkają w dziuplach.   P     F

Nos służy do oddychania.   P     F

Ryba to zwierzę.   P     F

Koszykarz gra w siatkówkę.   P     F

Lód powstaje z wody.   P     F

Człowiek rodzi się stary.   P     F

Wynik 1:1 to remis.   P     F

W nocy świeci słońce.   P     F

Uran, Neptun i Wenus to planety.   P     F

 

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

Zadania na ten tydzień, rozwiąż tyle ćwiczeń ile dasz radę.

 

1. Jak dzieci spędzają wakacje?
- Połącz obrazek z odpowiednim miejscem. Do każdego miejsca dopasuj dwa pomysły.
- Ułóż zdania do każdego obrazka.
3. Poszukaj informacji na dodatkowe pytania (pytania pojawią się, gdy najedziesz kursorem na literkę „ i ”)

https://learningapps.org/1664803

 

2. Jak można spędzić wakacje?
- Połącz obrazek z odpowiednim miejscem. Do każdego miejsca dopasuj dwa pomysły.
- Ułóż zdania do każdego obrazka.
- Poszukaj informacji i odpowiedz na pytania - naciśnij znaczek „i”

https://learningapps.org/13099846

 

3. Dopasuj tekst do zdjęcia:

https://learningapps.org/7113164

 

4. Wakacyjna wykreślanka. Odszukaj hasła w pionie i poziomie:

https://learningapps.org/7496634

https://learningapps.org/5247025

 

5. Wakacje nad morzem - czy znasz sylaby?

Policz sylaby w wyrazach i zaznacz prawidłową odpowiedź.

https://learningapps.org/1666914

 

6. Wakacyjne krajobrazy:

Znajdź pary obrazków

https://learningapps.org/1091737

https://learningapps.org/7745718

 

7. Dobieranka – dopasuj podpisy i obrazki:

https://learningapps.org/5335126

 

8. Wakacyjna krzyżówka:

https://learningapps.org/2425537

 

9. Ułóż puzzle:

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/248060-morskie-oko

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/249570-szwecja

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/249914-murren

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne

 

  • Wybierz większą lub mniejszą liczbę:

https://szaloneliczby.pl/porownywanie-liczb-do-10/

https://szaloneliczby.pl/porownywanie-liczb-do-20/

 

  • Wskaż największą lub najmniejszą liczbę:

https://szaloneliczby.pl/wskaz-najwieksza-liczbe-do-10/

https://szaloneliczby.pl/wskaz-najwieksza-liczbe-do-20/

 

  • Uporządkuj liczby:

https://szaloneliczby.pl/uporzadkuj-liczby-do-10/

https://szaloneliczby.pl/uporzadkuj-liczby-do-20/

https://szaloneliczby.pl/uporzadkuj-liczby-do-50/

 

  • Liczba największa i najmniejsza:

https://szaloneliczby.pl/ktora-z-tych-liczb-jest-najwieksza-a-ktora-najmniejsza-do-10/

https://szaloneliczby.pl/ktora-z-tych-liczb-jest-najwieksza-a-ktora-najmniejsza-do-20/

 

  • Uzupełnij znaki:

https://szaloneliczby.pl/znak-wiekszosci-i-mniejszosci-do-10/

https://szaloneliczby.pl/znak-wiekszosci-i-mniejszosci-do-20/

 

  • Ułóż rysunki:

http://www.scholaris.pl/resources/run/id/104924

 

  • Spróbuj teraz wykonać zadanie z kodowaniem:

Podobnie jak poprzednio przygotuj kartkę w kratkę (zeszyt). Weź ołówek i krok po kroku rysuj kreski zgodnie z instrukcją, zaczynając od zaznaczonego punktu. Skreślaj sobie zaznaczone już punkty, żeby się nie pomylić (tak jak robiliśmy to w szkole). Pochwal się zdjęciem zrobionego zadania.

 

1 P – 1 KRESKA W PRAWO                                  1 G – 1 KRESKA W GÓRĘ

1 L -  1 KRESKA W LEWO                                     1 D – 1 KRESKA W DÓŁ

 

 

 8G, 1L, 1G, 1L, 1G, 1L, 1G, 1L, 1G,1L, 2G, 1P, 1G, 1P, 1G

1P, 1G, 1P, 1G, 1P, 1G, 1P, 1D, 1P, 1D, 1P, 1D, 1P, 1D

1P, 1D,1P, 2D, 1L, 1D, 1L, 1D, 1L, 1D,1L,9D
 

Uwaga! Tym razem kropka początkowa musi być na dole kartki.

 

 

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się
 

  • Odpowiedz na pytania z quizu, poproś rodziców o przeczytanie pytań:

https://szaloneliczby.pl/quiz-dla-dzieci-co-sie-moze/

 

  • Wykonaj podane niżej zadania:

https://www.matzoo.pl/klasa1/prawo-lewo_6_322  (zdobądź 3 ananasy)

https://szaloneliczby.pl/prawa-lewa/

https://szaloneliczby.pl/nad-pod/

https://szaloneliczby.pl/nad-pod-w-lewa-prawa/

https://www.matzoo.pl/klasa1/nad-pod-po-lewej-po-prawej_6_324 (zdobądź 2 ananasy)

 

  • Spróbuj teraz wykonać zadanie:

Przygotuj kartkę w kratkę (zeszyt). Weź ołówek i krok po kroku rysuj kreski zgodnie z instrukcją, zaczynając od zaznaczonego punktu. Skreślaj sobie zaznaczone już punkty, żeby się nie pomylić (tak jak robiliśmy to w szkole). Pochwal się zdjęciem zrobionego zadania.

 

1 P – 1 KRESKA W PRAWO                                  1 G – 1 KRESKA W GÓRĘ

1 L -  1 KRESKA W LEWO                                     1 D – 1 KRESKA W DÓŁ

 

1 P, 1 D, 1 P, 1 D, 1 P, 1 D, 1 P, 1 G, 1 P, 1 G, 1 P, 1 G

1 P, 1 D, 1 P, 1 D, 1 P, 1 D, 1 P, 2 D, 1 L, 1 D, 1 L, 1 D, 1 L, 1 D

 1 L, 1 D, 1 L, 1 D, 1 L, 1 D, 1 L, 1 G, 1 L, 1 G, 1 L, 1 G

1 L, 1 G, 1 L, 1 G, 1 L, 1 G, 1 L, 2 G, 1 P, 1 G, 1 P, 1 G, 1 P, 1 G

 

 

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH       

  1. Powtórz dzisiaj jedno z poprzednich ćwiczeń: 

RYSOWANIE OBURĄCZ

Przypomnienie

Ćwiczenie to poprawia orientację w przestrzeni, zdolność określania kierunków, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, wzrokowe rozróżnianie symboli.

Rozpoczynamy od dowolnego bazgrania obydwoma rękoma naraz (np. w powietrzu przed sobą, palcami wskazującymi).

Można rysować kredą, farbami, kredkami…

Dziś narysuj na kartce podzielonej na pół kreską

- choinkę

- gwiazdkę

- serce

Staraj się rysować jednym pociągnięciem kredki, nie odrywając jej od kartki. 

  1. Obejrzyj film:

https://youtu.be/o_ECELn4O_s

Jest to piosenka oparta na wierszu Jana Brzechwy:

 „Na wyspach Bergamutach”

Po obejrzeniu spróbuj odpowiedzieć  na pytania:

  • Ile zwierząt było przedstawionych w piosence

3,  5,  6 ?

spróbuj je wymienić.

  • kto nosił okulary?

 

  • które zdanie jest prawdziwe –

„osioł niósł mrówkę”,      „mrówka niosła osła”   

 

  • jak nazywały się wyspy o których mowa w piosence ?

 

               p. Szafarska

 

 

Wychowanie fizyczne

Wykonaj ćwiczenia w miarę możliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=8t1pmKTDb-k

                                            p. Grosman

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność

 

  • Ułóż puzzle z hasłem:

 

https://www.jigsawplanet.com/?rc=embedpuzzle&pid=06702ae5feae

 

 

  • Poproś rodziców, żeby przeczytali ci skąd wzięły się nazwy miesięcy:

 

https://view.genial.ly/5c2266830eeafa309dbe6cd9/interactive-content-skad-sie-wziely-nazwy-miesiecy

 

 

  • Przypomnij sobie nazwy i kolejność miesięcy i rozwiąż zadania, możesz korzystać ze „ściągi”:

 

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECEIŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

 

https://learningapps.org/watch?v=pnkm6tmxc18

https://www.matzoo.pl/klasa1/miesiace_6_342

https://www.matzoo.pl/klasa1/miesiace-poziom-zaawansowany_6_343

https://www.matzoo.pl/klasa2/liczymy-miesiace_63_348

https://szaloneliczby.pl/miesiace/

https://view.genial.ly/5c2375b2b47b536e4b34c6fc/interactive-content-zagadki-o-miesiacach

https://learningapps.org/watch?v=pzpg5xw2j19

 

 

 

 

 

 

Wychowanie fizyczne

 

https://www.youtube.com/watch?v=LVSMZjOwcTQ

 

                                                                 p. Grosman

 

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

  • Obejrzyj dokładnie film o tym skąd biorą się pory roku, dzień i noc. Możesz obejrzeć go kilka razy, żeby wszystko zapamiętać.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k&feature=youtu.be

 

 

  • Rozwiąż zadania i przypomnij sobie cechy pór roku:

 

https://learningapps.org/watch?v=poswicksa17

 

https://learningapps.org/watch?v=pfym5gccn18

 

 

  •  Przypomnij sobie nazwy i kolejność dni tygodnia i rozwiąż zadania:

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

SOBOTA

NIEDZIELA

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/dni-tygodnia_6_340

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/dni-tygodnia-poziom-zaawansowany_6_341

 

https://szaloneliczby.pl/dopasuj-dni-tygodnia/

 

https://szaloneliczby.pl/dni-tygodnia/

 

 

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH        

Zajęcia 9

  1. Dziś powtórzymy ćwiczenie z 16.04.  -   POMPOWANIE  PIĘTĄ

 

Wychylając się w przód i robiąc wydech lekko przyciskamy  piętę do ziemi. Następnie rozluźniając mięśnie unosimy  piętę i robimy  głęboki wdech.

Powtarzamy  ćwiczenie 3x każdą nogą.

  1. Zadania ćwiczące spostrzegawczość:
    1. ile przedmiotów   widzisz na obrazku, podaj ich nazwy

 

http://www.terapiazpsem.pl/wp-content/uploads/2015/11/e-300x200.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    1. znajdź 10 różnic między obrazkami.

 

 

 

  1. Obejrzyj bajkę o wirusie:  https://youtu.be/vgOjaF_ZZgg

Odpowiedz na pytania:

- jaki kraj jest pokazany w bajce?

- co jadł dziadek na obiad ?

- jak się poczuł się po kilku dniach?

- co zobaczyli medycy pod mikroskopem?

- jak przenosi się wirus?

- dla kogo jest groźny?

- co trzeba robić,  aby się przed nim ochronić?

 

 

REWALIDACJA

Przyporządkuj podane niżej wyrazy do odpowiedniego miejsca w tabelce. Przepisz te wyrazy:

Wersja 1 :

stołek, toaleta, mikser, szafa, płyn do mycia naczyń, fotel, mydło, talerze, zlewozmywak, kosz na śmieci, szczoteczka do zębów, komoda, cukier, szampon, ława, gąbka, telewizor, pumeks, ręcznik, regał, książki

 

Wersja 2:

stołek, toaleta, mikser, szafa, fotel, mydło, talerze, zlewozmywak, komoda, cukier, szampon, ława, gąbka, telewizor, pumeks, ręcznik, regał, książki

 

 

kuchnia

 

łazienka

pokój

Kuchenka

 

wanna

kanapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                      

                                                                                              p. Biegańska

 

Rewalidacja

Przeczytaj uważnie lub poproś kogoś o przeczytanie zagadek. Do każdej z nich Mateusz narysuje odpowiedź lub spróbuje zapisać, a reszta klasy starannie zapisuje każdą odpowiedź J

  1. Choć go nikt nie uczy, bardzo ładnie mruczy. (?)
  2. Latem w ogródku rośnie zielony, a potem leży w słoju kiszony. (?)
  3. Gdy w koło kręcisz tym sznurem, nogi same skaczą w górę. (?)
  4. Kierownica, dwa kółeczka i mała deseczka. (?)
  5. Jest to kwiat choć zwie się warzywem…zielone liście ma i biały kwiat chętnie z zupą byś go jadł. (?)
  6. Chodzi po podwórku, zawsze grzebień nosi. Jest panem obejścia i dumą gosposi. (?)
  7. Jak ten kwiatek się nazywa, co słowo „pan” w nazwie ukrywa?
  8. Chociaż ma pancerz, to nie wojuje. Na czterech nogach, wolno spaceruje. (?)
  9. Dryń, dryń, dryń! Odbierz mą słuchawkę w mig! Jak odbierzesz halo mów, a w rozmowie nie szczędź słów. (?)
  10.  Ma żółtą skórkę, drobnych pestek kilka. Gdy ją poliżesz -kwaśna będzie minka. (?)

                                                                       p. Nowakowska

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, rewalidacja

 

Nasze zdrowie:

 

  • Przesuń rysunki na odpowiednią stronę. Po lewej stronie - to co dobre i zdrowe. Po prawej stronie - to, co szkodzi zdrowiu.

 

https://learningapps.org/903768

 

  • Zdecyduj co służy zdrowiu, a co nam szkodzi. Zapisz wg wzoru przynajmniej dwie propozycje z zadania lub narysuj je w zeszycie:

 

https://learningapps.org/1004802

 

Dobre dla naszego zdrowia: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Szkodliwe dla naszego zdrowia:

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

  • Dobre i złe nawyki higieniczne:

 

https://learningapps.org/1961129

 

 

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność

 

- Nazwij części ciała.

 

https://learningapps.org/10274122

 

- Dopasuj nazwy części ciała do obrazków:

 

https://wordwall.net/pl/resource/1041787/cia%C5%82o-cz%C5%82owieka

 

- Zakręć kołem i nazwij części ciała, które się pojawią:

 

https://wordwall.net/pl/resource/2309760/moje-cia%C5%82o

 

- Rozwiąż zadanie, a następnie przepisz zdania i uzupełnij je brakującymi wyrazami:

 

https://wordwall.net/pl/resource/2247711/zaj%c4%99cia-logopedyczne/ja-i-moje-cia%c5%82o

 

Człowiek ma dwie……….

Na głowie rosną………….

W buzi mam……………

Włosy czeszę …………

Mój nos…………….

 

- Zaznacz narządy zmysłu, za pomocą których poznajemy świat.

https://learningapps.org/1104316

 

- Zapisz w zeszycie i uzupełnij zdanie:

 

Narządy zmysłu, za pomocą których poznajemy świat to:   ……………………..

 

Lub przepisz wyrazy:

 

WZROK, SŁUCH, WĘCH, DOTYK, SMAK

 

- Połącz obrazki:

 

https://learningapps.org/1191125

 

- Ruletka – wykonuj polecenia, które wylosujesz. Zaproś do zabawy rodzinę.

 

https://wordwall.net/pl/resource/2001595/g%C5%82owa-i-cia%C5%82o-zabawa

 

 

 

 

Wychowanie fizyczne

Gimnastyka korekcyjna Trzymaj się prosto - szkoła podstawowa

 

https://www.youtube.com/watch?v=eiHGj8Tuo-I

 

 

"Wyprostuj się!" - profilaktyka wad postawy u dzieci

 

https://www.youtube.com/watch?v=hrk7sMV38ec

 

                                                                         p.Grosman

 

Rewalidacja

Dzisiaj poćwiczymy koncentrację słuchową oraz rozumienie słyszanego tekstu

  1. Jeżeli potrafisz przeczytaj samodzielnie tekst, jeżeli nie, to posłuchaj go uważnie i narysuj do niego ilustrację.

 Nareszcie przyszła wiosna. Wszędzie rosną kolorowe kwiatki, a trawa jest taaaka zielona.  Często świeci słońce, ale czasami pada deszcz. Marysia wyszła na spacer, ale nagle z ciemnej chmury zaczęły spadać na nią niebieskie krople deszczu. Na całe szczęście wzięła z domu parasol w czerwono- zielone pasy. Kaczuszka, która chlapała się w kałuży, zauważyła, że Marysi płaszczyk jest tego samego koloru co ona. Wieczorem dziewczynka będzie musiała wysuszyć swoje zielone buciki, żółty płaszczyk i pomarańczowe spodnie.

  1.  Spróbuj odpowiedzieć na pytania związane z tekstem:

Jaka była pogoda podczas spaceru Marysi?

Co robiła kaczuszka?

Jak była ubrana Marysia?

Jakiego koloru był parasol?

Co rośnie wiosną?

Co zrobi Marysia wieczorem?

                                                                                 p. Nowakowska

 

Rewalidacja

Zadanie: Dziś poćwiczymy, która liczba jest największa:

https://www.matzoo.pl/klasa2/najwieksza-liczba-w-zakresie-50_12_286

https://www.matzoo.pl/klasa2/wpisz-liczby-rosnaco_12_25

                                                                                  Nauczyciel: Monika Biegańska

 

 

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH        

Zajęcia 8

Wracamy do ćwiczeń, które już znasz. Tak jak poprzednio,  należy wykonywać je raz dziennie rano, raz wieczorem przez kilka minut.

 Przed ćwiczeniami wypić szklankę wody.

  1. Pozycja Cooka

Ćwiczenie składa się z 2 części.

 Najpierw zakładamy lewą nogę na prawą tak, by oprzeć kostkę na kolanie.

Następnie prawą ręką obejmujemy kostkę lewej nogi, natomiast lewą ręką trzymamy stopę pod palcami.

Siedzimy przez minutę głęboko oddychając z zamkniętymi oczami, dotykając językiem podniebienia.

W 2 części siadamy zwyczajnie, składamy dłonie tak, by dotykały się czubkami palców i przez następną minutę głęboko oddychamy.

  1. Ćwiczenie  poprawiające koncentrację:

Obejrzyj film. 

https://youtu.be/SzG36nf3_ds

Spróbuj wykonać przedstawione w nim ćwiczenie.

Codziennie przez tydzień powtarzaj to ćwiczenie, zwróć uwagę na to, czy jego wykonanie staje się  dla ciebie łatwiejsze.

  1. Obejrzyj film;

https://youtu.be/3x4fnK1qGRE

 

Odpowiedz na pytania:

  • które z pokazanych zwierząt żyje najdłużej
  • podaj nazwy zwierząt  żyjących  w wodzie

 

Wymień jak najwięcej zwierząt pokazanych w tym filmiku.

Jeśli zapamiętałeś wszystkie 5,  to bardzo dobrze.

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność

 

Wybierz prace plastyczną z podanych poniżej propozycji. Wykonaj ją samodzielnie lub z pomocą rodziców wg instrukcji.

 

ślimak  :

 

https://www.youtube.com/watch?v=FpHBqLSLytk&feature=share

 

 

J mucha  :

 

https://ourkidthings.com/cardboard-roll-yarn-wrapped-bugs-craft/?utm_medium=social&utm_source=pinterest&utm_campaign=tailwind_tribes&utm_content=tribes&utm_term=785235546_32395202_102547

 

 

  ważka:

 

https://www.detkipodelki.ru/pages/6591.html

 

 

motyl:

 

https://ourkidthings.com/colorful-paper-strip-butterflies/

 

 

gąsienica:

 

https://iheartcraftythings.com/caterpillar-craft.html

 

Pochwal się gotową pracą. Dobrej zabawy.

 

 

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

  • Przypomnij sobie litery:

 

http://pisupisu.pl/przedszkole/dopasuj-literki

 

http://pisupisu.pl/przedszkole/znajdz-litere

 

http://pisupisu.pl/przedszkole/znajdz-litere-male-litery

 

 

  • Przeczytaj  i wybierz poprawny wyraz:

 

http://pisupisu.pl/klasa1/warzywa-2

 

 

  • Wykonaj obliczenia:

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/dodawanie-w-zakresie-10-test_1_191

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/dodawanie-i-odejmowanie-w-zakresie-20_3_14

 

 

  • Posłuchaj uważnie i odpowiedz, jakie to zwierzęta:

 

https://bajki-zasypianki.pl/zabawa-glosy-zwierzat/

 

 

  • Wykonaj wybrane zadania w kartach pracy.

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH       

Zajęcia 7

  1. Przypomnij sobie i wykonaj ćwiczenia z dn. 2.04.2020  Przed ćwiczeniami wypij  szklankę wody.
  1. Kapturek myśliciela.

Dużymi palcami i kciukiem chwyć małżowinę uszną i masuj ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynaj od góry i przesuwaj się w dół do płatka ucha.
Ćwiczenie pobudza cały mechanizm słuchu i wspomaga pamięć.

  1. Krążenie szyją

Zwieszamy ciężko głowę i krążymy nią zaczynając w lewą stronę.


Krążenie szyją - czytanie ze zrozumieniem, wyrażanie emocji, myślenie, pamięć, matematyka.

 

 

  1. Ćwiczenie  rozwijające  pamięć

- Obejrzyj filmik:  https://youtu.be/30nw6AtuGiQ

- Wymień występujące w nim zwierzątka.

- Obejrzyj jeszcze raz, staraj się śpiewać i naśladować głosy zwierząt w piosence.

- Odpowiedz na pytania. Pamiętaj, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

  1. Czy dziadek miał na farmie:
    1. konia psa, kaczkę?
    2. świnkę krowę, kurkę
    3. kaczkę, indyka psa

 

  1. Znajdź prawdziwe zdanie:
    1. kaczki robią  - ko, ko, ko,    pieski robią – hau, hau, hau
    2. świnki robią  -  hrum, hrum, hrum,   krowy robią – mu, mu, mu
    3. kurki robią  - mu, mu, mu,     kaczki robią -  kwa, kwa, kwa 

 

Wychowanie fizyczne

Ćwiczenia dla dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=iJdgErtfSzo

                                  

 

REWALIDACJA

Zadanie 1: Policz litery w każdym wyrazie i napisz liczbę w okienku. Odczytaj po kolei czerwone litery. Hasło zapisz samodzielnie.

 

sok          o

nici          o

baran       o

pisaki      o

kapusta   o

 

Zadanie 2: Utwórz sylaby, przeczytaj je i zapisz.

ni →a

ni→e

ni→u

ni→o

                                                            Nauczyciel: Monika Biegańska

 

Rewalidacja

Zadanie 1. Proszę dokończyć nazwy zwierząt, tak jak w przykładzie.

ko – za                                   ropu-                                                 

ku –                                        chom-

pie –                                       ża-

kro –                                      my-

ow –                                       kre-

świ –                                      paj-                            

li –                                          zeb-

zaj –                                       papu-

ży –                                        wil-

sło –                                        żół-

tyg –                                       le-

 

Ćwiczenia oddechowe

Gra w kręgle

Będą potrzebne: pionki do gry (im więcej tym lepiej), piłeczka do ping ponga (bądź kulka zrobiona z papieru)

Ustaw pionki, narysuj linię gdzie stanie piłeczka i nabierając powietrza nosem, a wypuszczając ustami, dmuchnij na piłeczkę tak aby przewróciła ustawione pionki. Wygrywa ta osoba, która przewróci ich więcej.

Labirynt

Z klocków ułóż labirynt, za pomocą rurki dmuchaj piłeczkę, tak aby przetoczyła się od początku do końca labiryntu.

Ćwiczenia buzi i języka

W pewnej zagrodzie gdzieś daleko na spokojnej wsi mieszkały zwierzątka. Każde z nich inaczej spędzało czas na podwórku

  • Konik galopował na pastwisku. Naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
  • Piesek gonił króliki na podwórku i bardzo się zmęczył, wysunął język i dyszy. Wysuń język jak najdalej na brodę - pokaż dyszącego wilka.
  • Świnki taplały się w błotku. Wysuń obie wargi do przodu, udając ryjek świnki. Następnie połóż na górnej wardze słomkę lub ołówek i spróbuj ja jak najdłużej utrzymać.
  • Gdzieś na drzewie skakała wiewiórka i zbierała orzechy wypychając nimi policzki. Pokaż, jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
  • Kotek właśnie się przebudził i rozciąga się na płotku. Otwórz szeroko usta i spróbuj rozciągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz, a następnie mocno w dół.
  • Nagle kotek dostrzegł małą myszkę i rzucił się za nią w pogoń. Przez płotek skakał hop, hop, hop. Przy otwartej buzi, językiem dotknij wszystkich zębów u góry i na dole.

 

Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową

Układanie sekwencji. Sekwencje ćwiczą lewą półkule mózgu, która jest odpowiedzialna m.in. za mowę. Pomagają również w nauce czytania oraz pisania.

1. Narysuj na kartce taki sam wzór jak ja poniżej:


                 

 

 

 

2. A teraz odwzoruj w tej samej kolejności następujące cyfry:

 

1       5        2        3        6       4      7       9        8

 

Można układać sekwencje z przedmiotów które są w domu np. klocków kolorowych lub zabawek

                                                                               P. Nowakowska

 

 

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, rewalidacja

 

1. Obejrzyj film o roślinach i zwierzętach, które spotkać możemy na łące.

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

 

Wybierz zadania, które nie są dla ciebie zbyt trudne i wykonaj je.

 

  • Na podstawie ilustracji powiedz, jakie owady i zwierzęta można spotkać wiosną na łące. Nazwij je i dobierz nazwę do obrazka.

https://learningapps.org/9574942

 

  •  Uporządkuj wyrazy. Znajdź rośliny, ptaki i owady mieszkające na łące. Jeśli potrafisz, przepisz nazwy owadów i zwierząt do zeszytu.

https://learningapps.org/5211843

 

  • Odszukaj nazwy owadów i zaznacz je w tabelce.

https://learningapps.org/3533189

 

  • Memory z owadami.

https://learningapps.org/1238492

 

  • Dobierz wyrazy do obrazków.

https://learningapps.org/5116911

 

  • Wysłuchaj opisu naciskając na ikonę słuchawek. Połącz opis z odpowiednim obrazkiem.

https://learningapps.org/9917942

 

  • Ułóż puzzle (są 3 stopnie trudności).

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/235048-kwiatuszek

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/230846-na-%C5%82%C4%85ce

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/kwiaty/232536-%C5%82aka-w-maju

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne

 

1.  Obejrzyj film i odpowiedz na pytania.  Jeśli potrafisz zapisz odpowiedzi w zeszycie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PX8JKShqt9c

 

  1. Jak nazywa się „miasto” pszczół?
  2. W jaki sposób pszczoły zapylają rośliny?
  3. Co produkują pszczoły miodne?

 

2.  Wykonaj  ćwiczenia w wybranych kartach pracy.

3. Spróbuj zrobić pszczołę wg wybranej instrukcji.

 

https://buggyandbuddy.com/simple-bumble-bee-art-project-for-kids/

 

https://buggyandbuddy.com/cardboard-tube-bee-craft/

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

1.  Obejrzyj film i odpowiedz na pytania.  Jeśli potrafisz zapisz odpowiedzi w zeszycie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE

 

  1. Ile dni żyje pszczoła?
  2. Wymień czym zajmuje się pszczoła robotnica?
  3. Jakie jest zadanie pszczelej królowej?

 

2.  Wykonaj  ćwiczenia w wybranych kartach pracy.

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, rewalidacja

  • Przypomnij sobie wygląd i nazwy warzyw. W tej grze jest ich aż 40. Jeśli nie potrafisz przeczytać wyrazów poproś o pomoc rodziców.

https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/zgadnij-co-to-za-warzywo

 

  • Przypomnij sobie nazwy warzyw. Jeśli nie potrafisz przeczytać wyrazu  kliknij na ikonę głośnika.

http://pisupisu.pl/klasa1/warzywa

 

  • Nazwij każdy obrazek. Zaznacz na jaką literę się zaczyna.

http://pisupisu.pl/klasa1/slowo-na-literke

 

http://pisupisu.pl/klasa1/slowa-na-literke

 

  • Ułóż puzzle.

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/jedzenie/231414-nowalijki

 

                                                                                              p.Wildner

 

 

BIOFEEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH 

Zajęcia 6

7.05. 2020

  1. Przypomnij sobie i wykonaj ćwiczenie z dn. 26.03.2020

-  RUCHY NAPRZEMIENNE

              Przed ćwiczeniami wypij  szklankę wody.

  • krzyżowanie wyprostowanych ramion przed klatką piersiową tak,

aby na zmianę wyżej była ręka najpierw lewa, potem prawa.

  • dotykanie lewa dłonią prawego łokcia i odwrotnie
  • dotykanie lewa dłonią prawego ucha i odwrotnie.
  • dotykanie lewa dłonią prawego kolana i odwrotnie.

 

Efektem prowadzenia tych ćwiczeń jest poprawa pisania, czytania i rozumienia, wzmocnienie oddechu, wzrost energii.

http://www.sp6rawicz.neostrada.pl/publikacje/skanyDenison/5.jpg

 

 

Jeśli czegoś  zapomniałeś,  pod tym linkiem znajdziesz film ilustrujący to ćwiczenie.

 

https://youtu.be/WzXXVQxvNeI=

 

 

ĆWICZENIA

  1. Obejrzyj film:  

https://youtu.be/hNSYN4ZHMOU

 

 

 Postaraj się zapamiętać jak najwięcej zwierząt.

Po obejrzeniu wymień zapamiętane zwierzęta.

Ile zapamiętałeś?

- 6 - dobrze ,

- 8 -  b. dobrze

A może jeszcze więcej?

 

Teraz wyłącz ekran monitora i włącz odtwarzanie filmu bez obrazu. Słuchaj głosów zwierząt i staraj się odgadnąć jakie zwierzę wydaje słyszany aktualnie głos.

 

Ćwiczenie możesz powtórzyć 3 razy w tygodniu. Zobaczysz jak zmienią się wyniki twojego zapamiętywania.

 

 

 

 

Zadanie 1

Do podanych twierdzeń zapisz zaprzeczenia według wzoru.

 

  1. Ola lubi chodzić do kina.

Ola nie lubi chodzić do kina.

  1. Obiad jest gorący.

………………………………………………………………………………………

  1. Lubię pić kawę.

………………………………………………………………………………………

  1. Tomek jest chory.

………………………………………………………………………………………

  1. Kasia wylała sok na podłogę.

……………………………………………………………………………………….

  1. Mój laptop działa.

……………………………………………………………………………………….

 

Zadanie 2

Wymyśl swoje dwa zdania i napisz je w formie twierdzącej i przeczącej, tak jak w zadaniu wyżej.

 

REWALIDACJA

Nauczyciel: Monika Biegańska

Zadanie 1: Obejrzyj filmy edukacyjne:

https://www.youtube.com/watch?v=GfPSVCS6rd8

Dlaczego, po co i jak: Trzęsienia ziemi, zebra i wóz strażacki

 

Zadanie 2: Obejrzyj krótkie filmy o historycznych ciekawostkach:

https://www.youtube.com/watch?v=427i0Pz8kYg

Kim byli rycerze?

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo

Krótka historia pieniądza

 

 

 

PONIEDZIAŁEK - 04.05.2020

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

Zadanie 1 (poziom trudniejszy)

Przepisz do zeszytu wiersz - przepis na wiosenne kanapki, uzupełniając go wyrazami z ramki.          

 

Wiosenne kanapki

 

Wezmę świeży _________________,

______________     posmaruję,

nakroję _____________________,

szczypiorkiem ____________________

 i do smaku solę

i życzę ____________________,

tyle tu ___________________

częstuj się kolego!

 

                   masłem,  smacznego,   rzodkiewek,   chlebek,  posypuję,   witamin

 

 

Zadanie 1 (poziom łatwiejszy)

Przepisz wyrazy uzupełniając je brakującymi literami.

 

witaminy                                               ogórek                                            pomidor                    

w __ta__in__                                     __gór__k                                         p__mi__or               

 

kanapka                                             sól                                             masło  

__an__pk__                                     __ó__                                         m__sł__

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

witaminy                                               ogórek                                            pomidor                    

w __ta__in__                                     __gór__k                                         p__mi__or               

 

kanapka                                             sól                                             masło  

__an__pk__                                     __ó__                                         m__sł__

 

 

 

Zadanie 2

Na pewno w domu też przygotowujesz lub pomagasz w przygotowaniu kanapek. Przygotuj je dziś lub jutro, pamiętając o tym, żeby były zdrowe! Możesz skorzystać z instrukcji z wierszyka. Będzie mi miło, jeśli prześlesz zdjęcie takiej apetycznej kanapki, przygotowanej przez ciebie 

 

 

 

Rewalidacja

Zadanie 1: Obejrzyj filmy edukacyjne:

https://www.youtube.com/watch?v=ltrD-yuNDgA

Dlaczego, po co i jak: Wiatr, flagi i lody

 

https://www.youtube.com/watch?v=GfPSVCS6rd8

Dlaczego, po co i jak: Trzęsienia ziemi, zebra i wóz strażacki.

                                                                                   Nauczyciel: Monika Biegańska

 

Rewalidacja

Zadanie 1

Przepisz zdania do zeszytu. Do podanych zdań zapisz zaprzeczenia według wzoru.

  1. Ola lubi chodzić do kina.

Ola nie lubi chodzić do kina.

  1. Iza zbiera naklejki.

………………………………………………………………………………………..

  1. Kuba umie budować wieże.

………………………………………………………………………………………..

  1. Tata upiekł dobre ciasto.

………………………………………………………………………………………..

  1. Sławek ma kota.

………………………………………………………………………………………

                                                                                                                p. Nowakowska

 

 

 

PONIEDZIAŁEK - 27.04.2020

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność (27.04 – 30.04.)

 

  1. My jesteśmy Polakami, 

      po polsku mówimy, w Polsce mieszkamy.

      Znamy nasze godło, naszą flagę znamy,

      A swoją ojczyznę po prostu kochamy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      My jesteśmy Polakami, 

      po polsku mówimy, w Polsce mieszkamy.

      Znamy nasze godło, naszą flagę znamy,

      A swoją ojczyznę po prostu kochamy.

     ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Poproś rodziców, żeby przeczytali ci wiersz.
  • Spróbuj nauczyć się go na pamięć.
  • Wersja trudniejsza: Przepisz cały wiersz do zeszytu.
  • Wersja łatwiejsza: Przepisz do zeszytu poniższe wyrazy:

 

POLAK, POLSKA, GODŁO, FLAGA, OJCZYZNA, HYMN

 

  1. Majowe święta. Zapisz w zeszycie daty świąt państwowych:

 

1 maja – Święto Pracy

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja 

 

1 maja – Święto Pracy

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja 

 

  1. Przypomnij sobie wiadomości o Polsce i symbolach narodowych oglądając film:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

    • Napisz w zeszycie jakie są symbole narodowe.
    • Narysuj w zeszycie flagę Polski.
    •  Teraz możesz rozwiązać poniższe zadania i gry. Wybierz te, które nie są dla ciebie za trudne lub poproś o pomoc rodziców i zróbcie je razem:

https://learningapps.org/4955331

https://learningapps.org/1805596

https://learningapps.org/11084656

 

4. Przypomnij sobie cyfry rzymskie (poziom 1):

  • napisz w zeszycie cyfry rzymskie

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

  • rozwiąż zadanie:

https://www.matzoo.pl/klasa2/poznajemy-liczby-rzymskie_12_412

 

5.  Rozwiąż zadanie (poziom 2):

https://www.matzoo.pl/klasa1/wiecej-mniej_4_334

https://www.matzoo.pl/zerowka/wieksza-liczba_50_327

https://www.matzoo.pl/zerowka/ciezsze-lzejsze_49_335

 

6. Spróbuj wykonać proste dekoracje – flagi, korzystając z wybranej  instrukcji:

http://edukacjaplastyczna.blogspot.com/2013/04/maa-flaga-na-1-2-i-3-maja.html

http://www.kuradomowa.info/2019/11/jak-zrobic-flage-polski-z-papieru.html

Powodzenia.

 

 

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH       

Zajęcia 4

ĆWICZENIA DENNISONA

  1. MOTYL NA SUFICIE

Podnosimy do góry głowę. Nosem na suficie kreślimy leżące ósemki.

Ćwiczenie to poprawia mechanizm czytania i pisania.

 

  1. RYSOWANIE OBURĄCZ

Ćwiczenie to poprawia orientację w przestrzeni, zdolność określania kierunków, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, wzrokowe rozróżnianie symboli.

Rozpoczynamy od dowolnego bazgrania obydwoma rękoma naraz (np. w powietrzu przed sobą, palcami wskazującymi).

Zaleca się stosowanie różnej wielkości obszarów do rysowania: od bardzo małych, do coraz większych. Można rysować kredą, farbami, kredkami…

 Można też polecić rysowanie czegoś konkretnego: choinki, serca, drzewa. Należy zwrócić uwagę, by dzieci nie usztywniały ciała, lecz poruszały swobodnie głową i oczami.

Efektem końcowym maja być lustrzane rysunki.

http://www.sp6rawicz.neostrada.pl/publikacje/skanyDenison/2.jpg

Ćwiczenia możesz obejrzeć na kanale youtube, wpisując adres:

https://youtu.be/TWaTtkWu81w

  1. Teraz spróbuj poćwiczyć trochę inaczej.

           Ułóż zdania używając wyrazów które zostały podane niżej.

  1. Zdanie  - wyrazy :    kot - łyżka

np. Łyżką nakładam kotu jedzenie.

 

  1. Zdanie:     rybki – słońce
  2. Zdanie:   bocian – pióra
  3. Zdanie:  pies – książka
  4. Zdanie:   baran – poduszka

Wybierz 5 przedmiotów ze swojego pokoju i ułóż o nich zdania.

 

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia logopedyczne

Zadanie 1

Poproś rodziców, żeby przeczytali ci tekst. Następnie opowiedz o czym on jest i zrób do niego ilustrację.

„Bociany”

Kiedy nadchodzi nieśmiało wiosna, zaczyna mocno przygrzewać słonko, drzewa, krzewy i kwiaty rozkwitają, a śnieg topnieje. To znak, że bociany wracają do Polski. Nasz kraj to dom dla bocianów, bo co drugi bocian to Polak. Przylatują do nas aby zakładać gniazda, zazwyczaj gdzieś wysoko na kominach, lub wyschniętych czubkach potężnych drzew i mieć małe bocianki. Stare porzekadło mówi, że bociany przynoszą szczęście i dzieci. A kiedy nadchodzi mroźna i śnieżna zima bociany znów wędrują tam gdzie będzie im dobrze, czyli do ciepłych krajów.
O jakiej porze roku bociany wracają do Polski?

Zadanie 2

Proszę przygotować „dmuchajkę” logopedyczną. Będzie urozmaiceniem ćwiczeń oddechowych. Poniżej jest link do strony, na której znajdziecie Państwo krok po kroku, jak wykonać taką pomoc logopedyczną.

https://www.youtube.com/watch?v=HPOL8CtdFWA

                                                                                       p. Nowakowska

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Dziś trochę zagadek. Powodzenia !

Zagadka 1:   Zawsze krągły i czerwony,

                     na kanapkę jest krojony.

                     Mama daje go do zupy,

                     robią z niego też keczupy.

Zagadka 2:    Biały korzeń, zielona natka,

                      w zupie to jest niezła gratka.

                     Gdy witaminy C potrzebujesz,

                      natką wszystko posypujesz.

Zagadka 3:     Gdy pokroisz mnie w plasterki,

                       włóż do szklanej salaterki -

                       - już mizerię pyszną masz,

                       na stół ją  z obiadem dasz

Zagadka 4:      Mierzy minuty, godziny,

                        z nim się nigdy nie spóźnimy.

                        Kiedy coś w nim się zepsuje,

                       zegarmistrz go zreperuje.

Zagadka 5:      Cienki, gruby, w linie, w kratki.

                        Można w nim pisać lub rysować kwiatki

                                                                                                                    p. Biegańska

 

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, rewalidacja (22.04 – 24.04)

 

1. Obejrzyj uważnie bajkę.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3B5JRCqt8HU&fbclid=IwAR2Qu3tozHNnIJ5SqQYM0Bme4I2LKDPZcg7HCbAQ94rojYZnS0SsiwK6E3E

 

2. Już wiesz, jak ważne jest sprzątanie śmieci. Teraz możesz rozwiązać zadania, masz ich kilka do wyboru:

  • Kłopotliwe śmieci

https://wordwall.net/pl/resource/1470809/k%C5%82opotliwe-%C5%9Bmieci

 

  • Posegreguj śmieci

https://learningapps.org/1202597

https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/segregacja-smieci

https://gry.jeja.pl/2233,ekologiczna-przeprawa.html

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/226158-jak-segregowa%C4%87-odpady

 

3. Narysuj w zeszycie pojemniki na śmieci, pokoloruj odpowiednio i podpisz. Pod każdym pojemnikiem narysuj kilka przykładów śmieci, które należy do tych pojemników wrzucić.

Zasady segregacji odpadów w Chorzowie możesz sprawdzić tutaj à

http://www.odpady.chorzow.eu/segregacja-odpadow

 

 

Zdjęcie pochodzi ze strony https://gminadobra.info/prawidlowo-segregujmy-odpady/

 

 

 

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność (20.04 – 21.04)

 

1. Przepisz tekst do zeszytu, poproś rodziców, żeby przeczytali ci te zdania:

Chronimy przyrodę

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na świecie. Corocznie obchodzone jest  22 kwietnia. Celem obchodów jest pokazywanie jak możemy dbać o naszą planetę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chronimy przyrodę

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na świecie. Corocznie obchodzone jest  22 kwietnia. Celem obchodów jest pokazywanie jak możemy dbać o naszą planetę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Obejrzyj film (jeśli chcesz nawet kilka razy). Postaraj się zapamiętać jak najwięcej informacji o ochronie przyrody.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=546&v=zleExE18fqQ&feature=emb_logo

 

3. Korzystając z informacji z filmu, narysuj w zeszycie, w jaki sposób możesz chronić przyrodę, oszczędzać wodę i energię. Możesz też korzystać z tych podpowiedzi à https://ekodzieciaki.mos.gov.pl/articles/21/270

 

4. Napisz pod rysunkiem jakie to sposoby na przykład.:

                      - Biorę prysznic zamiast kąpieli.

                    - Zakręcam kran, gdy myję zęby.

                    - Segreguję śmieci.

                    - Gaszę niepotrzebne światło.

                    - Używam ekologicznej torby na zakupy.

 

 5. Wykonaj  zadania. Wybierz, te które potrafisz zrobić samodzielnie lub poproś o pomoc rodziców i zróbcie je razem.

  • Wykreślanka – Dzień Ziemi

   Wyszukaj ukryte słowa. Najpierw zaznacz ukryty wyraz w tabelce , a potem zaznacz je po  

   prawej stronie.

https://wordwall.net/pl/resource/1528032/przyroda/wykre%c5%9blanka-dzie%c5%84-ziemi

 

  • Krzyżówka na Dzień Ziemi

https://wordwall.net/pl/resource/1541063/przyroda/dzie%c5%84-ziemi

  • Przepisz wyrazy uzupełniając je brakującymi literami     e,  o,  n,  a, 

śmi___ci                  w___da               tle___           Ziemi___              przyr___da    

 

  • Poćwicz kierunki rozwiązując te zadania:

https://www.matzoo.pl/klasa1/kierunki_6_321

https://www.matzoo.pl/klasa1/nad-pod-po-lewej-po-prawej_6_324

 

  • Pozbieraj śmieci:

http://grydladzieci.edu.pl/zamyslone_wzgorze/labirynty/ekologiczny_labirynt.html

 

 

 

 

BIOFEEDBACK

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH       

Zajęcia 3

CWICZENIE RELAKSACYJNE

DŹWIĘKI

Usiądź wygodnie.

Zamknij oczy i uważnie wsłuchaj się w dźwięki, jakie do ciebie docierają.

Jaki jest najbliższy dźwięk, który słyszysz?

 Jaki jest najgłośniejszy? Jaki najcichszy? Jaki najdalszy?”.

 

ĆWICZENIA DENNISONA

Ćwiczenia, jak poprzednio,  należy wykonywać raz dziennie rano, raz wieczorem przez kilka minut.

 Przed ćwiczeniami wypić szklankę wody.

  1. Pozycja Cooka

Ćwiczenie składa się z 2 części.

 Najpierw zakładamy lewą nogę na prawą tak, by oprzeć kostkę na kolanie.

Następnie prawą ręką obejmujemy kostkę lewej nogi, natomiast lewą ręką trzymamy stopę pod palcami.

Siedzimy przez minutę głęboko oddychając z zamkniętymi oczami, dotykając językiem podniebienia.

W 2 części siadamy zwyczajnie, składamy dłonie tak, by dotykały się czubkami palców i przez następną minutę głęboko oddychamy.

  1. Pompowanie piętą

 

Wychylając się w przód i robiąc wydech lekko przyciskamy  piętę do ziemi. Następnie rozluźniając mięśnie unosimy  piętę i robimy  głęboki wdech.

Powtarzamy  ćwiczenie 3x każdą nogą.

 

Ćwiczenia możesz obejrzeć na kanale youtube, wpisując adres:

https://youtu.be/FXr9vsCtRZI  

                                                                                                p.Szafarska

 

Wychowanie fizyczne

Wykonaj ćwiczenia w miarę swoich możliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=eiHGj8Tuo-I

                                                                                                                  p. Grosman

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne (15.04 – 17.04)

 

1. Przypomnij sobie nazwy wiosennych kwiatów rozwiązując podane w linku zadanie.

https://learningapps.org/899424

 

2. Obejrzyj zdjęcia tych kwiatów w Internecie (poproś o pomoc rodziców).

 

3. Wybierz te, które najbardziej ci się podobają i wykonaj je z rolek i kolorowego papieru, zgodnie z instrukcją:

 

Potrzebne materiały:

- rolki po papierze toaletowym,

- zielona farba,

- kawałek gąbki zamiast pędzla,

- papier kolorowy, biały,

- klej,

- jeśli masz w domu brokat, naklejki itp. możesz ich użyć do ozdobienia kwiatów.

 

1. Pomaluj rolki papieru toaletowego za pomocą gąbki i zielonej farby. Zostaw do wyschnięcia.

 

2. Wytnij większe liście z ciemnozielonego papieru i mniejsze liście z jaśniejszego zielonego papieru. Jeśli nie masz kolorowego papieru, wytnij je z białego i pokoloruj.

 

3. Przyklej małe liście do środka większych. Przyklej liście do rolki.

 

4. Używając papieru w różnych kolorach, wytnij kształty kwiatów, które wybrałeś. 

 

5. Wytnij małą szczelinę z każdej strony górnej krawędzi rolki papieru toaletowego, aby wsunąć kwiat.                                                                                       

https://www.thingstoshareandremember.com/paper-roll-spring-flowers-craft/

 

Zdjęcie i opis pochodzi z podanej powyżej strony. Możesz tam zobaczyć etapy pracy na zdjęciach.  Powodzenia i dobrej zabawy!

 

 

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia logopedyczne

Zadanie 1

Przepisz zdania do zeszytu uzupełniając je przyimkami, które są zapisane w nawiasie na zielono.

  1. Słonko świeci………ogrodem. (nad, pod)
  2. Ptak siedzi ……….. gałęzi. (w, na )
  3. Motyl lata……….. kwiatkiem. (nad, na)
  4. Dziadek ma ………..koszyku pomidory. (w, za)
  5. Marchew rośnie  ……….ziemi. (pod, w)
  6. Woda jest …………konewce. (w, na)
  7. Usta są…….oczami. (pod, nad)
  8. Środa jest ………wtorku. (przed, po)
  9. Zosia idzie………mamą na zakupy. (w, z)
  10. Tomek jest……….kolegi. ( o, u )

 

 

Zadanie 2

 

Dzisiaj poćwiczymy koncentrację, pamięć oraz motorykę małą.

Naucz się wierszyka na pamięć i zrób do niego ilustrację.

Bocian na łące robi : kle, kle, kle,

i żabkę na śniadanie chce.

Kaczka w stawie kwacze: kwa, kwa, kwa,

bo swoje dzieci obok siebie ma.

A ja małego kotka mam w domu,

I nie oddam go nikomu – miau, miau, miau.

p. Nowakowska

 

Zadanie 1

Przypomnij sobie nazwy miesięcy:

https://www.matzoo.pl/klasa1/miesiace_6_342

                                         

Zadanie 2

 Przypomnij sobie nazwy dni tygodnia:

https://www.matzoo.pl/klasa1/dni-tygodnia_6_340

Nauczyciel: Monika Biegańska

 

 

 

 

 

ŚRODA - 08.04.2020

Zajęcia kształtujące kreatywność

 

Temat: Ekologiczna pisanka na stół wielkanocny

Potrzebne rzeczy:

- ugotowane na twardo jajko/ wycięty z tekturki kształt jajka

- plastelina

- różne rodzaje kasz, ryż pestki słonecznika lub dyni, groch łuskany, zmielona papryka, suszone zioła, makaron, itp.

Etapy wykonania:

1. Ugotuj jajko na twardo, poczekaj aż ostygnie lub wytnij z tekturki kształt jajka dowolnej wielkości.

2. Oklej całe jajko plasteliną na dowolny kolor.

3. Przyklejaj na jajko kaszę, ryż i inne ziarna tak aby powstał ciekawy i kolorowy wzór.

4. Miłej zabawy.

 

 

Zdjęcie pochodzi z podanej poniżej strony. Do zrobienia tych pisanek użyto kleju na gorąco i kleju Magic, ale Ty zamiast kleju użyj plasteliny. Powodzenia!

http://pomyslyplastyczne.blogspot.com/2016/03/pisanki-dekorowane-materiaami.html

                                                                                                                p. Karina, p. Maja

 

 

 

WTOREK - 07.04.2020

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność

 

 

1. Rozwiąż quiz z poniższego linku. Poproś rodziców o pomoc.

 

https://learningapps.org/861182

 

2. Dobierz wyrazy do obrazków. Przepisz wszystkie wyrazy do zeszytu.

 

https://learningapps.org/737066

 

3. Rozwiąż wielkanocną łamigłówkę:

 

https://czasdzieci.pl/gry-dla-dzieci/zagraj,549e3a-szukanie_wielkanocnych_jajek.html

 

4. Wielkanocne ozdoby. Wykonaj jedną lub dwie dekoracje wiosenne.

Zajączki z rurek
Rolki po papierze toaletowym pomaluj kolorowymi farbami lub kredkami. Z papieru wytnij uszka. Jeśli masz tylko biały papier, pokoloruj je kredkami. Doklej uszy od wewnątrz rolki. Następnie dodaj zajączkom pyszczek, wąsy i kokardy lub krawaty.

Baran!
Wielki baran/owca na papierowym talerzyku. Do papierowego talerzyka przyklej rozłożone na pół waciki lub kulki z waty. Jeśli nie masz talerzyka, wytnij koło z kartki lub tekturki. Doklej barankowi nóżki i głowę.

 

 

Źródło: https://oliloli-newlife.com/2017/03/33-wielkanocne-dekoracje-do-zrobienia-z.html

 

 

 

PONIEDZIAŁEK - 06.04.2020

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność

 

  1. Rozwiąż świąteczne „memory” klikając w poniższy link.

 

https://learningapps.org/view830671

 

  1. Z liter powtarzających się w grze „memory” ułóż wyraz, rozwiązując działania i układając litery zgodnie z wynikami, od najmniejszej liczby do największej:

 

Poziom 1

 

15 – 13 =

W

19 – 9 =

C

16 – 13 =

I

20 – 11 =

O

14 – 7 =

A

16 – 12 =

E

4 + 4 =

N

12 – 6 =

K

15 – 10 =

L

 

Poziom 2

 

5 – 3 =

W

5 + 5 =

C

6 – 3 =

I

5 + 4 =

O

7 – 0 =

A

6 – 2 =

E

4 + 4 =

N

3 + 3 =

K

10 – 5 =

L

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

 

 

  1. Zapisz hasło w zeszycie.

 

  1. Odszukaj różnice między obrazkami:

 https://czasdzieci.pl/gry-dla-dzieci/zagraj,548b3e-znajdz_roznice.html

 

  1. Wybierz jedną z pisanek i spróbuj narysować ją w zeszycie zgodnie ze wzorem. Następnie pokoloruj ją w dowolny sposób.

 

  

 

 

 

PIĄTEK - 03.04.2020

 

Religia

 

  1. Zapisz w zeszycie temat lekcji: „Niedziela Palmowa”.
  2. Narysuj palmę wielkanocną.
  3. Napisz pod rysunkiem słowa „ Święty, Święty. Hosanna Synowi Bożemu.” 

      (ŚWIĘTY, ŚWIĘTY. HOSANNA SYNOWI BOŻEMU ).

                                                                                                                         p. Osmańczyk

Wychowanie fizyczne

Wykonaj ćwiczenia w miarę swoich możliwości. Możesz też ćwiczyć codziennie po kilkanaście minut J

 

https://www.youtube.com/watch?v=M75HIuLeC9A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1VdikifQfellu1ZZ4L8Y-e78yWG3ge3VXOzQALAqgYViDP_uOFDQI7UwE

 

https://www.youtube.com/watch?v=oBm5En379vc                      

                                                                                                                    p. Grosman

 

Zajęcia Biofeedback

 

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH       

 

Ćwiczenia należy wykonywać dwa razy dziennie rano i  wieczorem przez kilka minut.

Przed ćwiczeniami wypić szklankę wody.

 

  1. Kapturek myśliciela.
     

Dużymi palcami i kciukiem chwyć małżowinę uszną i masuj ją (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynaj od góry i przesuwaj się w dół do płatka ucha.
Ćwiczenie pobudza cały mechanizm słuchu i wspomaga pamięć.

 

  1. Krążenie szyją

Zwieszamy ciężko głowę i krążymy nią zaczynając w lewą stronę.


Krążenie szyją - czytanie ze zrozumieniem, wyrażanie emocji, myślenie, pamięć, matematyka.

 

 

   

 

 

 

  1. Aktywna ręka

Podnieś rękę do góry, chwyć ją drugą ręką. Podniesiona ręka stawia opór ręce trzymającej na wydechu w czterech kierunkach: w stronę głowy, do przodu, do tyłu, od ucha. Powtórz wszystko zmieniając ręce.

Aktywna ręka - rozwój wyraźnej mowy i językowych zdolności, rozluźnianie przepony, koordynacja „ręka-oko”, kaligrafia, zasady pisowni, twórcze pisanie.

 

 

  1. Wypady w bok

Wypady w bok ( polepszają koordynację lewa-prawa strona, rozluźniają) Stojąc w rozkroku z obniżonymi biodrami, wykonujemy „wypady” połączone z wydechem, w lewo (prostując prawą nogę), w prawo (prostując lewą nogę).

https://lh3.googleusercontent.com/29hI9trUOR9jfK2WmD0Igu5OwiI0hlSgMfA23NmLMyH3M7bNQEu9pOIPOlZJj9Od5CMbcA=s85Wypady - przekraczanie i praca w środkowej strefie ciała, rozwój percepcji przestrzennej, relaksacji całego ciała, zrozumienia, aktualizacji pamięci krótkoterminowej.

 

 

 

Ćwiczenia możesz obejrzeć na kanale youtube, wpisując adres:

 

https://youtu.be/na3_O-AjRDQ

 

 

                                                                                                                            p. Szafarska

 

 

Ćwiczenia rewalidacyjno – logopedyczne do wykonania w domu

 

 

Ćwiczenia oddechowe (PAMIĘTAMY, ŻE NABIERAMY POWIETRZE NOSEM, A WYPUSZCAMY POWIETRZE USTAMI)

 

1.Dmuchanie z rodzicem/rodzeństwem na piórko, wygrywa ten którego piórko będzie dłużej  

   w powietrzu.

2. Wyścig piłeczek : piłeczki ping - pongowe ustawić na jednym końcu pokoju i dmuchając   

    staramy się do dmuchać je na koniec pokoju.

                                                                                                                   p.Nowakowska

 

Zajęcia kształtujące kreatywność

Spróbujcie wykonać taką jaskółkę.

W linku znajdziecie wszystkie potrzebne informacje, a także film, na którym dokładnie pokazano jak taką jaskółkę wykonać. Powodzenia i dobrej zabawy.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/jaskolka-rolki-szablon-druku/

 

                                                                                                    p. Wildner

 

 

CZWARTEK - 02.04.2020

 

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

 

Jeśli potrafisz przepisz zadania do zeszytu. Rozwiąż zadania z treścią. Odpowiedzi zapisz w zeszycie:

 

Zadanie 1:

Marek i Patryk zbierali grzyby.

Marek znalazł 5 grzybów.

Patryk znalazł 3 grzyby.

Ile grzybów znaleźli chłopcy?

 

 

Zadanie 2:

W tramwaju jechało 9 pasażerów.

Na przystanku  wysiadły 3 osoby.

Ilu pasażerów pozostało w tramwaju?

 

                                                                  p. Biegańska

 

Zadanie 1

 

Wykonuj polecenia po kolei:

 

- Przepisz poniższy tekst do zeszytu.

- Wykreśl z tekstu wszystkie wyrazy „bułka” i „jaskółka”.

- Odczytaj hasło, które powstało z pozostałych liter  i zapisz je w zeszycie.

- Nie zapomnij o wielkiej literze na początku zdania i o kropce na końcu. Pisz starannie.

 

BUŁKAKWIECIEŃJASKÓŁKABYŁKAPLECIEŃBUŁKABOJASKÓŁKAPRZEPLATABUŁKAJASKÓŁKATROCHĘBUŁKAZIMYJASKÓŁKATROCHĘBUŁKALATAJASKÓŁKA

 

 

Zadanie 2

Poniższe zdania zostały napisane wspak, czyli od tyłu. Przepisując litery po kolei od tyłu odszyfrujesz hasła. Starannie je zapisz i przeczytaj lub poproś o to rodziców. Powodzenia.

 

 

.ucrag w kaj ucram W

 

.aicyż od izdub ęis adoryzrp ansoiw ałzsedaN

 

.ind 48 oklyt ołatsoz ijcakaw oD

 

.ecńołs iceiwś ydeik ęibuL

 

.imagelok z ęis maktops i okrówdop an ędjyw ydeik ćakezcod ęis żuj ęgom eiN

 

 

                                                                                   p. Nowakowska

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność

 

Wybierz obrazek i stwórz jego odbicie lustrzane.  Jeśli masz ochotę zrób pozostałe obrazki.

 

https://learningapps.org/2165054

 

                                                                            p. Wildner

 

 

WTOREK - 31.03.2020

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność

 

1. Przypomnij sobie nazwy i kolejność miesięcy

 

  1. STYCZEŃ
  2. LUTY
  3. MARZEC
  4. KWIECIEŃ
  5. MAJ
  6. CZERWIEC
  7. LIPIEC
  8. SIERPIEŃ
  9. WRZESIEŃ
  10. PAŹDZIERNIK
  11. LISTOPAD
  12. GRUDZIEŃ

 

2. Obejrzyj filmy o zwiastunach wiosny, posłuchaj głosów ptaków w lesie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

 

https://www.youtube.com/watch?v=0J8-ca6vK_k

 

3. Wykonaj zadanie:

 

Odsłoń obrazek dobierając odpowiednie wyrazy – poproś o pomoc rodziców.

 

https://learningapps.org/737211

 

 

 

 

PONIEDZIAŁEK - 30.03.2020

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się

 

 

Czekając na wiosnę

Jest coraz cieplej i powoli topnieje śnieg – już prawie nic nie zostało z naszego bałwana! To znak, że nadchodzi wiosna. Na drzewach pojawiają się właśnie pierwsze pączki. Niecierpliwie czekamy na kwiaty.

Tymczasem w ogrodzie jest dużo pracy. Najpierw musimy posprzątać – zagrabić trawnik i przyciąć żywopłot. Następnie zdejmiemy osłony, które chronią rośliny przed mrozem, i przygotujemy nowe grządki. Posiejemy na nich warzywa i zasadzimy kwiaty. To będzie piękny ogród!

 

  1. Wyszukaj wyrazy z „sz”, „cz” , „rz” i przepisz je do zeszytu.
  2. Przeczytaj podkreślone wyrazy i podziel je na sylaby.
  3. Na podstawie tekstu i zdjęć w Internecie narysuj ilustrację przedstawiającą wiosenne prace w ogrodzie.

 

 

 

Zajęcia Biofeedback

 

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE SPRAWNOŚĆ PÓŁKUL  MÓZGOWYCH  

Ćwiczenia wykonywać raz dziennie rano, raz wieczorem przez kilka minut. Przed ćwiczeniami należy wypić szklankę wody.

 

RUCHY NAPRZEMIENNE

1. Krzyżowanie wyprostowanych ramion przed klatką piersiową tak, aby na zmianę wyżej była ręka lewa potem prawa.

  2.Dotykanie lewa dłonią prawego łokcia i odwrotnie

  3.Dotykanie lewa dłonią prawego ucha i odwrotnie.

  4.Dotykanie lewa dłonią prawego kolana i odwrotnie.

 

Efektem prowadzenia tych ćwiczeń jest: poprawa pisania, czytania i rozumienia, wzmocnienie oddechu, wzrost energii.

 

Pod tym linkiem znajdziesz film ilustrujący to ćwiczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=WzXXVQxvNeI&feature=youtu.be

 

 

LENIWE ÓSEMKI DLA OCZU

 

1. Stanąć, wyciągnąć przed siebie lewą rękę, zacisnąć pięść, a kciuk skierować do góry.

2. Narysować kciukiem w powietrzu znak „położonej ósemki” wodząc oczami za ręką – głowa jest nieruchoma. Ruch zaczynamy zawsze w lewo do góry.

- to samo powtarzamy prawą ręką, a potem obiema jednocześnie.

 

Ćwiczenia te wpływają na poprawę wzroku oraz procesu czytania ze zrozumieniem.

 

 

 

 

PIĄTEK 27.03.2020

 

Wychowanie fizyczne

 

Proszę wykonać ćwiczenia wybrane z podanych propozycji, zgodnie z możliwościami uczniów.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8ItuL93aaos&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0FD3k8J5RDBNbqCQ03uTUdnuC8LdsomAhqPFg87LGZoAXrbhrgSiqu4Oc

 

https://www.youtube.com/watch?v=O1mxU3tLpWY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR33YmDAwsZCILKFMi-eCI9DTW7e0d7gOIto5xuJV2VsMght8TzXd9IyBcI

 

https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-%c4%87wiczenia

 

                                                                    p. Grosman

 

 

Zajęcia kształtujące kreatywność

 

Spróbuj stworzyć własny obrazek „Wiosna” na podanej stronie https://www.gry.pl/gra/mozaikowa-fantazja   lub narysuj go kredkami bądź farbami na kartce lub w zeszycie. Powodzenia 

 

 p. Wildner

 

 

26.03.2020 CZWARTEK

Zajęcia logopedyczne:

 

PRZECZYTAJ ZDANIA I ZAZNACZ P, JEŚLI ZDANIE JEST PRAWDZIWE, LUB F, JEŻLI ZDANIE JEST FAŁSZYWE

 

Tydzień ma cztrey dni. P/F

Piętym dniem tygodnia jest sobota. P/F

Do szkoły chodzimy przez pięć dni. P/F

Siódmym dniem tygodnia jest niedziela. P/F

Śnieg pada latem. P/F

Ryby latają . P/F

Mamy cztery pory roku. P/F

Tydzień rozpoczyna się od czwartku. P/F

Latem jeździmy na łyżwach. P/F

Pierwszym miesiącem roku jest grudzień. P/F

Wakacje we wrześniu. P/F

Kwiaty podlewamy olejem. P/F

Widelcem jemy zupę. P/F

Koty szczekają. P/F

Jak się z kimś witamy mówimy do widzenia. P/F

Jak się żegnamy mówimy dzień dobry. P/F

 

                               p. Nowakowska

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne:

 

Wiosenne porządki:

 

https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/wiosenne-porzadki

 

Utrwalamy litery:

 

http://pisupisu.pl/klasa1/litery-druga-linia

 

http://pisupisu.pl/klasa1/litery-trzecia-linia

 

http://pisupisu.pl/klasa1/trzyliterowa-mieszanka

 

                               p. Wildner

 

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

 

26 marzec 2020-03-26

 

Drodzy uczniowie!

Dziś będziemy odejmować (kto potrafi niech liczy w głowie):

 

5-4=

8-3=

6-3=

9-9=

10-3-2=

9-2-5=

8-3-1=

7-5-1=

10-4-2=

 

 

                                  p. Biegańska

 

 

25.03.2020 - ŚRODA

RELIGIA :

  1. Proszę narysować duże serce, a nim swój dom i rodzinę. Proszę, własnymi słowami, pomodlić się za swoją rodzinę.
  2. Proszę, aby w środę o godz. 12.00 pomodlić się Ojcze Nasz, zgodnie z apelem Papieża do wszystkich wierzących na świecie, aby zjednoczyć się w modlitwie.                                               

                                                                                              

 

RELIGIA

 

Proszę dokończyć kolorowanie obrazku w zeszycie. Nauczcie się modlitwy Chwała Ojcu, a wieczorem pomódlcie się Zdrowaś Maryjo za wszystkich ludzi, a szczególnie za chorych, zarażonych, lekarzy i całą służbę zdrowia.

 

 

 

Funkcjonowanie osobiste i społeczne oraz zajęcia kształtujące kreatywność:

 

  1. Przepisz działania do zeszytu, a następnie je oblicz:

 

Zakres liczbowy do 10:                                               Zakres liczbowy do 20:

 

2 + 3 =                                           4 + 9 =

3 + 4 =                                           5 + 7 =

4 + 5 =                                           6 + 8 =

1 + 6 =                                           7+ 12 =

0 + 7 =                                           8 + 11=

8 + 2 =                                           9 + 9 =

9 + 1 =                                           10 + 9 =

 

  1. Rozwiąż podane na stronie zadania:

 

Poziom 1:

 

 http://pisupisu.pl/klasa1/kolejnosc-liczb

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/policz-i-dodaj_1_330

 

 

Poziom 2:

 

https://www.matzoo.pl/klasa1/najwieksza-liczba-w-zakresie-20_4_285

 

 https://www.matzoo.pl/klasa1/dodawanie-w-domino_1_339

 

  1. Rozwiąż podane zadania:

 

Poziom 1:

 

http://pisupisu.pl/klasa1/litery-pierwsza-linia

 

http://pisupisu.pl/przedszkole/dopasuj-literki

Poziom 2:

 

http://pisupisu.pl/klasa2/trzyliterowe-wielka-litera 

 

http://pisupisu.pl/klasa1/czytaj-i-klikaj

 

 

  1. Poćwicz pisanie liter i wyrazów w zeszycie J.

 

 

REWALIDACJA

nauczyciel: Monika Biegańska

Proszę o wykonanie w miarę możliwości następujących ćwiczeń:

 

POZIOM 1:

http://matzoo.pl/klasa1/prawo-lewo_6_322

http://matzoo.pl/klasa2/wiecej-mniej_63_334

 

POZIOM 2:

http://matzoo.pl/klasa1/kierunki_6_321

http://matzoo.pl/klasa2/polozenie_63_325

 

MUZYKA

Nauka Piosenki

Polecenia dla ucznia:

  1. Wybierz piosenkę lub piosenki ze Śpiewnika I „Wielkanoc”
  2. Przeczytaj dokładnie tekst ( najlepiej kilka razy, zwracając uwagę na dykcję – poprawne wypowiadanie słów )
  3. Przepisz piosenkę do zeszytu
  4. Podkreśl słowa, które sprawiają Ci trudność i przeczytaj je kilka razy.
  5. Odtwórz, włącz utwór klikając na wybrany link do piosenki - odszukaj właściwy tytuł pod spisem treści (potrzebny telefon lub komputer z dostępem do Internetu )
  6. Posłuchaj uważnie kilka razy wybranej piosenki
  7. Wystukaj lub wyklaszcz rytm utworu
  8. Napisz w zeszycie jaki nastrój ma piosenka ( jest smutna czy wesoła ?)
  9. Napisz w zeszycie jakie jest tempo utworu ( piosenka jest szybka wolna czy umiarkowana ?)
  10. Zaśpiewaj razem z wokalistką lub zgodnie z linią melodyczną którą słychać w tle ( dotyczy piosenek „Kurka” i „Pisanki”)
  11. Naucz się  wybranej piosenki lub piosenek na pamięć ( po powrocie do szkoły nauczyciel oceni twoje starania i postawi Ci ocenę ) 
  12. Zadanie dodatkowe -  jeśli masz ochotę -  stwórz ilustrację do piosenki ( będzie za to dodatkowa ocena!  )

Powodzenia!!!

Śpiewnik I - WIELKANOC

opracowała i zebrała – Iwona Nawrot

Spis piosenek:

  1. Kurka i Pisanki 
  2. Wielkanocny koncert 
  3. Za Zu, Za Zi 
  4. Chwała tobie Panie
  5. Kiedyś wino i chleb
  6. Mówię Wam 

 

Kurka i Pisanki https://www.youtube.com/watch?v=FksZxCSVcks

Wielkanocny koncert https://www.youtube.com/watch?v=iwfUlBIAB-g

Za Zu, Za Zi  https://www.youtube.com/watch?v=d2pyjp_N5N8

Chwała Tobie Panie https://www.youtube.com/watch?v=XM7zFc6Y6H4

Kiedyś wino i chleb https://www.youtube.com/watch?v=kUp6eGtXgzk

Mówię Wam https://www.youtube.com/watch?v=yjp4kcndYC4

 

  1. Kurka i Pisanki

Pewna Mała biała kurka,

ukręciła pędzel z piórka

Zniosła jaja o poranku

i maluje je na ganku

 

Refren:

A ja jaj A ja jaj i pisanki robi z jaj (bis: 4 x)

 

Sto kolorów nałożyła,

listeczkami ozdobiła

Przy tym cieszy się i skacze,

ko, ko, ko, ko głośno gdacze

 

Refren:

A ja jaj A ja jaj i pisanki robi z jaj (bis: 4 x)

 

  1. Wielkanocny koncert

Dzisiaj wielkie zamieszanie

w lesie, w polu i na łące,

bo szykują dziś zwierzaki

na cześć Wielkanocy koncert !

 

Refren:

Choć śpiewają różnym głosem

ta piosenka właśnie o tym,

że jest wszędzie radość wielka,

gdy są Wielkanocne święta !

 

Święta ku, ku, ku, ku  ! Święta!  -

rozśpiewały się kukułki,

wrona kra, kra - głośno kracze,

czik, czik - słychać głos jaskółki

 

Refren:

Choć śpiewają różnym głosem…

 

Kum, kum, kum, kum - grają żabki,

fiu, fiu - kos pogwizduje,

brzęczą pszczoły,

grają świerszcze,

bociek kle, kle - podśpiewuje

 

Refren:

Choć śpiewają różnym głosem…

 

recytacja:

Kurka o tym usłyszała,

na podwórku piórka stroszy,  

Na pisanki znosi jajka,

zdążyć chce do Wielkanocy 

 

  1. Za zu, za zi

Za lato, za zimę, za słońce i deszcz

I za to, że dajesz nam wszystko co chcesz

Za góry, za morze, za łąkę i las

I za to, że miłość Twa ogarnia nas

 

Za ranek, za wieczór, za uśmiech i łzy

Za ptaki, za ryby, za owce i lwy

Za dźwięki, za ciszę, za światło i mrok

I za to, że czuwasz przez okrągły rok

 

Za moich przyjaciół, i za wrogów też

I za to co łatwe i za to co nie

Za ziemię tą tutaj, i niebo to tam

Za wszystko co dzięki twej hojności mam

 

Ref: ZA ZU – ZA ZI - DZIĘKI CI !

 

  1. Chwała Tobie Panie

Biali, czarni i mulaci

Latynosi i Azjaci

Eskimosi i Indianie

Wszyscy chwalą Ciebie Panie

 

Chwała Tobie Panie              

Tak było, tak jest i tak zostanie

Na Saharze i w Pekinie

W Buenos Aires i w Cieszynie

W Nowym Jorku i w Bombaju

Chwalą Ciebie w każdym kraju

 

Wcześnie rano i o zmroku

O dowolnej porze w roku

W poście albo w karnawale

Nie ma dnia gdy Cię nie chwalę

 

Wszędzie i o każdej porze

Wszyscy chwalą Ciebie Boże

 

  1. Kiedyś wino i chleb

Kiedyś wino i chleb
Teraz Ciało i Krew
Możesz wierzyć lub nie
To naprawdę dzieje się

Ciągle czekasz na cud
Niespokojny twój duch
A ja przypomnę, że
W ciszy i przy blasku świec
Cud największy dzieje się

Wypatrujesz co dnia
Czekasz na jakiś znak
A ja przypomnę, że
W ciszy i przy blasku świec
Cud największy dzieje się

 

  1. Mówię wam

Ani wielkie góry, ani czarne chmury
Ani długie noce, ani ciemne moce

Wojsko faraona tez nas nie pokona
A najgorsze strach są tylko na lachy

Ref: Mówię wam, mówię wam
Jeśli Bóg z nami – Kto przeciw nam?
Mówię wam, mówię wam, mówię wam

Ani żaden kłopot, który palcem grozi
Ani to co parzy, ani to co mrozi
Ani żadne smutki, ani żadne złości
Nie ma takiej siły, ani możliwośc

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 w Chorzowie
    ul. 3 Maja 16
  • 32 2410-337

Galeria zdjęć