Aby powiekszać obrazki w komputerze kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazku i zaznacz " Otwórz grafikę w nowej karcie"
CZWARTEK - 25.06.2020
Język angielski
Topic: Zwroty grzecznościowe
Zwroty grzecznościowe po angielsku - Mr., Ms., Mrs., Miss
Zwroty grzecznościowe są jednym z podstawowych elementów języka angielskiego – szczególnie, jeżeli tematem, jakim się zajmujemy, jest forma pisana. Form grzecznościowych Mr., Ms., Mrs. oraz Miss używamy na początku listu, bądź w jakiejkolwiek części listu lub innej pracy, jeżeli zwracamy się z szacunkiem do pewnej osoby.
Mr. - odnosi się do mężczyzn. Mr. … to po polsku „Pan/Panie …”. Używamy go w odniesieniu do mężczyzn – bez względu na to, czy są żonaci, czy nie;
Np. Mr. Craig - Pan Craig
Ms./Mrs./Miss - zwroty odnoszące się do kobiet przysparzają największych wątpliwości. Nic dziwnego, gdyż w języku angielskim mamy do dyspozycji aż trzy takie zwroty, a na język polski tłumaczymy je jako jeden – „Pani”.
Ms. to zwrot, jaki możemy użyć w stosunku do kobiety zamężnej, jak i w odniesieniu do panny. Zwrot ten używamy również w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni co do statusu kobiety; np.Ms. Smith - Pani Smith
Mrs. odnosi się tylko i wyłącznie do mężatek i, w wyjątkowych sytuacjach, do wdów.Mrs. Jackson - Pani Jackson
Miss to forma, jaką używa się w przypadku zwrotu do panny – kobiety, która nie jest zamężna.
Miss Tyler - Panna Tyler
Zwroty Miss i Ms. potrafią przysparzać pewnych problemów co do ich wymowy.
Formę Miss wymawiamy [mɪs]
Formę Ms. wymawiamy [miz]
Geografia
Temat: Mój region, moja mała ojczyzna – podsumowanie wiadomości.
Przeczytaj tekst zamieszczony stronie:
https://epodreczniki.pl/a/mala-ojczyzna/DgfG69NnT
Życzę Wam udanych wakacji!
Język polski
Kończymy zadania wysłane we wtorek i w środę
Matematyka
Dalej rozwiązujemy zadania wysłane w środę☺
Rewalidacja – pani M. Biegańska
Uzupełniamy wszystkie braki
I to już ostatnie zadania jakie Wam wysyłam☺ życzę Wszystkim miłych wakacji!!!
Środa – 24.06.2020
Rewalidacja – pani B. Nowakowska
Obowiązuje zadanie z wtorku
Matematyka
23.06 i 24.06 Temat: Mnożenie i dzielenie potęg o tej samej podstawie.
Własności potęg:
a ≠ 0, b ≠
koniec
RADOSNEGO WAKACYJNEGO ODPOCZYNKU!
DUŻO AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ I SPOTKAŃ Z PRZYJACIÓŁMI!
teresa marzec
Rewalidacja – pani M. Biegańska
Uzupełniamy wszystkie brakujące ćwiczenia
Język polski
Pracujemy nad zadaniami wysłanymi we wtorek
Technika
Dalej wykonujemy ramkę na zdjęcia z różnych materiałów
Wtorek – 23.06.2020
Fizyka
Temat: Zebranie wiadomości.
W ramach zebrania wiadomości z fizyki zapraszam do obejrzenia filmów. Mam nadzieję, że zainteresujecie się tematem omawianym w filmach.
https://www.youtube.com/watch?v=5ASQpnYCXLI
https://www.youtube.com/watch?v=brxqQgbJz8Q
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
Jak wiecie są to nasze ostatnie zajęcia. Mam nadzieję, że każdy z Was pracował na miarę swoich możliwości, pomimo trudnych okoliczności. Wszystkie ćwiczenia, nawet te z pozoru łatwe czy dziwne, były ważne aby poprawić waszą sprawność fizyczną i umiejętności . Pamiętajcie że uczestnictwo w aktywności fizycznej czyli uprawianie jakiejkolwiek formy sporu przez całe życie, pomaga dbać o budowę ciała, zdrowie i sprawność fizyczną oraz wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Dlatego jak tylko możecie, powtarzajcie sobie te ćwiczenia, które ode mnie dostaliście. A na koniec zachęcam Was do tak zwanych gier podwórkowych które są idealne na zabawę na świeżym powietrzu, nie tylko w tym tygodniu ale przez okres wakacji. Oto kilka z nich :
1. Kapsle
Bierzemy kapsle, kredą rysujemy na ziemi trasę wyścigu i na zmianę każdy z uczestników pstryka swój kapsel tak, aby pokonując całą trasę (i nie wypadając z niej) dotarł do mety (jeśli wypadnie to wraca na poprzednie miejsce albo na sam początek, w zależności od ustaleń).
Kapsle można też dodatkowo okleić czy pomalować , a także podkleić plasteliną, aby je obciążyć, także zabawa jest rozwojowa :)
2. Berek
Jest to jedna z najstarszych i lubianych zabaw dla dzieci w każdym wieku. Ktoś z Was stara się schwytać uciekające osoby. Gdy uda mu się kogoś dotknąć, wówczas złapany staje się berkiem i zaczyna łapać kolejne dzieci. W ten sposób następuje ciągła zmiana berków.
3. Zabawa w chowanego
Ktoś z Was (wybrany na podstawie wyliczanki lub na ochotnika) “kryje”, czyli zasłania oczy i liczy np. do 30, a pozostałe osoby chowają się. Zabawa polega na tym, aby odnaleźć dzieci, które się schowały i zaklepać w miejscu, w którym się liczyło. Schowany może zaklepać się sam, korzystając z chwili nieobecności lub nieuwagi kryjącego. Zabawa trwa dopóki wszyscy schowani zostaną odnalezieni lub zaklepią się sami. W kolejnej rundzie kryjącym zostaje dziecko, które jako pierwsze zostało odnalezione.
4. Skakanie przez skakankę
Dwie osoby kręcą długim sznurem lub związanymi kilkoma skakankami, a pozostałe wskakują kolejno i skaczą przez skakankę, a następnie wyskakują i ustawiają się na końcu kolejki. Kto skusi zmienia się z kręcącym.
5. Szczur
Dzieci stoją na obwodzie koła. W środku jedna osoba obraca się wokół własnej osi trzymając skakankę za jeden koniec i kręcąc nią tuż nad ziemią. Uczestnicy zabawy starają się przeskoczyć “szczura”. Jeżeli się to komuś nie uda, zmienia środkowego.
6. Baba Jaga patrzy
Jedno z dzieci jest Baba Jagą, a pozostałe stają w odległości kilkunastu metrów od Baby Jagi na wyznaczonej linii (narysowanej patykiem na piasku). Baba Jaga staje tyłem do graczy i mówi: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” i się odwraca. W tym momencie dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli któreś się poruszy, Baba Jaga eliminuje je z gry. Potem znów się odwraca i sytuacja się powtarza. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze dotrze do Baby Jagi, wówczas zamienia się z nią rolą.
7. Kolory
Wybrane dziecko rzuca piłkę do wybranej stojącej lub siedzącej osoby wywołując kolor np. zielony, niebieski, biały, czerwony. Zadaniem uczestnika zabawy jest złapanie piłki. Nie może tego jednak zrobić, gdy podający piłkę wywoła kolor czarny. Jeśli mimo to piłka zostanie złapana, uczestnik zabawy który się pomylił, odpada z gry. Wygrywa zawodnik, który odpadnie jako ostatni i to on przejmuje rolę prowadzącego.
8. Gra w gumę
Dwoje dzieci stoi naprzeciw siebie, w odległości ok. 2 m i przytrzymują nogami rozciągniętą gumę (tworzą się równoległe pasma), a trzecia osoba wykonuje skoczne zadanie. Najpierw na poziomie kostek, kolan, ud, a nawet pasa. W momencie, kiedy dziecko popełni błąd, czyli skusi, wchodzi na miejsce jednej z osób stojącej w gumie i ona zaczyna skakać dopóki nie popełni skuchy. Uczestnicy, którzy popełnili błąd, rozpoczynają grę na elemencie, na którym skusili. Jeżeli w grze bierze udział czworo dzieci, to grają one parami.
9. Klasy
Prosta gra, w której rysujemy kredą na ziemi siedem kwadratów i jedno kółko na ich szczycie, a następnie skaczemy po całej trasie w odpowiedniej kolejności. Możecie również za pomocą kapsli lub kamieni, najpierw trafić na pole, na które chcecie dotrzeć ( od 1 do 8) i dopiero po trafieniu można skakać.
A teraz pozostaje mi życzyć Wam udanych i bezpiecznych wakacji !!!!!!!!
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
To już ostatni tydzień szkoły, chcąc Wam uatrakcyjnić zajęcia rewalidacyjne proponuję ćwiczenia na platformie wordwall, poniżej znajdziecie linki do zadań. Miłej zabawy życzę i bezpiecznych wakacji
Zadanie 1
https://wordwall.net/pl/resource/3016850/lekcja-wychowawcza/wakacje
Zadanie 2
https://wordwall.net/pl/resource/3051444/polski/quiz-o-polsce
Zadanie 3
https://wordwall.net/pl/resource/2839920/bezpieczne-wakacje
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Powtórzenie wiadomości o czasowniku.
Polecenia dla ucznia:
1. Napisz w zeszycie odpowiedzi na podane niżej pytania:
2. Odmień w czasie teraźniejszym czasownik śpiewać i bać się.
3. Odmień w czasie przeszłym czasownik gotować i uczyć się.
4. Odmień w czasie przyszłym czasownik napisać i zaśpiewać.
Zapamiętaj!
Czasowniki odmieniamy w liczbie pojedynczej i mnogiej.
W liczbie pojedynczej czasownik odmienia się przez następujące osoby:
1. ja
2. ty
3. on, ona, ono
W liczbie mnogiej czasownik odmienia się przez następujące osoby:
1. my
2. wy
3. oni, one
Informatyka
Temat: Wyszukiwanie informacji i elementów graficznych udostępnionych w internecie w otwartych zasobach edukacyjnych.
Zapoznaj się z lekcją na ten temat na stronie:
Wykonaj ćwiczenie 1
Poniedziałek – 22.06.2020
Matematyka
22.06. Temat: Potęgi o wykładniku naturalnym.
PRZYKŁAD
Zapisz iloczyn w postaci potęgi
Biologia
Komórka to podstawowy element budujący każdy żywy organizm. Zbudowana z komórek część ciała pełniąca określoną rolę w organizmie to narząd. Zbiór narządów połączonych ze względu na funkcję, jaką pełnią tworzą układ narządów. Organizm składa się z wielu układów. Komórki podobne do siebie, które pełnią te same funkcję tworzą zespoły nazywane tkankami.
Jak się poruszamy?
Poruszanie się jest możliwe dzięki układowi ruchu. Tworzą go szkielet i mięśnie.
Funkcje układu szkieletowego:
Mięśnie są zbudowane z komórek, które są zdolne do kurczenia się.
Jak się odżywiamy?
Układ pokarmowy służy do pobierania, rozdrabiania i trawienia pokarmu. Niestrawione resztki pokarmu są usuwane z organizmu przez odbyt w postaci kału. Trawienie to rozkład pokarmu na drobiny za pomocą substancji trawiących (enzymów trawiennych). Strawiony pokarm jest rozprowadzany do komórek ciała za pomocą krwi.
Narządy budujące układ pokarmowy i ich rola:
W trawieniu pokarmu ważną rolę pełnią ślinianki, wątroba i trzustka. Narządy te produkują substancje, które pomagają w trawieniu pokarmu. Ślinianki produkują ślinę, która zmiękcza i częściowo trawi pokarm. Wątroba i trzustka wytwarzają substancje, które dostają się do części jelita cienkiego znajdującego się tuż za żołądkiem. Wątroba produkuje żółć, która rozbija tłuszcz na kropelki, dzięki czemu tłuszcz jest szybciej rozkładany przez substancje trawiące. Trzustka wytwarza substancje rozkładające białka, cukry i tłuszcze.
Jak oddychamy?
Układ oddechowy służy do pobierania z otoczenia powietrza i usuwania zużytego. Zawarty w powietrzu wdychanym tlen jest rozprowadzany przez krew do komórek. Z komórek krew zabiera dwutlenek węgla i przenosi go do puc. Rytmiczne ruchy klatki piersiowej umożliwiają wykonywanie wdechów i wydechów. Są one możliwe dzięki skurczom i rozkurczom mięśni międzyżebrowych i przepony. Podczas wdechu mięśnie te się kurczą, klatka piersiowa się rozszerza i powietrze jest zasysane do płuc. Podczas wydechu mięśnie się rozkurczają, klatka piersiowa opada i powietrze wydostaje się z płuc.
Narządy budujące układ oddechowy i ich rola:
Na czym polega oddychanie?
Oddychanie wewnętrzne polega na uwolnieniu energii z pokarmu w obecności tlenu. Powstała podczas oddychania komórkowego energia jest magazynowana i wykorzystywana do wykonywania różnych czynności życiowych. Produktami ubocznymi oddychania są dwutlenek węgla i woda, które są usuwane z organizmu. Oddychaniu komórkowemu zawsze towarzyszy wymiana gazowa.
Skład powietrza wdychanego i wydychanego różni się ilością tlenu, dwutlenku węgla i pary wodnej. Powietrze wdychane zawiera więcej tlenu oraz mniej dwutlenku węgla i pary wodnej niż powietrze wydychane.
Układ krwionośny
Układ krwionośny odpowiada za transport substancji po organizmie:
Narządy budujące układ krwionośny i ich rola:
W narządach układu krwionośnego płynie krew. Składa się ona z komórek, zwanych krwinkami oraz płynnej substancji - osocza.
Rozwój człowieka
Zapłodnienie to połączenie się komórki jajowej z plemnikiem – w ten sposób powstaje zarodek. Odżywia się on i oddycha dzięki łożysku, które się tworzy w macicy. Łącznikiem między łożyskiem a zarodkiem jest pępowina. Ciąża rozpoczyna się zapłodnieniem i kończy porodem. U ludzi ciąża trwa około 9 miesięcy i zazwyczaj rodzi się jedno dziecko. Poród to proces, podczas którego dziecko wydostaje się z macicy przez pochwę.
Etapy rozwoju człowieka – od poczęcia do starości |
||
Etap rozwoju |
Czas trwania |
Typowe cechy |
zarodkowy |
od zapłodnienia do końca 2 miesiąca ciąży |
zaczynają tworzyć się części ciała i narządy |
płodowy |
od 3 miesiąca ciąży do porodu |
wzrost i rozwój części ciała i narządów wewnętrznych. |
noworodkowy |
od urodzenia do końca pierwszego miesiąca życia |
dziecko większą część doby przesypia |
niemowlęcy |
do końca pierwszego roku życia |
dziecko raczkuje, siada, gaworzy, wyrastają mu pierwsze zęby mleczne, pod koniec tego okresu próbuje stać i chodzić |
poniemowlęcy |
1‑3 lata |
dziecko uczy się chodzić, wyrastają mu wszystkie zęby mleczne, pod koniec buduje proste zdania |
przedszkolny |
3‑6 lat |
dziecko bawi się z rówieśnikami, szybko nabywa nowe umiejętności |
szkolny |
7‑10 dziewczęta7‑12 chłopcy |
dziecku wypadają zęby mleczne i wyrastają stałe, wzrasta sprawność fizyczna i zdolności intelektualne |
dojrzewania |
do ok. 20 lat |
osiągnięcie wyglądu osoby dorosłej (dojrzałość fizyczna), przygotowanie do pełnienia ról społecznych (dojrzałość społeczna), zdolność do panowania nad emocjami (dojrzałość psychiczna) |
dorosłości |
do około 65 lat |
osoby dorosłe podejmują decyzje dotyczące pracy, miejsca zamieszkania, małżeństwa, posiadania dzieci |
starości |
do śmierci |
osoby w tym wieku są mniej aktywne, mogą częściej chorować, skóra staje się mniej elastyczna, ruchy są wolniejsze |
Dojrzewanie to okres, w którym dziewczynka staje się kobietą a chłopiec mężczyzną. Zmiany w okresie dojrzewania dotyczą:
Jak widzimy?
Narządem zmysłu wzroku są oczy. Za ich pomocą widzimy przedmioty i odróżniamy kolory. Kiedy światło dociera do oka, przedostaje się przez źrenicę i przez soczewkę jest skupiane na siatkówce. Tam bodźce świetlne są przekształcane w impulsy nerwowe i przesyłane do mózgu. Obraz powstający na siatkówce jest pomniejszony i odwrócony. Położenie oczu blisko siebie i z przodu głowy pozwala na widzenie przestrzenne.
Jak słyszymy?
Człowiek odbiera dźwięki za pomocą zmysłu słuchu, którego narządem są uszy. Źródłem dźwięku są drgania ciał. Drgania te przenoszą się przez ośrodek złożony z drobin, dlatego dźwięki rozchodzą się w ciałach stałych, cieczach i gazach, lecz nie rozchodzą się w próżni. Im bliżej siebie leżą drobiny, tym szybciej rozchodzi się dźwięk. Dlatego ciała stałe lepiej przewodzą dźwięki niż ciecze, a ciecze lepiej niż gazy. Kiedy ciało zostanie wprawione w drgania, wprawia w ruch drobiny powietrza, które przekazują drgania kolejnym drobinom. Drgania te są przenoszone do uszu i tam zamieniane na impulsy nerwowe. Impulsy nerwowe docierają do mózgu.
Światło i dźwięk
Dźwięki różnią się wysokością i głośnością. Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości, czyli ilości drgań na sekundę obiektu wydającego dźwięk. Dorosły, zdrowy człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do około 20000 drgań na sekundę. Głośność dźwięku zależy od siły drgań – im silniejsze, tym dźwięk jest głośniejszy. Głośność dźwięku mierzy się decybelach (dB). Dźwięk rozchodzi się we wszystkich kierunkach od źródła dźwięku. Prędkość dźwięku zależy od budowy ciała, w którym się rozchodzi. Najszybciej dźwięk rozchodzi się w ciałach stałych. Dźwięk nie rozchodzi się w próżni, ponieważ nie ma drobin, które przenosiłyby drgania. Światło rozchodzi się po liniach prostych od źródła światła. Gdy światło przechodzi z powietrza do wody, ulega załamaniu. Światło najszybciej rozchodzi się w próżni. Światło rozchodzi się szybciej od dźwięku, dlatego podczas burzy z piorunami najpierw widzimy błyskawicę a potem słyszymy grzmot. Nic nie może poruszać się szybciej od światła.
Inne zmysły też są ważne
Narządy zmysłów służą do odbierania informacji ze środowiska, takich jak: światło, dźwięk, zapach, smak, dotyk, ciepło, zimno. Najważniejszą rolę w codziennym życiu odgrywają wzrok i słuch, ale inne zmysły są też ważne.
Zmysł węchu znajduje się w nosie. Odbiera informacje o zapachach unoszących się w powietrzu. Za pomocą tego zmysłu odróżniamy zapachy. Zmysł węchu ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, np. ulatniającym się gazem. Zmysł węchu szybko się „męczy” – tzn. że po chwili zapach może nawet przestać być wyczuwalny. Zmysł smaku znajduje się na języku. Odbiera informacje o substancjach zawartych w pokarmach. Pozwala na ocenę, czy potrawa jest smaczna, jadalna i świeża. Człowiek odróżnia smaki: słodki, słony, kwaśny, gorzki i mięsny. Zmysł smaku ostrzega przed zjedzeniem nieświeżej potrawy lub niejadalnej substancji. Zmysły smaku i węchu są ze sobą powiązane, dlatego podczas kataru smak potraw jest słabo wyczuwalny.
Zmysł dotyku znajduje się w skórze. Odbiera informacje o temperaturze otoczenia oraz sile uścisku, dotyku i bólu. Najbardziej wrażliwa jest skóra na wargach i opuszkach palców.
Chemia
Charakterystyczna budowa cząsteczek wody sprawia, że z wodą nie mieszają się wszystkie substancje, ale tylko te, które również są polarne. Każda substancja rozpuszcza się w wodzie w różnym stopniu, a zdolność tę określa między innymi rozpuszczalność. Jej wartość zmienia się wraz z temperaturą. Ilość rozpuszczonej w wodzie substancji można wyrazić za pomocą stężenia procentowego. Woda i jej roztwory mają wielkie znaczenie dla człowieka, dlatego warto dbać o czystość istniejących na Ziemi jej zasobów i oszczędnie z nich korzystać.
1. Budowa cząsteczki wody
2. Procesy zachodzące podczas rozpuszczania w wodzie
Woda rozpuszcza substancje, które tak jak ona zbudowane są z cząsteczek polarnych. Polarne związki kowalencyjne mogą zachowywać się w wodzie w różny sposób: niektóre pozostają w niej jako cząsteczki (np. sacharoza), inne zaś mogą ulec pod jej wpływem rozpadowi na jony (np. kwasy). Jeśli związki jonowe (np. chlorek sodu) rozpuszczają się w wodzie, to podczas tego procesu ulegają rozpadowi, a jony z sieci krystalicznej przechodzą do roztworu
3. Zawiesiny, koloidy, roztwory właściwe
Nie wszystkie substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie, tworząc roztwory właściwe. Niektóre z nich nie ulegają rozpadowi na pojedyncze drobiny, ale tworzą w wodzie większe skupiska. W zależności od wielkości powstałych cząstek ich mieszaniny z wodą mają różne nazwy: koloid (roztwór koloidalny) lub zawiesina.
4. Roztwór stężony i rozcieńczony
5. Rozpuszczalność substancji
Rozpuszczalnością nazywamy maksymalną ilość substancji, jaka może rozpuścić się w 100 g rozpuszczalnika w danej temperaturze i pod stałym ciśnieniem. Zależność rozpuszczalności substancji od temperatury przedstawiona na wykresie nazywana jest krzywą rozpuszczalności.
Na podstawie znajomości rozpuszczalności substancji można:
6. Zasoby wodne Ziemi
Historia
Poniedziałek 22.06.2020
Temat: Świat na drodze ku II wojnie światowej. Podsumowanie.22.06
1. W okresie międzywojennym sytuacja polityczna w Europie była bardzo niespokojna. Powstały nowe ideologie – faszyzm, nazizm i komunizm, a dyktatorzy jak Adolf Hitler, Benito Mussolini oraz Józef Stalin mieli zaborcze plany wobec Europy.
2. Przykłady działań dyktatorów:
- Adolf Hitler po przejęciu władzy w Niemczech rozpoczął przygotowania do II wojny światowej. Planował m. in. atak na Polskę w porozumieniu z ZSRR oraz dokonania jej podziału. Dokonał Anschlussu Austrii czyli przyłączenia Austrii do Niemiec.
- Józef Stalin (ZSRR) i Adolf Hitler podpisują tajny pakt mający na celu dokonanie napaści na Polskę i dokonanie niejako jej 4 rozbioru.
- Benito Mussolini (Włochy) – narzuca w kraju ideologię faszyzmu, tak jak Hitler podważa zasady Traktatu Wersalskiego ustanowione po I wojnie światowej, zawierając sojusz z Niemcami dążącymi do wojny.
Dla chętnych:
Wykonaj polecenia:
Postać Józefa Stalina https://www.youtube.com/watch?v=jdAzs0vo1bw
Piątek - 19.06.2020
Muzyka
POLECENIA DLA UCZNIA:
https://www.youtube.com/watch?v=Fkay6ge6sts
„Wakacyjne Reggae”
Oleleolelele!Oleleolelele!
Znowu chmury są nad nami
Dzień nie zapowiada nic (oo)
Wyjdź na przekór z marzeniami
Tak pięknie może być
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
By w rytmach reggae bujać się
Razem
Bo deszczowy czas
Nie zatrzyma Nas
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
Słońce wznosi się nad Nami
Promieniami w górze lśni (oo)
Świat się śmieje kolorami
Tak pięknie może być
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
By w rytmach reggae bujać się
Razem
Bo deszczowy czas
Nie zatrzyma Nas
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
Oleleolelele!Oleleolelele! Oleleolelele!Oleleolelele!
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
By w rytmach reggae bujać się
Razem
Bo deszczowy czas
Nie zatrzyma Nas
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem
By w rytmach reggae bujać się
Razem
Bo deszczowy czas
Nie zatrzyma Nas
Pojedźmy dzisiaj na wakacje
Razem,
Razem!
Plastyka
Temat: Dekoracja przestrzenna - Wakacyjny Motyl
Polecenie dla Ucznia:
Przygotuj:
Stwórz własnego motyla lub kilka motyli, które ozdobią Twój pokój na wakacje
Kolejność działań plastycznych:
Przykładowy Filmik jak wykonać motylka znajdziesz w Internecie na stronie Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=LvQU423PT00
Język polski
Dalej piszemy opowiadanie o wakacyjnych planach.
Religia
Uzupełniamy wszystkie braki
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Nadrabiamy zaległe ćwiczenia
Czwartek – 18.06.2020
Język angielski
18th June
Topic: Natural environment and ecology – środowisko naturalne i ekologia.
Temat ochrony środowiska i ekologii jest bardzo ważny. Poniżej zamieszczam podstawowe słownictwo i wyrażenia z tego działu.
Zjawiska spowodowane przez człowieka (phenomena caused by man)
acid rain – kwaśny deszcz
afforestation – zalesianie
air pollution – zanieczyszczenie powietrza
animal extinction – wymarcie zwierząt
climate change – zmiana klimatyczna
deforestation – wycinka lasów
destruction – niszczenie
global warming – globalne ocieplenie
greenhouse effect – efekt cieplarniany
urban sprawl – szybkie rozrastanie się miast
water contamination – skażenie wody
Eko- (eco-)
eco-aware – osoba świadoma zagrożeń dla środowiska
ecofarming – rolnictwo ekologiczne
eco-fashion – moda eko- (ekologiczna)
ecofreak – fan ekologii
eco-friendly – przyjazny dla środowiska
eco-label – ekoetykieta
ecology – ekologia
ecosystem – ekosystem
ecotourism – turystyka ekologiczna
Wyrażenia (phrases)
to adapt to the environment – dostosować do potrzeb środowiska
to be aware – być świadomym
to be harmful – być szkodliwym
to become extinct – wymrzeć
to chop down – ścinać
death of the forests – śmierć lasów
to die out – wyginąć
to dispose of waste – pozbywać się odpadów
to protect wildlife – chronić przyrodę
to sort out rubbish – segregować śmieci
Geografia
Temat: Moja mała ojczyzna.
MAŁA OJCZYZNA to miejsce, z którym jesteś związany emocjonalnie, ponieważ się tam się urodziłeś (urodziłaś), wychowałeś (wychowałaś) bądź mieszkasz. Może to być przykładowo miejscowość, dzielnica miasta.
Zastanów się:
Język polski
Język polski – 18.06.2020 i 19.06.2020 (czwartek i piątek)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Powtarzamy wiadomości o rzeczowniku i jego odmianie przez przypadki.
1. Odpowiedz w zeszycie na pytania:
2. Odmień przez przypadki następujące rzeczowniki:
Pamiętaj, że w języku polskim odmieniamy rzeczownik przez 7 przypadków i 2 liczby. Powodzenia
Matematyka:
18.05. Temat: Potęgi liczb całkowitych
Na kanale pi - stacja obejrzyj filmy: potęgowanie - wprowadzenie oraz Pojęcie potęgi
https://pistacja.tv/film/mat00299-pojecie-potegi?playlist=45
https://pistacja.tv/film/mat00041-potegowanie-wprowadzenie?playlist=26
Przepisz notatkę do zeszytu:
Aby obliczyć wartość potęgi podstawę mnożymy tyle razy przez siebie, ile wskazuje wykładnik.
34 = 3·3·3·3 = 81 26 = 2·2·2·2·2·2 = 64
a · a · ...... · a = an
Pamiętaj, aby podstawę potęgi będąca liczbą ujemną zapisywać w nawiasie.
(-2) ·(-2) ·(-2) ·(-2) ·(-2) = (-2)5
UWAGA!
a0 = 1 (a ≠ 0), a 1 = a
Zadanie 1
Zapisz w postaci potęgi:
Zadanie 2
Zapisz w postaci potęgi, a następnie oblicz :
3 · 3 =
3 · 3 · 3 =
3 · 3 · 3 · 3 =
3 · 3 · 3· 3 · 3 =
4 · 4 =
4 · 4 · 4 =
4 · 4 · 4 · 4 =
4 · 4 · 4· 4 · 4 =
5 · 5 =
5 · 5 · 5 =
5 · 5 · 5 · 5 =
5 · 5 · 5 · 5 · 5 =
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Połącz lekarzy z ich specjalnościami
Lekarz
|
Internista
|
Pediatra
|
Kardiolog
|
Dermatolog
|
Pulmonolog
|
Laryngolog
|
Ortopeda
|
Stomatolog
|
Weterynarz
|
Okulista
|
Specjalność
|
Choroby skóry
|
Choroby gardła, uszu i nosa |
Urazy narządów ruchu |
Choroby wewnętrzne
|
Choroby zwierząt
|
Choroby zębów
|
Choroby serca
|
Choroby oczu
|
Choroby płuc
|
Choroby dziecięce
|
Środa – 17.06.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Uzupełniamy brakujące ćwiczenia
Matematyka
17.05. Temat: Sześcian liczby
Na kanale pi - stacja obejrzyj film Sześcian liczby
https://pistacja.tv/film/mat00040-szescian-liczby?playlist=26
Trzecią potęgę liczby a nazywamy też sześcianem liczby a - od objętości sześcianu o krawędzi a
Objętość sześcianu o krawędzi a wynosi a · a · a = a3
Zadanie
Oblicz sześciany liczb od 1 do 10. (nie musisz ich rysować, możesz korzystać z kalkulatora
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Połącz rzeczowniki z odpowiednią kategorią
Rzeczownik
|
Wrotki, łyżwy, rower, deskorolka
|
Tulipan, róża, bez
|
Mysz, laptop, stacja dysków
|
Sandały, kalosze, kozaki
|
Szalik, kurtka, płaszcz, czapka
|
Sofa, szafa, pufa
|
Taksówka, pociąg, metro
|
Młotek, obcęgi, śrubokręt
|
Jabłko, kiwi, banan
|
Kredki, gumka, długopis, plastelina
|
Chomik, lis, pies
|
Talerz, patera, misa
|
Lizak, cukierek, czekolada, ciasto
|
Kategoria
|
Ubrania
|
Zwierzęta
|
Pojazdy
|
Owoce
|
Przybory szkolne
|
Kwiaty
|
Naczynia
|
Meble
|
Obuwie
|
Sprzęt sportowy
|
Narzędzia
|
Sprzęt komputerowy
|
Słodycze
|
Język polski
Dalej piszemy opowiadanie. Powodzenia
Technika
Temat: Ramka na zdjęcie z różnych materiałów.
Jako podsumowanie naszej pracy, proponuję wykonanie ramki na pamiątkowe zdjęcie z wykorzystaniem różnych materiałów w różnych technikach.
Poniżej załączyłam odnośniki do filmów prezentujących wykonanie ramek. Możecie skorzystać z nich lub wykonać ramkę według własnego pomysłu:
https://www.youtube.com/watch?v=FCoKMJLDYmI
https://www.youtube.com/watch?v=K_zUx4I5jxI
https://www.youtube.com/watch?v=uPax54oSwsk
https://www.youtube.com/watch?v=3hRQ4ZZzLkQ
Miłej zabawy!
Wtorek – 16.06.2020
Fizyka
Temat: Temperatura a energia
Pojęcie temperatury jest związane z prędkościami poruszających się cząsteczek, a zatem z ich energią kinetyczną. Mówimy, że temperatura jest miarą energii kinetycznej cząsteczek, dokładniej – miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek ciała. Nie bez powodu mówimy o średniej energii kinetycznej. Aby zrozumieć te zdanie proszę zobaczcie film:
https://www.youtube.com/watch?v=GNu7l5XDKXU
Jaki kolor mają modele cząsteczek w filmie?
Obszar załączników
Podgląd filmu YouTube Jak łączą się energia wewnętrzna i temperatura?
Jak łączą się energia wewnętrzna i temperatura?
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
Prezentowane dzisiaj ćwiczenia wzmocnią Wam mięśnie grzbietu i obręcz barkową. Ćwiczenia te są istotnym elementem, gdyż grzbiet bierze udział we wszystkich czynnościach, jakie wykonuje człowiek. Ponadto, to właśnie plecy mają największą powierzchnię ze wszystkich grup mięśniowych, a ich kondycja wpływa na nasze poruszanie.
Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce!
Nigdy nie można o niej zapominać. Rozgrzewka nie musi być bardzo skomplikowana. Wystarczą skłony i skręty tułowia, krążenia ramion, itd. Tego typu ćwiczenia rozgrzeją nie tylko mięśnie, ale także stawy i ścięgna.
Żeby zapobiec kontuzjom, pamiętaj o regułach bezpieczeństwa:
Ćwiczenia należy wykonywać w dobrze przewietrzonym pokoju, na rozłożonym kocu. Można je również prowadzić na świeżym powietrzu. Strój do ćwiczeń nie powinien krępować ruchów.
Ćwiczenia powinny być wykonywane dwa razy dziennie po 20 minut. Należy zacząć od kilku powtórzeń i zwiększać tę liczbę do kilkunastu. Przygotujcie sobie piłkę i coś co zastąpi Wam laskę gimnastyczną np. kij ze szczotki ewentualnie ręcznik.
Ćwiczenia należy wykonywać bardzo dokładnie, bez pośpiechu, pamiętając o głębokim rytmicznym oddechu.
Pozdrawiam
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Nadal obowiązują wcześniejsze ćwiczenia
Język polski
Język polski – 16.06.2020 i 17.06.2020 (wtorek i środa)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Piszemy opowiadanie – ćwiczenia redakcyjne.
1. Przepisz do zeszytu notatkę.
Jak już wiemy każde opowiadanie składa się z trzech części:
Zapamiętaj !
Pisanie każdej części opowiadania rozpoczynamy od akapitu, czyli wcięcia w tekście.
Przykład:
Nadchodzące wakacje zamierzam spędzić razem z moimi rodzicami oraz siostrą i bratem nad morzem. Wszyscy bardzo lubimy jeździć nad morze. Jest tam cudownie. (wstęp)
W tym roku planujemy pojechać do Łeby. (rozwinięcie)
2. Napisz opowiadanie o swoich wakacyjnych planach. Pamiętaj o akapitach.
Informatyka
Temat: Wyszukiwanie informacji i elementów graficznych udostępnionych w internecie w otwartych zasobach edukacyjnych.
Zapoznaj się z lekcją na ten temat na stronie:
Polecam lekcje informatyki w TVP ROZRYWKA (piątek), szczególnie dla osób, które nie mają komputera.
Poniedziałek – 15.06.2020
Matematyka
Na kanale pi - stacja obejrzyj film Kwadrat liczby
https://pistacja.tv/film/mat00039-kwadrat-liczby?playlist=26
Drugą potęgę liczby a nazywamy też kwadratem liczby a - od pola kwadratu o boku a
Zadanie
Przerysuj do zeszytu przykłady. Narysuj i oblicz kolejne kwadraty liczb (do 20) Za jednostkę przyjmij 1 kratkę.
Biologia
Trudno uwierzyć, że pierwotnie każdy z nas był tylko jedną komórką powstałą z dwóch komórek rozrodczych – komórki jajowej matki i plemnika ojca. W wyniku ich połączenia rozwinął się zarodek. Od tego momentu rozpoczęła się nasza wielka przygoda – życie.
Średnio co 4 tygodnie, podczas jajeczkowania zwanego inaczej owulacja, z jednego z jajników kobiety uwalniana jest komórka jajowa. Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem (zwykle w wyniku aktu płciowego), rozpoczyna się nowe życie. Zapłodnienie i zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w macicy określa się jako poczęcie.
Tysiące plemników otaczają komórkę jajową, ale tylko jeden z nich wnika do jej wnętrza i uczestniczy w zapłodnieniu
Z zapłodnionej komórki jajowej może urodzić się więcej niż jedno dziecko. Mówimy wtedy o ciąży mnogiej. W jej wyniku mogą przyjść na świat bliźnięta, trojaczki, czworaczki. Znane są także dwa przypadki, gdy na świat przyszły zdrowe ośmioraczki. Bliźnięta mogą również urodzić się w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych, które jednocześnie wydostały się z jajników.
Od momentu zapłodnienia komórki jajowej rozpoczyna się ciąża trwająca 9 miesięcy. W tym czasie z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się dziecko. Ciąża kończy się jego narodzinami.
Komórka jajowa bardzo szybko się dzieli, tworząc zarodek. Po upływie tygodnia, w wyniku ciągle trwających podziałów, zarodek liczy już około 100 komórek. W tym czasie zagnieżdża się w ścianie macicy. Od tego momentu zaczyna być odżywiany substancjami dostarczanymi przez organizm matki za pośrednictwem łożyska, z którym połączony jest pępowina. Po około 8. tygodniu ciąży kończy się okres zarodkowy i rozpoczyna okres płodowy. Rozwijający się w ciele matki młody organizm nazywamy od tej pory płodem. Przypomina on już wówczas miniaturowego człowieka. Rośnie intensywnie, a jego narządy rozwijają się aż do końca ciąży. Po 9 miesiącach płód jest gotowy do przyjścia na świat, czyli narodzin. W trakcie porodu dziecko opuszcza macicę i przez pochwę wydostaje się na zewnątrz. Od tego momentu oddycha już samodzielnie i przyjmuje pokarm w postaci mleka.
3. Życie człowieka po narodzinach
Narodziny rozpoczynają w życiu człowieka okres noworodkowy, trwający do końca pierwszego miesiąca życia. Dziecko nazywane jest wówczas noworodkiem. Waży przeciętnie 3–3,5 kg i ma 50–55 cm długości. Nie jest zdolne do samodzielnego życia i wymaga starannej opieki rodziców. Przesypia większą część doby, budząc się tylko w porach karmienia. Jego jedynym pokarmem jest mleko matki. Między drugim a dwunastym miesiącem życia trwa okres niemowlęcy. Niemowlę bardzo szybko rośnie i się rozwija: próbuje siadać, zaczyna raczkować, a potem samodzielnie stać i chodzić, smakować różne pokarmy, wypowiada też pierwsze słowa. W tym czasie dzieciom wyrastają pierwsze zęby, zwane zębami mlecznymi. Między pierwszym a trzecim rokiem życia przychodzi okres poniemowlęcy. Dziecko jest wówczas bardzo ruchliwe i ciekawskie. Uczy się mówić krótkimi zdaniami, zaczyna też stawiać pytania. Próbuje samodzielnie jeść, myć się i ubierać. Gdy dziecko kończy 3 lata, zaczyna się w jego życiu okres przedszkolny. Wiele czasu poświęca na zabawę z rówieśnikami, zadaje mnóstwo pytań i w ten sposób poznaje świat. Okres szkolny rozpoczyna się po ukończeniu przez dziecko 6 lat. Najważniejszym wyzwaniem jest wtedy nauka w szkole. W okresie szkolnym dzieci zyskują sprawność, zwiększa się też znacznie precyzja ich ruchów.
W okresie szkolnym, kiedy dziecko ma kilkanaście lat, zaczyna wchodzić w okres dojrzewania. Osiągnięcie pełnej dojrzałości jest cechą dorosłości – najdłuższego okresu w życiu człowieka. W tym czasie ludzie podejmują samodzielne życie, pracują zawodowo, zakładają rodziny i realizują różne pasje. Biorą też pełną odpowiedzialność za swoje decyzje oraz czyny. Dorośli stopniowo wchodzą w okres starości, w którym zmniejsza się sprawność fizyczna i odporność organizmu. Jest to czas zasłużonego odpoczynku po wieloletniej pracy, kiedy ludzie mogą poświęcić się swoim zainteresowaniom. Często pomagają w wychowywaniu wnuków, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Zadanie do wykonania
Zdobądź informacje od swoich bliskich na temat twoich narodzin: daty, dnia tygodnia, godziny, miejsca, masy ciała i jego długości, koloru oczu i włosów.
Chemia
Temat lekcji: Substancje i ich właściwości – podsumowanie.
Chemia to nauka zajmująca się badaniem składu i budowy substancji, ich przemian oraz warunków wpływających na szybkość tych przemian. Substancje możemy podzielić na:
Każda substancja ma swoje charakterystyczne cechy – właściwości, które możemy podzielić na:
Substancje proste można podzielić na:
Narysuj do zeszytu:
Piktogramy ostrzegawcze umieszcza się na opakowaniach preparatów zawierających substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.
Zadanie do wykonania:
Wyjaśnij różnicę między pierwiastkiem, związkiem chemicznym a mieszaniną.
Historia
Temat: ZSRR – imperium komunistycznym. 15.06
Zobacz film: https://epodreczniki.pl/a/film/D5kFJeHZr
Komunizm- ideologia będąca przeciwieństwem demokracji, opierająca władzę w rękach jednej osoby najczęściej dyktatora.
1. Po śmierci Włodzimierza Lenina przywódcą Rosji został Józef Stalin.W 1922 r. utworzono ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) Józef Stalin wprowadził w państwie kult jednostki polegający na propagandzie wielkości Stalina. Społeczeństwo poddał całkowitej kontroli opartej w dużej mierze na inwigilacji (śledzeniu) i donosicielstwie. Gospodarka została upaństwowiona, a własność prywatna zlikwidowana.
2. System komunistyczny od samego początku miał charakter zbrodniczy. Przeciwnicy komunizmu i wprowadzanych zmian byli prześladowani i zsyłani do obozów pracy nazywanych łagrami. Więziono tam, wszystkich których uznano za wrogów władzy radzieckiej (sowieckiej).
Środa – 10.06.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Obowiązują zadania z wtorku.
Matematyka
Obowiązują zadania z poniedziałku.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie 1: Odmień przez przypadki podane rzeczowniki w liczbie pojedynczej i mnogiej według wzoru:
dom
liczba pojedyncza
Na osiedlu stoi nowy
|
dom. |
W mojej okolicy nie ma ładnego
|
|
Przyglądam się wysokiemu
|
|
Gdy wyglądam przez okno, widzę duży
|
|
Dziadkowie kupili działkę z
|
|
Mój tata marzy o wielkim
|
|
dom
liczba mnoga
W Warszawie są ładne
|
|
Most został zbudowany blisko nowoczesnych |
|
Przez okno samochodu przyglądam się starym |
|
Jadąc pociągiem do Krakowa, widzę nowoczesne |
|
W moim mieście są osiedla z pięknymi
|
|
Kasia lubi czytać książki o wiejskich
|
|
O! Za lasem stoją wysokie
|
|
Język polski
Obowiązują zadania z środy.
Technika
Temat: Fotografia – podsumowanie wiadomości.
Mam nadzieję, że poprzednie lekcje zachęciły Was do zabawy w fotografowanie. Większość z Was ma telefon z wbudowanym aparatem. Przejrzyjcie, jakie funkcje ma wasz telefon i przypomnijcie sobie zasady kompozycji z poprzedniej lekcji. Wybierzcie jeden obiekt, postać, krajobraz i spróbujcie zrobić kilka różnych zdjęć z wykorzystaniem różnych funkcji i z innej perspektywy (np. zdjęcie krajobrazu – w pionie, w poziomie, z szerokim pasem nieba, z wąskim pasem nieba itd.), a następnie wybierzcie jedno, które w waszej ocenie jest najładniejsze. Nauczycie się w ten sposób wyboru właściwego kadru. To jest moja propozycja, jak możecie zdobyć większe doświadczenie i wykonywać ciekawsze zdjęcia.
Wtorek – 09.06.2020
Fizyka
Temat: Stany skupienia materii.
O trzech stanach skupienia materii mówiliśmy w szkole. Proszę w ramach powtórzenia wiadomości przeczytać informacje na platformie e podręczników.
https://epodreczniki.pl/a/stany-skupienia-materii/D43ny6rNh
Proszę odpowiedz lód w kostkach jaki to stan skupienia.
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
Na ten tydzień mam dla Was zaplanowane ćwiczenia na siłowniach plenerowych.
Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji fizycznej. Pamiętaj aby wykonywać ćwiczenia zgodnie z instrukcją poszczególnych maszyn. Na siłowni zewnętrznej można przeprowadzić trening całego ciała, który jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Przedstawiam Wam poniżej plan na ok. 25 minut ćwiczeń razem z rozgrzewką.
Rozgrzewka: 5 minut na orbitreku
Przyrząd |
Czas trwania / liczba powtórzeń |
Efekty ćwiczenia |
|
1. |
Biegacz |
5 minut |
wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, poprawia kondycję |
2. |
Wahadło |
3 minuty |
aktywizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, rozluźnia go, wzmacnia mięśnie skośne brzucha |
3. |
Twister |
3 minuty |
pomaga wymodelować talię, wzmacnia brzuch |
4. |
Przyrząd do wyciskania siedząc lub wyciąg górny |
12 powtórzeń |
rozwija mięśnie klatki piersiowej, obręczy barkowej oraz ramion |
5. |
Podciąganie na drążku |
3-10 podciągnięć |
podciąganie na drążku podchwytem wzmacnia ramiona, a nachwytem - mięśnie pleców |
6. |
Wioślarz |
5 minut |
angażuje do pracy mięśnie całego ciała, poprawia wydolność |
Pamiętaj, aby po treningu rozciągnąć mięśnie. Na większości siłowni plenerowych można znaleźć specjalne drążki do rozciągania, na których opiera się nogę i robi głęboki skłon z dotknięciem stóp. Do tego celu dobrze nadają się też poręcze twistera.
Pozdrawiam
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
To są zadania na wtorek i środę.
Przeczytaj uważnie tekst o początkach polskiej armii.
Książę Bolesław Chrobry należał do dynastii Piastów. Był mistrzem taktyki wojennej, toteż przeprowadził wiele zwycięskich kampanii zbrojnych. Marzył o koronacji i mimo wielu przeciwności nie tracił nadziei. Pod koniec życia doszło do realizacji jego idei: został pierwszym królem polskiej ziemi.
Ten mądry i silny władca nie odnosiłby jednak sukcesu bez wiernej i doskonale wykształconej formacji militarnej, jaką była jego armia. Wojowie Chrobrego przeszli do historii dzięki wspaniałej sile oręża. Nasze wiadomości o armii Chrobrego zawdzięczamy kronikarzowi hiszpańskiemu Ibrahimowi Ibn Jakubowi. Pisze on, że armia Bolesława miała najlepsze wyposażenie do walki z wrogiem. Przede wszystkim były to miecze bardzo dobrej jakości- wytrzymały i elastyczny jednocześnie. Do walki używano także łuków, toporów i włóczni. Rolę zbroi pełni kaftan z metalowymi guzami lub gruba odzież ze skóry. Głowę wojownika chronił hełm. Tarcza miała kształt koła. Woj w pełnym uzbrojeniu ważył ponad 100 kilogramów!
Zadanie 2
Odpowiedz na pytania:
Kim był Bolesław Chrobry?
Jaką miał ideę?
W co był wyposażony żołnierz?
Ile ważył wojownik w pełnym uzbrojeniu?
Skąd czerpiemy wiadomości dotyczące armii Bolesława Chrobrego?
Do jakiej dynastii należał Chrobry?
Zadanie 3
Wykonaj działania i dopisz obliczone daty do ważnych wydarzeń z historii Polski.
CHRZEST POLSKI……………………………. (1255-289=………….)
BITWA POD CEDYNIĄ………………………..(618+354=………….)
POCZĄTEK PANOWANIA BOLESŁAWA CHROBREGO……………………(2x496=………….)
ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI…………………….(100x10=……………………)
KORONACJA CHROBREGO NA KRÓLA POLSKI………………………(12300:12=………………)
Język polski
Zadania na wtorek i środę
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Zgaduj zgadula.
1. Przepisz do zeszytu podane zagadki. Następnie na kolorowo zapisz odpowiedź.
Odpowiedź ……………………………
Odpowiedź ……………………………
Odpowiedź ……………………………
Odpowiedź ……………………………
Odpowiedź ……………………………
Odpowiedź ……………………………
2. Wymyśl 5 dowolnych zagadek. Zapisz je w zeszycie i podaj ich rozwiązanie.
Informatyka
Temat: Narzędzia diagnostyczne w systemach operacyjnych
Zapoznaj się z lekcją na ten temat na stronie:
https://epodreczniki.pl/a/narzedzia-diagnostyczne-w-systemach-operacyjnych/D9mg7uAYb
Dowiedz się, jakie narzędzia diagnostyczne znajdują się w systemach Windows, Mac OS X, Linux Ubuntu i jak z nich korzystać.
Polecam lekcje informatyki w TVP ROZRYWKA (piątek), szczególnie dla osób, które nie mają komputera.
Poniedziałek – 08.06.2020
Matematyka
Zadania na dwie lekcje - poniedziałek i środę
08. 06., 10.06. Temat: Figury w układzie współrzędnych.
PRZYKŁAD:
Oblicz pole czworokąta i pole trójkąta
Rozwiązanie:
Czworokąt A możemy podzielić na 2 trójkąty, których pola potrafimy policzyć:
Pole czworokąta jest równe sumie pól trójkątów o wspólnej podstawie o długości 6 i wysokościach odpowiednio 3 i 1, zatem:
Zadanie 1
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A = (1,1), B = (6, 1), C = (4, 5). Oblicz pole trójkąta ABC.
Zadanie 2
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A= (-4, -2), B = (3, -2), C = (3, 1), D = (-4, 1). Oblicz obwód i pole prostokąta ABCD
Zadanie 3
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A= (-2, 0), B = (0, -2), C = (2,0), D = (0, 4). Napisz nazwę czworokąta ABCD. Oblicz jego pole.
Zadanie 4
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A= (-2,-2), B = (4, -2), C = (2,1), D = (-1, 1). Napisz nazwę czworokąta ABCD. Oblicz jego pole.
Zadanie 5
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A= (-2, 1), B = (1, 1), C = (2,3), D = (-1, 3). Napisz nazwę czworokąta ABCD. Oblicz jego pole.
Zadanie 6
Narysuj układ współrzędnych. Zaznacz punkty A= (-2, -2), B = (2,-2), C = (2,2), D = (-2, 2). Napisz nazwę czworokąta ABCD. Oblicz jego pole.
Biologia
Kiedy czytasz ten tekst, twoje oczy rejestrują słowa, którym mózg przypisuje określone znaczenia. W tym samym czasie serce kurczy się i rozluźnia, a klatka piersiowa unosi się i opada, wentylując płuca. Mięśnie grzbietu napinają się, aby utrzymać postawę ciała. Trwa mnóstwo innych świadomych i nieświadomych czynności życiowych, a wszystko to koordynowane jest przez miliardy neuronów i minimalne ilości hormonów.
Współpraca układu nerwowego i hormonalnego
Organizm człowieka sprawnie funkcjonuje dzięki skoordynowanym działaniom wszystkich narządów. Czuwają nad tym 2 układy – nerwowy i hormonalny. Elementem łączącym pracę tych układów jest podwzgórze – część mózgu, w której wydzielane są hormony stymulujące przysadkę do produkcji hormonów przysadkowych. Układ nerwowy odbiera je, analizuje i szybko na nie reaguje. Doskonale sprawdza się w dynamicznie zmieniających się sytuacjach, np. zagrożenia. Regulacja hormonalna przebiega wolniej i trwa dłużej. Wykorzystywana jest przez organizm w długotrwałych procesach takich jak wzrost, regulacja przemiany materii, procesy związane z rozrodem.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Gruczoły dokrewne nie mają przewodów wyprowadzających, a hormony wydzielane są bezpośrednio do krwi. Gdy hormon znajdzie się w układzie krążenia, dociera do wszystkich komórek. Na jego obecność reagują tylko te komórki, które mają odpowiednie receptory. Nad właściwą ilością wytwarzanych hormonów czuwa gruczoł nadrzędny – przysadka mózgowa, która produkuje hormony kontrolujące i modyfikujące pracę pozostałych gruczołów dokrewnych.
Gruczoły dokrewne i działanie wytwarzanych przez nie hormonów |
||
Gruczoł |
Hormon |
Działanie |
podwzgórze |
hormony pobudzające inne gruczoły |
regulacja pracy innych gruczołów |
przysadka mózgowa |
hormon wzrostu |
przyspieszanie wzrost organizmu |
hormony pobudzające inne gruczoły |
regulacja pracy innych gruczołów |
|
tarczyca |
tyroksyna |
regulacja szybkości metabolizmu |
trzustka |
insulina i glukagon |
regulacja poziomu cukru we krwi |
nadnercze |
adrenalina |
pobudzanie organizmu do działania |
gruczoły płciowe |
żeńskie hormony płciowe, estrogeny |
kontrolowanie rozwoju płciowego, wpływanie na rozwój cech żeńskich |
męskie hormony płciowe, testosteron |
kontrolowanie rozwoju płciowego, wpływanie na rozwój cech męskich |
Bodźce płynące ze świata zewnętrznego są odbierane przez zmysły wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku i równowagi. Pozyskane informacje trafiają do odpowiednich ośrodków w korze mózgowej, gdzie są analizowane i przetwarzane na wrażenia zmysłowe. Dzięki temu widzimy, słyszymy, rozpoznajemy smaki i zapachy, odczuwamy dotyk dłoni osoby, z którą się witamy, wiemy, w jakiej pozycji jest nasze ciało i czy trzymamy się prosto siedząc na krześle.
Zmysły człowieka i ich lokalizacja |
||
Zmysł |
Bodziec |
Lokalizacja |
wzrok |
światło (bodźce optyczne) |
komórki zmysłowe w siatkówce oka |
słuch |
fale dźwiękowe (bodźce akustyczne) |
komórki zmysłowe w uchu wewnętrznym (ślimak) |
równowaga |
zmiana położenia ciała (bodźce mechaniczne) |
komórki zmysłowe w uchu wewnętrznym (przedsionek, kanały półkoliste) |
węch |
substancje rozproszone w powietrzu (bodźce chemiczne) |
komórki zmysłowe w jamie nosowej |
smak |
roztwory (bodźce chemiczne) |
komórki zmysłowe w brodawkach smakowych głównie na języku |
dotyk |
ucisk (bodźce mechaniczne) |
komórki zmysłowe oraz zakończenia nerwów w skórze i narządach wewnętrznych |
Zadanie do wykonania
Przeczytaj tekst i wykonaj zadania.
Ostatnie lata przyniosły kilka zaskakujących odkryć w dziedzinie odczuwania smaków. Okazało się, że oprócz podstawowych smaków (słodki, słony, gorzki, kwaśny), wyczuwamy także smak umami (mięsny) oraz smak jonów wapnia. Upadł także pogląd, jakoby za odbieranie poszczególnych smaków odpowiadały konkretne fragmenty powierzchni języka (tzw. mapa języka). Receptory smaku są rozmieszczone mniej więcej równomiernie, choć większość skupia się w przedniej części języka – część od strony gardła jest już znacznie mniej wrażliwa. Jedna substancja może oddziaływać na więcej niż jeden typ receptora. Dlatego nie każda sól jest słona – sól kuchenna (chlorek sodu) działa wyłącznie na receptory słonego smaku, a chlorek potasu odbierany jest zarówno przez receptory smaku słonego jak i gorzkiego. Gorzki smak odczuwamy dzięki co najmniej 3 niezależnym typom receptorów. Co ciekawe, nawet do 30% osób jest szczególnie wyczulonych na gorzki smak, co odbiera im przyjemność ze spożywania niektórych pokarmów, np. grejpfrutów, brukselki czy gorzkiej czekolady.
Chemia
Czy właściwości decydują o zastosowaniu wodorotlenków? Jedne z nich są stosowane m.in. do bielenia pni drzew, wchodzą w skład środków do udrożniania rur, są też składnikami leków na nadkwasotę i past do zębów. Jakie środki ostrożności należy zachować podczas pracy z niektórymi z nich?
Wodorotlenek sodu to białe kryształki o właściwościach silnie higroskopijnych, czyli pochłaniające wilgoć. Ma on bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym, paliwowym i wielu innych
Wodorotlenki sodu i potasu tworzą z tłuszczami związki rozpuszczalne w wodzie, dlatego stosuje się je jako składniki preparatów do udrożniania rur, a także do produkcji środków piorących. Wodorotlenek wapnia tworzy z wodą zawiesinę –mleko wapienne. Używa się jej do bielenia pni drzew owocowych oraz ścian budynków, ponieważ ma ona właściwości dezynfekcyjne, a kolor biały odbija znaczną część promieni słonecznych i zapobiega zbytniemu nagrzewaniu. Klarowny bezbarwny roztwór wodorotlenku wapnia nazywamy wodą wapienną. Służy ona do wykrywania tlenku węgla(IV).
Wodorotlenki są substancjami stałymi, mogą mieć różne barwy. Wodorotlenki sodu i potasu oraz innych pierwiastków z 1. grupy układu okresowego pierwiastków są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalność wodorotlenków 2. grupy wzrasta ze wzrostem liczby atomowej berylowca, a wodorotlenki pozostałych metali są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie. Korzystając z tabeli rozpuszczalności wodorotlenków, można sprawdzić, które rozpuszczają się w wodzie, a które wytrącają się w postaci osadów, czyli są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Narysuj do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Napisz zastosowanie wodorotlenku glinu Al(OH)3
Historia
Temat: Świat po I wojnie światowej. Narodziny faszyzmu. 8.06
1. Po zakończeniu I wojny świtowej podpisano traktat wersalski na mocy którego ustalono nowy porządek na świecie:
- Niemcy utraciły swoje posiadłości kolonialne i część terytorium,
- Niemcy zostały rozbrojone i zmniejszono liczbę wojska,
- Niemcy zostały zobowiązane do zapłacenia wysokich odszkodowań,
2. Powstały nowe państwa – Polska, Czechosłowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców oraz Irlandia.
3. Czasy po pierwszej wojnie światowej nazywamy okresem międzywojennym. W czasach międzywojennych powstały nowe ideologie. Jedną z nich był faszyzm, który powstał we Włoszech w czasach rządów Benito Mussoliniego. W tym samym czasie w Niemczech rodził się narodowy socjalizm nazywany w skrócie nazizmem. Przedstawicielem tych poglądów był Adolf Hitler, który w 1933 roku został kanclerzem Niemiec.
Faszyzm - ideologia polityczna zawierająca elementy nacjonalizmu czyli niechęci do innych narodowości, będąca przeciwieństwem demokracji.
Nazizm – to ideologia będąca przeciwieństwem demokracji, propagująca niechęć wobec innych narodowości.
Piątek – 05.06.2020
Muzyka
Temat: Nauka piosenki pt. „Kolorowe Dzieci”
Polecenia dla ucznia:
„Kolorowe Dzieci”
Gdyby, gdyby moja mama
Pochodziła z wysp Bahama
To od stóp po czubek głowy
Byłabym czekoladowa.
Mogłam przyjść na świat w Cejlonie
Na wycieczki jeździć słoniem
I w Australii mieć tatusia
I z tatusiem łapać strusie.
Ref.
Nie patrz na to w jakim kraju
Jaki kolor dzieci mają
I jak piszą na tablicy
To naprawdę się nie liczy!
Przecież wszędzie każda mama
Każdy tata chce to samo
Żeby dziś na całym świecie
Mogły żyć szczęśliwie dzieci!
Mogłam małą być Japonką
Co ubiera się w kimonko
Lub w Pekinie z rodzicami
Ryż zajadać pałeczkami.
Od kołyski żyć w Tunisie
Po arabsku mówić dzisiaj
Lub do szkoły biec w Bombasie
Tam gdzie palmy rosną w klasie.
Ref.
Nie patrz na to.....
Los to sprawił lub przypadek
Że Hindusem nie był dziadek
Tata nie był Indianinem
I nie w Peru mam rodzinę.
Ref.
Nie patrz na to....
Możesz poprosić rodziców aby nagrali telefonem filmik z Twoim występem
Plastyka
Temat: Plakat: KOLOROWE DZIECI
( potrzebny telefon lub komputer z dostępem do Internetu ) : https://www.bing.com/videos/search?q=kolorowe+dzieci+tekst&docid=608024917675018841&mid=0805EB815D510263E6060805EB815D510263E606&view=detail&FORM=VIRE
Zbliża się Dzień Dziecka, z tej okazji wykonaj plakat - ilustrację do piosenki „Kolorowe Dzieci” – rysunek przedstawiający dzieci z całego świata.
Rysunek możesz naszkicować ołówkiem, a następnie pokoloruj go kredkami ołówkowymi lub mazakami
Na plakacie możesz zaprojektować napis: DZIEŃ DZIECKA
Poniżej przykłady :
Język polski
Język polski – 05.06.2020 (piątek) i 09.06.2020 (wtorek)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Czytamy polskie legendy.
1. Przepisz do zeszytu definicję słowa legenda.
Legenda (coś, co należy przeczytać; coś do czytania; od łac. legere – czytać) – opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach.
2. Przeczytaj uważnie poniższą legendę.
POLSKIE LEGENDY: O LECHU, CZECHU I RUSIE - O POWSTANIU PAŃSTWA POLSKIEGO.
Dawno temu plemiona Słowian zamieszkiwały dalekie krainy. Żyli w dobrobycie i w zgodzie ze sobą. Na czele trzech największych i najpotężniejszych rodów stali trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Ludzie cieszyli się z wielkiej mądrości swych przywódców, a dobrobyt jaki nastał za ich panowania spowodował, iż plemiona słowiańskie znacznie się rozrosły. Niestety wraz ze wzrostem ilości ludności zaczęło brakować ziaren z pobliskich pól, zwierzyny w lasach oraz ryb w rzekach. Ludzie zaczęli obawiać się głodu. Bracia dostrzegli ten problem i postanowili naradzić się co można z tym zrobić. Długo debatowali, aż w końcu postanowili poszukać nowych ziem dla swoich rodów.
Na drugi dzień zwołali swoje rodziny i przyjaciół i obwieścili co postanowili. Początkowo ludziom nie spodobał się pomysł braci, ale zaufali ich mądrości i decyzjom. Najbliższe dni rody spędziły na przygotowaniach do wyprawy. Pakowali swój dobytek i wznosili modły do swoich bóstw o powodzenie poszukiwań nowych ziem. Przyszedł w końcu dzień w którym opuścili swoje domostwa. Przodem jechali zbrojni, aby sprawdzać jakie niebezpieczeństwa czekają wędrowców. Za wojami jechały wozy ze starcami, kobietami i dziećmi oraz całym dobytkiem rodów słowiańskich. Na końcu jechał znów mały oddział straży, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżników również za ich plecami.
Droga była ciężka. Czasem trzeba było przebrnąć rwące rzeki, czasem przepędzić atakujące watahy wilków lub dzikich plemion. Czasem podróżujący musieli przedzierać się przez gęste puszcze, w mrokach których czaiły się tajemnicze stwory. Słowianie ufali jednak swoich przywódcom Lechowi, Czechowi i Rusowi, a dla ich wsparcia jeszcze mocniej modlili się do swoich bóstw i uparci dążyli przed siebie.
Po wielu tygodniach znaleźli się wśród bezkresnych, żyznych równin, wśród których błyszczały w słońcu wody wielu rzek. Podczas postoju Rus rzekł do braci:
- Moi ludzie są już zmęczeni podróżą. Czujemy, iż te stepy są nam pisane i tu będzie nasz dom. Tu zostaniemy i założymy naszą osadę.
Lech i Czech pożegnali się z bratem, przysięgli, że jeszcze kiedyś się spotkają i ruszyli w w dalszą podróż. Postanowili ruszyć za słońcem stojącym w zenicie, gdyż starszy z braci Czech lubił ciepło dawane przez promienie słoneczne.
Po wielu dniach podróży dotarli do wielkiej góry. Rozbili obóz u jej stóp. Przyszedł wtedy Czech do Lecha i tak mówi:
- Wiesz dobrze jak kocham słońce, a z tej góry będę miał bliżej do jego promieni. Ziemie są tu bardzo urodzajne. Tu zostaniemy i założymy osadę dla mego ludu.
Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek. Lech rozejrzał się po okolicy. Ujrzał rzeki pełne ryb, bory pełne zwierzyny i ziemie nie mniej żyzne jak te Czecha i Rusa. Spojrzał na swoich ludzi, dostrzegł ich zmęczenie ciągła podróżą i tak do nich przemówił.
- Nadszedł kres naszej podróży. Czuję, iż to jest nasze miejsce i tu powinniśmy zostać. Tu założymy naszą osadę.
Ludzie ucieszyli się bo byli już bardzo strudzeni, jednak pragnęli, aby bóstwa dały im znak, iż jest to faktycznie koniec ich podróży. W tym też momencie gdzieś z góry rozległ się głośny okrzyk. Słowianie unieśli głowy, aby zobaczyć skąd on dobiega i ujrzeli wielkiego białego orła lądującego w gnieździe na szczycie ogromnego dębu. Widok zapierał dech w piersiach. Biel piór ptaka odcinała się pięknie na tle czerwieni nieba i zachodzącego właśnie słońca. Nikt nie miał wątpliwości, iż jest to znak na który czekali.
W miejscu w którym rozbili obóz zbudowano gród. Na cześć ptaka, który zakończył ich wędrówkę nadano osadzie kształt orlego gniazda i nazwano Gnieznem, zaś biały orzeł na tle czerwieni stał się godłem rodu Lecha, a później całego państwa polskiego, któremu ów ród dał swój początek.
3. Przepisz do zeszytu poniżej podany test wraz z odpowiedziami, następnie zaznacz kolorem zielonym prawidłową odpowiedź.
1. Lech, Czech i Rus byli:
2. Bracia wyruszyli w świat:
3. Lech, Czech i Rus byli:
4. Do kogo się modlili:
5. Wyruszyli :
6. W pobliżu wysokiej góry pozostał kochający słońce:
7. Nazwa „Gniezno” pochodzi od:
8. Co stało się godłem rodu Lecha, a następnie państwa polskiego:
9. Gród założony przez Lecha nazwano:
10. Lech to postać:
Religia
Temat: Jezus błogosławi nasze domy.
Polecenia dla ucznia:
1. Przepisz do zeszytu notatkę.
Jezus jest z nami obecny pod postacią chleba i wina. W czasie każdej Mszy świętej dokonuje się cud przemiany chleba w Ciało Jezusa, a wina w Krew Jezusa. Raz w roku w czwartek obchodzimy święto, które nam o tym przypomina.
2. Napiszcie jakie święto będzie dokładnie za tydzień w czwartek i co my wtedy robimy?
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam katechetka Sabina
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Ćwiczenia z rewalidacji znajdziecie na internetowej stronie szkoły.
Czwartek – 04.06.2020
Język angielski
3rd June
Topic: At the doctor – u lekarza.
W języku angielskim lekarza określa się jako doctor lub physician. Natomiast pielęgniarka to nurse. Określenie „opieka medyczna” w języku angielskim brzmi health care.
Wizyta u lekarza w języku angielskim
Przejdźmy zatem do samej wizyty u lekarza. W recepcji musimy się z nim najpierw umówić:
I would like to see a doctor. - Chciałbym porozmawiać z lekarzem.
Oto przykładowe odpowiedzi, które możemy usłyszeć:
Do you have medical insurance? - Czy ma Pan/Pani ubezpieczenie zdrowotne?
Do you have …? - Czy ma Pan/Pani...?
Please take a seat. - Proszę usiąść.
The doctor is ready to see you. - Lekarz na Pana/Panią czeka.
Oto częste pytania, jakie można usłyszeć w gabinecie lekarskim:
What hurts you? - Co Pana/Panią boli?
Do you take any medicines? - Czy bierze Pan/ Pani leki?
Does it hurt when...? - Czy boli, kiedy...?
Zwroty i odpowiedzi, które warto znać:
I have got a sore throat/fever/pain/headache. - Mam bolące gardło/gorączkę/ból/ból głowy.
I have been feeling tired/depressed. - Od jakiegoś czasu czuje się zmęczony/przygnębiony.
Four days/a week/two weeks. - Cztery dni/tydzień/dwa tygodnie.
Yes, I take.../No, I do not. - Tak, biorę.../Nie, nic nie biorę.
Yes, it does./No, it does not. - Tak, boli./Nie, nie boli.
Po wstępnym rozeznaniu lekarz może przejść do badania (examination). Oto, co może w jego trakcie powiedzieć:
Can I...? - Czy mogę...?
Please get on the scale. - Proszę wejść na wagę.
Open your mouth, please/Cough, please. - Proszę otworzyć usta/zakaszleć.
Where does it hurt? - Gdzie Pana/Panią boli?
Na podstawie przeprowadzonych badań powinniśmy usłyszeć diagnozę lub poradę (diagnosis):
You will need to see a specialist. - Będzie Pan/Pani musiał/a spotkać się z lekarzem specjalistą.
I am going to prescribe you... - Przepiszę Panu/Pani...
Do not... - Proszę nie robić...
Take … once/twice/three times a day. - Proszę brać... raz/dwa razy/trzy razy dziennie.
You should stop smoking. - Powinien Pan/Powinna Pani przestać palić.
You should be more active. - Powinien Pan/Powinna Pani być bardziej aktywny/a.
You need to lose some weigh. - Powinien Pan/Powinna Pani zrzucić parę kilo.
Słowniczek przydatnych pojęć:
appointment – wizyta u lekarza
blood test – badanie krwi
clean bill of health – pozytywna opinia o stanie zdrowia
drug – lek
examination – badanie
medicine – lekarstwo
needle – igła
pill – pigułka
prescription – recepta
rash - wysypka
scale – waga
sick note – zwolnienie lekarskie
sore – bolące miejsce, bolący
stich – szew
symptom – objaw
syringe – strzykawka
syrup – syrop
urgent – pilny
Geografia
Temat: Poznaję region, w którym mieszkam.
Zapisz do zeszytu notatkę:
Oprócz podziału na województwa nasz kraj podzielny jest również na krainy zwane regionami.
Polskę możemy podzielić na następujące regiony historyczne:
Odrębność regionalna kształtowana jest przez tradycję i kulturę wyrażające się najczęściej w obyczajach, odmienności językowej i religijnej, ubiorach, muzyce.
Oczywiście region, w którym mieszkamy to Śląsk. Zastanówcie się, czym odróżnia się od innych regionów. Pomogą w tym materiały zamieszczone poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=dhNiH0V7du4
https://www.youtube.com/watch?v=3CHe1tX9m60
https://www.youtube.com/watch?v=3LLFAKRoFos
Język polski
Dalej obowiązują zadania z 03.06.2020
Matematyka
Dalej obowiązują zadania z 03.06.2020
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Auto
Liczba pojedyncza
To jest
|
auto |
W garażu nie ma
|
|
Wujek przygląda się
|
|
Na torze wyścigowym widzę szybkie
|
|
Krzyś dostał w prezencie garaż z
|
|
Rodzice rozmawiali o nowym
|
|
Auto
Liczba mnoga
Na parkingu stoją
|
|
Salon samochodowy to miejsce dla
|
|
Paweł przygląda się dwóm
|
|
Zauważyłem stojące w korku
|
|
Franek lubi bawić się
|
|
W Konach wyświetlany jest film o
|
|
Środa – 03.06.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Ćwiczenia poprawiające koncentrację.
Zadanie 1
ANTONIMY
Do podanych słów jak najszybciej dopisz ich antonimy (czyli słowa o przeciwnym znaczeniu)
Hojny-
Ciepły-
Gładki-
Biały-
Jasny-
Puszysty-
Wysoki-
Długi-
Ostry-
Zadanie 2
W następującym ciągu cyfr znajdź wszystkie cyfry 6:
765398614230864217563461093647561093752619376341576099710243984736102938475613294626798167653986142308642175634610936475610937526193763415760997102439847361029384756132946267981676539861423086421756346109364756109375261937634157609971024398473610293847561329462679816765398614230864217563461093647561093752619376341576099710
Ile cyfr 6 znalazłeś? ………
Możesz to ćwiczenie wykonywać wielokrotnie poszukując za każdym razem innej cyfry.
Zadanie 3
Postaraj się ułożyć jak najdłuższe zdanie, w którym każde ze słów rozpoczyna się tą samą literą.
Np. A-> Atrakcyjna amazonka analizowała atak astmy asymetrycznej anakondy.
Teraz Ty :
B->
C->
D->
Z->
Możesz zrobić to ćwiczenie wielokrotnie zaczynając od innych liter alfabetu.
Matematyka
03. 06. , 04. 06 Temat: Długość i środek odcinka w układzie współrzędnych.
Obejrzyj na kanale pistacja film Długość i środek odcinka w układzie współrzędnych
https://pistacja.tv/film/mat00838-dlugosc-i-srodek-odcinka-w-ukladzie-wspolrzednych?playlist=610
W układzie współrzędnych możemy określić długość odcinków oraz pola figur.
PRZYKŁAD:
Zadanie 1
Odczytaj współrzędne punktów. Wyznacz długości odcinków: AB, CD.
Zapisz do zeszytu:
Środkiem odcinka o końcach A = (xA, yA) i B = (xB, yB) jest punkt S
A teraz dokończ przykład:
Zadanie 2
Oblicz współrzędne środka odcinka AB, jeśli A = (5,3), B = (-9, 7)
Zadanie 3
Wyznacz współrzędne środka odcinka AB, jeśli:
Zadanie 4
Zaznacz w układzie współrzędnych punkty A i B. Podaj długość odcinka AB, jeżeli:
Zadanie 5
Podaj współrzędne wierzchołków trójkąta.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Wpisz poniższe wyrazy w odpowiednie miejsca w tabeli według wzoru:
Krowa, tulipan, pije, będzie pisał, niski, nowy, buty, Jakub, topola, zrobił, dał, kupi, gorąca, chuda, smutny, kogut, stolik, filiżanka, woła, będzie grał, wyjechał, radosny, zielony, ładny
Rzeczowniki
|
Czasowniki |
Przymiotniki |
dom
|
zaspał |
żółty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Język polski
Język polski – 03.06.2020 (środa) i 04.06.2020 (czwartek)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Spotkanie z twórczością Jana Kochanowskiego.
I. Przeczytaj biografię Jana Kochanowskiego
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami europejskiej literatury i humanistyki.
Po powrocie służył na dworach możnowładców małopolskich. Od około 1563 był dworzaninem i sekretarzem Zygmunta Augusta. Po śmierci króla osiadł na stałe w rodzinnym Czarnolesie, biorąc okazjonalnie udział w życiu publicznym. Spokojne życie ziemianina przerwała śmierć ukochanej córeczki Urszulki, której poświęcił "Treny", a następnie drugiej córki Hanny. Osobiste tragedie przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia.
W czasie studiów we Włoszech pisał głównie okolicznościowe wiersze łacińskie, które znalazły się w zbiorze Elegiarum libri IV (1584). W okresie dworskim początkowo górowały utwory epickie, jak Zuzanna (ok. 1562), Szachy (ok. 1564-1566), O śmierci Jana Tarnowskiego (1561), Zgoda (1564) i Satyr albo dziki mąż (ok. 1564).
Następnie powstały Pieśni, a także Fraszki (1584), tragedia nawiązująca do antyku – Odprawa posłów greckich (wystawiona 1578 w obecności Stefana Batorego), wierszowana parafraza Psałterza Dawidowego (1579). Ponadto Mistrz z Czarnolasu stworzył manifest poetycki Muza (powstał ok. 1567), Proporzec albo Hołd Pruski (1569) i liczne utwory okolicznościowe.
Dzięki niezwykłemu talentowi Kochanowski zyskał sobie miano twórcy polskiej poezji oraz najwybitniejszego poety Polski Królewskiej.
II. Przepisz do zeszytu podane pytania, następnie odpowiedz na nie pełnymi zdaniami.
1. Gdzie i kiedy urodził się Jan Kochanowski?
2. W którym roku zmarł wybitny poeta i gdzie został pochowany?
3. Podaj nazwy miast w których Jan Kochanowski studiował.
4. Czyim sekretarzem był Kochanowski?
5. Gdzie zamieszkał Kochanowski po śmierci króla Zygmunta Augusta?
6. Jak nazywały się córki Jana Kochanowskiego?
7. Która z córek zmarła pierwsza?
8. Wymień utwory napisane przez Kochanowskiego.
9. Jak nazywają się utwory, które wybitny poeta poświęcił nieżyjącej córce Urszuli.
10. W jakiej epoce literackiej tworzył Kochanowski? Jeśli nie wiesz poszukaj odpowiedzi w Internecie.
Technika
Temat: Fotografia – zasady kompozycji.
Chcielibyście robić atrakcyjniejsze zdjęcia. Oto kilka zasad kompozycji, które stosują profesjonalni fotografowie:
Jeśli wyobrazicie sobie 4 krzyżujące się linie, które dzielą zdjęcie (kadr) na 9 prostokątów, to w miejscu ich przecięcia uzyskamy mocne punkty (czerwone punkty na rysunku ponizej). To co jest najważniejsze dla nas na zdjęciu, powinniśmy umieścić w tych punktach. A więc jeśli kogoś lub coś fotografujecie, to nie umieszczacie w środku kadru, ale w jednym z tych wyobrażonych mocnych punktów.
Naturalne linie, np. drogi, linia horyzontu pomagają uzyskać trójwymiarowy obraz. Prowadzą wzrok do konkretnego punktu. Linie pionowe i poziome tworzą równowagę, skośne nadają tempo, a linia pofalowane wprowadzają spokój.
Powtarzający się, rytmiczny wzór, np. rząd domów, drzew, czy jabłek na stole, wygląda atrakcyjnie. Wprowadza ład i harmonię.
To tylko 3 wybrane przez mnie zasady kompozycji. Poniżej zamieściłam strony, które inspirowały mnie przy przygotowaniu tego materiał. Jest tam wiele przykładów fotografii, dlatego zachęcam do odwiedzenia:
https://www.myownphotostory.pl/zasady-kompozycji-w-fotografii/
http://blog.cyfrowe.pl/kompozycja-obrazu-5-zasad-kompozycyjnych-ktore-warto-znac-2/
Spróbujcie zrobić fotografie zgodne z powyższymi zasadami.
Wtorek – 02.06.2020
Fizyka
Temat: Cząsteczki
Dziś zaczynamy utrwalenie wiadomości z tematów, które już przerobiliśmy. W ramach powtórzenia zobaczcie film.
https://www.youtube.com/watch?v=WLY0MqbZoRM Z jakich atomów zbudowano atomowego chłopca na filmie? Dobre odpowiedzi nagradzam oceną. Przesyłajcie odpowiedzi na mój adres katarzynabednarska@interia.pl
Zobaczcie film
https://www.youtube.com/watch?v=WLY0MqbZoRM&authuser=0
Wychowanie fizyczne:
Dzień dobry
W tym tygodniu będziemy ćwiczyć elementy piłki koszykowej. Na prezentowanym filmiku ( link poniżej ) macie proste ćwiczenia do wykonania zarówno w domu, jak i na podwórku. Wybierzcie te które jesteście w stanie bezpiecznie wykonać, oraz na jakie pozwoli pogoda. Jeżeli ćwiczycie w domu, pamiętajcie żeby czegoś nie zepsuć czy uszkodzić, dlatego zapytajcie wcześniej kogoś z dorosłych czy ćwiczenie które chcecie wykonać jest do zrobienia u Was w domu. Do tych ćwiczeń możecie użyć podobnie jak wcześniej, dowolnej piłki ( w domu raczej zalecam lekką ).
Na początek jednak, przed przystąpieniem do ćwiczeń, proszę wykonać następującą rozgrzewkę:
1. Bieg w miejscu lub podskoki obunóż ( około 30 sekund )
2. W miejscu: krążenia ramion w przód i w tył (po 10 powtórzeń)
3. W siadzie skrzyżnym krążenia głową 5 razy w jedną stronę, potem w drugą
4. Krążenia bioder (5 x w prawo, 5 x w lewo)
5. Pajacyki – wystarczy 10 razy
6. 10 przysiadów.
7. Książka na głowie, – stajemy raz na lewej nodze - liczymy powoli do 5, następnie to samo robimy na prawej nodze – powtarzamy 5 razy na każdą nogę.
8. W dłoniach trzymamy dowolny przedmiot np. maskotkę, książkę itp, ręce wyprostowane nad głową, skłon i kładziemy nasz przedmiot na podłożu, wyprost, wracamy po nasz przedmiot – skłon i wyprost i ręce wyprostowane nad głową ( 10 powtórzeń )
9. Nasz przedmiot trzymamy nad głową, skłony tułowia w prawą i w lewa stronę – po 5 powtórzeń w każdą stronę.
10. Nasz przedmiot trzymamy na wysokości oczu, ręce proste w łokciach – skrętoskłony ( w miarę możliwości skręcamy tylko tułów, biodra i nogi są nieruchomo) – 5 powtórzeń na każda stronę.
Teraz możecie przystąpić do ćwiczeń z piłką :
https://www.youtube.com/watch?v=7RQc5g3cXIY
Obowiązkowo proszę też zobaczyć poniższy filmik, gdzie omówiona i pokazana jest technika rzutu do kosza. Jest to element, który już ćwiczyliście. Dla chętnych do przećwiczenia na boisku do koszykówki.
https://www.youtube.com/watch?v=DJWS4b4AItQ
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
KOLOROWY TEST
Nazwij kolory jakich użyto do napisania poniższych wyrazów. Zrób to jak najszybciej!
ŻÓŁTY NIEBIESKI CZARNY POMARAŃCZOWY CZERWONY ZIELONY FIOLETOWY CZARNY ŻÓŁTY POMARAŃCZOWY ZIELONY CZARNY NIEBIESKI CZERWONY FIOLETOWY NIEBIESKI ZIELONY POMARAŃCZOWY
Zadanie 2.
Spróbuj rozszyfrować nazwy emocji i uczuć.
ĆRODAŚ ……………………………………
ÓJPSKO……………………………………..
UAGL…………………………………………
SDWTY……………………………………….
KĘL………………………………………………
ALŻ……………………………………………..
ŁOŚZĆ………………………………………….
EIUFARO………………………………………
STKMEU………………………………………..
KŁOOTANIEZAP……………………………..
ZDAŚRZOĆ…………………………………….
TEKSCYAJCA…………………………………..
ŚCWIOŚĆEKŁ………………………………….
CHSART…………………………………………
TĘWTRS…………………………………………
Język polski
Nadal obowiązują wcześniejsze zadania
Informatyka
Temat: Zasady postępowania w przypadku awarii systemu komputerowego
Zapoznaj się z lekcją na stronie epodreczniki
https://epodreczniki.pl/a/zasady-postepowania-w-przypadku-awarii-systemu-komputerowego/D12wz61uI
UWAGA!
nie przepisujcie lekcji do zeszytu
Można też obejrzeć lekcje w TVP ROZRYWKA (piątek)
PONIEDZIAŁEK - 01.06.2020
Z okazji Dnia Dziecka, który jest raz w roku
składam Wam drodzy uczniowie szczere życzenia,
aby się spełniły najskrytsze marzenia ….
MATEMATYKA
01.06. Temat: Matematyka jest wszędzie!
Dzisiaj Dzień Dziecka!
Życzę Wam wiele radości i życzliwości, mało stresów i złości.
A ponieważ matematyka jest wszędzie dziś poszukamy jej w zabawie - zaproponuj rodzinne rozgrywki. Jeżeli nie masz w domu żadnej gry możesz ją stworzyć - narysować potrzebną planszę, albo wymyślić całkiem nową planszówkę, można zagrać w kółko i krzyżyk - do tej gry wystarczy kartka i długopis.
Bawcie się dobrze!
Miłego Dnia Dziecka!
p. teresa
A jeżeli ktoś chciałby jednak tradycyjne zadania to zapraszam na stronę:
https://szaloneliczby.pl/klasa-7/
BIOLOGIA
Zadanie do wykonania jeśli chcesz
1. Błękitne żaby to samce żaby ……………………………. .
2. W wiosennym lesie słychać charakterystyczne dźwięki wydawane przez dzięcioły zwane ………………………………….. Największe europejskie dzięcioły to dzięcioły ……………...……………... .
3. Jednym z pierwszych wiosennych śpiewaków jest ……………..… razy mniejszy od wróbla strzyżyk.
4. W zaroślach nad stawem swoje niezwykłe gniazdo w kształcie dzwonu buduje ……………….…………….. .
5. W końcu kwietnia wykluwają się pisklęta żurawi. Parze z trzcinowisk wykluły się ………..…… młode.
6. Nad rzekami i strumieniami żyje zimorodek. Przypomina ……..….…..………….. , gdy zawiśnie w powietrzu. Poluje na małe rybki, może zjeść do ……..… rybek dziennie.
7. Perkozy zauszniki wybierają towarzystwo hałaśliwych rybitw, bo te ……….……………… przed niebezpieczeństwem. Najmniejszy z perkozów to ………………………… .
8. W trzcinowisku wiją gniazda ……………………..………… rozpoznawane po „sumiastych wąsach” oraz trzcinniczki. Trzcinniczkom podrzuca swe jaja ……………………….. .
9. Dorosłe bieliki mają żółte dzioby i dożywają ……….. lat. Samica dzika to ………………. .
10. Popularne ważki to …………………………... . Są drapieżnikami polującymi na drobne ………………..….. .
11. Najmniejsze nasze czaple to ………….…………….. . Karmią swoje młode ….…………………. upolowanymi na łąkach.
12. Gody jeleni to ………………….………….. . Byk w tym okresie może stracić nawet ………. swej wagi.
13. Jesienią przybywa ptaków, które w drodze do ciepłych krajów szukają ………………….. i …………………………….. .
Krzyżówka dla SUPER uważnych.
1. Czarny, podczas godów werbluje.
2. Już jako pisklę jest świetnym nurkiem.
3. Największy ptak drapieżny Doliny Baryczy.
4. Ptak - rybak przypominający kolibra.
5. Europejska Sieć Ochrony ……………….. 2000.
6. Jego cechy charakterystyczne to klangor i czerwona czapeczka.
7. Nasza najmniejsza czapla.
8. Mały ptak z „sumiastymi” wąsami.
9. Okres godowy jeleni.
10. Kuzyn łabędzia niemego – łabędź ...
11. Niebieska żaba.
12. Misterny budowniczy z nadwodnych zarośli.
13. Wiosenny śpiewak dwa razy mniejszy od wróbla.
CHEMIA
Czy lubisz szkołę?
Niby proste pytanie ale rozwiązanie może Cię zaskoczyć :)
a oto rozwiązanie
HISTORIA
Klasa 7
Poniedziałek 1.06.2020
Temat: Powtórzenie i sprawdzenie wiadomości . 1.06
Uzupełnij test, zrób zdjęcie i prześlij rozwiązanie. Powodzenia.
1. Napisz co oznacza pojęcie:
wojna pozycyjna - ……………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………
2. Wymień 3 państwa, które wchodziły w skład Trójprzymierza?
- .......................................................................................
- ......................................................................................
- ......................................................................................
3. Połącz datę z wydarzeniem:
11 listopada 1918 zakończenie pierwszej wojny światowej
1917 wybuch pierwszej wojny światowej
28 lipca 1914 rewolucja lutowa i październikowa w Rosji
4. Połącz strzałkami postać z pełnioną przez niego funkcją:
Józef Piłsudski arcyksiążę zamordowany w Sarajewie
Ignacy Jan Paderewski generał wojska Polskiego
Józef Haller polski pianista i polityk
Franciszek Ferdynand rosyjski polityk i przywódca rewolucji w Rosji
Włodzimierz Lenin Naczelnik i premier Państwa Polskiego
Piątek – 29.05.2020
Muzyka
Temat: Jan Sebastian Bach – barokowy wirtuoz.
Zadania dla Ucznia:
w Interneciehttps://www.youtube.com/watch?v=ZUA7FDQwe7U
(dodatkowo - na ocenę, możesz przedstawić swoje wyobrażenia na rysunku)
Polifonia - ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wirtuoz –
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Plastyka
Temat: Dokańczanie pracy „Ozdoby z masy solnej” – Prezent dla Mojej Mamy
(2 jednostki lekcyjne )
- gotowe dobrze wysuszone elementy z masy solnej malujemy farbami ( plakatowymi lub akrylowymi ) Można też pomalować kolorowymi lakierami do paznokci i ozdobić np. brokatem
Suszymy na parapecie, najlepiej przy uchylonym oknie
Język polski
Dalej pracujecie nad zadaniami przesłanymi wczoraj.
Religia
Temat: Jezus daje nam ducha świętego.
Polecenia dla ucznia:
1. Przepisz do zeszytu:
Jezus odchodząc do nieba obiecał posłać na ziemię Ducha świętego. Apostołowie razem z Maryją oczekiwali jego przyjścia modląc się. Duch święty przyszedł do nich i zostali napełnieni Jego darami.
2. Napisz w zeszycie 7 darów Ducha świętego.
3. Odpowiedz na pytanie: W jakim sakramencie szczególnie otrzymujemy te dary? Podpowiem, że Wy na ten sakrament jeszcze czekacie.
Czekam na zdjęcia z gotową lekcją. (604 120 597) Pozdrawiam Katechetka Sabina
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Dalej obowiązują poprzednie ćwiczenia.
Czwartek – 28.05.2020
Język angielski
Topic: Days and months – dni tygodnia i miesiące
Monday - Poniedziałek
Tuesday - Wtorek
Wednesday - Środa
Thursday - Czwartek
Friday - Piątek
Saturday - Sobota
Sunday - Niedziela
Monday - Poniedziałek - Mo. lub Mon.
Tuesday - Wtorek - Tu. lub Tue.
Wednesday - Środa - We. lub Wed.
Thursday - Czwartek - Th. lub Thu.
Friday - Piątek - Fr. lub Fri.
Saturday - Sobota - Sa. lub Sat.
Sunday - Niedziela - Su. lub Sun.
January - Styczeń - Jan.
February - Luty - Feb.
March - Marzec - Mar.
April - Kwiecień - Apr.
May - Maj - May
June - Czerwiec - Jan
July - Lipiec - Jan
August - Sierpień - Aug.
September - Wrzesień - Sep. lub Sept.
October - Październik - Oct.
November - Listopad - Nov.
December - Grudzień - Dec.
December – Grudzień
Zobaczcie zdania i zwroty, które mogą Wam się przydać w życiu codziennym:
What do you do on Sunday? - Co robisz w niedzielę?
Friday is my favourite day! - Piątek to mój ulubiony dzień!
What day is it (today)? - Jaki mamy dzień tygodnia?
on Tuesday - we wtorek
on Saturday - w sobotę
every Monday = on Mondays - w każdy poniedziałek every Wednesday = on
Wednesdays - w każdą środę
a week tomorrow - za osiem dni
a week on Tuesday - za tydzień we wtorek
Let's meet in March! - Spotkajmy się w marcu!
I was born in November. - Urodziłem się w listopadzie.
The event takes place in September. - Wydarzenie to odbędzie się we wrześniu.
My favourite month is July. - Mój ulubiony miesiąc to lipiec.
a month from now - miesiąc od teraz
every month - każdego miesiąca
once/twice/three times a month - raz/dwa razy/trzy razy w ciągu miesiąca
monthly - miesięcznie
quarter - kwartał (jedna czwarta roku; 3 miesiące)
Geografia
Temat: Usługi, zanieczyszczenie i ochrona środowiska – podsumowanie i sprawdzenie wiadomości.
ZADANIE NA OCENĘ:
Połącz hasło z odpowiednim opisem:
Język polski
Język polski – 28.05.2020 (czwartek) i 29.05.2020 (piątek) oraz wtorek (02.06.2020)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Wypowiedzenie i jego rodzaje.
1. Przepisz notatkę.
Wypowiedzenie to grupa wyrazów połączonych ze sobą znaczeniowo i dopasowanych pod względem formy, które przekazują zrozumiałą informację.
Przykład:
Sławek mieszka na wsi.
Kupię chleb. Tak!
Wypowiedzenia dzielą się na:
Równoważnik zdania to taki typ wypowiedzenia, który nie zawiera czasownika w formie osobowej.
Przykład;
Ciężko mi.
Za godzinę przed szkołą.
Zdanie to taki typ wypowiedzenia, które zawiera czasownik bądź czasowniki w formie osobowej.
Przykłady:
Mama mnie bardzo kocha. (czasownik w formie osobowej)
Zdania dzielą się na zdania pojedyncze i zdania złożone.
Przykład:
To jest namiot.
Spotkamy się przed szkołą.
Przykład:
Joachim przyniósł koc, który miał mnóstwo dziur.
Marek przyszedł wcześniej i przygotował stoły oraz krzesła dla gości.
2. Przepisz do zeszytu podane wypowiedzenia. Następnie podkreśl na zielono zdania, a na niebiesko równoważniki zdań.
3. Korzystając z linku
https://epodreczniki.pl/a/bez-sensu-cienia-nie-ma-wypowiedzenia/DggK2a9UU przepisz do zeszytu i rozwiąż ćwiczenie 10.
4. Z podanej wyżej strony internetowej przepisz do zeszytu „Zapamiętaj” rozpoczynające się od słów: W zależności od celu wypowiedzi…
5. Przepisz do zeszytu i rozwiąż ćwiczenie 12 z tej samej strony.
Gotową lekcję prześlijcie mi na numer telefonu 794 007 275. Rozwiązane poprawnie ćwiczenia będą miały wpływ na ocenę na świadectwie z języka polskiegoPozdrawiam
Matematyka
28. 05. Temat: Odczytywanie i zaznaczanie punktów w układzie współrzędnych.
Obejrzyj na kanale pistacja film Odczytywanie i zaznaczanie punktów w układzie współrzędnych
PRZYKŁAD:
A teraz pora na ćwiczenia.
Zadanie 1
Odczytaj współrzędne podanych punktów.
Zadanie 2
Na rysunku poniżej każdej literze odpowiada para liczb, np. literze B odpowiada (1, 3), literze S (-2, -2)
a) odszyfruj nazwę zwierzęcia (zapisaną w języku angielskim) ze współrzędnych: (-3, -1) (-1, -1) (-2, -1) (2, 1) (1, 2) (1, -3)
b) zakoduj w podobny sposób nazwę innego zwierzęcia
rys. do zad. 2
Zadanie 3
Narysuj układ współrzędnych i zaznacz punkty:
A = (4, -1) B = (-3, 5) C = (3, 0) D = (-4, 0)
Zadanie 4
Narysuj układ współrzędnych i zaznacz punkty: Następnie połącz kolejno punkty
(-4, 0), (-3, 1), (-2, 2), (-2, 3), (-1, 2), (3, 2), (5, 0), (4, 0), (3, -1), (1, -2), (2, -1), (-1, -1), (-3, -2), (-2, -1), (-3, -1), (-4, 0)
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Połącz w pary wyrażenia potoczne z ich znaczeniem
Wyrażenia potoczne
|
Pleść trzy po trzy
|
Walić do kogoś jak w dym
|
Mieś w nosie
|
Urwać się
|
Bułka z masłem
|
Zmięknąć
|
Zawracać komuś gitarę
|
Kopnąć się do
|
Znaczenie
|
Mówić bez sensu, mówić głupstwa
|
Nie interesować się czymś, nie przejmować się czymś
|
Udać się do
|
Śmiało, bez wahania prosić kogoś o coś
|
Stracić pewność siebie, stać się bardziej potulnym
|
Przeszkadzać komuś
|
Coś bardzo łatwego do zrobienia
|
Uciec, czmychnąć
|
Środa – 27.05.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1. Przeczytaj tekst.
Nasza planeta oddycha dzięki tak zwanym zielonym płucom, którymi są tropikalne lasy deszczowe. Powstały one w tych miejscach na Ziemi, gdzie jest najwięcej światła, ciepła i wilgoci, a więc w pasie wokół równika. Choć padają tu ulewne deszcze, baldachim z koron drzew chroni glebę. Dzięki hojności natury liczba gatunków roślin i zwierząt jest ogromna. Zielone płuca zaopatrują atmosferę w wilgoć i tlen, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla. Rośliny gromadzą wodę i węgiel, a ich system korzeniowy reguluje dopływy wody do rzek. Amazonia, w której dorzeczu mieści się największy las deszczowy świata, przechowuje aż 2/3 całego światowego zapasu słodkiej wody. Z tego obszaru pochodzi także 40% światowych leków farmaceutycznych. Aż 70% roślin mających własności antyrakowe występuje tylko w tych lasach. Niestety, z powodu chorobliwej chciwości i niepohamowanej żądzy zysku ludzie niszczą lasy deszczowe w straszliwym tempie. Obecnie ginie hektar lasu na sekundę! Ludzie karczują i wypalają lasy, by hodować bydło i uprawiać ziemię, a także wycinają drzewa, by mogły się wzbogacić firmy handlujące drewnem. Tropikalne lasy deszczowe są częścią globalnego układu klimatycznego. Niszcząc je, powodujemy poważne wahania klimatu, to zaś powoduje susze, powodzie i wyjałowienie gleby. Giną niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Cierpią ludzie. Jeśli ludzkość nie zrobi nic, by zahamować wycinanie lasów deszczowych, sama na siebie sprowadzi zagładę.
Zadanie 2. Na podstawie tekstu odpowiedz na poniższe pytania.
Matematyka
27.05. Temat: Prostokątny układ współrzędnych
Obejrzyj na kanale pistacja film Układ współrzędnych - wprowadzenie
https://pistacja.tv/film/mat00402-uklad-wspolrzednych-wprowadzenie?playlist=610
A teraz narysuj starannie do zeszytu i zapisz notatkę: PAMIĘTAJ, aby odległości między kolejnymi liczbami były zawsze jednakowe.
Układ współrzędnych pozwala na precyzyjne opisanie punktu na płaszczyźnie.
Współrzędne podajemy zawsze w tej samej kolejności - najpierw z osi x, potem z osi y.
Na każdej osi musi być co najmniej jedna liczba (aby zdefiniować jednostkę)
Osie Układu współrzędnych dzielą płaszczyznę na cztery części, które nazywamy ćwiartkami układu współrzędnych
Zadanie
Napisz, gdzie, poza matematyką jest stosowany układ współrzędnych.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Dopisz po 3 rzeczowniki do podanych wyrazów według wzoru:
Żółte
|
Banan, słońce, ser |
Zimne
|
|
Kwaśne
|
|
Drewniane
|
|
Zielone
|
|
Metalowe
|
|
Szklane
|
|
Czerwone
|
|
Plastikowe
|
|
Okrągłe
|
|
Słodkie
|
|
Czarne
|
|
Ciepłe
|
|
Trójkątne
|
|
Fioletowe
|
|
Papierowe
|
|
Język polski
Obowiązują zadania z wtorku
Technika
Temat: Fotografia – aparat fotograficzny.
Biorąc pod uwagę możliwości i działanie, wśród aparatów fotograficznych możemy wyróżnić:
oraz aparaty w telefonach, jako osobna grupa.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat budowy aparatu, to proponuję zajrzeć na poniższe strony lub poszukać innych ciekawych źródeł wiedzy:
http://edytapach.blogspot.com/2014/12/fotografia-analogowa-i-cyfrowa.html
https://www.youtube.com/watch?v=2HorKSKrC1A
https://pl.wikibooks.org/wiki/Fotografia/Budowa_aparatu_fotograficznego
Wtorek – 26.05. 2020
Fizyka
Temat: Wyznaczanie gęstości.
Na ostatnich lekcjach czytaliście o objętości cieczy i jej gęstości. Proszę zobaczcie dwa krótkie filmy- pierwszy to powtórzenie co to jest gęstość a drugi pokazuje nam gęstość substancji doświadczalnie.
https://www.youtube.com/watch?v=5qAAtB4zz6U
https://www.youtube.com/watch?v=Z8Fx-zg9sVs
Proszę napiszcie mi jakie substancje wlała dziewczynka do szklanki.
Mój adres to katarzynabednarska@interia.pl proszę podpisujcie maile.
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
Na ten tydzień proponuję Wam dwa tematy z wf, również do realizacji na powietrzu w dowolnym terenie .
Pierwszy to proste, ale bardzo ważne ćwiczenia z piłki nożnej. Ucieszą się z tego bardziej chłopcy, ale dla dziewczyn też są one potrzebne i do wykonania, tym bardziej że większość z Was również lubi grać w piłkę. Jeżeli nie macie odpowiedniej piłki, to może to być dowolna piłka, tylko zbliżona wielkością do piłki nożnej. Na poniższym filmiku prezentowane są ćwiczenia do wykonania.
https://www.youtube.com/watch?v=V8vtTm8U_vs
Drugi to ćwiczenia koordynacyjne, z wykorzystaniem drabinki koordynacyjnej. Ponieważ nie macie jej dostępnej w domu, musicie stworzyć ją sami. Najprościej możecie ją zrobić rysując kredą lub kamieniem na asfalcie lub podobnej powierzchni. Można też na ubitym terenie narysować taką patykiem. Dla chętnych możecie wykonać ją z sznurka, kolorowej grubej włóczki itp. wtedy możecie ćwiczyć w dowolnym miejscu. Wymiary takiej drabinki to okienka 45 cm na 40 cm i ma być ich 10. Wszystkie wątpliwości rozwieje Wam poniższy filmik, gdzie prezentowane są ćwiczenia z jej wykorzystaniem.
Pamiętajcie o rozgrzewce !!!!
https://www.youtube.com/watch?v=R7nHtp6vVIk
Pozdrawiam
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Quiz ogólnowiedzowy Zaznacz poprawną odpowiedź:
Język polski
Język polski – 26.05.2020(wtorek) i 27.05.2020 (środa)
Temat: Skąd się wzięły pory roku? Czytamy mitologię grecką.
Polecenia dla ucznia:
1. Korzystając z linku https://epodreczniki.pl/a/skad-sie-wziely-pory-roku/D1CQBPZ6A przeczytaj mi „Demeter i Kora”.
2. Wykonaj w zeszycie ćwiczenie 5 i ćwiczenie 8.
3. Przepisz do zeszytu fragment mitu z ćwiczenia 9. Następnie:
4. Wykonaj w zeszycie ćwiczenie 12.
Informatyka
Temat: Dlaczego warto robić kopie zapasowe? Pliki i zabezpieczenia
Zapoznaj się z materiałami na ten temat na stronach:
https://www.youtube.com/watch?v=N-ma3FI0QVY&feature=youtu.be
http://www.eurobajt.pl/kopia-zapasowa-dlaczego-warto-ja-robic/
http://sal-pol.com.pl/organizacja-danych-folder-komputerowy-katalog-a-folder/
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4028529/windows-10-clipboard
UWAGA! Nie przepisuj wszystkiego do zeszytu!
Napisz tylko wyjaśnienia co to jest PLIK, PAMIĘĆ MASOWA, SCHOWEK.
Polecam lekcje informatyki w TVP ROZRYWKA (piątek), szczególnie dla osób, które nie mają komputera.
Poniedziałek – 25.05.2020
Matematyka
25.05. Temat: Obliczanie obwodu i pola figur płaskich
Zadanie 1 (10 pkt)
Państwo Nowak mają 3 prostokątne dywany o wymiarach: 2m x 3m; 1,5m x 0,60m; 4m x 3,2m
Oblicz na podstawie poniższego cennika koszt czyszczenia każdego dywanu oraz koszt jego obszycia:
PRANIE DYWANÓW |
CENA |
pranie na mokro |
10,00 zł / m2 |
dezynfekcja |
do ceny prania należy doliczyć dodatkowo 3,00 zł /m2 |
POZOSTAŁE USŁUGI |
|
obszywanie dywanu |
4,00 zł / m |
Zadanie 2 (2 pkt)
Trapez ma podstawy długości 11 cm i 17 cm, a jego wysokość wynosi 4 cm. Oblicz pole tego trapezu.
Zadanie 3 (2 pkt)
Romb ma jedną przekątną długości 6 cm, a drugą - o 3 cm dłuższą. Oblicz pole tego rombu.
Zadanie 4 (5 pkt)
Typowe wymiary boiska to 71,5m na 106,5m. Boisko na Stadionie Narodowym ma wymiary 68m na 105m. O ile metrów kwadratowych powierzchnia boiska na Stadionie Narodowym różni się od boiska o standartowych wymiarach? O ile różnią się obwody tych boisk?
OCENY:
17 - 19 pkt bardzo dobry
15 - 16 pkt dobry+
11 - 14 pkt dobry
7 - 10 pkt dostateczny +
4 - 6 pkt dostateczny
mniej niż 4 pkt dopuszczający
Skorzystaj ze wzorów podanych na lekcji 13 maja.
Biologia
Układ nerwowy umożliwia szybkie reagowanie na informacje płynące ze środowiska zewnętrznego. Zwykle czas reakcji jest ważny, np. błyskawiczna ucieczka może decydować o życiu. Organizm posiada zestaw typowych, automatycznych reakcji – odruchów.
Odruchy można podzielić na bezwarunkowe i warunkowe. Odruchy bezwarunkowe (wrodzone) są genetycznie zaprogramowane, nie podlegają zmianom i nie zanikają. Wykonuje się je automatycznie, bez udziału woli i świadomości. Zachodzą najczęściej za pośrednictwem ośrodków rdzenia kręgowego i mózgowia, bez udziału kory mózgowej, dlatego dzieje się to szybko. Odpowiadają za utrzymanie podstawowych czynności życiowych, pracę narządów wewnętrznych; mają znaczenie obronne dla organizmu. Przykładem mogą być odruchy kichania, kaszlu, wymiotów, powstające w odpowiedzi na obce, niepożądane substancje, które dostały się do dróg pokarmowych lub oddechowych.
Odruchy warunkowe (nabyte, wyuczone) powstają w ciągu całego życia, można je kontrolować i modyfikować, a nieutrwalane słabną lub całkowicie zanikają, np. odruch obgryzania paznokci, naciskania hamulca w samochodzie przy zbliżeniu się do przeszkody, rozglądania się przed przejściem przez ulicę. Zachodzą przy udziale woli, za pośrednictwem ośrodków kory mózgowej. Odruchy warunkowe mają dla organizmu znaczenie adaptacyjne.
Mechanizm powstawania odruchów warunkowych odkrył rosyjski uczony Iwan Pawłow. Badał on wrodzony odruch wydzielania śliny w trakcie jedzenia. Zawsze, zanim podał psom jedzenie, włączał światło. Po pewnym czasie zwierzęta zaczęły reagować wzmożonym wydzielaniem śliny już na widok światła.
Narysujcie do zeszytu:
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Zadanie do wykonania
Wyjaśnij, jakie odruchy (warunkowe czy bezwarunkowe) pojawią się, gdy:
Chemia
Wodorotlenki to związki chemiczne o stałym stanie skupienia, zbudowane z kationów metalu i anionów wodorotlenkowych. Jony te przyciągają się w wyniku działania sił elektrostatycznych, tworząc sieć krystaliczną.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Wartościowość grupy wodorotlenowej zawsze równa się I.
OH
Ogólny wzór wodorotlenków metali jednowartościowych:
MOH
M - metal, OH - grupa wodorotlenowa
Ogólny wzór wodorotlenków metali:
M n+(OH+)n
Mn+ - kation metalu, OH+ - anion wodorotlenkowy, n - grup wodorotlenowych równa wartosciowości metalu
Nazwy wodorotlenków powstają przez dodanie do słowa „wodorotlenek” nazwy pierwiastka tworzącego dany związek (w dopełniaczu):
NaOH - wodorotlenek sodu
Jeżeli metal tworzy dwa wodorotlenki, to do nazwy dodaje się w nawiasie cyfrę rzymską określającą wartościowość metalu, np.
CuOH - wodorotlenek miedzi (I)
Cu(OH)2 - wodorotlenek miedzi (II)
Jeśli metal tworzy jeden wodorotlenek, wartościowość metalu w nazwie się pomija.
NaOH - wodorotlenek sodu
Zadanie do wykonania:
Wskaźnikiem lub indykatorem nazywamy substancję, za pomocą której możemy wykryć inną substancję, np. w wyniku zmiany barwy.
Podaj 3 przykłady wskaźników.
Historia
Temat: Sprawa polska podczas I wojny światowej. 25.05
1. Polacy po 3 zaborach ciągle walczyli o odzyskanie niepodległości, a I wojna światowa dawała taką szansę. Niestety każde z państw zaborczych ograniczały się tylko do obietnic związanych z chęcią utworzenia państwa Polskiego lub Królestwa Polskiego.
2. Dopiero 5 listopada 1916 roku cesarze Austrii i Niemiec zapowiedzieli utworzenie w przyszłości Królestwa Polskiego ale nie określili jego przyszłych granic. Również Rosja złożyła chęć utworzenia państwa Polskiego
3. Dopiero prezydent USA Thomas Woodrow Wilson ogłosił konieczność powstania niepodległego państwa polskiego. Decyzję poparły również Francja i Wielka Brytania.
4. Na mocy traktatu wersalskiego Polska otrzymała Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie, a o przynależności Górnego Śląska, Warmii, Mazur i Powiśla miały zdecydować plebiscyty czyli głosowanie ludności.
Piątek – 22.05.2020
Muzyka
Temat: Nauka piosenki pt. „Jesteś mamo skarbem mym”
Polecenia dla ucznia:
https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g
„Jesteś mamo skarbem mym”
Kiedy mija noc i dzień nastaje,
Zawsze mówisz mi – witaj kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te,
Które Tobie teraz ja,
Podarować właśnie chcę.
Jesteś mamo skarbem mym,
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym co mam,
Wszystko Tobie jednej dam. (2x)
Kiedy mija dzień i noc nastaje,
Mówisz – miłych snów, moje kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe,
Niech w nie wpadną słowa te,
Które Tobie teraz ja,
Podarować właśnie chcę.
Jesteś mamo skarbem mym,
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym co mam,
Wszystko Tobie jednej dam. (2x)
Plastyka
Temat: Ozdoby z masy solnej- prezent dla Mojej Mamy
(2 jednostki lekcyjne )
1. Wykonanie masy solnej
prosty przepis na masę solną:
1 szklanka Mąki pszennej
1 szklanka soli
½ Pół szklanki mąki ziemniaczanej
¾ szklanki wody ( niepełna szklanka )
Wszystko razem mieszamy i ugniatamy rękami do uzyskania jednolitej gładkiej masy
Prosty przepis znajdziesz także w Internecie :
2. Lepienie z masy solnej
Z gotowej przygotowanej masy można ulepić co tylko przyjdzie nam do głowy:
Ludziki, zwierzątka, ozdoby np. serduszka, gwiazdki itp.
Jeśli masz w domu foremki do ciasteczek możesz użyć gotowych a następnie ozdobić je w dowolny sposób
Ponieważ 26 maja obchodzimy Dzień Matki - możesz zrobić ładny prezent dla swojej mamy
np. Koszyczek z kwiatami
Inne przykłady co można zrobić z masy solnej znajdziesz w Internecie :
3. Suszenie masy solnej
Uformowane kształty należy dobrze wysuszyć ( figurki można położyć na kilka dni w miejscu gdzie najszybciej wyschną np. na parapecie przy oknie)
Suszymy tak długo aż będą całkowicie suche w zależności od tego jak duże i grube są elementy które ulepiliśmy. Proces można przyspieszyć susząc w piekarniku ( suszymy, zapiekamy w temperaturze od 75 do 100 stopni Celsjusza przez kilka godzin )
Język polski
Dalej pracujemy nad mitem o Syzyfie.
Religia
Temat: Idźcie na cały świat i nauczajcie.
Pan Jezus zanim odszedł do nieba dał uczniom zadanie – idźcie na cały świat i głoście moją Ewangelię i nauczajcie ludzi i udzielajcie Chrztu świętego.
Polecenia dla ucznia.
1. Napisz kiedy obchodzimy święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
2. Zapytaj rodziców, a następnie napisz w zeszycie w jakim kościele byłaś/byłeś ochrzczona/ochrzczony oraz podaj imiona swoich rodziców chrzestnych.
Czekam na zadania. Pozdrawiam katechetka Sabina – numer telefonu 604 120 597
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Czwartek – 21.05.2020
Język angielski
21st May
Topic: Feelings and emotions – uczucia i emocje
Dziś przypomnimy i utrwalimy sobie podstawowe słownictwo opisujące uczucia i emocje.
1.happy – szczęśliwy
2. sad – smutny
3. bored – znudzony
4.excited – podekscytowany
5. tired – zmęczony
6.afraid (of)– przestraszony, pełen obaw
7.angry – zły
8. interested (in)– zainteresowany
9. pleased – zadowolony
10. surprised – zaskoczony
11. confused – zdezorientowany
12. stressed – zestresowany
Ex.1 Napisz jak się dziś czujesz? (w puste miejsce wpisz wybrane słówka od 1-12)
I am (dzisiaj jestem/czuję się)
______________________________________________________________ today
Możecie wejść na poniższą stronę, tam znajdziecie cechy charakteru i emocje przedstawione na obrazkach razem z wymową.
https://www.ang.pl/slownictwo/cechy-charakteru-po-angielsku
Geografia
Temat: Zanieczyszczenie i ochrona środowiska naturalnego.
Skorzystaj z materiałów zamieszczonych na poniższej stronie internetowej:
https://epodreczniki.pl/a/ochrona-srodowiska-w-polsce/DF1PcYKMb
1. Zwróć uwagę na:
- Rysunki: „kwaśne deszcze”, efekt cieplarniany, „dziura ozonowa”
- Mapy przedstawiające ilość wytwarzanych zanieczyszczeń i ścieków w poszczególnych województwach
- Tabelę przedstawiającą przykłady negatywnego i pozytywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne
- Tabelę Prawne formy ochrony przyrody
2. Jako notatkę do zeszytu, wybierz 4 punkty z Podsumowania.
3. Wykonaj ćwiczenia 1,2,3.
Język polski
Lekcja na czwartek 21 maja i piątek 22 maja 2020 roku
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Czytamy mit o Syzyfie.
1. Korzystając z linku https://epodreczniki.pl/a/syzyfowa-praca/D12TfbnLV przeczytaj uważnie mit o Syzyfie.
2. Przepisz do zeszytu podane niżej pytania. Następnie wykorzystując informacje zawarte w przeczytanym micie odpowiedz na nie pełnymi zdaniami. Odpowiedzi zapisz w zeszycie.
3. Korzystając z internetu lub innego źródła wyjaśnij pojęcie syzyfowa praca.
Gotowe zadania przyślijcie do mnie na numer telefonu 794 007 275. Pozdrawiam Jolanta Kałużniak
Matematyka
Nadal obowiązuje przesłane w poniedziałek zadania
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Dziś proszę poćwiczyć tabliczkę mnożenia:
https://www.matzoo.pl/klasa4/tabliczka-mnozenia-w-zakresie-100_19_56
https://www.matzoo.pl/klasa4/mnozenie-przez-6-7-8-i-9_19_252
Środa – 20.05.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Moi Drodzy, na pewno na lekcji języka polskiego pisaliście list. Dzisiaj Wam przypomnę zasady według których się go pisze
BUDOWA LISTU:
I WSTĘP: w tej części listu witamy adresata, dziękujemy za poprzedni list i wyjaśniamy powody napisania swojego listu
II ROZWINIĘCIE: to główna część listu, w której opowiadamy o swoich przeżyciach, przedstawiamy wiadomości i swoje refleksje
III ZAKOŃCZENIE: podsumowanie całego listu, prośba o odpisanie, pozdrowienia
PAMIĘTAJ!
W liście zwroty grzecznościowe piszemy wielkimi literami, np. Ciebie, Cię, Tobie, Twoją.
Zadanie 1
Na podstawie wczorajszego zadania napisz list wspominający zeszłe wakacje.
Matematyka
Dalej obowiązują zadania z poniedziałku.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Proszę o rozwiązanie zadań znajdujących się na stronie internetowej MatZoo:
https://www.matzoo.pl/klasa6/rachunki-pamieciowe-na-liczbach-naturalnych_30_452
https://www.matzoo.pl/klasa5/mnozenie-i-dzielenie-w-zakresie-100_25_230
Język polski
Dalej pracujemy nad zadaniami z wtorku.
Technika
Temat: Fotografia cyfrowa.
Na poprzednich zajęciach uczyliście się, na czym polega fotografia tradycyjna. Dzisiejszy temat poświęcony jest fotografii cyfrowej, która zapewne jest wam bliższa, ponieważ aparaty cyfrowe macie wbudowane w telefony, tablety i na co dzień wykonujecie właśnie zdjęcia cyfrowe. Podstawową różnicą między fotografią tradycyjną a fotografią cyfrową jest sposób zapisu obrazu. W fotografii tradycyjnej odbywa się to na chemicznym materiale światłoczułym, takim jak film, klisza, papier fotograficzny, natomiast w fotografii cyfrowej zdjęcia zapisywane są w wersji cyfrowej na kartach pamięci. W uproszczeniu obraz cyfrowy składa się z pikseli, czyli maleńkich kwadratów, prostokątów lub ewentualnie trójkątów umieszczonych na matrycy.
Spróbujcie poszukać w dostępnych źródłach, jakie są zalety fotografii cyfrowej i jak wyglądają piksele, a jako notatkę z lekcji przepiszcie podkreślony tekst.
Wtorek – 19.05.2020
Fizyka
Temat: Wyznaczanie objętości.
O objętości czytaliście już na poprzedniej lekcji, proszę zobaczcie stronę e podręczników.
https://epodreczniki.pl/a/objetosc-figury-jednostki-objetosci/DoyS9lrX8
Proszę wypiszcie do zeszytów jednostki objętości. Notatkę prześlijcie do mnie.
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry.
W tym tygodniu będziemy kontynuować zajęcia na świeżym powietrzu. Na pewno każdy z Was ma jakąś piłkę, najlepiej jakby to była piłka do koszykówki. Jeśli nie macie, to weźcie taką która się dobrze odbija, gdyż będziemy wykonywać ćwiczenia z kozłowania piłki. Najpierw zobaczcie sobie poniższy filmik, a następnie spróbujcie wykonać dowolne ćwiczenia z pokazanych. Czym więcej ich wykonacie tym lepiej. Starajcie się wykonywać je po kilka razy .
https://www.youtube.com/watch?v=sfVhkfQ2pVg
INFORMACJA OGÓLNA
Przed rozpoczęciem ćwiczeń ruchowych pamiętaj o ubraniu stroju sportowego, odpowiedniego do pogody. Wybierzcie dzień kiedy będzie ładna pogoda. Wszelką aktywność rozpocznijcie rozgrzewką stacjonarną, wielokrotnie wykonywaną na zajęciach wf, a po właściwych ćwiczeniach "wyciszasz" organizm poprzez ćwiczenia oddechowe, uspokajające.
A to sobie zobaczcie … coś super!
https://www.youtube.com/watch?v=_tcyynrp3Us
Pozdrawiam
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1 Z listu Tomka do Romka powykreślaj niepotrzebne wyrazy.
Polna, 19.07.2019
Drogi Romku!
Witam Cię serdecznie koniczyna, dziękuje Ci za list oraz życzenia urodzinowe.
Jestem na wakacjach i mieszkam u babci kapci na wsi. Jest tu całkiem około wesoło. Mamdam wielu kolegów. Często jeżdżę na blezerze rowerze. Pewnego pnia dniawybierałem się z babcia kapcią do ciasta miasta po zakupy. Długo chodziliśmypo budynku rynku i wybieraliśmy potrzebne w malarstwie gospodarstwieprodukty. Babcia kupiła różne owoce, słodycze i piękne zielone ogórki sznurkina mizerię. Wreszcie powiedziała:
- Domku Tomku, koniec zakupów. Musimy szybko skracać wracać, bo będzie
róża burza.Rzeczywiście, zanim zdążyliśmy dojść do domu gromu, zaczęło okropniepadać. Burza róża była bardzo groźna mroźna z rodzynkami piorunami imigdałami błyskawicami. Nie lubię takich burz róż, chociaż uwielbiam rodzynkii migdały. Ale czasami tak bywa.
Mam nadzieje, że konwalia niedługo się zobaczymy w szkole. Napisz do mnie co porabiasz i gdzie teraz jesteś.
Pozdrawiam Cię Tomek Domek
Zadanie 2 Starając się nie zaglądać do tekstu odpowiedz na pytania:
Język polski
Zadania na wtorek (19.05.2020) i środę (20.05.2020)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Zaproszenie na Olimp.
https://epodreczniki.pl/a/zaproszenie-na-olimp/DLbKt5laO
1. Korzystając z podanego wyżej linku przeczytaj uważnie tekst Jana Parandowskiego „Na Olimpie”.
2. Korzystając z tekstu „Na Olimpie” odpowiedz pełnymi zdaniami na podane niżej pytania. Najpierw przepisz pytanie do zeszytu, potem zapisz odpowiedź.
3. Przepisz do zeszytu i wykonaj ćwiczenie 6, które znajdziesz pod przeczytanym tekstem.
Przykład
Posejdon – władca mórz
Informatyka
Zapoznaj się z lekcją na stronie epodreczniki
https://epodreczniki.pl/a/informatyczna-wieza-babel-czyli-o-roznych-jezykach-programowania/DUSnsGkYI
Dowiedz się, jaki jest podział języków programowania i wypisz najpopularniejsze z nich.
Poniedziałek – 18.05.2020
Matematyka
18.05, 20.05 21. 05 Temat: Obliczanie obwodu i pola figur płaskich
Zadanie 1 (2 pkt)
Oblicz obwód oraz pole trójkąta prostokątnego o bokach długości 6 dm, 8 dm, 10 dm.
Zadanie 2 (2pkt)
Oblicz pole trapezu o podstawach długości a =1dm, b = 4dm i wysokości równej h =2dm. Wykonaj rysunek pomocniczy.
Zadanie 3 (2 pkt)
Oblicz pole prostokąta, którego obwód wynosi 50cm, a jeden z boków ma długość 20 cm.
WSKAZÓWKA Oblicz najpierw długość drugiego boku.
Zadanie 4 (4 pkt)
W prostokątnym ogrodzie pani Agnieszka planuje założyć prostokątną rabatę kwiatową, a na pozostałej powierzchni posiać trawę (jak na rysunku) Oblicz powierzchnię trawnika. Oblicz, ile metrów płotu potrzeba do ogrodzenia całej działki.
Zadanie 5 (2 pkt)
Boki równoległoboku mają długość 8 i 12, a wysokość opuszczona na dłuższy bok jest równa 6. Oblicz obwód i pole tego równoległoboku. Wykonaj rysunek.
Na kanale pistacja obejrzyj film Pola figur złożonych
https://pistacja.tv/film/mat00242-pola-figur-zlozonych?playlist=392
Zadanie 6 (5 pkt)
Oblicz pola figur:
Zadanie 7 (2 pkt)
Długość jednej z przekątnych rombu jest równa 16 cm. Druga przekątna jest krótsza o 4 cm. Oblicz pole rombu.
Zadanie 8 (1 pkt)
OCENY:
bardzo dobry 19 - 20 pkt
dobry+ 18 pkt
dobry 15 - 17 pkt
dostateczny+ 14 pkt
dostateczny 10- 13pkt
dopuszczający 7 - 9 pkt
Temat będziemy realizować przez 3 dni więc na rozwiązanie zadań macie cały tydzień. POWODZENIA!
Kto ma w domu podręcznik może zajrzeć na strony 237 - 250, a dokładnie zadania: 12 str 244; 16 b, d str 245; 20, 24, 26, 27 str 246; 2 B, D str 250
Biologia
Układ nerwowy zbudowany jest z kilku podsystemów współpracujących ze sobą i resztą organizmu. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. OUN to centrum kontroli całego organizmu. Odbiera, analizuje i przetwarza informacje pochodzące ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, wysyła odpowiedzi do narządów wykonawczych. Umożliwiają to nerwy czaszkowe i rdzeniowe, które łączą mózgowie i rdzeń z różnymi częściami ciała. To one, wraz ze splotami i zwojami, budują obwodowy układ nerwowy. Układ ten odbiera informacje, przesyła je do OUN oraz przewodzi odpowiedzi na nie z mózgowia i rdzenia kręgowego do narządów wykonawczych.
W obwodowym układzie nerwowym można wyróżnić układ somatyczny i autonomiczny, które współpracując ze sobą, utrzymują w równowadze środowisko wewnętrzne organizmu. Układ somatyczny odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego i kieruje pracą mięśni szkieletowych. Układ autonomiczny (wegetatywny) odbiera bodźce pochodzące ze środowiska wewnętrznego i kontroluje pracę narządów, których działanie jest niezależne od naszej woli (np. mięśnia sercowego).
W układzie autonomicznym wyróżniamy część współczulną i przywspółczulną. Obie, za pośrednictwem różnych nerwów, wpływają na ten sam narząd, a wykonywane przez nie czynności mają charakter przeciwstawny. Układ współczulny pobudza aktywność wielu narządów (i hamuje pracę innych) oraz mobilizuje organizm do działania w sytuacjach stresowych. Układ przywspółczulny pełni funkcje odwrotne – hamuje aktywność narządów i wycisza organizm. Układ współczulny powoduje na przykład rozszerzenie źrenic, które pojawia się, gdy organizm przygotowany jest do obrony lub ucieczki. Aby się ona udała, musi rejestrować wszystkie zagrażające mu ruchy i szczegóły otoczenia. Gdy niebezpieczeństwo minie, układ przywspółczulny sprawia, że źrenice się zwężają, a oczy już nie są tak wrażliwe na informacje płynące z otoczenia.
Podstawowymi jednostkami strukturalnymi i funkcjonalnymi układu nerwowego są komórki nerwowe – neurony. Drzewiasty kształt neuronów to wyraz ich przystosowania do odbierania i przekazywania informacji. Od ciała komórki nerwowej odchodzą w wielu kierunkach liczne, cienkie wypustki, tzw. dendryty. Są one krótkie i mocno rozgałęzione, przewodzą informacje w kierunku ciała komórki. Stanowią ok. 80% całkowitej masy neuronu. Pojedyncza długa (u człowieka mierząca nawet do 100 cm) wypustka nerwowa to akson odpowiedzialny za przekazywanie informacji od ciała komórki nerwowej do innego neuronu lub narządu wykonawczego. Nazywany jest też neurytem lub włóknem nerwowym.
Narysujcie do zeszytu:
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Zadanie do wykonania
Jak się nazywają komórki, z których zbudowany jest układ nerwowy przedstawione na zdjęciu?
Chemia
Reklamy środków higieny jamy ustnej informują, że aby przywrócić prawidłowy odczyn (pH) śliny, należy myć zęby lub żuć gumę po każdym posiłku. Z innych reklam dowiadujemy się, że idealne do delikatnej skóry jest mydło o pH równym 5,5. Co to jest pH i o czym informuje? Jaki jest zakres skali pH? Czy pH = 5,5 to mało, czy dużo? Jak można zmierzyć pH?
Skala pH została wprowadzona na początku XX wieku przez Sørena Sørensena (czyt. sorena sorensena). Zmiana pH o 1 jednostkę powoduje 10‑krotną zmianę kwasowości/zasadowości, a zmiana o 2 jednostki – 100‑krotną zmianę kwasowości/zasadowości.
*Symbol „p” jednostki pH pochodzi od łacińskiego potentio = potęga, zaś „H” jest symbolem chemicznym wodoru, dlatego ma postać wielkiej litery.
Uniwersalne papierki wskaźnikowe w środowisku kwasowym barwią się na czerwono, a w zasadowym – na zielono lub niebiesko.
Miarą kwasowości i zasadowości roztworu jest skala pH. Przyjmuje ona wartości 0–14.
pH < 7 odczyn kwasowy;
pH = 7 odczyn obojętny;
pH > 7 odczyn zasadowy.
Znajomość wartości pH ma duże znaczenie praktyczne, m.in. przy produkcji lekarstw (poza substancją czynną leki zawierają warstwę osłonową, która chroni np. przełyk przed niekorzystnym pH) czy kosmetyków (np. obecnie oferuje się mydła w płynie o odczynie zbliżonym do naturalnego odczynu skóry człowieka – odczyn lekko kwasowy, który ma działanie bakteriobójcze).
Wartość pH gleby decyduje o jej przydatności do uprawy określonych typów roślin. Od odczynu gleby zależą jakość i wysokość plonów. Dla większości roślin pH jest optymalne w zakresie 5,6–7,8, jednak w przypadku każdego gatunku jest to wartość indywidualna.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Narysujcie do zeszytu:
Zadanie do wykonania:
Dlaczego dobrym wskaźnikiem jest czerwona cebula?
Historia
Przepisz notatkę i zobacz film w celu lepszego zrozumienia tematu:
https://www.youtube.com/watch?v=CfEeOw-5ZoI
Temat: Rewolucje w Rosji. 18.05
1. W 1917 roku czyli w czasie trwania I wojny światowej w Rosji wybuchły dwie rewolucje:
- pierwsza w lutym 1917 r. nazwana Rewolucją lutową,
- druga w październiku 1917r. nazwana Rewolucją październikową.
2. W czasie rewolucji lutowej obalono rządy cara Mikołaja II, a władzę przejął Rząd Tymczasowy, który cieszył się dużym poparciem społecznym.
3.Władzę starali się przejąć bolszewicy, którym udało się to zrobić w wyniku zamachu stanu czyli rewolucji październikowej.
4. Bolszewicy w 1918 roku rozpędzili Zgromadzenie Konstytucyjne i zlikwidowali wszystkie inne partie. Ponadto wygrali wojnę domową, przejmując ostatecznie władzę w państwie. W grudniu 1922 roku ogłoszono utworzenie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR)
Piątek – 15.05.2020
Muzyka
Temat: Nauka piosenki do wiersza Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”
Zadania do wykonania:
Tuwim Julian - „Spóźniony Słowik”
Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji,
Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma,
A już jest po jedenastej -- i Słowika nie ma!
Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser -- tort z wietrzyka w księżycowym blasku.
Może mu się co zdarzyło? może go napadli?
Szare piórka oskubali, srebrny głosik skradli?
To przez zazdrość! To skowronek z bandą skowroniątek!
Piórka - głupstwo, bo odrosną, ale głos -- majątek!
Nagle zjawia się pan Słowik, poświstuje, skacze...
Gdzieś ty latał? Gdzieś ty fruwał? Przecież ja tu płaczę!
A pan Słowik słodko ćwierka: "Wybacz, moje złoto,
Ale wieczór taki piękny, ze szedłem piechotą!"
Plastyka
Temat: Wykonanie książeczki z ilustracjami do wiersza Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”
Tuwim Julian - „Spóźniony Słowik”
Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji,
Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma,
A już jest po jedenastej -- i Słowika nie ma!
Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser -- tort z wietrzyka w księżycowym blasku.
Może mu się co zdarzyło? może go napadli?
Szare piórka oskubali, srebrny głosik skradli?
To przez zazdrość! To skowronek z bandą skowroniątek!
Piórka - głupstwo, bo odrosną, ale głos -- majątek!
Nagle zjawia się pan Słowik, poświstuje, skacze...
Gdzieś ty latał? Gdzieś ty fruwał? Przecież ja tu płaczę!
A pan Słowik słodko ćwierka: "Wybacz, moje złoto,
Ale wieczór taki piękny, ze szedłem piechotą!"
Język polski
Dalej obowiązują zadania z środy.
Religia
Temat: Tu wszystko zaczęło się – setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II.
Polecenia dla ucznia:
1. Podaj dokładną datę i miejsce urodzenia Karola Wojtyły czyli św. Jana Pawła II.
2. Przeprowadź mini wywiad z osobami, które pamiętają naszego Papieża. Mogą to być rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi.
Pytania do wywiadu:
W zeszycie napisz z kim przeprowadziłaś/przeprowadziłeś wywiad. Następnie zapisz udzielone odpowiedzi i gotowy wywiad prześlij mi na numer telefonu 604 120 597. Pozdrawiam serdecznie Katechetka.
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Zadania na czwartek 14 maja
Język angielski
Topic: Dzień Europy. Europe Day.
Zad. 1 Zapoznaj się z informacjami nt. Unii Europejskiej. Zdania zapisane na zielono przepisz do zeszytu.
Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój
i jedność w Europie.
Z tej okazji przypomnimy sobie kilka podstawowych faktów nt. Unii Europejskiej:
Unia Europejska: 446 milionów ludzi w 27 krajach. The European Union: 446 million people - 27 countries.
Symbole Unii Europejskiej/ THE UE SYMBOLS:
- motto: "Zjednoczona w różnorodności"/ the motto: "United in diversity",
- hymn UE / the European anthem,
- wspólna waluta "EURO"/ the EURO,
- flaga europejska / The European Flag,
- Dzień Europy 9 maja/ Europe Day 9 th May.
2. Zapisz w zeszycie nazwy niektórych krajów Unii Europejskiej w języku angielskim, a obok wpisz nazwy tych krajów w języku polskim.
Countries |
Kraje |
Czech Republic France Germany Greece Hungary Ireland Italy Netherlands Poland Spain Sweden |
|
3.Dla chętnych: Połącz flagi z nazwami państw w języku angielskim:
https://learningapps.org/2631830
Geografia
Temat: Handel międzynarodowy.
Notatka do zeszytu:
Handel – dział gospodarki (część usług) polegający na odpłatnej wymianie towarów i usług między wytwórcą a odbiorcą.
Eksport – sprzedaż towarów i usług do innych krajów.
Import – zakup towarów i usług w innych krajach.
Poniżej znajduje się wykres przedstawiający import i eksport według grup (sekcji) produktów w latach 2010 i 2018 (źródło GUS).
Korzystając z powyższego wykresu uzupełnij zdania. Zrób zdjęcie odpowiedzi i prześlij do wychowawcy.
ZADANIE NA OCENĘ
Język polski
Język polski – lekcje na czwartek 14 maja i piątek 15 maja
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Jak notować, żeby zapamiętać?
1. Przepisz do zeszytu.
Notatka to krótki tekst zapisany w celu zapamiętania najistotniejszych informacji.
Formy notatek:
Zapamiętaj!
W notatkach bardzo często posługujemy się skrótami.
2. Korzystając z linku https://epodreczniki.pl/a/jak-notowac-zeby-zapamietac/DwG9tN6zv wykonaj ćwiczenie 1 i przepisz je do zeszytu.
3. Korzystając z internetu, przygotuj w formie streszczenia, notatkę o Robercie Lewandowskim.
4. Korzystając z Internetu, przygotuj w formie rysunku z opisem, notatkę o budowie kwiatu.
Wykonane zadania prześlij do mnie na numer telefonu 794 007 275. Pozdrawiam Jolanta Kałużniak
Matematyka
14.05. Temat: Pola wielokątów - zadania
Korzystając z wzorów przypomnianych na ostatniej lekcji rozwiąż zadania:
Zadanie 1
Narysuj figury do zeszytu. (lub wklej) Przyjmij, że pole kratki jest równe 1, oblicz pole narysowanych figur.
Zadanie 2
Oblicz pole i obwód wielokąta:
Zadanie 3
Oblicz pola wielokątów. Która figura ma największe pole, a która najmniejsze?
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie 1: Oblicz wpisując brakujące liczby:
36 + o =88
16 + o =64
o +33=69
43 + o =61
o + 41=65
o + 52=88
31 + o =81
o + 50=98
13+ o =100
o + 30=52
Zadania na środę 13.05.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
Odmień przez przypadki wyrazy zaznaczone na zielono :
Kubek
PRZYPADEK |
PYTANIA |
LICZBA POJEDYNCZA |
LICZBA MNOGA |
Mianownik |
kto? co? |
|
|
Dopełniacz |
kogo? czego? |
|
|
Celownik |
komu? czemu? |
|
|
Biernik |
kogo? co? |
|
|
Narzędnik |
z kim? z czym? |
|
|
Miejscownik |
o kim? o czym? |
|
|
Wołacz |
o! |
|
|
Kalendarz
PRZYPADEK |
PYTANIA |
LICZBA POJEDYNCZA |
LICZBA MNOGA |
Mianownik |
kto? co? |
|
|
Dopełniacz |
kogo? czego? |
|
|
Celownik |
komu? czemu? |
|
|
Biernik |
kogo? co? |
|
|
Narzędnik |
z kim? z czym? |
|
|
Miejscownik |
o kim? o czym? |
|
|
Wołacz |
o! |
|
|
Laptop
PRZYPADEK |
PYTANIA |
LICZBA POJEDYNCZA |
LICZBA MNOGA |
Mianownik |
kto ?co? |
|
|
Dopełniacz |
kogo? czego? |
|
|
Celownik |
komu? czemu? |
|
|
Biernik |
kogo? co? |
|
|
Narzędnik |
z kim? z czym? |
|
|
Miejscownik |
o kim? o czym? |
|
|
Wołacz |
o! |
|
|
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadania 1: Uczniowie! Dzisiaj krótki quiz:
Język polski
Dalej obowiązują zadania z 12 maja
Technika
Temat: Fotografia tradycyjna.
Poniżej zamieściłam film przedstawiający działanie i obsługę aparatu Zenit. Zwróćcie uwagę, jak zakłada się film fotograficzny w takim aparacie. Obecnie w używanych powszechnie aparatach cyfrowych zdjęcia zapisywane są na kartach pamięci, a nie jak dawniej na materiale światłoczułym.
https://www.youtube.com/watch?v=VrSc8uOdZrU
Zapytajcie starszych, czy pamiętają jak wyglądało fotografowanie aparatem tradycyjnym, ile można było zrobić zdjęć, jak się je robiło i następnie wywoływało. Może macie jeszcze w domu taki aparat.
Dla zainteresowanych zamieszczam dwa filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=oo-yV1Pcjpo
https://www.youtube.com/watch?v=z5rLnGTBaz4
Powodzenia!
Matematyka
13.05. Temat: Pola wielokątów - powtórzenie
Przerysuj do zeszytu figury, podpisz je i zapisz wzory na obliczanie pola. Będą nam potrzebne przez kilka najbliższych lekcji.
Na kanale pistacja obejrzyj filmy z tematu POLA FIGUR. Znajdziesz tam przykłady i zadania na obliczanie pola kwadratu, prostokąta, rombu, trapezu oraz figur złożonych.
Wtorek 12.05. 2020
Fizyka
Temat: Gęstość, masa i objętość.
Proszę zapoznajcie się z wiadomościami ze strony e podręcznika:
https://epodreczniki.pl/a/rola-gestosci-substancji-i-ich-mieszanin-w-zyciu-codziennym/DAh1ze7QF
Zróbcie krótką notatkę co to jest gęstość. Jeśli czegoś nie rozumiecie to proszę pytajcie. Za pytania związane z lekcją daje zawsze dobre oceny.
Wychowanie fizyczne
„Ćwicz w terenie”
Powietrze to jeden z naturalnych czynników, mających bardzo pozytywny wpływ na nasz rozwój dlatego, powinniśmy stwarzać jak najwięcej okazji do przebywania na świeżym powietrzu bez względu na porę roku.
Dlatego w związku z łagodzeniem zasad walki z koronawirusem, ale z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa ( czyli założenie maseczki, trzymanie odstępu od innych osób ) zachęcam Was do intensywnego 30 minutowego spaceru lub marszobiegu najlepiej w parku, czy w okolicach terenów zielonych. Pamiętajcie że dzieci do 13 roku życia mogą wychodzić tylko w towarzystwie osób dorosłych. W czasie spaceru skupcie się proszę na w słuchiwanie odgłosów natury, dotykajcie drzew ( zaobserwujcie jaka jest różnica w korze różnych gatunków, jeśli chodzi o jej strukturę), oprzyjcie się o niektóre rękami i mocno na nie naciskajcie jakbyście chcieli je przesunąć, wykonajcie wtedy również 10 ugięć ramion w tej pozycji. Zatrzymajcie się przy innym drzewie, oprzyjcie wyprostowaną nogę o pień i starajcie się dotknąć palców nogi opartej o drzewo. Idźcie przez chwilę tyłem ( chodzenie tyłem jest mniej obciążające dla stawów, wspomaga koordynację i szybkość reakcji), wykonajcie też co jakiś czas kilka podskoków np. przeskakując po płytkach na chodniku lub leżące gałęzie. Stańcie na chwilę i zakręćcie się kilka razy w jedną, a potem w drugą stronę. Możecie jeszcze wykonać dodatkowo ćwiczenia , które widzicie na obrazkach poniżej. Taki trochę urozmaicony spacer lub marszobieg naprawdę ma bardzo dobry wpływ na pobudzenie naszego organizm, szczególnie po długim okresie przebywania w domu. Bezpiecznego spaceru i ćwiczeń.
Pozdrawiam
Małgorzata Tomeczek
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
Podziel zapisane poniżej rzeczowniki ze względu na rodzaj, w jakim występują. Wpisz je do tabeli.
TEN |
TA |
TO |
|
|
|
Malowidło, chmura, okno, talerz, złoto, filiżanka, krowa, pies, stołek, żebro, samochód, firanka, dzbanek, myszka, lekarstwa, kwiatek, klawiatura, dziecko, prosiątko, kwiatek, tęcza, blok, huśtawka, krzesełko, książka, rower, zegarek, sukienka, mydło, śmietnik.
Język polski
Nad tymi zadaniami pracujecie we wtorek i środę
Język polski – lekcje na wtorek 12 maja i środę 13 maja
Przepisz do zeszytu temat z datą (12.05.2020 i 13.05.2020)
Temat: Poznajemy zaimki.
1. Przepisz notatkę.
Zaimek to taka część mowy, która może zastępować: rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki oraz liczebniki.
Podział zaimków:
1. Zaimki rzeczowne – zastępują rzeczowniki, np. on, ktoś, co.
2. Zaimki przymiotne – zastępują przymiotniki, np. ten, twój, jaki
3. Zaimki przysłowne – zastępują przysłówki, np. tutaj, kiedy, jak
4. Zaimki liczebne – zastępują liczebniki, np. tyle, ile
Zapamiętaj!
Zaimki odpowiadają na takie same pytania, jak części mowy, które zastępują.
2. Wykonaj ćwiczenie 1, 2, 4. Wykonane ćwiczenia przepisz do zeszytu. Ćwiczenia znajdziesz na podanej niżej stronie internetowej.
https://epodreczniki.pl/a/nie-ma-niezastapionych-czyli-o-zaimku/DYKvnq2rY
3. Na tej samej stronie wykonaj ćwiczenie 3 i 5. Następnie sprawdź je i przepisz do zeszytu.
Informatyka
Temat: Wstawianie symboli i znaków ASCII lub Unicode do dokumentu
Zapoznaj się z tekstem, ale go nie przepisuj. Obejrzyj lekcję na stronie epodreczniki
Tablica znaków to program wbudowany w systemie Microsoft Windows umożliwiający wyświetlanie znaków, które są dostępne w wybranej czcionce.
TYPOWE KODY ZNAKÓW SYMBOL
Zadanie
Wpisz kody poniższych symboli:
SYMBOL |
KOD |
v |
|
% |
|
# |
|
( |
|
) |
|
PRZYPOMINAM
Kto nie ma komputera ogląda lekcje w TVP Rozrywka. Informatyka w piątek. Proszę zapisać temat do zeszytu.
PONIEDZIAŁEK - 11.05.2020
BIOLOGIA
Oddychanie zwykle kojarzy się nam z wdechem i wydechem. Tymczasem jest to dużo bardziej złożona czynność życiowa. Odbywająca się w płucach wymiana gazowa umożliwia dostarczenie tlenu każdej żywej komórce. Tlen jest wykorzystywany do oddychania komórkowego. Na czym ten proces polega i co oprócz tlenu jest jeszcze potrzebne?
W organizmie człowieka odbywa się proces polegający na uwalnianiu energii zawartej w pożywieniu przy udziale tlenu. Proces ten zachodzi w każdej komórce ciała, dlatego nazywa się go oddychaniem komórkowym. Jest on typowy dla wszystkich żywych organizmów. U większości bierze w nim udział tlen. Oddychanie komórkowe jest bardzo podobne do spalania, ale istnieją dwie ważne różnice:
Udział w procesie oddychania komórkowego biorą głównie cukry i tłuszcze. Dlatego pokarmy bogate w te składniki pokarmowe nazywamy energetycznymi. Zarówno pokarm, jak i tlen są przenoszone do komórek za pomocą krwi. W wyniku oddychania komórkowego uwalniana jest energia; powstają też produkty uboczne: dwutlenek węgla i woda. Organizm wykorzystuje energię do różnych procesów życiowych, np. poruszania się, utrzymania temperatury ciała czy wzrostu. Dwutlenek węgla jest usuwany podczas wymiany gazowej, zaś woda może zostać spożytkowana przez organizm
Narysujcie do zeszytu:
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Doświadczenie do wykonania
Zbadanie, czy tlen jest potrzebny do spalania.
Co będzie potrzebne:
Instrukcja
Napisz wnioski z doświadczenia.
P O W O D Z E N I A
CHEMIA
Kwaśne opady (np. smog ) zagrażają zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt, powodują obniżenie pH gleb i zbiorników wodnych, niszczą materiały budowlane, tworzywa sztuczne, witraże i metale. Na jego niekorzystny wpływ szczególnie narażone są budowle z piaskowca i wapienia, np. średniowieczne zabytki Krakowa, Katedra w Lincoln w Anglii, świątynie na Akropolu w Atenach.
Na działanie kwaśnych opadów nie są odporne nawet materiały hartowane. Zachowanie ich w dobrej kondycji wymaga częstego malowania, tym bardziej że zanieczyszczenia o charakterze kwasowym oddziałują niekorzystnie na pigmenty zawarte w farbach. W rejonach uprzemysłowionych stal szybciej koroduje, dlatego wykonane z niej urządzenia wymagają częstych napraw.
Kwaśne opady należą do problemów globalnych. Zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi podejmuje się działania w celu ochrony środowiska. Limity zanieczyszczeń powietrza, m.in. tlenkami azotu i tlenkiem siarki(IV), są ustalone w przepisach prawnych, a ich poziom jest stale monitorowany. Od lat 80. XX wieku do dziś poziom zanieczyszczeń na terenie Unii Europejskiej znacznie się obniżył.
Kwaśnym opadom można zapobiegać, zmniejszając emisję zanieczyszczeń m.in. przez:
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Narysujcie do zeszytu:
Zadanie do wykonania:
Zastanów się i odpowiedź co spowodowało wygląd lasu na obrazku ?
Matematyka
11.05. Temat: Kąty w wielokątach - suma miar kątów w wielokątach
Suma miar kątów w każdym trójkącie wynosi 180o
Każdy czworokąt możemy podzielić przekątną na 2 trójkąty. Ponieważ suma miar kątów każdego trójkąta wynosi 180o, to suma miar kątów czworokąta jest równa 2 · 180o = 360o
Na kanale pistacja obejrzyj film Suma miar kątów w czworokącie
https://pistacja.tv/film/mat00261-suma-miar-katow-w-czworokacie?playlist=419
A teraz wykonaj zadania
Zadanie 1
Oblicz miary kątów czworokąta
Zadanie 2
Oblicz miary kątów deltoidu oraz czworokąta:
Dowolną figurę możemy podzielić na trójkąty o wspólnym wierzchołku, a następnie wyznaczyć sumę miar kątów wewnętrznych.
PRZYKŁAD
Zadanie 3
Wyznacz sumę miar kątów wewnętrznych siedmiokąta.
WSKAZÓWKA: Narysuj siedmiokąt. Podziel go na trójkąty. Dodaj sumę miar kątów wszystkich trójkątów.
Historia
Przepisz notatkę i zobacz film w celu lepszego zrozumienia tematu:
https://www.youtube.com/watch?v=jBbr_SWC5Lk
Przypomnij sobie z wcześniejszej lekcji, które państwa należały do państw centralnych.
Temat: I wojna światowa na ziemiach polskich.
1.W czasie I wojny światowej trwającej od 1914 roku toczyły się zacięte walki. W walkach tych udział brali również Polacy, którzy będąc wtedy pod zaborem, byli obywatelami państw zaborczych czyli Rosji, Austrii i Prus. Oznaczało to, że pełnili obowiązkową służbę wojskową pod sztandarem tych państw, a co za tym idzie walczyli przeciw sobie.
2. Po wybuchu wojny rząd Austrii zgodził się na utworzenie przez Polaków jednostek wojskowych, które będą walczyć po stronie sił austriackich. Pod koniec 1914 roku pod dowództwem Józefa Piłsudskiego utworzono Legiony Polskie. Nazwa wojska Legiony Polskie nawiązywała do Legionów utworzonych kiedyś przez Jana Henryka Dąbrowskiego.
Żołnierze walczyli u boku państw centralnych. Jednak niekorzystny przebieg wojny dla państw centralnych sprawił, że Piłsudski i legioniści odmówili złożenia przysięgi państwom centralnym. Piłsudski został oskarżony o bunt i trafił do więzienia w Magdeburgu.
3. Polskie oddziały wojskowe tworzono również u boku Rosji. W 1914 roku powstał Legion Puławski, a w roku 1917 po obaleniu w Rosji caratu zorganizowano Korpusy Polskie, w skład których weszły dawne oddziały Legionów Polskich pod dowództwem gen. Józefa Hallera, które w 1918 r. wypowiedziały posłuszeństwo państwom centralnym.
4. W 1917 roku w Szwajcarii założono Komitet Narodowy Polski (KNP), który był popierany przez ludność Polską. Dzięki KNP we Francji powstała armia polska nazwana Błękitną Armią, której dowódcą został gen. Józef Haller.
Zadania do wykonania w piątek 8 maja.
Muzyka
Temat: Nauka piosenki: „Jestem Polakiem”
Polecenia dla ucznia:
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM
„Jestem Polakiem”
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty.
1. Ciuchcia na dworcu czeka
dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj.
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
na pewno w drodze spotka Nas.
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem…
2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
gdzie góry i górale są.
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
obok Wawelu mieszkał smok.
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem…
3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
bo tu stolica Polski jest .
Wisła , Pałac Kultury , Królewski Zamek
i wiele innych pięknych miejsc.
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem…
4. Toruń z daleka pachnie , bo słodki zapach
pierników kusi mocno nas.
Podróż skończymy w Gdańsku skąd szarym morzem
można wyruszyć dalej w świat.
Ref.: Jesteśmy Polką i Polakiem…
Plastyka
Temat: Flaga Polski
Dzięki grubszej taśmie uzyskasz ciekawy efekt 3 D
( jeśli nie masz taśmy, użyj zwykłego wikolu lub innego mocniejszego kleju )
Język polski
Dalej pracujecie nad zadaniem z czwartku. Czekam na zdjęcia wykonanych zadań
Religia
Temat: Świety Florian patron naszego miasta.
1. Przepisz do zeszytu notatkę.
Święty Florian był rzymskim żołnierzem, który oddał życie za Pana Jezusa. Dwadzieścia sześć lat temu został ogłoszony patronem naszego miasta. W Chorzowie są jego relikwie czyli coś co zostało po tym Świętym.
2. Zadania dla ucznia.
Czekam na gotowe notatki z lekcji i odrobione zadania. Proszę o przesłanie zdjęć na numer telefonu 604 120 597. Pozdrawiam katechetka Sabina.
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
Dalej obowiązują poprzednie ćwiczenia.
Drodzy uczniowie klasy VIIprzesyłam zadania na czwartek 7.05.2020
Język angielski
Topic: My dream job – what I want to do.
Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych zawodów. Przepisz ją do zeszytu lub wklej. Gdybyś mógł/ła wybrać dowolny zawód z tych poniżej to który. Uzupełnij poniższe zdanie.
In the future I would like to be……………………………………………………………..
(w przyszłości chciałbym/chciałabym zostać)
architekt - architect
naukowiec - scientist
informatyk - computer scientist
inżynier - engineer
lekarz - doctor, physician
dentysta - dentist
weterynarz - veterinarian
pielęgniarka - nurse
nauczyciel - teacher
artysta - artist
malarz - painter
projektant - designer
muzyk - musician
śpiewak, piosenkarz - singer
pianista - pianist
aktor/aktorka - actor/actress
reżyser - director
pisarz - writer
dziennikarz - journalist
reprezentant handlowy - sales representative
sekretarz - secretary
kasjer - cashier
strażak - fireman, firefighter
policjant - policeman
listonosz - mailman
ogrodnik - gardner
pilot - pilot
modelka - model
fotograf - photographer
kierowca - driver
fryzjer - hairdresser
krawiec - tailor, dressmaker
stolarz - carpenter, joiner
mechanik – mechanic
murarz - bricklayer
tynkarz - plasterer
stewardesa - flight attendant
elektryk - electrician
ślusarz – locksmith
Geografia
Temat: Turystyka. Regiony turystyczne w Polsce.
Notatka do zeszytu:
Turystyka to dział usług obejmujący podróżowanie w celach, głównie wypoczynkowych i krajoznawczych.
Polska jest krajem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ze względu na występowanie różnorodnych walorów przyrodniczych i kulturowych, czyli obiektów, miejsc, które wzbudzają zainteresowanie turystów. Najcenniejsze obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W Polsce jest ich 14. Są to przykładowo: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, czy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady - Auschwitz-Birkenau.
Do najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski należą: wybrzeże Morza Bałtyckiego, Karpaty, Sudety, Pojezierze Mazurskie, Pojezierza Pomorskie i Wielkopolskie oraz Wyżyna Małopolska.
Język polski
Nad tym zadaniem pracujecie w czwartek i piątek
Temat: Ortografia polska – pisownia wyrazów z „ch” i „h”
1. Przepisz do zeszytu tekst dyktanda, wpisując w luki innym kolorem „ch” lub „h”.
Muchy na wahadle.
Znacie …istorię o psotliwy… mu…a…? Przez i… …arce pewien zegarmistrz został zmuszony do zerwania ważnej umowy …handlowej. …cecie wiedzieć, co takiego się wydarzyło? Posłu…ajcie.
Było to we Włosze… w jednym ze słoneczny…, słynący… z pyszny… serów miasteczek. Wszyscy jego mieszkańcy za punkt …onoru postawili sobie dbanie o czystość i porządek. Ulice i …odniki, kamienice i gospodarstwa, piękne kościoły i skromne …Atki – wszystko za…wycało czystością. Wszystko z wyjątkiem warsztatu zegarmistrza
…ytry mężczyzna uważał takie sprawy za bła…e i niewiele znaczące. Ko…ał za to pieniądze. Każdego dnia wspólnie z pracownikami wytwarzał me…anizmy, wskazówki i tarcze. Proste zegarki sprzedawał za drobne kwoty. Największe przy…ody przyniosły mu duże zegary zamknięte w drewniany… skrzynia… . I właśnie taki miał wkrótce sprzedać …andlarzom, którzy przybyli z odległego, leżącego …en za …oryzontem portu. Spotkanie zaplanowano w posiadłości mężczyzny.
Tymczasem w ogrodzie zegarmistrza rosła sterta śmieci. Mało kto zwracał na nią uwagę. Jednak o…ydne zapa…y przyciągały mu…y z całej okolicy. Małe, duże, …hałaśliwe, ci…e. Wszystkie lubiły bawić się w tym miejscu. Nazywały je nawet najlepszym z wesoły… miasteczek dla mu…
Tego dnia zainteresowanie owadów wzbudziła nowa atrakcja: pokaźny… rozmiarów skrzynia z ru…omym elementem. Był to oczywiście zegar z wa…adłem. Muchy od razu wzięły go za …huśtawkę. I gdy tylko podmu… wiatru otwarł szklane drzwiczki , cała gromada mu… wleciała do środka i rozpoczęła wspaniałą zabawę.
Co było dalej? Goście z daleki… krain ze stra…em patrzyli na trzęsące się i bzyczące pudło. To miał być i… wspaniały czasomierz? Niewiele myśląc wycofali się z transakcji i …wilę później opuścili miasteczko.
Dla zegarmistrza była to surowa lekcja. Poprosił pracowników i mieszkańców, aby pomogli mu posprzątać okolicę. Może więc mu… wcale nie były psotliwe, lecz po prostu znalazły …aka na mężczyznę? Większość …historyków twierdzi jednak, że był to najzwyklejszy przypadek.
2. Wypisz wszystkie wyrazy z „ch”.
3. Wypisz wszystkie wyrazy z „h”.
4. Korzystając z internetu napisz w zeszycie zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h”.
Matematyka
Dalej obowiązują zadanie z środy.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Wpisz podane wyrazy w odpowiednie miejsca tabelki. Tabelkę przepisz do zeszytu.
Przyszedł, gruba, różowy, okulary, marzy, hełm, wrzos, żółty, mądrze, kurzy, pierwszy, odważny, pusto, dziewiąty, Marzena, koleżeński, krótka, bohaterska, porządnie, książka, chomik, trzyma, ciekawa, lepszy, minuta, globus, gotujecie, kość, pożyteczny, łyżka, najszybszy, brzydko, benzyna, akwarium, osiemnasty, włożyłaś, podróże, czterdzieści, dziesięć
Rzeczownik
|
Czasownik |
Przymiotnik |
Przysłówek |
Liczebnik |
|
|
|
|
|
Zadania na środę. - 06.05.2020
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
Na poprzedniej lekcji poznaliście 16 województw Polski i ich stolice. Wybierzcie sobie jedno z tych miast i napiszcie gdzie jest położone, czym się charakteryzuje, co można tam zwiedzić, z jakich potraw słynie, a może ma swoją gwarę .
Matematyka
06, 07 maja.2020 KLASA7 to jest temat na 2 godziny. Narysuj starannie figury i przepisz notatkę.
06.05, 07.05. Temat: Kąty w wielokątach
NAJPROSTSZYM PRZYKŁADEM WIELOKĄTÓW SĄ TRÓJKĄTY
Klasyfikacja trójkątów ze względu na długości boków
Klasyfikacja trójkątów ze względu na miary kątów
KWADRAT TO CZWOROKĄT, KTÓRY MA WSZYSTKIE BOKI RÓWNE I WSZYSTKIE KĄTY PROSTE
Przekątne kwadratu:
PROSTOKĄT TO CZWOROKĄT, KTÓRY MA WSZYSTKIE KĄTY PROSTE
W prostokącie:
ROMB TO CZWOROKĄT, KTÓRY MA WSZYSTKIE BOKI RÓWNEJ DŁUGOŚCI
W rombie:
RÓWNOLEGŁOBOK TO CZWOROKĄT, KTÓRY MA 2 PARY BOKÓW RÓWNOLEGŁYCH
TRAPEZ TO CZWOROKĄT, KTÓRY MA PRZYNAJMNIEJ JEDNA BOKÓW RÓWNOLEGŁYCH
DELTOID TO CZWOROKĄT, W KTÓRYM 2 PARY SĄSIEDNICH BOKÓW SĄ RÓWNEJ DŁUGOŚCI
W deltoidzie
w jednej z par kątów przeciwległych kąty mają
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
O pogodzie kilka słów.
Powietrze, chociaż go nie widać, otacza Ziemię i wszystko, co się na niej znajduje. Wiatr to powietrze, które przesuwa się poziomo nad powierzchnią Ziemi. Jego siłę i kierunek wskazuje przyrząd zwany wiatromierzem. Wiatr może wiać delikatnie lub też bardzo gwałtownie. O wichurze mówimy wtedy, gdy wiatr wieje tak silnie, że drzewa mocno się pochylają. Huragan może natomiast wyrywać drzewa i zrywać dachy z domów.
Oprócz wiatru składnikiem pogody są opady atmosferyczne. Należą do nich: deszcz, śnieg, mżawka i grad. Deszcz pada wtedy, gdy chmury ochłodzą się, a zawarte w nich kropelki wody są za ciężkie, aby utrzymać się w chmurze. Intensywnie padający deszcz to ulewa. Wielkość opadów mierzy się za pomocą deszczomierza.
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Stopniujemy przysłówki.
1. Przepisz notatkę.
Przysłówki nie odmieniają się, ale większość przysłówków się stopniuje. Przysłówki możemy stopniować: regularnie, nieregularnie, opisowo.
Stopniowanie regularne
Stopniowanie nieregularne
Stopniowanie opisowe
Wykonaj polecenia i przepisz je do zeszytu.
1. Zastosuj podane niżej przysłówki w zwrotach i wyrażeniach.
miękko, zimno, świeżo, ciemno, czarno, płytko, szpetnie
……………… jak w psiarni
jajko na ……………….
spać ………………….
……………….. na białym
zakląć …………….
………………, choć oko wykol
……………… malowane
2. Uzupełnij przysłowia przysłówkami.
Wszędzie …………., ale w domu najlepiej.
Im ……… w las, tym …………….. drzew.
……………………… jest pod latarnią.
Krowa, która ……………. ryczy, …………….. mleka daje.
Technika
Temat: Podstawy fotografii.
1. Krótka historia fotografii - na początek.
https://www.youtube.com/watch?v=WC9YFHVA7R8
Jest to materiał reklamowy, ale jasno pokazuje początki fotografii.
2. Spróbuj zrobić swój własny aparat otworkowy, tzw. camera obscura.
https://www.youtube.com/watch?v=0yiuuTuvqHU
https://www.youtube.com/watch?v=ElnBAWKO6l4
Nie jest to zadanie obowiązkowe, ale zachęcam Was do spróbowania. Efekt jest naprawdę spektakularny i łatwy do uzyskania.
Wersja zaawansowana:
Wystarczy, że zastosujecie w waszym aparacie materiał światłoczuły, np. papier fotograficzny, film fotograficzny, czyli coś na czym można zarejestrować obraz i uzyskacie możliwość zrobienia zdjęcia. Poniżej zamieszczam film pokazujący, jak można zrobić aparat otworkowy z pudełka po zapałkach:
https://www.youtube.com/watch?v=GSe1Sb32yRo
Powodzenia!
Materiał i zadania na wtorek – 05.05.2020
Fizyka
Temat: Jak mierzymy ciśnienie atmosferyczne.
Jeszcze raz proszę otworzyć już wam znaną stronę:
https://epodreczniki.pl/a/cisnienie-atmosferyczne/DCXoPXLFN
Proszę odpowiedzcie na pytanie jak mierzymy ciśnienie atmosferyczne. Notatkę jak zwykle prześlijcie mi.
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
W tym tygodniu zachęcam Was do wykonania poniższych ćwiczeń, które poprawią Waszą koordynację w obrębie dużej motoryki. Pamiętajcie że przystępując do tych ćwiczeń należy wykonać krótką dowolną rozgrzewkę ogólnorozwojową. Każde ćwiczenie starajcie się powtórzyć 10 razy. Następnie po chwili odpoczynku powtórzcie tą serie jeszcze raz.
Pozdrawiam
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Tytuł: "STOLICE POLSKICH WOJEWÓDZTW"
Autor wykreślanki: Barbara Nowakowska
G |
D |
A |
Ń |
S |
K |
G |
L |
H |
Y |
N |
S |
Z |
C |
Z |
E |
C |
I |
N |
R |
Z |
F |
Z |
Ź |
R |
K |
D |
R |
Ę |
Z |
Y |
F |
Ą |
Ę |
I |
Ł |
Ó |
D |
Ź |
J |
Ę |
P |
G |
T |
F |
G |
E |
H |
Ź |
I |
Y |
T |
Q |
Ń |
K |
I |
E |
L |
C |
E |
O |
Z |
Ś |
Ż |
M |
R |
Z |
E |
S |
Z |
Ó |
W |
Q |
I |
F |
V |
E |
B |
G |
Ę |
T |
I |
V |
K |
Ł |
H |
G |
O |
V |
Ć |
M |
T |
N |
Ż |
T |
F |
W |
T |
B |
Ś |
L |
T |
Ł |
V |
A |
Y |
K |
A |
T |
O |
W |
I |
C |
E |
F |
R |
K |
D |
T |
Ó |
L |
U |
B |
L |
I |
N |
E |
Q |
Z |
P |
O |
S |
Z |
F |
D |
Ć |
K |
L |
D |
M |
M |
Ż |
X |
A |
Ł |
Y |
X |
P |
C |
X |
B |
Y |
D |
G |
O |
S |
Z |
C |
Z |
E |
Y |
B |
Q |
O |
Ć |
Ł |
M |
Ą |
L |
T |
H |
R |
P |
U |
L |
Z |
E |
U |
S |
Ó |
O |
W |
R |
O |
C |
Ł |
A |
W |
B |
H |
J |
Ą |
A |
Ć |
X |
Ł |
Ł |
I |
E |
U |
Ń |
X |
Z |
Ó |
F |
V |
Ł |
J |
N |
Q |
V |
Q |
V |
E |
J |
X |
Z |
D |
K |
K |
O |
L |
S |
Z |
T |
Y |
N |
C |
C |
I |
B |
W |
A |
R |
S |
Z |
A |
W |
A |
W |
Ą |
S |
Ń |
Ó |
I |
H |
Ę |
B |
D |
Ó |
T |
U |
Ę |
E |
W |
R |
N |
Ą |
Ę |
P |
Ż |
E |
J |
H |
Z |
H |
K |
R |
A |
K |
Ó |
W |
Ż |
L |
W |
Ń |
B |
M |
Ż |
I |
Ś |
G |
Y |
B |
Y |
P |
R |
C |
W |
T |
O |
L |
X |
G |
Ć |
M |
G |
Ó |
Ą |
Z |
E |
Ą |
R |
Ą |
Ć |
U |
Ś |
S |
Ą |
Ń |
J |
M |
Ś |
F |
G |
Ą |
U |
N |
Ę |
Ż |
Z |
I |
E |
L |
O |
N |
A |
G |
Ó |
R |
A |
Ć |
Z |
Ń |
Ć |
G |
W |
Ż |
T |
Ó |
T |
Ż |
R |
Ń |
Y |
B |
L |
R |
Z |
Q |
Ń |
O |
V |
P |
O |
Z |
N |
A |
Ń |
F |
A |
I |
F |
R |
K |
F |
I |
Y |
N |
Y |
R |
Ć |
Ć |
Z |
D |
Ź |
Ą |
E |
O |
S |
O |
Ń |
Ą |
O |
P |
O |
L |
E |
T |
Ó |
B |
I |
A |
Ł |
Y |
S |
T |
O |
K |
B |
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Poznajemy przysłówki.
1. Przepisz do zeszytu notatkę
Przysłówek jak sama nazwa wskazuje jest wyrazem stojącym przy słowie, czyli przy czasowniku. Oznacza to, że przysłówek jest określeniem czasownika.
Przysłówek nazywa różne okoliczności, które towarzyszą wykonywaniu czynności i odpowiada na pytanie jak?, gdzie?, kiedy?
Wiele przysłówków powstało od przymiotników,
np. wesoły (jaki?) – wesoło (jak?)
mocny (jaki?) – mocno (jak?)
Nazywamy je przysłówkami odprzymiotnikowymi.
2. Skorzystaj z linku https://epodreczniki.pl/a/slowka-o-przyslowkach/Da6xNtZwS, a następnie przepisz do zeszytu i wykonaj ćwiczenie 1, 2, 5.
Informatyka
Temat: Samodzielne korzystanie z wyszukanych informacji z uwzględnieniem poszanowania praw autorskich
Zapoznaj się z tekstem, ale go nie przepisuj. Obejrzyj lekcję na stronie epodreczniki
https://epodreczniki.pl/a/samodzielne-korzystanie-z-wyszukanych-informacji-z-uwzglednieniem-poszanow
Wiesz już, że na świecie powszechnie obowiązującym systemem ochrony praw twórców jest prawo autorskie. W Polsce regulowane jest ono ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. Przepisy prawa autorskiego odnoszą się także do zasobów Internetu. Napotkasz w nim materiały, które możesz wykorzystywać bez konieczności pytania kogokolwiek (autora, twórcę) o zgodę. Będą to materiały udostępniane w ramach dozwolonego użytku i znajdujące się w domenie publicznej oraz znajdujące się w tzw. Otwartych Zasobach Edukacyjnych.
Materiały udostępniane w podręcznikach internetowych, kursach online, testach stanowią najczęściej otwarte zasoby edukacyjne, to znaczy, że każdy ma prawo się nimi dzielić, poprawiać i tłumaczyć na inne języki.
Zapamiętaj!
Licencja to zbiór zasad, które mówią co wolno, a czego nie wolno robić z danym utworem.
Licencje Creative Commons wykorzystują prawo autorskie w taki sposób, aby było możliwe przekazanie przez autora części przysługujących mu praw innym osobom. Zgodnie z nimi, opracowane przez autora materiały można wykorzystywać zmieniając je, dostosowując do swoich potrzeb (np. tłumaczyć tekst z języków obcych), łączyć z innymi materiałami (np. do tekstu dołączać dźwięk), dzielić się swoją pracą z innymi.
Autor ma do wyboru zestaw czterech różnych warunków licencji CC udostępnienia swojego utworu.
Zapamiętaj!
Każda z licencji mówi, że jeżeli chcemy wykorzystać dany materiał, musimy:
Ułóż wymienione powyżej licencje, zaczynając od najbardziej ograniczającej do najbardziej otwartej:
PONIEDZIAŁEK - 04.05.2020
Witam wszystkich po majowym weekendzie. Mam nadzieję, że nabraliście nowych sił do pracy w tym tygodniu. Pozdrawiam Jolanta Kałużniak
Matematyka
Dziś zaczynamy geometrię. Przygotujcie linijki, ekierki, kątomierze i cyrkle! Czekam na Wasze zadania z poprzednich tygodni! Dawid wspaniale!
04.05. Temat: Powtórzenie wiadomości o kątach i wielokątach
Ćw. 1
Narysuj kwadrat o boku długości 5 cm. Oblicz jego obwód i pole.
Ćw. 2
Dany jest prostokąt o bokach długości a i b. Podaj brakujące wielkości:
Ćw. 3
Oblicz pole i obwód poniższych trójkątów prostokątnych:
a = 5 cm, b = 12 cm, c = 13 cm
Ćw. 4
Podziel figury na prostokąty, a następnie oblicz ich obwody i pola.
ŚCIĄGA:
Pole prostokąta P = a · b
Obwód prostokąta O = a+b+a+b = 2a + 2b
Pole kwadratu P = a · a = a2
Obwód kwadratu O = a+a+a+a = 4a
CHEMIA
Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na środowisko przyrodnicze. Ich najgroźniejszymi skutkami są: kwaśne opady, nasilenie efektu cieplarnianego, dziura ozonowa, smog, pyły, zanieczyszczenie gleby i wody.
Kwaśne opady powstają, gdy powietrze zanieczyszczone tlenkami siarki i azotu, łącząc się z wodą lub parą wodną zawartą w powietrzu, opadnie z deszczem albo śniegiem na ziemię. Opady te powodują szkody w środowisku, przyspieszają korozję metali i niszczenie budowli.
Efekt cieplarniany występuje w wyniku nagromadzenia się tlenku węgla(IV) i pary wodnej (a także: metanu, tlenków azotu, freonów i ozonu), które zatrzymują ciepło w atmosferze. Wynikiem tego jest globalne ocieplanie się klimatu, które może prowadzić do topnienia lodowców, podnoszenia się poziomu mórz i oceanów oraz zmian klimatycznych.
Dziura ozonowa
W górnych warstwach atmosfery, na wysokości pomiędzy 15. a 50. km, naszą planetę otacza powłoka ozonu (O3O3). Stanowi ona naturalny filtr przeciwsłoneczny, który chroni Ziemię przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Promieniowanie to jest niezbędne do wytwarzania witaminy D w naszym organizmie, ale jego nadmiar może przyczyniać się do zmniejszenia odporności organizmu oraz powodować choroby skóry i wzrost zachorowań na nowotwory, podwyższenie temperatury powietrza i zmiany klimatyczne.
W wyniku zanieczyszczenia środowiska, szczególnie wiosną nad Antarktydą i w mniejszym stopniu nad Arktyką, warstwa ozonu staje się cieńsza i powstaje tzw. Dziura ozonowa przez którą znaczna część szkodliwego promieniowanie dociera na naszą planetę.
Promieniowanie ultrafioletowe jest dla nas niewidzialne i nieodczuwalne. Wywołane jego nadmiarem pieczenie i ból to reakcja na uszkodzenie skóry. Dlatego należy:
Smog
Zanieczyszczenia, których głównym źródłem są spaliny samochodowe, przemysł ciężki i gospodarstwa domowe (systemy grzewcze), w połączeniu z bezwietrzną pogodą i dużą wilgotnością powietrza – mgłą tworzą smog. Unoszący się nad miastem smog jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, osób starszych, astmatyków, ludzi z chorobami układu oddechowego i krążenia.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Przygotuj ulotkę dotyczącą ochrony środowiska. Wybierz jeden z tematów:
POWODZENIA
BIOLOGIA
Płuca to narządy wymiany gazowej znajdujące się w klatce piersiowej. Z zewnątrz ochrania je cienka podwójna błona, zwana opłucną, wypełniona niewielką ilością płynu. Zapobiega ona uszkodzeniu płuc wskutek tarcia o żebra i inne kości klatki piersiowej w czasie ruchów oddechowych.
Wewnątrz płuc oskrzela rozgałęziają się drzewiasto, formując system coraz drobniejszych kanalików zwanych oskrzelikami. Na ich końcach znajdują się pęcherzyki płucne. Skupione blisko siebie pęcherzyki tworzą strukturę podobną do grona winogron. Pęcherzyki płucne otoczone są gęstą siecią naczyń włosowatych. Pomiędzy nimi a powietrzem z pęcherzyka płucnego odbywa się na drodze dyfuzji wymiana gazowa. Przenikanie tlenu do krwi i dwutlenku węgla z krwi do pęcherzyka odbywa się bardzo szybko i sprawnie dzięki temu, że:
Jednym z najważniejszych przejawów życia jest oddychanie. U człowieka składają się na nie procesy wentylacji płuc, wymiany gazowej oraz oddychania wewnątrzkomórkowego. Podczas wentylacji odbywa się pobieranie i usuwanie powietrza z płuc. Powietrze bogate w tlen dostaje się do płuc podczas wdechu, a następnie, zubożone o część tlenu, w czasie wydechu usuwane jest na zewnątrz. Za wentylację płuc odpowiadają:
Podczas wdechu przepona kurczy się i obniża, natomiast zewnętrzne mięśnie międzyżebrowe kurczą się i podnoszą żebra do góry. Dzięki temu objętość klatki piersiowej zwiększa się, pęcherzyki płucne rozszerzają i następuje zassanie powietrza do płuc. Przy wydechu przepona rozluźnia się i unosi się biernie do góry, mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne również się rozluźniają. Równocześnie kurczą się mięśnie wewnętrzne, dlatego żebra opadają, a powietrze wypychane jest na zewnątrz. Ruchy przepony są automatyczne, ale w pewnym zakresie mogą być świadomie modyfikowane, np. podczas nurkowania i śpiewu.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Krew transportuje gazy oddechowe pomiędzy płucami a tkankami. Przenikanie tlenu z płuc do krwi, a dwutlenku węgla z krwi do płuc nosi nazwę wymiany gazowej zewnętrznej. Po wdechu w pęcherzykach płucnych stężenie tlenu jest wyższe niż w krwi dopływającej do płuc. To powoduje, że zgodnie z różnicą stężeń tlen na drodze dyfuzji przechodzi przez ściany pęcherzyków płucnych i naczyń włosowatych do osocza, a następnie do erytrocytów. Na tej samej zasadzie odbywa się dyfuzja dwutlenku węgla do pęcherzyków płucnych. Tlen, dostając się do erytrocytu, tworzy nietrwałe połączenie z hemoglobiną i powstaje oksyhemoglobina. W tej postaci tlen transportowany jest do komórek ciała. Tam zachodzi wymiana gazowa wewnętrzna. W naczyniach włosowatych docierający do komórek ciała tlen odłącza się od oksyhemoglobiny i dyfunduje do komórek. Dwutlenek węgla przenika z komórek ciała do osocza krwi, w którym się rozpuszcza. Część dwutlenku węgla nietrwale łączy się z hemoglobiną. Z krwią jest transportowany do pęcherzyków płucnych.
Zadanie do wykonania: karta pracy
imię i nazwisko |
klasa |
data |
Układ oddechowy
zatoki, śluz, nabłonek rzęskowy, naczynia krwionośne
Funkcja układu oddechowego |
Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń |
Nawilżanie powietrza |
Ogrzewanie powietrza |
Wymiana gazowa |
Elementy układu oddechowego odpowiedzialne za daną funkcję |
|
|
|
|
1. |
Układ oddechowy jest zbudowany z dróg oddechowych, w tym płuc. |
P |
F |
2. |
Głównym miejscem wymiany gazowej są pęcherzyki płucne. |
P |
F |
3. |
Głośnia jest chrząstką zamykającą wejście do krtani podczas połykania pokarmu. |
P |
F |
4. |
Oskrzela są rozgałęzieniami tchawicy. |
P |
F |
Historia
Przepisz notatkę i zobacz film w celu lepszego zrozumienia tematu:
https://www.youtube.com/watch?v=AxZh8aqEbGU
Temat: Na frontach I wojny światowej.
1. Między państwami Trójprzymierza i Trójporozumienia narastała wrogość, a działanie każdej ze stron mogło doprowadzić do wybuchu I Wojny światowej.
Do wydarzenia, które było bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej doszło w Sarajewie w dniu 28 czerwca 1914 roku, kiedy w zamachu zginął austriacki następca tronu Franciszek Ferdynand Habsburg.28 lipca 1914 rozpoczęła się I wojna światowa - Austro – Węgry zaatakowały Serbię, później do wojny przystępowały kolejne państwa.
2. Wojna toczyła się na lądach i morzach Europy, Azji i Afryki. Na zachodzie Europy wojna przybrała charakter wojny pozycyjnej.
Wojna pozycyjna to wojna podczas której obie strony zajmują pozycje w okopach, polegają na wzajemnym ostrzeliwaniu linii wroga i zdobywaniu kolejnych pozycji.
W czasie I wojny światowej zaczęto sięgać po wynalazki techniczne takie jak samoloty, czołgi, karabiny maszynowe oraz gazy bojowe. Ostatecznie wojna zakończyła się 11listopada 1918 roku.
CZWARTEK - 30.04.2020
To już ostatnie zadania do wykonania w tym tygodniu. Życzę wszystkim miłego majowego wypoczynku
Język angielski
30th April
Topic: Comparision of adjectives c.d. – stopniowanie przymiotników; stopień najwyższy.
Dziś kontynuujemy temat. Omówimy sobie zasady stopniowania przymiotników krótkich w stopniu najwyższym.
Stosujemy je, gdy chcemy powiedzieć, że ktoś lub coś jest np. największe, najlepsze w swojej grupie.
Np. She the tallest in the class - ona jest najwyższa w klasie.
Zasady stopniowania – przymiotniki stopniujemy wg ilości sylab.
Przymiotniki jednosylabowe (1 klaśnięcie i dwusylabowe, ale tylko te które kończą się na –y) tworzymy przez dodanie słowa the i końcówki – est.
Np. long (długi) – the longest (najdłuższy)
My ruler is the longest – moja linijka jest najdłuższa.
*** są jednak wyjątki:
Np. nice (miły) – the nicest (najmilszy)
Susan is the nicest – Zuzia jest najmilsza.
Patrząc na te zasady spróbujcie wpisać poniższe przymiotniki w stopniu najwyższym:
Przymiotnik |
Stopień najwyższy |
Tłumaczenie |
cold - zimny |
the coldest |
najzimniejszy |
wet - mokry |
|
|
happy - szczęśliwy |
|
|
hot – gorący |
|
|
crazy - szalony |
|
|
Geografia
Temat: Transport wodny i lotniczy w Polsce. Łączność.
Przeczytajcie tekst z podręcznika ze stron 150-151. Zamieszczam też link do tych stron:
http://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Planeta-Nowa-7-podrecznik_2/index.html#p=47
Jako notatkę przerysujcie do zeszytu tabelę ze strony 152, ale bez transportu samochodowego, kolejowego i przesyłowego. Zamieszczam też link do tej strony:
http://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Planeta-Nowa-7-podrecznik_2/index.html#p=48
Życzę Wam udanego weekendu!
Język polski
Dalej pracujemy nad zadaniami z 29 kwietnia i wszystkimi innymi zaległościami ☺
Matematyka
Obowiązują zadania z środy
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Wyjaśnij co oznaczają następujące związki frazeologiczne:
Zadania do wykonania w środę - 29.04.2020, pozdrawiam Jolanta Kałużniak
1. Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Dzisiejsze ćwiczenia będą dotyczyć frazeologizmów
FRAZEOLOGIZMY - złożone są z kilku wyrazów. Ich znaczenie jest odmienne od słów, które się na nie składają. Związki frazeologiczne mają więc charakter przenośny, dlatego mówiąc, że rzucamy na coś okiem, nie samookaleczamy się, tylko po prostu na coś spoglądamy/patrzymy, a oznajmiając, że pocałowaliśmy klamkę, wcale nie mamy na myśli, że całowaliśmy się z klamkę.
Zadanie 1
Połącz w pary wyrażenia potoczne z ich znaczeniem.
Wyrażenia potoczne |
Znaczenie |
Pleść trzy po trzy |
Mówić bez sensu, mówić głupstwa |
Walić do kogoś jak w dym |
Nie interesować się czym, nie przejmować się czymś |
Mieć w nosie |
Udać się do |
Urwać się |
Śmiało, bez wahania prosić kogoś o coś |
Bułka z masłem |
Stracić pewność siebie, stać się bardziej potulnym |
Zmięknąć |
Przeszkadzać komuś |
Zawracać komuś gitarę |
Coś bardzo łatwego do zrobienia |
Kopnąć się do |
Uciec, czmychnąć |
2. Matematyka
29. 30. 04.2020 KLASA7
To są zadania na środę 29.04 i czwartek 30.04 Obok tematu napisz te dwie daty.
Temat: Przekształcanie wzorów - zadania
Przykład 1:
Przykład 2 Z podanego wzoru wyznaczamy wskazaną zmienną: v = v0 + at, a v = v0 + at /-v0 v - v0 = at / t (t≠ 0) |
Przykład 3
OCENY:
dostateczny (3) - zadanie 1, dobry (4) - zadanie 1, 2, 3 bardzo dobry (5) zadanie 1, 2, 3, 4
Przysyłajcie maila do mnie teresam.klasa6@onet.pl lub zdjęcia do pani Kałużniak.
Wzory na prędkość, drogę czas w temacie z 23 IV.
A teraz zadania do rozwiązania:
Zadanie 1
Z podanego wzoru wyznacz zmienną x:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zadanie 2
Zapisz w postaci równania: Suma liczb a i b jest równa podwojonej różnicy tych liczb. Z otrzymanego równania wyznacz zmienną b.
Zadanie 3
Zapisz w postaci równania: Iloczyn liczb a i b jest równy sumie liczby c oraz ilorazu liczb d i e. Z otrzymanego równania wyznacz zmienną d.
Zadanie 4
Podane są dwie wielkości spośród prędkości, drogi i czasu. Wyznacz brakującą wielkość, a wynik podaj w sugerowanej jednostce.
|
t = 2h |
v = ? |
(km/h) |
|
t = 5 min |
v = ? |
(m/s) |
|
v = 20 km/h |
s = ? |
(m) |
|
v = 5 m/s |
s = ? |
(m) |
|
v = 2 m/s |
t = ? |
(s) |
|
v = 5 m/s |
t = ? |
(h) |
3. Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Przepisz dyktando do zeszytu i uzupełnij luki. Powodzenia !
Miłośnicy m_zyki klasycznej _wielbiają poważne tony i b_mienia. Jest to m_zyka, kt_ra ich udu_owia oraz pozwala na _wilę refleksji. M_zycy z orkiestrami m_szą stale ćwiczyć, by _lepszać swe _miejętności. Jest to zaw_d, a nie chwilowy kaprys los_. Często jest to efekt ciężkiej pracy, jednak zdarzają się _nikalne talenty, kt_re należy _ronić i pom_c w rozwoj_ tegoż talentu. A czemu l_dzie chcą grać taki rodzaj m_zyki? Wiel_ z ni_ po prostu cz_je w swej d_szy tę m_uzykę. Chcą wyrazić sw_j spos_b roz_mienia i cz_cia świat zaklętego w b_mieniach, tonach i n_tach. W orkiestra_ często prac_ją równie_ chó_yści i chó_ystki. Dla nich to też rodzaj powołania.
4. Język polski 29 kwietnia i 30 kwietnia (2 godziny)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Poznajemy historię Konstytucji 3 Maja.
Przeczytaj uważnie informację. Następnie przepisz ją do zeszytu.
3 maja obchodzimy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja, zwane również Świętem Konstytucji.
Historia:
Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni i obowiązywała przez 14 miesięcy. Była ona próbą unowocześnienia ustroju upadającej Polski. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz reformowała ustrój. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.
Teraźniejszość:
Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia powołanie pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, zgodnie z którą Święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym.
Polecenia dla ucznia:
I. Przepisz do zeszytu poniższe pytania i odpowiedz na nie pełnymi zdaniami.
1. W którym roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja?
2. Kto uchwalił konstytucję 3 Maja?
3. Przez ile miesięcy obowiązywała Konstytucja 3 Maja?
4. Dokończ zdanie:
„Konstytucja była próbą …
5. Wymień autorów Konstytucji 3 Maja.
6. W którym roku zostało ustanowione przez Sejm Ustawodawczy Święto Konstytucji 3 Maja?
II. Wymień polskie symbole narodowe, a następnie korzystając z Internetu lub innych pomocy sporządź krótką notatkę o każdym z nich.
Technika
Temat: Origami – sztuka składnia papieru.
Origami to sztuka składania papieru, która powstała w Chinach i rozwinęła się w Japonii. Obecnie uważana jest za tradycyjną sztukę japońską. Przestrzenne figury tworzy się poprzez zginanie kwadratowej kartki papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać.
ZADANIE NA OCENĘ:
Wykonaj i prześlij zdjęcie swojej pracy wychowawczyni.
Wykonaj dowolne origami (im bardziej skomplikowana, tym lepsza ocena).
Materiał na wtorek – 28.04.2020 Pozdrawiam
Fizyka
Temat: Ciśnienie atmosferyczne.
Proszę zobaczcie przygotowana stronę na platformie e podręczniki:
https://epodreczniki.pl/a/cisnienie-atmosferyczne/DCXoPXLFN
znajdziecie na tej stronie bardzo dużo wiadomości o ciśnieniu atmosferycznym, dlatego z tej strony będziemy korzystać jeszcze na następnej lekcji. Przeczytajcie wiadomości na temat ciśnienia atmosferycznego. Zobaczcie film (aby włączyć film naciskamy na trójkącik w kółeczku). Napiszcie w zeszycie co to jest ciśnienie atmosferyczne, ( proszę nie przepisujcie całej strony).
Jeśli ktoś ma jakieś pytania związane z tym tematem chętnie odpowiem, ciekawe pytania nagrodzę oceną.
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
W tym tygodniu proszę Was o wykonanie i powtarzanie w kolejnych dniach, wskazanych dla Was ćwiczeń równoważnych.
Ćwiczenia na równowagę nie tylko poprawiają koordynację ruchową, ale także wzmacniają mięśnie głębokie. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobieganie urazom. Im lepsza równowaga mięśniowa, tym mniejsze ryzyko kontuzji i przeciążeń. Poznajcie 5 ćwiczeń, które zwiększą twój zmysł równowagi.
1. Ćwiczenia na równowagę: stanie na jednej nodze
Stań prosto, wzrok skieruj przed siebie. Ugnij jedną nogę i unieś kolano do wysokości bioder. Ramiona możesz rozłożyć na boki. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, a następnie zamknij oczy i postaraj się zachować równowagę jeszcze przez 5 sekund. Zrób 3 powtórzenia po czym zmień nogę.
2. Ćwiczenia na równowagę: przysiad na palcach
Złącz stopy. Wyprostuj plecy, wciągnij brzuch, napnij pośladki i obniż lekko kość ogonową – tak, jakbyś chciał wyciągnąć kręgosłup. Rozłóż ręce na boki, stań na palcach najwyżej jak się da i z tej pozycji zrób głęboki przysiad. Spróbuj zrobić to bez zachwiania. Następnie wróć do pozycji stojącej. Wykonaj 5 powtórzeń.
3. Ćwiczenia na równowagę: zamknięte i otwarte
Przyjmij pozycję wyjściową jak w poprzednim ćwiczeniu – plecy proste, kręgosłup wyciągnięty, brzuch i pośladki napięte. Stań na palcach, ręce rozłóż na boki. Ugnij nogę w kolanie i unieś ją do góry do wysokości biodra (stopa ma znaleźć się przy kolanie drugiej nogi, a udo tworzyć kąt prosty z tułowiem) . Następnie bardzo powoli przesuń kolano ugiętej nogi w bok – tak, żeby utworzył się kąt prosty pomiędzy udami. Wróć do passé zamkniętego i opuść nogę. Zrób po 3 powtórzenia na każdą stronę. Początkujący mogą robić to ćwiczenie przy ścianie.
4. Ćwiczenia na równowagę: jaskółka
Stań ze złączonymi nogami. Pochyl tułów do przodu i jednocześnie wyciągnij jedną nogę do tyłu. Dla lepszej równowagi rozłóż ręce na boki. Tułów i noga powinny znajdować się równolegle do podłoża. Wytrzymaj ok. 6 sekund i zmień nogę. Powtórz ćwiczenie po 3 razy na każdą stronę.
5. Ćwiczenia na równowagę: wykroki na jednej nodze
To ćwiczenie oprócz tego, że poprawia równowagę, stanowi świetny trening ud i pośladków. Stań prosto ze złączonymi nogami, ręce rozłóż na boki. Unieś prawą nogę do boku (stopa powinna znajdować się ok. 30 cm nad ziemią). Tą samą nogą zrób krok do przodu stawiając stopę po skosie w lewo. Ugnij kolana, podnieś się i wróć do pozycji z nogą uniesioną do boku. Następnie zrób krok do tyłu, również po skosie. Ugnij obie nogi, wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj po 6 powtórzeń na każdą stronę.
Jeżeli ktoś z Was ma możliwość lub woli ćwiczyć korzystając z internetu, to polecam niżej podany link również z ćwiczeniami równoważnymi.
https://www.youtube.com/watch?v=1WzUHG-E5ak
Pozdrawiam
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska |
1. Uzupełnij tabele, wpisując do nich nazwy państw lub stolic. Pamiętaj, że nazwy państw lub stolic piszemy wielką literą.
PAŃSTWO |
STOLICA |
|
Ateny |
Hiszpania |
|
Polska |
|
|
Lima |
|
Moskwa |
|
Lizbona |
Czechy |
|
|
Dublin |
|
Oslo |
|
Wiedeń |
Belgia |
|
Dania |
|
|
Paryż |
|
Wilno |
Niemcy |
|
Łotwa |
|
|
Oslo |
Słowacja |
|
Ukraina |
|
|
Londyn |
|
Rzym |
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą (28.04.2020)
Temat: Polonistyczne „państwa-miasta”.
1. Przerysuj do zeszytu i uzupełnij poniższą tabelkę, tak jakbyś grał/grała w popularną grę „państwa-mista”. Zamiast punktów dostaniesz ocenę.
Rzeczowniki |
Czasowniki |
Przymiotniki |
Państwo |
Miasto |
arbuz |
angażuje się |
ambitna |
Afryka |
Andrychów |
|
piszą |
|
|
|
|
|
ciekawy |
|
|
|
|
|
Rumunia |
|
kino |
|
|
|
|
|
liczymy |
|
|
|
|
|
inteligentny |
|
|
|
|
|
Francja |
|
|
|
|
|
Gdynia |
dom |
|
|
|
|
|
bawimy się |
|
|
|
|
|
ładna |
|
|
|
|
|
Szwecja |
|
|
|
|
|
Grudziądz |
wróbel |
|
|
|
|
|
naśladuje |
|
|
|
|
|
jabłkowy |
|
|
|
|
|
Holandia |
|
|
|
|
|
Chorzów |
Informatyka
Temat: Zasady bezpiecznej pracy w sieci lokalnej i globalnej
Bezpieczna praca w sieci to niezwykle istotna sprawa. W mediach pojawiają się informacje o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużych pieniędzy zapłaconych za produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Często, mówiąc o bezpieczeństwie, chodzi o zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem. Aby bezpiecznie korzystać z komputera w sieci, należy stosować się do kilku zasad.
Zasady podane poniżej są tylko wskazówkami, jak zachowywać się w sieci, aby nie ponieść niepotrzebnych strat.
PONIEDZIAŁEK - 27.04.2020
Materiały dla klasy VII na poniedziałek.
Matematyka
Dalej obowiązują przesłane na czwartek (23.04) i dzisiaj zadania.
Biologia
Układ oddechowy zapewnia sprawne pobieranie i transport gazów oddechowych – tlenu i dwutlenku węgla, a także wymianę gazową. Składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych oraz narządu wymiany gazowej – płuc. Do górnych dróg oddechowych należą jama nosowa oraz gardło. Dolne drogi oddechowe tworzą: krtań, tchawica i oskrzela.
Wprowadzane do organizmu powietrze musi zostać najpierw ogrzane i nawilżone, a także oczyszczone z pyłów. Drogi oddechowe mają liczne przystosowania do pełnienia tych funkcji:
Z jamy nosowej powietrze jest transportowane przez gardło do tchawicy. W gardle krzyżują się drogi układu oddechowego i pokarmowego – pokarm z jamy ustnej przez gardło przesuwany jest do przełyku.
Powietrze z górnych dróg oddechowych dostaje się do krtani, narządu głosu zbudowanego z chrząstek połączonych ze sobą ruchomo za pomocą więzadeł i mięśni. Między gardłem i krtanią znajduje się ruchoma chrząstka – nagłośnia. Działa ona jak zastawka, która podczas oddychania i mówienia uniesiona jest do góry, co umożliwia transport wdychanego powietrza do krtani i tchawicy. Podczas przełykania nagłośnia opada i zamyka wejście do krtani, zabezpieczając drogi oddechowe przed dostaniem się do nich cząstek pokarmu. Czasem, gdy podczas przełykania zrobimy głęboki wdech (chcąc np. coś głośniej powiedzieć), nagłośnia nie zdąży się zamknąć i pokarm razem ze strumieniem powietrza trafia do krtani. Powoduje to podrażnienie receptorów mechanicznych we wnętrzu krtani i odruch kaszlu.
Z krtani powietrze przechodzi do tchawicy. Ma ona kształt rury wzmocnionej z przedniej strony chrząstkami w kształcie półpierścieni, co zabezpiecza jej ściany przed zapadaniem się. W górnej części klatki piersiowej tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela prowadzące powietrze do płuc.
Płuca to narządy wymiany gazowej znajdujące się w klatce piersiowej. Z zewnątrz ochrania je cienka podwójna błona, zwana opłucną, wypełniona niewielką ilością płynu. Zapobiega ona uszkodzeniu płuc wskutek tarcia o żebra i inne kości klatki piersiowej w czasie ruchów oddechowych.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Zadanie do wykonania:
Wyjaśnij, dlaczego powinniśmy oddychać nosem, a nie ustami. W jakiej porze roku jest to szczególnie ważne?
Chemia
Tlenek węgla(IV) jest gazem dobrze rozpuszczalnym w wodzie, dlatego znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym do produkcji napojów gazowanych. Dwutlenek węgla nie podtrzymuje palenia i gasi ogień, dlatego wykorzystuje się go w gaśnicach pianowych (jako gaz nośny) oraz w gaśnicach śniegowych (jako środek gaśniczy).
Zestalony tlenek węgla(IV) jest środkiem chłodzącym stosowanym podczas transportu i przechowywania produktów spożywczych, w szczególności owoców i warzyw. Dzięki niskiej temperaturze przyczynia się do zahamowania rozwoju bakterii i grzybów. Suchy lód jest także stosowany w medycynie do przechowywania preparatów i szczepionek oraz w krioterapii (leczeniu zimnem).
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Człowiek wydycha z płuc około 416 kg dwutlenku węgla rocznie. Oblicz, ile kilogramów CO2 wydycha w ciągu tygodnia?
Historia
W celu uzyskania ocen z przedmiotu historia, proszę o przesłanie na numer 534 340 656 za pomocą WhatsApp, zdjęć z następujących notatek i zadań:
- 17.03.Temat: Kolonializm w XIX wieku – uzupełniona notatka.
- 20.03. Temat: Rozwój nowych ruchów politycznych – notatka.
- 24.03. Temat:Postęp techniczny i zmiany cywilizacyjne – notatka + zadanie.
- 30.03. Temat: Kultura i sztuka w XIX wieku - notatka.
- 6.04. Temat: Powtórzenia wiadomości cz.I – uzupełniona notatka.
- 20.04. Temat:Powtórzenia wiadomości cz.II – uzupełniona notatka.
Ocenie podlegają: uzupełniony zeszyt, notatki i zadania.
Termin: poniedziałek 4 maja 2020r.
Pozdrawiam.
Historia kl. 7
Przepisz notatkę
Nowy dział / Temat: Świat na drodze ku wojnie. 27.04
1. Nowe mocarstwa:
Na przełomie XIX i XX wieku Niemcy i Włochy stały się nową potęgą Europejską. Szczególnie mocno rozwijające się Niemcy zaczęły rywalizować z dotychczasowymi potęgami czyli Francją i Wielką Brytanią. Mocarstwem stały się również Stany Zjednoczone, a także Japonia.
2. Konflikty między mocarstwami Europy:
Indywidualne dążenia polityczne państw doprowadziły do konfliktów, które doprowadziły do podziały Europy na dwa bloki państw.
Bloki państw sprzymierzonych |
|
TRÓJPRZYMIERZE (nazywane też państwami centralnymi) |
TROJPOROZUMIENIE (nazywana też państwami ententy) |
- Niemcy - Włochy - Austro – Węgry
|
- Rosja - Francja - Wielka Brytania |
3. Skutki konfliktów:
Konflikty między mocarstwami doprowadziły do rozwoju przemysłu zbrojeniowego i wojska. Ważną rolę odegrały wynalazki, takie jak: radio, telefon lub telegraf bezprzewodowy. Ostatecznie konflikty między mocarstwami doprowadzą w przyszłości do wybuchu I wojny światowej.
PIĄTEK - 24.04.2020
Materiał na piątek. Pozdrawiam wszystkich moich uczniów i ich rodziców i proszę o odsyłanie zadań. Jolanta Kałużniak
Muzyka i plastyka
Tematy:
(PLASTYKA): Tworzymy własny Instrument perkusyjny – Marakas.
(MUZYKA): Ćwiczenia rytmiczne z zastosowaniem samodzielnie wykonanych instrumentów
perkusyjnych - Marakasów
Zadania dla Ucznia:
Uwaga: Jeśli masz dostęp do Internetu możesz zobaczyć jak samodzielnie wykonać instrument
Kliknij na linka https://www.youtube.com/watch?v=j8AcriiK5n0
Zadanie plastyczne
Postępuj według instrukcji:
Zadanie muzyczne:
Język polski – dalej pracujemy nad zadaniem z czwartku
Religia
Temat: Jezu ufam Tobie – Tydzień Miłosierdzia.
1. Przepisz do zeszytu.
Przeżywamy szczególny Tydzień Miłosierdzia. Postarajmy się zrobić coś dobrego dla innych.
2. Polecenia dla ucznia.
Proszę o przesyłanie zadań z religii (notatki i rysunki) na numer telefonu 604 120 597. Dziękuję i pozdrawiam Sabina Osmańczyk
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
https://www.matzoo.pl/klasa7/zamiana-liczb-arabskich-na-rzymskie_53_85
Klaso VII! Czekam na wasze zadania z polskiego. Brak odesłanych zadań będzie skutkował wpisaniem ocen niedostatecznych (1) do dziennika.
Jednocześnie informuję, że pani Ewa Pracka prosi o odesłanie zadań z biologii. Wyślijcie je do mnie na mój numer telefonu – 794 007 275.
Na zadania z historii czeka pani Karina Kuczka-Iwińska. Należy je wysłać na numer telefonu 534 340 656.
Przygotujcie również do odesłania zadania z języka angielskiego.
Pozdrawiam wszystkich Jolanta Kałużniak
Czwartek – 23.04. 2020
Język angielski
Topic: Comparision of adjectives – stopniowanie przymiotników; stopień wyższy.
Na początek przypomnienie co to jest przymiotnik – adjective. Odpowiada na pytanie: jaki, jaka, jakie i opisuje rzeczowniki.
Stopniowania przymiotników używamy aby dokonać porównania między przedmiotami, osobami czy zjawiskami.
Np. Ona jest wyższa od niego.
She is taller than he.
Zasady stopniowania – przymiotniki stopniujemy wg ilości sylab.
Przymiotniki jednosylabowe (1 klaśnięcie i dwusylabowe, ale tylko te które kończą się na –y) tworzymy przez dodanie końcówki –er.
Np.long (długi) – longer (dłuższy)
My ruler is longer than yours – moja linijka jest dłuższa od twojej
*** są jednak wyjątki:
Np. nice (miły) – nicer (milszy)
Susan is nicer than Steven – Zuzia jest milsza od Stevena
Patrząc na te zasady spróbujcie wpisać poniższe przymiotniki w stopniu wyższym:
Przymiotnik |
Stopień wyższy |
Tłumaczenie |
cold - zimny |
|
zimniejszy |
wet - mokry |
|
|
happy - szczęśliwy |
|
|
hot – gorący |
|
|
crazy - szalony |
|
|
Geografia
Temat: Usługi w Polsce. Transport lądowy.
Pojęcie usługi już znacie. Teraz korzystając z informacji zawartych na stronie:
https://epodreczniki.pl/a/rozwoj-uslug-w-polsce/DOY6bBRPa
zapisz w zeszycie:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ile procent ludzi zatrudnionych pracuje w Polsce (dane z wykresów i tabeli Struktura zatrudnienia):
W Polsce można wyróżnić kilka najważniejszych branż usługowych:
- …................
- …................
- …................
- …................
- …................
- …................
- …................
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przeczytajcie tekst o transporcie lądowym i wykonajcie Ćwiczenie 1 ze strony internetowej:
https://epodreczniki.pl/a/rozwoj-transportu-ladowego-w-polsce/Dp9t736SI
Powodzenia!
Język polski na 23 i 24 kwietnia (czwartek i piątek)
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Doskonalimy umiejętność czytania ze zrozumieniem.
I. Przeczytaj uważnie tekst o „Jak powstał Mars”?
Jak powstał Mars?
Dawno, dawno temu, kiedy na ziemi panował Zeus, a ludzie walczyli ze sobą, na Krecie urodził się chłopiec o imieniu Mars. Mimo, że pochodził ze zwykłej rodziny, był bardzo wyjątkowym dzieckiem. Już w swoje drugie urodziny popisywał się ogromnymi umiejętnościami we władaniu bronią. Mimo ogromnych wysiłków matki, trudno było zapędzić chłopca do nauki. Niestety ojciec Marsa był złym człowiekiem i sprzedał syna w niewolę, gdy ten ukończył 6 lat. Chłopiec dorastał w obcym kraju, a wraz z nim rosła nienawiść do ojca.
Po wielu latach Mars, posłuszeństwem i poświęceniem dla swego pana wykupił się z niewoli. Ponieważ cechowały go niezwykła odwaga i siła, został wciągnięty do legionów króla Krety. Pewnego dnia Mars zapukał do drzwi swojego rodzinnego domu. Otworzyła mu matka. Jej serce zadrżało ze wzruszenia na widok dawno niewidzianego syna.
- Gdzie tata? – zapytał chłopak
- Dawno temu, zrozpaczony tym, co tobie zrobili, popełnił samobójstwo!
Tego wieczoru Mars długo opowiadał matce swoje dzieje. Wspominał ciężkie chwile w niewoli i radość z odzyskania wolności. Powiedział też, że król Krety Markus Vinnicjusz chce go zabrać na wielką wojnę… Wojnę, która ma zakończyć spór między Kretą, a dzikimi centaurami ze Sparty. Przed wojną Mars udał się do wyroczni w Delfach i zapytał, jaki los go czeka. Wieszczka powiedziała:
- Zginiesz lecz zostaniesz ogłoszony wielkim obrońcom króla.
Pięć miesięcy później flota 1000 okrętów z 200000 załogą ruszyła przeciwko półkoniom-półludziom. Między wrogami rozgorzała walka. Wielu mężnych wojowników poległo w boju. Za miecz chwycił nawet sam król Krety. W pewnej chwili Mars zauważył coś, co zmroziło mu krew w żyłach. Jego król stanął do pojedynku z Amfipronem (królem centaurów). W ferworze walki nie zauważył, że od tyłu zachodził go jeden z wrogów. Mars rzucił się do obrony swojego władcy. Przeciwnik był już gotowy do zadania śmiertelnego ciosu, ale bohater własnym ciałem osłonił swego króla. Niestety nie zdążył zasłonić się tarczą i ostrze włóczni przeszyło mu serce. Król Krety próbował pomóc swojemu obrońcy. Na próżno… Dusza Marsa stała już na brzegu Styksu.
Po wojnie przewieziono ciało Marsa na Kretę, aby tam urządzić uroczystości pogrzebowe należne bohaterowi. Nagle, w trakcie ich trwania, pojawił się w czarnej lśniącej zbroi Ares (grecki bóg wojny). Oznajmił, że rada bogów z Zeusem na czele zdecydowała, iż poświęcenie i odwaga Marsa nie pójdą w zapomnienie. W uznaniu jego zasług, bogowie zamienią duszę bohatera w czerwoną planetę i nazwą ją jego imieniem.
W ten oto sposób bogowie nagrodzili ofiarność dzielnego Marsa. Czerwień planety zaś przypomina krew przelaną przez bohatera za władcę
Autor: Filip Zbiegień klasa 5 Szkoła Podstawowa w Szczecinie
II. Przepisz do zeszytu polecenia do tekstu i zaznacz poprawną odpowiedź.
1. Autorem tekstu jest:
2. Bohater tekstu pochodzi z:
3. Główny bohater ma na imię:
4. Amfipron był:
5. Centaur, który chciał zabić Markusa Vinnicjusza:
6. Dzieciństwo Marsa było:
7. Mars od urodzenia:
8. Tytuł tekstu wyjaśnia:
9. O wywyższeniu Marsa zdecydowali:
10. Świątynia w Delfach uważana była za:
11. Powyższy tekst jest:
12. Matka na widok Marsa poczuła:
13. Kolor planety:
Matematyka
To są zadania na czwartek 23.04 i poniedziałek 27. 04.
Temat: Przekształcanie wzorów - zadania
Oto pomocne wzory
prędkość = v droga = s czas = t
prędkość = droga : czas
czas = droga : prędkość
droga = prędkość ● czas
Zadanie 1
Ciężarówka w ciągu 3 godzin przejeżdża 180 km. Z jaką prędkością jedzie?
Ciężarówka jedzie z prędkością _ km/h.
Zadanie 2
Rowerzysta przejeżdża 32 km trasy w ciągu 2 godzin. Z jaką prędkością jedzie?
Rowerzysta jedzie z prędkością _ km/h.
Zadanie 3
Iza od przystanku do szkoły ma 160 metrów. Pokonuje ten odcinek w 40 sekund. Z jaką prędkością idzie?
Iza idzie z prędkością __ m/s.
Zadanie 4
Autokar w ciągu 6 godzin przejeżdża 300 km. Z jaką prędkością jedzie?
Autokar jedzie z prędkością __ km/h.
Zadanie 5
Rowerzysta porusza się z prędkością 45 km/h. Jaką drogę przebędzie w 3 godziny?
Rowerzysta przebędzie w danym czasie __ km.
Zadanie 6
Ptak porusza się z prędkością 35 km/h. Jaką drogę przebędzie w 4 godziny?
Ptak pokona w danym czasie __ km.
Zadanie 7
Dron porusza się z prędkością 20 km/h. Jaką drogę przebędzie w 5 godzin?
Dron przebędzie w danym czasie __ km.
Zadanie 8
Ciężarówka porusza się z prędkością 80 km/h. W jakim czasie przebędzie drogę 240 km?
Ciężarówka przebędzie daną drogę w czasie __ h.
Zadanie 9
Rolkarz porusza się z prędkością 20 km/h. W jakim czasie przebędzie drogę 80 km?
Rolkarz przebędzie daną drogę w czasie __h.
UWAGA
Na ocenę 3 zadanie 1, 2, 3 na ocenę 4 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6
na ocenę 5 zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Oczywiście bez błędów!
Przysyłajcie maila do mnie teresam.klasa6@onet.pl lub zdjęcia do pani Kałużniak.
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Dalej przygotowujecie komiks.
Drodzy uczniowie klasy VII. Bardzo proszę, aby na numer telefonu 794 007 275 w formie zdjęcia przesłać mi do 30.04.2020 (czwartek) następujące zadania z podanych niżej dni:
Jednocześnie proszę rodziców o pomoc w odesłaniu zadań. Są one konieczne do oceniania postępów uczniów w nauce. Jeśli wrócimy do szkoły sprawdzę wszystko w szkole.
Dziękuję i pozdrawiam Jolanta Kałużniak
ŚRODA - 22.04.2020
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą (22.04.2020)
Temat: Powtarzamy dotychczasowe wiadomości z gramatyki języka polskiego.
Polecenie dla ucznia:
Przepisz do zeszytu i rozwiąż poniższy test. Następnie zrób jego zdjęcie i wyślij do sprawdzenia (numer telefonu: 794 007 275). Na rozwiązane testy czekam do 23.04.2020.
1. Rzeczowniki to wyrazy oznaczające:
2. Przymiotnik określa:
3. Czasownik odpowiada na pytanie:
4. W miejsce kropek wpisz, innym kolorem, w odpowiedniej formie czasownik kupić.
Na kiermaszu książek.
Dzieci chętnie kupują książki na kiermaszu. Wczoraj Zosia ………… baśnie H. Ch. Andersena. Dzisiaj chce jeszcze ………… „Awanturę o Basię”. Adam właśnie ………… „Dzieci z Bullerbyn”. Tylko Marek jeszcze nie ………… żadnej książki. Może jutro ………… „Kajtkowe przygody”.
5. Uporządkuj podane wyrazy:
Żonkil, skowronek, tablica, kolorowy, wiosenny, czytam, gotuję, biały, kalendarz, biegam, duży
Rzeczowniki ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Czasowniki ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Przymiotniki ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
6. Wymyśl i zapisz:
7. Określ rodzaj rzeczowników:
8. Podane wyrazy ułóż w kolejności alfabetycznej:
Rzeka, aparat, pierożki, przebiśniegi, tulipany, dres, teczka, ogród, żarówka
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
Z podanych par zdań pojedynczych utwórz zdania złożone. Podkreśl spójniki, które je łączą.
Np.
Wybrałam się do kina, ponieważ chciałam obejrzeć najnowszy film z Małgorzatą Foremniak.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Matematyka – obowiązują zadania z poniedziałku!
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Dzień Dobry Uczniowie!
Dziś zadanie plastyczne. Narysujcie krótki komiks (zawierający kilka obrazków) przedstawiający Wasze domowe życie w czasie kwarantanny. Powodzenia!
Technika
Temat: Jak dbać o Ziemię? Dzień Ziemi.
22 kwietnia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Spróbuj rozwiązać ćwiczenia:
https://learningapps.org/1430529
https://learningapps.org/2911657
https://learningapps.org/5128162
https://learningapps.org/1509349
Dbaj o Ziemię!
Droga klaso VII. Przesyłam kolejne zadania. Czekam również na napisane przez was kartki z pamiętnika. Dostałam tylko od Andrzeja.
Wtorek – 21.04.2020
1. Fizyka
2. WF
3. rewalidacja (p. Barbara Nowakowska)
4. język polski
5. informatyka
Fizyka
Temat: Ciśnienie hydrostatyczne.
Przeczytajcie uważnie stronę e podręcznika.
https://epodreczniki.pl/a/cisnienie-cisnienie-hydrostatyczne-i-atmosferyczne/D1Fks8h8v
Odpowiedzcie na pytanie co to jest ciśnienie hydrostatyczne.
Mój adres katarzynabednarska@interia.pl
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry
Dzisiaj w ramach zajęć ruchowych będę Was zachęcać do tańczenia w domu. Wybierzcie sobie Waszą ulubioną piosenkę do której proszę aby ułożyć układ taneczny. Może to być kilka kroków i figur tanecznych, które możecie podpatrzeć na teledysku z tym utworem lub mogą one być dowolnie przez Was wymyślone. Pamiętajcie przystępując do ćwiczenia , aby uprzątnąć miejsce gdzie będziecie tańczyć, tak aby się o coś nie potknąć, stłuc, uderzyć itp. w ten sposób będzie bezpiecznie. Następnie wykonajcie krótką rozgrzewkę w sposób który podaję poniżej. Po powrocie do szkoły zorganizujemy na lekcji konkurs układu tanecznego. Dobrej zabawy i wytrwałości w doskonaleniu swojego tańca.
Oto kilka wskazówek dotyczących tanecznej rozgrzewki:
– rozgrzewka jest bardzo ważna – pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji
– celem rozgrzewki jest przygotowanie Twojego ciała do tańca
– gdy się koncentrujemy, często zapominamy o oddechu. Oddychaj swobodnie.
10- minutowa rozgrzewka taneczna!
1. Włącz ulubioną muzykę. Wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów.
2. Przez 1 utwór (3-5 min) powoli podwyższaj temperaturę ciała. Co to znaczy? Możesz zacząć od marszu w miejscu, delikatnego truchciku czy niezbyt intensywnych podskoków. Możesz wykorzystać proste kroki taneczne, jeśli jakieś znasz.
3. Kiedy poczujesz, że jest Ci cieplej, przejdź do następnych ćwiczeń:
– ćwiczenia wykonuj z “góry” ciała do “dołu”, czyli swoją rozgrzewkę zacznij od głowy, a zakończ na stopach
– skoncentruj się na jednej części ciała czyli rozgrzewając np. głowę poruszaj tylko głową, resztę ciała pozostaw w bezruchu
– stój stabilnie. Ustaw się w rozkroku szerszym niż szerokość bioder. Stopy i kolana mogą być zwrócone do przodu lub “otwarte”, czyli skierowane odrobinę na zewnątrz. Pamiętaj, by stopy i kolana kierowały się do przodu lub na zewnątrz, nigdy do środka!
– nie spinaj dodatkowo ciała
– każdy element wykonuj powoli, unikaj gwałtownych ruchów
– jeśli masz możliwość, wykonaj na początku rozgrzewkę przed lustrem, żeby zobaczyć czy ćwiczenia wykonujesz zgodnie z instrukcją
– zacznij od 8 powtórzeń każdego ćwiczenia
ZACZYNAMY!
GŁOWA
1. Odwracaj głowę na przemian w prawo i w lewo (ruch zaprzeczania).
2. Zbliżaj ucho do ramienia, na przemian (prawe ucho do prawego ramienia i lewe – do lewego). Ramiona pozostają bez ruchu.
3. Poruszaj głową w dół i w górę tak, by widzieć się w lustrze (ruch potakiwania).
4. Wykonaj półkola głową przez przód.
RAMIONA
1. Unoś ramiona maksymalnie do góry i opuszczaj je maksymalnie w dół.
2. Wykonaj pełne krążenie obu barków w przód (jednocześnie).
3. Wykonaj pełne krążenie obu barków w przód (jednocześnie).
ŁOKCIE
1. Unieś ręce na wysokość ramion. Utrzymaj je wyciągnięte w bok.
2. Wykonaj krążenie łokci na zewnątrz.
3. Wykonaj krążenie łokci do wewnątrz.
NADGARSTKI
1. Trzymaj ręce na wysokości ramion wyciągnięte w bok.
2. Wykonaj krążenie nadgarstków na zewnątrz.
3. Wykonaj krążenie nadgarstków do wewnątrz.
4. Dodatkowo możesz spleść dłonie przed sobą. Wykonaj dynamiczne krążenie w jedną i drugą stronę (to ćwiczenie znasz z lekcji).
KLATKA PIERSIOWA
1. Utrzymaj ręce na wysokości ramion w jednej linii. Nogi i biodra nie ruszają się. Wyciągaj się jak najdalej na przemian w prawo i w lewo. Postaraj się, aby Twoje ręce i ramiona cały czas były ułożone na jednej wysokości, w jednej linii.
2. Przenoś klatkę piersiową do przodu i do tyłu. Na początku pomocny jest oddech – wdech, z którym klatkę łatwiej jest unieść / przenieść do przodu oraz wydech, który razem z pracą mięśni brzucha pomaga ją cofnąć.
BIODRA
1. Połóż ręce na biodrach. Przenoś biodra na przemian – kołysząc nimi raz w prawo, raz w lewo.
2. Następnie przenoś biodra do przodu (ten ruch kojarzy się niektórym z Michaelem Jacksonem) I na zmianę do tyłu (ten ruch kojarzony jest z pozycją kaczki). Pamiętaj, by w tym czasie pracowały Twoje biodra przy asyście nóg i kolan, oraz by klatka piersiowa pozostała w neutralnej pozycji bez ruchu i pochylania.
3. Wykonaj krążenie biodrami w prawą stronę.
4. Wykonaj krążenie biodrami w lewą stronę.
KOLANA
1. Stojąc w rozkroku ze stopami zwróconymi na zewnątrz, wykonuj delikatne ugięcia kolan bez powrotu do pełnego wyprostu. .
2. Złącz stopy i kolana. Oprzyj dłonie nad kolanami. Wykonuj delikatne ugięcia kolan.
STOPY
1. Wysuń jedną nogę do przodu i unieś ją odrobinę nad ziemię. Zadzieraj stopę maksymalnie do góry i opuszczaj maksymalnie w dół.
Wykonaj tą samą stopą krążenia na zewnątrz.
2. Następnie wykonaj tą samą stopą krążenia do środka.
3. Wykonaj ten sam zestaw na drugą nogę.
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Zadanie 1
Użyj poniżej zapisanych na zielono spójników, aby połączyć wypowiedzi pojedyncze w wypowiedzi złożone. Ćwiczenie przepisz do zeszytu z języka polskiego.
więc, jednak, ponieważ, i, jeżeli, że
Moja mam często piecze ciasto……….wzbudziła moje zainteresowanie cukiernictwem.
Nauka jest dość trudna, ………….opanowanie prostych technik pamięciowych zajęło mi sporo czasu.
Szydełkowanie wymaga dużo cierpliwości,……….każde oczko jest dziergane osobno.
Efekt końcowy jest wart poświęconego czasu,……….na razie muszę zająć się czymś innym.
Dowiedziałam się wczoraj,…….za tydzień mam sprawdzian z języka polskiego.
……..dobrze mi pójdzie, będę mogła szydełkować dalej!
Zadanie 2
Połącz wyrazy w związki wyrazowe za pomocą spójników zapisanych na zielono.
i, ale, albo, oraz, lecz, lub
Szczupły………….silny
Dowcipny………..wesoły
Zdolny………..leniwy
Rozrywka………..nuda
Siatkówka………….koszykówka
Książki…………zeszyty
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Rodzaje rzeczownika.
1. Zapamiętaj i przepisz do zeszytu.
W liczbie pojedynczej rzeczownik posiada trzy rodzaje, a w liczbie mnogiej tylko dwa.
Liczba pojedyncza
rodzaj męski (ten) |
rodzaj żeński (ta) |
rodzaj nijaki (to) |
księżyc |
lalka |
biurko |
rower |
sikorka |
kociątko |
ołówek |
dziewczynka |
okno |
Liczba mnoga
rodzaj męskoosobowy (ci) |
rodzaj niemęskoosobowy (te) |
harcerze |
kobiety |
panowie |
sukienki |
czytelnicy |
księżniczki |
2. Określ rodzaj podanych rzeczowników. Wykonaj ćwiczenie w zeszycie.
3. Ułóż i zapisz w zeszycie 5 dowolnych zdań, a następnie określ liczbę i rodzaj użytych w nich rzeczowników.
Przykład:
Tata naprawił zepsute radio.
Informatyka
Temat: Poczta elektroniczna.
Drodzy uczniowie! Niestety nie spotkamy się tak szybko, a praca, jaką wykonujecie wymaga ocenienia.
Więc,
Załóż swoją skrzynkę pocztową. Pamiętaj! Rodzice muszą wyrazić zgodę. Następnie napisz do mnie maila:
teresam.klasa6@onet.pl
Na moją pocztę proszę przysyłać zdjęcia zrobionych zadań.
UWAGA!
Ułatwienie dla wszystkich, którzy pracują przy komputerze - możecie skopiować zadania ze strony szkoły do WORDA lub innego programu tekstowego i rozwiązać je w komputerze. Wtedy wystarczy zapisać plik i dodać jako załącznik. Nie musisz przepisywać tych zadań do zeszytu.
Proszę przysyłać tylko zadania, które rozwiążesz samodzielnie, przykłady zapisz w zeszycie.
Osoby, które nie mają komputera proszę wysyłać zdjęcia zrobionych zadań do pani Joli. (bez przykładów)
Będą również oceny z informatyki za korzystanie z poczty.
ćw. 2
W folderze DOKUMENTY utwórz folder LEKCJE, a w nim foldery: MATEMATYKA. W tym folderze zapisuj wszystkie zadania z matematyki. Możesz utworzyć foldery dla pozostałych przedmiotów.
np INFORMATYKA - tu zapisuj tematy lekcji, jakie obejrzysz w TVP ROZRYWKA w piątek. I wszystkie prace, jakie zrobisz na komputerze
PONIEDZIAŁEK - 20.04.2020
Dzień dobry. Dzisiaj uczniowie klasy VII mają do wykonania następujące zadania.
Matematyka
20. 22. 04.2020
To są zadania na 2 lekcje: poniedziałek i środa
Temat: Przekształcanie wzorów
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Przekształcanie wzorów
https://pistacja.tv/film/mat00371-przeksztalcenia-wzorow?playlist=281
Przepisz do zeszytu:
Każdy wzór matematyczny lub fizyczny ma postać równania.
L P
2x - 4 = 3 - 5x
Jest LEWA strona równania i PRAWA strona równania, a pomiędzy znak równości =
Możemy stosować te same zasady, co do rozwiązywania równań, czyli do obu stron równania możemy:
2x - 4 = 3 - 5x /+5x dodać to samo wyrażenie
2x - 4 = 3 - 5x /-2x odjąć to samo wyrażenie
2x - 4 = 3 - 5x /●2 pomnożyć przez to samo wyrażenie
2x - 4 = 3 - 5x /:5 podzielić przez to samo wyrażenie
Przykład 1
Chcemy wyznaczyć x ze wzoru
x + y = z / -y
x + y- y= z - y
x = z - y
Z podanego wzoru wyznacz h
ah = P / :a Pamiętaj! a ≠ 0
ah :a = P:a
h = P:a
Z podanego wzoru wyznacz x
y = ax + b / -b
y - b = ax +b -b
y - b = ax / :a a ≠ 0
(y - b) : a = x
Z podanego wzoru wyznacz b
y = ax + b / -ax
y - ax = ax - ax + b
y - ax = b
Zadanie 1
Z podanego wzoru wyznacz s Z podanego wzoru wyznacz t
Zadanie 2
Napisz przykłady 5 wzorów stosowanych w matematyce lub fizyce, napisz , jaki to wzór
np wzór na obwód kwadratu 4a
Zadanie 3
Z podanego wzoru wyznacz zmienną x.
Historia
Temat: Powtórzenie wiadomości – część 2
1. Wymień 2 prawa demokratyczne jakie uzyskali ludzie w XIX wieku?
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
2. Ułóż z rozsypanki wyrazowej definicję słowa kolonializm.
KOLONIALIZM to…………………………………………………….........................
…………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………..
gospodarczo rozwiniętych,/ polityka państw /opanowywaniu i utrzymywaniu / polegająca na / w zależności politycznej i gospodarczej/ krajów słabo rozwiniętych. |
3. Ułóż z rozsypanki wyrazowej definicję pojęcia emancypacja kobiet.
EMANCYPACJA KOBIET to - ……………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
w życiu publicznym, / zwiększenie udziału kobiet/ zapewnienie im dostępu do szkół / oraz poszerzenie ich aktywności zawodowej./średnich i wyższych |
Biologia
Temat lekcji: Choroby układu krążenia.
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce i na świecie.
Najczęstszą chorobą układu krążenia, która dotyka 1/3 Polaków, jest nadciśnienie tętnicze.
Wartości ciśnienia krwi |
|||
Ciśnienie skurczowe (mm Hg) |
Ciśnienie rozkurczowe (mm Hg) |
Interpretacja |
Zalecenia |
≤ 120 |
≤ 80 |
optymalne |
tak trzymaj |
120‑129 |
80‑84 |
prawidłowe |
tak trzymaj |
130‑139 |
85‑89 |
wysokie, prawidłowe |
zmień styl życia, kontroluj ciśnienie |
≥ 140 |
≥ 90 |
nadciśnienie |
zmień styl życia, skonsultuj się z lekarzem |
Podczas pomiaru ciśnienia krwi ustala się dwie wartości:
O nadciśnieniu mówimy wówczas, gdy podwyższone wartości ciśnienia tętniczego utrzymują się przez dłuższy czas. Choroba nadciśnieniowa rozwija się stopniowo, często bezobjawowo i jest przyczyną groźnych powikłań. Zmusza serce do wytężonej pracy i prowadzi do rozrostu mięśnia sercowego. Zwiększa zapotrzebowanie na tlen i substancje odżywcze, ale osłabione serce nie może szybciej tłoczyć krwi. Skutki choroby to: zawał serca, utrata wzroku, uszkodzenia nerek.
Inną groźną chorobą jest miażdżyca, która pojawia się, gdy na ścianach tętnic odkłada się cholesterol i tworzy płytki miażdżycowe, co prowadzi do zwężenia światła naczyń i zmniejszenia przepływu krwi. Serce, by go zwiększyć, pracuje szybciej, a i tak za mało krwi dociera do komórek. Niedotleniony i niedożywiony narząd może miejscowo ulec martwicy. Dotyczy to w pierwszej kolejności naczyń, którymi krew płynie do nóg, mózgu i mięśnia sercowego. Miażdżyca, obejmując naczynia wieńcowe, może powodować zawał mięśnia sercowego, będący efektem słabego ukrwienia tego narządu. Zawał poprzedzony jest bólem w okolicy mostka. Pojawia się, gdy w wyniku wysiłku lub stresu wzrasta zapotrzebowanie na tlen. Innym następstwem zwężenia naczyń mogą być na przykład kłopoty z pamięcią albo ból łydek po mało wyczerpującym spacerze.
DOŚWIADCZENIE DO WYKONANIA
Sprawdzenie, czy krążenie krwi jest prawidłowe.
Co będzie potrzebne
Instrukcja
Podsumowanie
Jeśli twoja płytka paznokciowa po uciśnięciu powróciła po 5 sekundach do wyjściowego, bladoróżowego koloru – twoje naczynia włosowate są sprawne i dobrze transportują krew.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
By zachować zdrowie, należy:
Zadanie do wykonania:
Wskaż wartości ciśnienia pacjenta, który cierpi na nadciśnienie tętnicze. Zwróć uwagę na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.
Chemia
Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie (główny składnik gwiazd). Na Ziemi występuje w śladowych ilościach (w gazie ziemnym i wulkanicznym), natomiast tworzy liczne związki (np. wodę, białka, węglowodory, cukry).
Wodór jest pierwiastkiem, który został zapisany w układzie okresowym jako pierwszy, jednak nie należy do żadnej grupy. Ma najmniejszą masę atomową, dzięki czemu we wszystkich stanach skupienia jest substancją najlżejszą na świecie – jego gęstość w każdym ze stanów skupienia jest najmniejsza w porównaniu z innymi substancjami. Wodór tworzy cząsteczki dwuatomowe.
W wyniku rozkładu wody pod wpływem prądu elektrycznego otrzymuje się dwa rodzaje produktów gazowych: wodór i tlen. Zachodzącą reakcję chemiczną opisuje następujące równanie:
2H2O → 2H2 + O2
woda → wodór + tlen
Wydzielający się w wyniku rozkładu wody wodór zajmuje (w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury) objętość dwa razy większą od objętości wydzielającego się jednocześnie tlenu. Zbliżenie zapalonego łuczywa do wylotu rurki wywołuje charakterystyczny dźwięk, towarzyszący spalaniu mieszaniny wodoru z powietrzem. Obecność tlenu sprawdzamy poprzez zbliżenie tlącego się łuczywa do wylotu rurki – oczekując jego rozpalenia się.
Wodór jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, słabo rozpuszczalnym w wodzie, pierwiastkiem o najmniejszej gęstości, około 14 razy lżejszym od powietrza. Jest gazem palnym – czysty, spala się bladoniebieskim płomieniem, ale nie podtrzymuje palenia. Mieszanina wodoru i tlenu pod wpływem ogrzewania lub iskry gwałtownie wybucha – jest to mieszanina piorunująca, zwana dawniej powietrzem grzmiącym.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Napisz zastosowanie wodoru.
Drodzy uczniowie. Przesyłam, ostatnie w tym tygodniu zadania do wykonania. Pozdrawiam.
Piątek – 17.04.2020
1. muzyka
2. plastyka
3. język polski
4. religia
5. rewalidacja (p. Aleksandra Lysko)
Muzyka
Temat: Wiosna w muzyce. Antonio Vivaldii „Cztery pory roku – Wiosna”
Zadania dla Ucznia:
w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o
Plastyka
Temat: Wiosna - interpretacja plastyczna do utworu A. Vivaldiego „Wiosna”
(– frgm. koncertu „Cztery pory roku” )
Zadania dla Ucznia:
Wykonaj ilustrację do słuchanego utworu muzycznego dowolną techniką plastyczną ( kredki, farby, kolorowa kreda, papier kolorowy ) użyj jak najwięcej kolorów wiosennych
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Piszemy opowiadanie – ćwiczenia redakcyjne.
Polecenie dla ucznia:
Przepisz podane niżej części opowiadania do zeszytu. Każdą z nich uzupełnij o podaną liczbę dowolnie wymyślonych zdań. Dopisane przez siebie zdania napisz innym kolorem. Masz z wszystkich elementów utworzyć całe opowiadanie.
Zawiązanie akcji:
W ubiegłym roku nad morzem razem z moim młodszym bratem przeżyłam/przeżyłem niesamowitą przygodę. Długo nie mogłam/nie mogłem uwierzyć, że coś takiego naprawdę mogło się zdarzyć…
Dopisz 2 zdania do zawiązania akcji
Rozwinięcie akcji:
Był piękny, gorący lipcowy wieczór. Po całym dniu plażowania wszyscy byliśmy trochę zmęczeni. Rodzice oglądali telewizję, a ja z bratem grałam/grałem w karty…
Dopisz 4 zdania do rozwinięcia akcji.
Jednak gra w karty szybko się nam znudziła. Pełne gwiazd niebo zachęcało od odbycia długiego wieczornego spaceru. Postanowiliśmy pójść na plażę…
Dopisz 5 zdania do rozwinięcia akcji.
Nagle nasz wzrok skierował się ku niebu – było bardzo jasne. Można było dostrzec na nim dziwny obiekt…
Dopisz 3 zdania do rozwinięcia akcji
Punkt kulminacyjny:
To było UFO
Dopisz 3 zdania do punktu kulminacyjnego.
Rozwiązanie akcji:
Spacerujący po plaży ludzie zamarli. Kosmiczny pojazd szybko zbliżał się ku ziemi…
Dopisz 7 zdań do rozwiązania akcji.
Jeszcze dziś nie wierzę w to, co zobaczyłam/zobaczyłem…
Dopisz 3 zdania kończące całe opowiadanie.
Religia
Narysuj stół wielkanocny, a przy nim swoją rodzinę. Wypisz nazwy potraw jakie spożywaliście wspólnie na Śniadaniu Wielkanocnym.
Rewalidacja – pani Aleksandra Lysko
CZWARTEK - 16.04.2020
Droga klaso VII!!! Przesyłam zadania na czwartek. Czekam na wasze kartki z pamiętnika.
Czwartek – 16.04.2020
1. język angielski
2. geografia
3. język polski
4. matematyka
5. rewalidacja (p. Monika Biegańska)
Język angielski
16th April
Topic: Types of shops - typy sklepów. |
||||||||||||||||||||||||||||
baker's - piekarnia
Ex 1. Uzupełnij tabelkę, wpisz (po angielsku) w jakim sklepie kupisz poniższy produkt.
|
Geografia
Temat: Gospodarka morska w Polsce.
1. Powtórka poprzedniej lekcji.
Spróbujcie przeciągnąć źródła energii do odpowiedniej grupy odnawialnych lub nieodnawialnych:
https://learningapps.org/2587135
2. Gospodarka morska
Korzystamy ze strony https://epodreczniki.pl/a/gospodarka-morska/D2ODFx1ux
Przepiszcie notatkę poniżej i wyszukajcie na podanej stronie internetowej (Rozdział 1) odpowiedzi na pytania. Zapiszcie pytania i odpowiedzi w zeszycie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gospodarka morska obejmuje m. in.:
- transport morski,
- obsługę portów morskich,
- produkcje i remonty statków (w stoczniach),
- rybołówstwo,
- przetwórstwo rybne,
- wydobycie surowców mineralnych,
Pytania do tekstu (Rozdział 1):
Nad jakim morzem leży Polska? …..................................
Ile osób pracuje w polskich portach? ......................................
Wymień 4 polskie miasta, w których znajdują się porty morskie ….........................
Czy w Polsce wydobywa się ropę naftową? …............................
Wymień najbardziej znane ośrodki turystyczne nad morzem …............................
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Opowiem wam historię, przygotowujemy się do pisania opowiadania.
https://epodreczniki.pl/a/opowiem-wam-historie/DXFA27Nqg
Polecenie dla ucznia
Korzystając z podanego wyżej linku przepisz do zeszytu następujące informacje o opowiadaniu:
1. Co to jest opowiadanie?
2. Rodzaje opowiadań.
3. Schemat kompozycyjny opowiadania – bez tabelki.
4. Rady dla początkującego pisarza.
Matematyka
Temat: Wielkości wprost proporcjonalne
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Proporcja prosta
https://pistacja.tv/film/mat00374-proporcja-prosta?playlist=573
Przepisz do zeszytu:
Jeśli wraz ze wzrostem jednej wielkości druga wielkość rośnie tyle samo razy, to mówimy, że takie wielkości są wprost proporcjonalne.
Przepisz do zeszytu Przykład.1
ZADANIE 1
Uzupełnij tabelkę:
liczba maseczek |
1 |
2 |
3 |
5 |
10 |
17 |
|
|
koszt (zł) |
2,20 |
|
|
|
|
|
55 zł |
88 zł |
Przepisz do zeszytu Przykład 2
Napisz 2 przykłady wielkości wprost proporcjonalnych.
Przepisz do zeszytu Przykład 3
Mały komplet flamastrów kosztuje 12 zł., a komplet z 3 flamastrami więcej kosztuje 14 zł. Sprzedawca powiedział, że w obu kompletach jeden flamaster kosztuje tyle samo. Ile było flamastrów w mniejszym komplecie?
ZADANIE 3
Małe opakowanie chusteczek kosztuje 12 zł, a opakowanie z 4 paczkami więcej kosztuje 15 zł. Cena 1 paczki chusteczek w obu opakowaniach jest taka sama. Ile jest paczek chusteczek w mniejszym opakowaniu?
Rewalidacja
Zadanie: Uzupełnij zdania wyrazami tak, aby każde było poprawne i zrozumiałe
Idę do biblioteki, ponieważ………………………
Mocno świeciło słońce, więc …………………………………
Olek szybko biega, dlatego ………………………………………
Nie wolno ……………….. ,bo ………………………………….
Bardzo lubię ………………. i …………………………………..
Po powrocie do ……………………… Ula postanowiła …………………………………
W czasie burzy ………………………… i ……………………………..
Najbardziej lubię …………………….. , ponieważ ……………………………….
Drodzy uczniowie klasy VII!!! Mam nadzieję, że w czasie minionych Świąt udało się Wam choć trochę odpocząć. Pora wrócić do pracy. Jak zwykle zaczynam od podania planu.
Środa – 15.04.2020
1. rewalidacja (p. Barbara Nowakowska)
2. matematyka
3. rewalidacja (p. Monika Biegańska)
4. język polski
5. technika
Rewalidacja – pani Barbara Nowakowska
Dzisiejsza lekcja będzie dotyczyła spójnika. Przepisz ją do zeszytu z języka polskiego.
SPÓJNIK- to nieodmienna część mowy. Jego zadaniem jest łączenie poszczególnych części wypowiedzeń w sensowne całości. Np. i, oraz, lub, albo, ale, lecz, ponieważ, bo, jeżeli, aby, czy, a, ani…
np.
Zjem zupę oraz drugie danie.
Nie lubię ciastek ani lodów.
Zadanie 1
W każdym z poniższych zdań brakuje spójnika. Wybierz jeden spośród podanych niżej zapisanych na zielono i wstaw w wykropkowane miejsce ( każdy spójnik możesz użyć tylko raz)
ani,oraz, ani,i, albo, a, ani, i, ale, ani
Znowu rozrzuciłeś moje rzeczy……………przecież tyle cię prosiłem!
Otwórzcie książki na stronie trzydziestej…………atlasy na stronie siedemnastej.
Tatuś już przyszedł……….nie może teraz podejść do telefonu.
Nie kupię ci ………ciężarówki……….dżipa.
W wakacje przeczytałem „Pana Tadeusza”……….. „Akademię pana Kleksa”.
Dzisiaj wieczorem obejrzymy film: „Niekończąca się opowieść” ……… „Spiderman”.
Mój kot Feliks mięciutką ………. Puszystą sierść.
Nie widziałam dzisiaj w szkole ………..…Zośki………….Maćka.
Matematyka
Temat: Proporcjonalność prosta
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Stosunek dwóch wielkości tego samego rodzaju
https://pistacja.tv/film/mat00373-stosunek-dwoch-wielkosci-tego-samego-rodzaju?playlist=573
Przepisz do zeszytu Przykład.1
Ciasto jogurtowe. Wyznacz proporcje produktów:
olej:cukier = ? olej:mąka= ? cukier:mąka =?
Przepisz do zeszytu Przykład.2
Jaś i Małgosia obchodzą urodziny tego samego dnia. Postanowili zrobić wspólny tort i podzielić go w stosunku 1:3.
Na ile równych części muszą podzielić tort?
Jaką część tortu otrzyma Jaś, a jaką Małgosia?
ZADANIE 1
Bolek i Lolek zrobili wspólny tort urodzinowy i podzielili go w stosunku 3:5.
Na ile równych części muszą podzielić tort?
Jaką część otrzyma Bolek, a jaką Lolek?
Zrób rysunek.
Przepisz do zeszytu Przykład.3
Na torcie Kasi mama zapaliła 6 świeczek zielonych i kilka niebieskich. Stosunek świeczek zielonych do niebieskich wynosi 2:3.
ZADANIE 2
Kasia malowała pisanki. 9 pomalowała na niebiesko i resztę na różowo. Stosunek pisanek niebieskich do różowych wynosi 3:5
Ile jest różowych pisanek?
Ile pisanek pomalowała Kasia?
Przepisz do zeszytu Przykład 4
Odcinek AB ma długość 10 cm. Odcinek ten chcemy podzielić na 3 krótsze odcinki w stosunku 2:3:5
Jaką długość będą miały krótsze odcinki?
ZADANIE 3
Odcinek AB ma długość 20 cm. Odcinek ten chcemy podzielić na 3 krótsze odcinki w stosunku 5:7:8
Jaką długość będą miały krótsze odcinki?
Rewalidacja – pani Monika Biegańska
Zadanie: Wpisz do tabelki podane czasowniki:
biegam, zrobią, ugotujecie, odpowiemy, zaśniesz, myśli, rysowałem, leżą, zaśpiewam, siedzimy, wykopie, wyrzucacie, smarowali, przeczytałeś, grzaliśmy, zbierasz, jechał, zabraliśmy
Czas przeszły |
Czas teraźniejszy |
Czas przyszły |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Kartka z pamiętnika.
Polecenie dla ucznia:
Wyobraź sobie, że piszesz pamiętnik. Przepisz do zeszytu i uzupełnij swoimi wspomnieniami oraz wrażeniami poniższą kartkę z pamiętnika.
Po wykonaniu zadania proszę o zrobienie zdjęcia i przesłanie na numer telefonu 794 007 275 z dopiskiem kto jest autorem pracy. Pozdrawiam Jolanta Kałużniak
Środa, 15.04.2020
Już ponad miesiąc nie chodzę do szkoły. Tak jak inni uczę się w domu. Ale nie o tym chcę teraz pisać – postanowiłam/postanowiłem trochę powspominać Święta Wielkanocne…
Technika
Temat: Co można zrobić z opakowań po jajkach?
Spodobał się poprzedni temat z techniki. Mam nadzieję, że tak.
Tym razem wpisz w Internecie, co można zrobić z opakowań po jajkach i zrealizuj jeden pomysł. To może być zwierzątko, owad, kwiat, śmieszna twarz, statek, ludzik, pojazd, okulary, pojemnik na przybory – co tylko chcesz i potrafisz zrobić. Oczywiście możesz też wymyślić coś sam(a).
Drodzy uczniowie klasy VII przesyłam Wam plan lekcji na środę i jak zwykle trochę zadań do zrobienia.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, życzę Wam i Waszym rodzicom spokojnych Świąt Wielkanocnych. Pozdrawiam Jolanta Kałużniak
Plan na środę – 08.04.2020
1. Rewalidacja (p. Barbara Nowakowska)
2. Matematyka
3. Rewalidacja (p. Monika Biegańska)
4. Język polski
5. Technika
Rewalidacja – p. Barbara Nowakowska
PRZYSŁOWIA CIĄG DALSZY
Zadanie 1.
Dopasuj przysłowia do ich wyjaśnień.
1.Lepsze są mniejsze korzyści, ale pewne i możliwe do osiągnięcia niż większe i bardziej pożądane,
ale niepewne.
2.Im więcej człowiek posiada, tym więcej chce mieć.
3.Dwie osoby zrobią coś lepiej niż jedna (będą mieć więcej pomysłów).
4.Życie jest nieprzewidywalne, w każdej chwili los może odwrócić się na lepszy lub gorszy.
5.Należy wykorzystać okazję, by osiągnąć cel; dążyć do osiągnięcia celu póki okoliczności są
sprzyjające.
6.Zwierzając się komuś z sekretów lub mówiąc coś poufnego, należy uważać, aby nie usłyszał
tego ktoś niepożądany.
7.Ten, kto chce skrzywdzić inną osobę, najczęściej zostaje poszkodowany/ pokonany
w ten sam sposób. Złe intencje, czyny wracają do człowieka.
8.Podwładni/ podopieczni wykorzystują okazję, gdy nie ,wymkoa - kontroli i rzystują nieobecność przełożonego.
Matematyka
Temat: Rozwiązywanie równań
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Równania - zadania geometryczne.
https://pistacja.tv/film/mat00376-rownania-zadania-geometryczne?playlist=549
Przepisz do zeszytu pierwsze zadanie:
W trójkącie miara kąta α jest o 4o większa od miary kąta β, a o 100o mniejsza od miary kąta γ. Oblicz miary wewnętrznych kątów tego trójkąta.
Narysuj trójkąt i przepisz obliczenia. Zapisz sprawdzenie.
A teraz spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie:
Zadanie 1a
W trójkącie miara kąta α jest o 25o większa od miary kąta β, a o 70o mniejsza od miary kąta γ. Oblicz miary wewnętrznych kątów tego trójkąta.
Pamiętaj o sprawdzeniu!
Przepisz do zeszytu drugie zadanie
Obwód trapezu równoramiennego wynosi 28 cm. Jedna podstawa jest dwa razy dłuższa od drugiej. Ramię trapezu jest o 1 cm krótsze od krótszej podstawy. Oblicz długość wszystkich boków tego trapezu.
Wykonaj rysunek i zapisz obliczenia. Pamiętaj o sprawdzeniu!
A teraz spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie:
Zadanie 2a
Obwód trapezu równoramiennego wynosi 46 cm. Jedna podstawa jest dwa razy dłuższa od drugiej. Ramię trapezu jest o 3 cm dłuższe od krótszej podstawy. Oblicz długość wszystkich boków tego trapezu.
Wykonaj rysunek i zapisz obliczenia. Pamiętaj o sprawdzeniu!
Przepisz do zeszytu trzecie zadanie
A teraz spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie:
Zadanie 3a
Dłuższy bok prostokąta ma długość 8 cm, Gdyby ten bok wydłużyć o 4 cm, a krótszy bok skrócić o 2 cm, to pole otrzymanego prostokąta będzie równe polu wyjściowego prostokąta. Oblicz długość boków w obu prostokątach.
Wykonaj rysunki i zapisz obliczenia. Pamiętaj o sprawdzeniu!
UWAGA! Na programie TVP ROZRYWKA są lekcje dla klasy VII. matematyka 11.00, powtórka 15.30
Zapiszcie temat i chociaż jedno zadanie (kto zdąży może być oczywiście więcej)
Rewalidacja – p. Monika Biegańska
Zadanie: Dokończ lub uzupełnij najpopularniejsze polskie przysłowia. Zapisz w zeszycie:
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Tradycje i zwyczaje wielkanocne.
https://www.youtube.com/watch?v=lnglzbx4H7Q
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Tradycje i zwyczaje wielkanocne.
https://www.youtube.com/watch?v=lnglzbx4H7Q
1.Korzystając z podanego wyżej linku zobacz film o tradycjach i zwyczajach świątecznych.
2. Zapisz w zeszycie nazwy prezentowanych w zeszycie tradycji i zwyczajów.
3. Wybierz jedną dowolną tradycję lub świąteczny zwyczaj prezentowany na filmie i zrób i w zeszycie notatkę na jego temat.
Technika
Temat: Ozdoba wielkanocna z wytłaczanek po jajkach.
Wykonaj samodzielnie dowolną ozdobę wielkanocną z wytłaczanek po jajkach.
Mnóstwo pomysłów znajdziesz w Internecie, wystarczy wpisać tylko powyższy temat.
Uwaga: nie wyrzucaj zużytych opakowań po jajkach, ponieważ przydadzą się na następne zajęcia techniczne.
WTOREK - 07.04.2020
Drodzy uczniowie, podaję plan na wtorek i przesyłam trochę zadań do zrobienia. Pozdrawiam Was i Waszych rodziców.
1. fizyka
2. wychowanie fizyczne
3. rewalidacja (p. Barbara Nowakowska)
4. język polski
5. informatyka
Fizyka
Obowiązuje materiał z poprzedniego tygodnia. Kto jeszcze ma braki niech pilnie uzupełni!
Wychowanie fizyczne
Dzień dobry.
Mam nadzieję, że wykonujecie systematycznie ćwiczenia które ode mnie dostaliście. Dzisiaj dostaniecie dwa zadania do wykonania.
I OBOWIĄZKOWE Ćwiczenie do codziennego wykonania na gibkość czyli rozciąganie. Wiecie jak wielu z Was ma z tym problem. Dlatego proszę codziennie wykonać 3 razy po 10 skłonów w przód tak żeby rękami dotknąć podłogi. Najpierw stojąc w rozkroku, a następnie w pozycji zasadniczej czyli na baczność. Pamiętajcie że nogi muszą być proste. Po powrocie do szkoły będę oceniać czy potraficie wykonać je prawidłowo i osoby które będą umiały w pozycji na baczność położyć całe dłonie na podłodze dostaną - 5, jeśli dotkniecie tylko palcami podłogi - 4, a jeśli dotkniecie kostek to – 3. Jeżeli wykonacie je codziennie to bez problemu będziecie mieli 5. Trzymam kciuki !!!!1
II Poniżej przedstawiam Wam również kilka prostych i przyjemnych ćwiczeń z elementami integracji sensorycznej. Zachęcam do wspólnego ćwiczenia z innymi domownikami..
1. „Dotykowe pudełko”:
Weź pudełko np. po butach lub poszewkę na poduszkę, umieść w środku różne małe przedmioty ( np. łyżeczkę, piłkę, zakrętkę, baterie, długopis, linijkę ) po czym wkładając rękę do pudełka spróbuj zgadnąć, jakiego przedmiotu dotykasz. Dodatkowo opisz sobie ten przedmiot w myślach. Jeśli masz z kim wykonać to ćwiczenie na przykład rodzeństwo, to niech chowane przedmioty, przez tą drugą osobę, będą dla osoby zgadującej nieznane, co uatrakcyjnia to ćwiczenie.
2. „Rolowanie”:
Rozłóż koc na podłodze, następnie się na niego połóż na jednym z końców. Tak leżąc uchwyć brzeg koca nogami i rekami w taki sposób, że zaczynając się obracać ( przetaczać) po kocu, zaczniesz się w niego owijać. W taki ciasno owiniętym kocu poleż chwilę, a następnie obracając się w przeciwną stronę rozwiń koc. Wykonaj to ćwiczenie kilka razy.
Rozłóż na podłodze maksymalnie 6 małych kolorowych ręczniczków lub innych materiałowych rzeczy. Następnie przyporządkuj każdy kolor ilości oczek na kostce do gry ( jeśli nie masz kostki możesz to zrobić na karteczkach papieru) tak ze jeden kolor odpowiada konkretnej cyfrze lub liczbie oczek na kostce np. kolor zielony – 6, kolor niebieski – 4 i tak dalej. Następnie losowo wybieraj karteczki lub rzucaj kostką i w zależności od tego przeskakuj na jednej nodze po rozłożonych ręcznikach.
Pobaw się trochę ….. przelewaj płyny z kubeczka do kubeczka, następnie przez lejek, łyżeczką przesypuj drobne materiały jak ryż, kaszę, sól czy cukier do pojemników różnej wielkości i kształtu. Rób te czynności na czas, tak żeby jak najmniej wylać czy rozsypać, to czym ćwiczysz.
Rewalidacja
Zadanie 1.
Na podstawie poprzedniej karty pracy dotyczącej przysłów ułóż krzyżówkę.
Czyli np :
Możesz również ułożyć krzyżówkę ze swoimi staropolskimi przysłowiami, tylko krzyżówka musi zawierać minimum 15 haseł.
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Przymiotnik – blisko rzeczownika.
Przepisz do zeszytu notatkę.
Wiemy już, że przymiotnik odpowiada na pytanie jaki?, jaka?, jakie? Musimy zapamiętać również, że przymiotnik zawsze dopasowuje swoją formę do określanego rzeczownika. Podobnie jak on odmienia się przez przypadki i liczby. Ponadto przymiotnik odmienia się przez rodzaje.
https://epodreczniki.pl/a/przymiotnik---blisko-rzeczownika/DgySs481G
Skorzystaj z podanego wyżej linku!!!
1. Przepisz do zeszytu ćwiczenie 1. Na czerwono podkreśl wszystkie występujące w tekście rzeczowniki, a na niebiesko przymiotniki.
2. Wykonaj ćwiczenie 2. Nie przepisujesz go do zeszytu.
3. Dopasuj właściwe przymiotniki do rzeczowników. Następnie przepisz ćwiczenie do zeszytu.
biały, srebrny, zielony, szara, błękitne, złote, czerwony, czarna, granatowe |
4. Ułóż i zapisz w zeszycie 5 zdań z przymiotnikiem „ładny”.
5. W zeszycie odmień przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej wyrażenie wesoły chłopiec.
Informatyka
Lekcje z TVP. Programowanie ze Scratchem
Zobacz lekcję.
Poniedziałek – 06.04.2020
1. matematyka
2. biologia
3. chemia
4. historia
Biologia:
Proszę przeczytajcie notatkę
Krew płynie w zamkniętym systemie naczyń, na który składają się 2 krwiobiegi – mały i duży.
W krwiobiegu małym, czyli płucnym, krew zawierająca dużo dwutlenku węgla i znikomą ilość tlenu tłoczona jest z prawej komory do tętnic płucnych. Tętnice te rozgałęziają się na drobniejsze tętniczki, aż w końcu stają się bardzo cienkimi naczyniami włosowatymi oplatającymi pęcherzyki płucne. Między krwią naczyń włosowatych a pęcherzykami płucnymi zachodzi wymiana gazowa. Krew na zasadzie dyfuzji oddaje dwutlenek węgla i pobiera tlen. Natleniona krew wraca żylnymi naczyniami włosowatymi, które zbierają się w większe naczynia żylne. Żyłami płucnymi krew niosąca dużo tlenu wpada do lewego przedsionka.
Podczas skurczu lewego przedsionka krew wpływa do lewej komory, w której zaczyna się duży obieg krwi. Następnie z lewej komory trafia do największej tętnicy organizmu – aorty. Ta rozgałęzia się na mniejsze tętnice, które zbliżając się do komórek ciała, tworzą system naczyń włosowatych. Za ich pośrednictwem w pobliże komórek dostarczany jest tlen i substancje odżywcze, a odbierane produkty przemiany materii. W komórkach zachodzi dyfuzja gazów oddechowych, czyli wymiana gazowa wewnętrzna: do tkanek wędruje tlen, a z tkanek do naczyń włosowatych przenika dwutlenek węgla. Odtleniona krew zbierana jest do żylnych naczyń włosowatych, które łączą się w większe naczynia żylne. Żyły główne z górnej i dolnej części ciała odprowadzają krew z dwutlenkiem węgla do prawego przedsionka.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Krwiobieg duży inaczej krwiobieg ustrojowy to system naczyń krwionośnych rozpoczynający się w lewej komorze, prowadzący krew tętnicami w kierunku narządów ciała (innych niż płuca), gdzie zachodzi wymiana gazowa wewnętrzna; krew pozbawiona tlenu wraca do serca żyłami do prawego przedsionka.
Krwiobieg mały inaczej krwiobieg płucny to system naczyń krwionośnych rozpoczynający się w prawej komorze, prowadzący krew tętnicami w kierunku płuc, gdzie zachodzi wymiana gazowa zewnętrzna; krew natleniona wraca do serca żyłami płucnymi do lewego przedsionka.
Zadanie do wykonania:
Oceń prawdziwość poniższych zdań i zaznacz P - prawda lub F - fałsz.
Chemia:
Temat lekcji: Budowa cząsteczki wody.
Przeczytaj notatkę J
Woda jest substancją zbudowaną z cząsteczek. Każdą cząsteczkę tworzą dwa atomy wodoru połączone z jednym atomem tlenu. Pomiędzy atomami tlenu i wodoru występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Atomy wodoru i tlenu nie leżą w jednej linii, wiązania pomiędzy nimi tworzą kąt około 104,5°.
W cząsteczce wody atom tlenu ma silniejsze zdolności do przyciągania elektronów niż atom wodoru, dlatego wspólne pary elektronowe są przesunięte w kierunku atomu tlenu. Z tego względu jądro atomu wodoru jest częściowo „odsłonięte”, jego dodatni ładunek nie jest w pełni „zobojętniony” przez ujemny ładunek elektronu. Atom wodoru zyskuje ładunek dodatni, którego wartość jest mniejsza od elementarnego ładunku dodatniego (ładunku protonu), stanowi tylko jego część, dlatego mówi się, że na atomie wodoru występuje cząstkowy ładunek dodatni. Przy atomie tlenu występuje nadmiar ładunku ujemnego, a jego wartość jest mniejsza od ładunku elektronu.
Jak wiemy, ładunki różnoimienne (dodatni i ujemny) wzajemnie się przyciągają. Tak dzieje się również w przypadku cząsteczek wody – atom wodoru jednej cząsteczki może oddziaływać elektrostatycznie z atomem tlenu drugiej cząsteczki. Takie zjawisko można wyraźnie zaobserwować w wodzie w stanie ciekłym i stałym. W wodzie w fazie ciekłej obok wolnych cząsteczek występują także ich skupiska, które tworzą się właśnie dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu. Skupiska te nie są trwałe. Jedne cząsteczki uwalniają się z nich, inne zaś dołączają do układu. W stanie stałym cząsteczki wody dzięki oddziaływaniom elektrostatycznym tworzą stosunkowo trwałe struktury.
Zjawisko łączenia się drobin (cząsteczek, jonów, atomów) w większe układy złożone z dwóch lub większej liczby cząstek w wyniku elektrostatycznych oddziaływań nosi nazwę asocjacji.
Zapiszcie notatkę do zeszytu J
Zadanie do wykonania:
Oceń słuszność poniższych sformułowań (P – prawda, F – fałsz):
Historia:
Temat: Powtórzenie wiadomości. Część 1.
1. Napisz co oznacza pojęcie:
Kultura masowa - …………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
2. Połącz nazwisko wynalazcy i konstruktora z jego osiągnięciami.
Thomas Edison odkrycie pierwiastków: rad i polon
Wilhelm Roentgen wynalezienie żarówki
Rudolf Diesel wynalezienie szczepionki przeciw wściekliźnie
Maria Skłodowska – Curie wynalazł silnik spalinowy
Guglielmo Marconi promieniowanie X
Dimitrij Mendelejew skonstruowanie radia
Ludwik Pasteur uszeregowanie pierwiastków na tablicy mendelejewa
Piątek – 03.04.2020
1. Muzyka
2. Plastyka
3. Język polski
4. Religia
5. Rewalidacja (p. Aleksandra Lysko)
Muzyka:
Przepisz do zeszytu temat z datą:
Temat: Nauka Piosenki Chwała Tobie Panie.
Polecenie dla ucznia.
Przepisz do zeszytu tekst piosenki. Link do tekstu znajdziesz w Śpiewniku zamieszczonym na internetowej stronie naszej szkoły.
Plastyka:
Zadanie 1:
„Kolaż przyrodniczy”
Przykłady:
Zadanie 2
„Świąteczny obrazek ze zdjęcia”
( uwzględniając jak najwięcej szczegółów, które zauważysz na zdjęciu
Język polski:
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Piszemy pamiętnik – ćwiczenia redakcyjne.
1. Przeczytaj uważnie fragment pamiętnika
Poniedziałek, 21 maja 2008 roku
Dzień zaczął się jak każdy inny. Nie przypuszczałem, że ten dzień skończy się dla mnie beznadziejnie.
Rano wstałem, zjadłem śniadanie i pojechałem do szkoły. Na początku było nawet fajnie. Później zaś zaczęły się dla mnie kłopoty. Na początku lekcji zgłosiłem panu od fizyki, że jestem nieprzygotowany. Miałem do tego prawo. On zaś wziął mnie do odpowiedzi, ale nie poszedłem. Wstawił mi jedynkę, no i nie wiadomo z jakiego powodu uwagę, przecież zachowywałem się normalnie. Nie chciałem się z nim kłócić, więc usiadłem zły do ławki. Lecz to nie było wszystko…
Następną lekcją było wychowanie fizyczne. Jak zawsze wszyscy poszliśmy się przygotować do zajęć. Pech cały czas mnie prześladował i kiedy szedłem po schodach, lewa noga poślizgnęła się i spadłem. Na chwilę straciłem przytomność. Obudziłem się leżący na ławce, otoczony grupą ludzi – zwłaszcza nauczycielami. Strasznie bolała mnie noga, więc im to powiedziałem. Pojechaliśmy do szpitala. Okazało się, że była złamana. Miałem nadzieję, że to już koniec niespodzianek jak na jeden dzień.
Gdy wróciłem do domu, wszyscy coś ode mnie chcieli: Zrób to, zrób tamto. Nie mogli zrozumieć, że byłem niedysponowany.. Zdenerwowany całym dniem poszedłem spać. To był chyba mój najgorszy dzień w życiu. Nie chciał bym przechodzić tego samego jeszcze raz. Nie życzę tego nawet swojemu wrogowi.
2. Wzorując się na powyższym fragmencie pamiętnika, opisz jeden dowolny dzień ze swojego życia. Twoja wypowiedź ma być zbudowana przynajmniej z 30 zdań. Nie musi być prawdziwa.
Religia:
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień.
1. Narysuj w zeszycie palmę wielkanocną i pod nią napisz:
Święty, Święty, Święty. Hosanna Synowi Bożemu.
2. Napisz.
Trzy najważniejsze dni Wielkiego Tygodnia to:
3. Narysuj koszyk z potrawami, które przynosimy do poświęcenia na stół wielkanocny. Zapisz ich nazwy.
Rewalidacja:
Skorzystaj z linku i poćwicz.
Czwartek – 02.04.2020
1. język angielski
2. geografia
3. język polski
4. matematyka
5. rewalidacja (p. Biegańska)
Język angielski:
Topic: Past Simple – czas przeszły, prosty i dokonany.
Czas Past Simple – to czas przeszły, prosty i dokonany. Oznacza to, że wszystko co się wydarzyło miało miejsce w przeszłości i zostało zakończone.
Bardzo ważna jest odmiana czasownika „to be” – być czasie przeszłym.
Liczba pojedyncza |
Liczba mnoga |
I was – ja byłam |
We were – my byliśmy |
You were – ty byłeś |
You were – wy byliście |
He was – on był |
They were – oni byli |
She was – ona była |
|
It was – ono było |
|
Przykłady:
Exercise 1. Wstaw poprawną formę czasownika „to be” (czyli was lub were), korzystając z powyższej tabelki.
Geografia:
Temat: Energetyka w Polsce. Data: 02.04.2020
Zapisz w zeszycie temat z datą.
https://epodreczniki.pl/a/zrodla-energii-w-polsce/DZ9m3Dvd0
1. Korzystając ze strony internetowej powyżej, wyjaśnij na podstawie zamieszczonego tam tekstu następujące pojęcia:
energetyka
energetyka konwencjonalna
energetyka niekonwencjonalna
źródła energii odnawialne
źródła energii nieodnawialne
UWAGA: jeśli nie możesz skorzystać z Internetu, spróbuj wyjaśnić pojęcia korzystając z książek.
2. Sprawdź swoje wiadomości rozwiązując ćwiczenia nr 1 (możesz spróbować rozwiązać pozostałe) na podanej stronie internetowej (nie przepisuj do zeszytu).
Język polski:
Temat: Przygotowujemy się do pisania pamiętnika.
Przepisz do zeszytu:
Pamiętnik – gatunek literatury stosowanej, relacja prozatorska o zdarzeniach, których autor był uczestnikiem bądź naocznym świadkiem.
Cechy pamiętnika:
https://epodreczniki.pl/a/moj-pamietniku/DV1ulhJ5v
Polecenia dla ucznia:
Korzystając z podanego wyżej linku wykonaj w zeszycie ćwiczenie, 1, 4 i 5
Matematyka:
Temat: Równania z jedną niewiadomą -rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Równania - zadania tekstowe
https://pistacja.tv/film/mat00379-rownania-zadania-tekstowe?playlist=549
Przepisz do zeszytu pierwsze zadanie.
A teraz spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie:
Zadanie 1a
Podczas obozu sportowego zaplanowano dla uczestników wyprawę składającą się z trzech etapów: I etap - pieszy, II etap - rowerowy i III etap - konny. II etap był 3 razy dłuższy od I etapu, a III etap o 5 km dłuższy od I etapu. Długość całej trasy to 65 km. Ile kilometrów uczestnicy musieli przejść pieszo?
Przepisz kolejne zadanie z filmu.
Teraz spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie:
Zadanie 2a
Na łące pasły się konie i strusie. Pastuszek Jaś policzył, że wszystkich zwierząt jest 140, a wszystkich nóg 520. Ile jest koni, a ile strusi?
A na koniec przepisz informacje z ostatniego slajdu (ZAPAMIĘTAJ)
Lekcje z telewizją Jutro, 03 kwietnia, piątek, obejrzyjcie w TVP ROZRYWKA lekcję informatyki (tak, pamiętam, że nie macie w planie informatyki) godz. 11.00 powtórka 15.30
Rewalidacja:
Przepisz dyktando i uzupełnij luki:
Gr_ba k_charka pokł_ciła się z mę_em wędka_em. Uwa_ała, że przyni_sł jej za ch_de szcz_paki. Mą_ stracił dobry h_mor i nie wypił nawet _erbaty. Teraz _ałował, że się o_enił. Ma_ył o tym, żeby jako samotny żegla_ popłynąć w rejs dookoła świata. Taka podr_ż zajęłaby wiele miesięcy.
Środa – 01.04.2020
Drodzy uczniowie klasy VII, w środę macie następujące lekcje:
1. rewalidacja (p. Barbara Nowakowska)
2. matematyka
3. rewalidacja (p. Monika Biegańska)
4. język polski
5. technika
Rewalidacja (pani Barbara Nowakowska)
Ćwiczenia językowe
POLSKIE PRZYSŁOWIA- wywodzą się najczęściej z tradycji ludowej. Najpopularniejsze porzekadła polskie niosą za sobą dobre rady, pouczenia na temat właściwego postępowania, a także spostrzeżenia dotyczące otaczającego świata. Znajomość oraz właściwe używanie mądrości ludowych nie tylko wzbogaca język, ale także podnosi wartość wypowiedzi, pozwalając na precyzyjne oddanie myśli.
Zadanie 1
Dokończ przysłowia:
Zadanie 2
Z powyższych przysłów wybierz jedno i wyjaśnij jego znaczenie.
Wykonane zadanie 1 i 2 zapisz w zeszycie do języka polskiego.
Matematyka
Temat: Rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą
1. Na kanale pi - stacja obejrzyj film Równania - zadania o liczbach
Przepisz do zeszytu wszystkie przykłady oraz informacje z ostatniego slajdu (ZAPAMIĘTAJ)
ZADANIE 1
Zapisz informacje w postaci równania:
2. Teraz obejrzyj film Równania - zadania o wieku ludzi
Przepisz do zeszytu wszystkie przykłady oraz informacje z ostatniego slajdu (ZAPAMIĘTAJ)
ZADANIE 2
Rozwiąż zadania:
UWAGA!!!
Na programie TVP3 KATOWICE są lekcje dla klasy VI. matematyka 11.00, powtórka 15.30
ale, UWAGA! sprawdźcie lekcje klasy VII, gdyż wczoraj temat w klasie VII był taki sam jaki mamy w tym tygodniu. Czyli graniastosłupy. Jeżeli będzie lekcja o ostrosłupach, to obejrzyjcie.
Klasa VII ma lekcje na kanale TVP ROZRYWKA godz. 11, powtórka 15.30
(Nie podają tematów lekcji wcześniej, dopiero w trakcie oglądania widać, jaki jest temat)
Poza tym 01.kwietnia, na kanale TVP3 KATOWICE do obejrzenia lekcje:
TECHNIKA 10.00 powtórka 14.30
J. POLSKI 10.30 powtórka 15.00
J. ANGIELSKI 11.30 powtórka 16.00
Rewalidacja (p. Monika Biegańska)
Drodzy uczniowie!
Dziś trochę policzymy:
62-42=
32-25=
23-15=
49-24=
75-46=
56-29=
85-61=
35-17=
29-14=
45-22=
63-29=
Język polski
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Abecadło, czyli polski alfabet
1. Przepisz do zeszytu
Polski alfabet, czyli abecadło składa się z 32 liter. Oto one:
a, ą, b, c, ć, d, e, ę, f, g, h, i, j, k, l, ł, m, n, ń, o, ó, p, r, s, ś, t, u, w, y, z, ź, ż
2. Uporządkuj podane wyrazy w kolejności alfabetycznej: abażur, stół, komputer, warzywa, kamizelka, maliny, mąka, list, zegar, park, Ola, Zbyszek, Polska, Afryka, szafa, czapka, cebula, sanki.
3. Wymyśl i zapisz w zeszycie 15 rzeczowników i uporządkuj je w kolejności alfabetycznej.
4. Wymyśl i zapisz w zeszycie 10 czasowników i uporządkuj je w kolejności alfabetycznej.
5. Wymyśl i zapisz w zeszycie 12 przymiotników i uporządkuj je w kolejności alfabetycznej.
6. Wymyśl i zapisz jaki wyraz może znajdować się przed, a jaki po następujących słowach:
Przykład:
Komputer – przed komar – po kora
Jeśli jeszcze nie znasz alfabetu, koniecznie naucz się go!!!
Technika
Temat: Maseczka ochronna na twarz.
Wykonaj maseczkę ochronną na twarz z dostępnych materiałów.
Poszukaj na YouTube filmu, który podpowie Ci jak to zrobić. Możesz ją uszyć z dowolnego materiału lub zrobić z serwetki papierowej lub ręczników papierowych i gumek.
UWAGA: taka maseczka nieznacznie pomaga, ale na pewno nie chroni całkowicie przed wirusem
WTOREK - 31.03.2020
Witam, przesyłam materiały i zadania do wykonania na wtorek – 31.03.2020
Pozdrawiam moją klasę i wszystkich rodziców. Jolanta Kałużniak
1. fizyka
2. wychowanie fizyczne
3. rewalidacja (pani Barbara Nowakowska)
4. język polski
5. informatyka
Fizyka
Temat: Ciśnienie
https://sciaga.pl/tekst/103055-104-cisnienie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciśnienie
Odpowiedzcie na pytanie co to jest ciśnienie.
Kiedy mówimy o ciśnieniu, o jakim ciśnieniu najczęściej słyszycie.
Odpowiedzi na te pytania prześlijcie mi na adres katarzynabednarska@interia.pl
Temat: Jednostka ciśnienia.
Przeczytaj stronę o jednostkach ciśnienia, zrób notatkę. Zobacz jak przelicza się jednostki ciśnienia, możesz spróbować na podanych przykładach.
Pytania możecie zadawać pisząc na mój adres email.
JĘZYK POLSKI
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Poznajemy pisma użytkowe – instrukcja
https://epodreczniki.pl/a/piszemy-instrukcje/D19ZBaZpL
1. Korzystając z powyższego linku przepisz do zeszytu całą notatkę o instrukcji, zawierającą informację o zasadach redagowania instrukcji oraz jakich form używać.
2. Przeczytaj uważnie zamieszczony na podanej stronie przykład instrukcji dotyczącej zasad zamawiania i wypożyczania książek w bibliotece.
4. Wzorując się na przeczytanej instrukcji, napisz instrukcję korzystania z komputera w sali informatycznej w szkole.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
Nie zapominajcie o ruchu i ćwiczeniach w domu dla waszego zdrowia.
Informacja dla rodziców.
W dobie epidemii, wychowanie fizyczne będzie musiało być realizowane w warunkach domowych. Ponieważ zajęcia wychowania fizycznego to nie tylko aktywność fizyczna, ale zajęcia na temat rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej, bezpieczeństwa w aktywności fizycznej czy edukacji prozdrowotnej, nauka na odległość będzie obejmować elementy wiedzy oraz umiejętności. Jeśli chodzi o wiadomości dotyczące wymienionych treści będę przekazywała uczniom na stronie internetowej szkoły. Natomiast różnego rodzaju aktywność fizyczna w formie ćwiczeń, będę konsultowała bezpośrednio z nimi i z Państwem, tak aby były one odpowiednio dostosowane do możliwości psychomotorycznych dzieci oraz warunków które mają w domu. Ostrożniej należy podchodzić do ćwiczeń praktycznych związanych z „ domowym wychowaniem fizycznym”. Dlatego zlecone zadania będą proste, bezpieczne, przekazane w łatwy i przystępny sposób jak np. : rzuty do domowego kosza papierową kulką, żonglerka piłkarska małą gąbkową piłką lub balonem, ćwiczenia ze skakanką, kręgle pokojowe, elementy tenisa stołowego na małej powierzchni itp. Dobór ich jednak wymaga indywidualnego podejścia, dlatego będę do Państwa dyspozycji poprzez kontakt telefoniczny pod numerem 327809902 . Poniżej podaję dni i godziny w których będą się Państwo oraz uczniowie mogli ze mną kontaktować :
poniedziałek, wtorek, czwartek od 8.00 – 11.30
środa, piątek od 12.00 – 15.30
Bardzo proszę Państwa również o przypilnowanie Waszych dzieci i stosowanie krótkich przerw podczas nauki w domu, polegających na wykonaniu kilku ćwiczeń ruchowych, jako element profilaktyki wad postawy i higieny nauki, która jest bardzo istotna w tym czasie. Cel ten możemy osiągnąć poprzez zestaw ćwiczeń trwających kilka minut. Wyrabiają one trwały nawyk stosowania aktywnego wypoczynku w czasie nauki w domu, mobilizują do pracy i podnoszą efekt lekcji. Sygnałem do rozpoczęcia przerwy są na pewno zaobserwowane objawy zmęczenia jak: spadek percepcji, rozmowa, wiercenie się, oznaki niepokoju lub apatii. Należy też zwrócić uwagę aby ćwiczenia były prowadzone przy otwartych oknach. Poniżej podaję przykłady takich ćwiczeń.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Tomeczek
Informacje dla uczniów
Nie zapominajcie o ruchu i ćwiczeniach w domu dla waszego zdrowia.
Witam Was serdecznie !!!!!!
Ponieważ nasz kontakt w najbliższym czasie będzie inny niż do tej pory, proszę Was o współpracę ze mną, żebyście w bezpieczny i ciekawy sposób mogli realizować wf w Waszych warunkach domowych. Przez kontakt telefoniczny będę Wam udzielać informacji i wskazówek, co każdy będzie mógł wykonać w zakresie aktywności fizycznej, uwzględniając Wasze indywidualne umiejętności i możliwości, które poznałam na naszych tradycyjnych lekcjach wf. Ponadto zachęcam Was do stosowania codziennie ćwiczeń i zaleceń podczas uczenia się w domu, które podaję poniżej. Są one bardzo ważne, gdyż ilość czasu który spędzacie przy odrabianiu lekcji obecnie jest bardzo duży.
Pamiętaj o aktywnych przerwach !!!!!
Odrabiając lekcje przed komputerem bądź używając telefonu komórkowego , regularnie rób przerwy na mały ruch. Wstań, przeciągnij się i zrób kilka głębokich oddechów, pochodź chwilkę po pokoju. Wykonaj również kilka innych prostych ćwiczeń, które pomogą Ci wrócić do nauki z dodatkową energią.
Po pierwsze – oczy
Wstań i rusz się!
Ćwiczyć można siedząc przy biurku, ale warto też, co jakiś czas wstać na chwilę i poświecić kilka minut na proste ćwiczenia.
PRZYKŁADOWE ZESTAWY ĆWICZEŃ DO WYKONANIA W PRZERWIE W CZASIE NAUKI
ZESTAW 1.
ZESTAW 2
ZESTAW 3
ZESTAW 4
ZESTAW 5
Interpretacja ruchowa wierszyka:
Po kamyczkach iść nie mogą – marsz w miejscu
Po kamyczkach hop, hop,hop – 3 podskoki w miejscu
Do dołeczka skok – skok do półprzysiadu
Pora wracać, kto się znuży
Ten odpocznie po podróży – marsz w miejscu
Dom już blisko nogi w ruch – bieg w miejscu
Kto zwycięży zuch” – dzieci siadają poprawnie w ławce.
PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ DLA DZIECI STARSZYCH
Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które rozluźniają nasz kręgosłup w czasie długiej pracy w pozycji siedzącej.
Ćwiczenie 1 „ Oddychanie”
Usiądźcie wygodnie , oprzyjcie się i zamknijcie oczy. Połóżcie obie ręce na brzuchu tak, aby końce palców obu dłoni stykały się. Oddychajcie głęboko, równomiernie i na 1-2 minut wprowadźcie się w stan rozluźnienia.
Ćwiczenie 2 „ Rozluźnianie ramion”
Zwińcie dłonie w pięści i naciskajcie nimi na uda. Utrzymajcie napięcie przez ok. 6 sekund, pamiętając o równomiernym oddechu. Potem rozluźnijcie się i spróbujcie poczuć, co się dzieje z rękami i ramionami ( ok. 30 sekund ). Odczujcie świadomie różnicę między stanem napięcia i rozluźnienia.
Ćwiczenie 3 „ Rozluźnianie twarzy”
Napnijcie wszystkie mięśnie twarzy przez zaciśnięcie zębów, ściśnięcie policzków, zmrużenie oczu i zmarszczenie czoła. Utrzymajcie napięcie przez ok. 6 sekund, następnie rozluźnijcie się.
Ćwiczenie 4 „ Rozluźnienie barków i tułowia”
Ściągnijcie razem łopatki, napnijcie mięsnie brzucha i pośladki. Utrzymajcie napięcie przez ok. 6 sekund, następnie rozluźnijcie się.
Ćwiczenie 5 „ Rozluźnienie nóg”
Oprzyjcie się obydwiema nogami o podłoże i napnijcie wszystkie mięsnie nóg. Utrzymajcie napięcie przez ok. 6 sekund, następnie rozluźnijcie się.
INFORMATYKA
Temat: Słownik terminów komputerowych
1. Narysuj tabelę zbudowaną z 3 kolumn, w nagłówkach wpisz tytuły:
TERMIN WYMOWA ZNACZENIE
2. W pierwszym wierszu tabeli wpisz słowa:
upgrade
Caps Lock
webmaster
software
error
backslash
display
slash
defaultowy
3. Uzupełnij tabelę wpisując wymowę słów (do drugiej kolumny) i ich objaśnienie (do trzeciej kolumny)
REWALIDACJA
Rewalidacja-ćwiczenia językowe
Zadanie1
Ktoś poprzestawiał litery w przymiotnikach. Uporządkuj je i zapisz prawidłowe słowa.
(Tak dla przypomnienia, przymiotniki odpowiadają na pytanie jaki?jaka?jakie?)
nyzbanaw -…………………………………..
yswoik-…………………………………………
sewłoy-………………………………………..
iyłm-…………………………………………….
cpoiwtray-…………………………………….
ybszik-………………………………………….
łogynś-…………………………………………
ałybi-…………………………………………..
nlieyw-………………………………………..
Icełpy-…………………………………………
Zadanie 2
Dopisz brakujące przymiotniki. Podpowiedzi znajdziesz poniżej.
chytry, mądry, pracowity, wierny, zdrowy, uparty
……………………..jak mrówka
………………………jak osioł
………………………jak pies
……………………….jak lis
……………………….jak sowa
……………………….jak ryba
poniedziałek – 30.03.2020
1. matematyka
2. biologia
3. chemia
4. historia
1. Matematyka
Miła klaso VII! Przez najbliższe lekcje nadal będziemy doskonalić rozwiązywanie równań. Oto nasz temat
TEMAT: Rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą.
Na kanale pi-stacja włącz film Rozwiązywanie równań -Wprowadzenie. Obejrzyj film.
A teraz obejrzyj film Rozwiązywanie równań - Rozwiązywanie w dwóch krokach, Przepisz do zeszytu przykłady pokazane na filmie. Potem przepisz podsumowanie z ostatniego slajdu.
A teraz czas na zadania!
Przykład
42:x+2=8
42:x=8-2
42:x=6
x= 7
a) 20:x-3=7 b) 81:x+10=19
20:x=............... 81:x=..........
x= .................... x=...............
c) 9·x-3=42 d) 15:x+10=13
9·x=........... 15:x=...........
x=.............. x=................
e) 7·x-5=65 f) 2·x+2=8
7·x=............ 2·x=.............
x=............... x=................
g) 5·x-8=22 h) 9·x+6=96
5·x=............. 9·x=.............
x=.............. x=...............,
i) 28:x-5=2 j) 6·x=9=15
28:x=.............. 6·x=.............
x= ............... x=...............
A jeżeli ktoś chciałby zrobić więcej zadań, to w podręczniku można wybrać zadania z działu RÓWNANIA. Lub na stronie Matzoo / klasa VII/ Równania/ Rozwiązywanie równań. Zestaw3
lub (te zadania zapisz w zeszycie) na stronie epodreczniki folder Rozwiązywanie równań / ćw. 5 przykład 1, 2 ćw. 17 przykład 1, 2, 3 ćw. 20 przykład a, b
Biologia
Proszę przeczytajcie notatkę
Jeśli przez kilka minut krew nie dociera do jakiegoś narządu, to w tym miejscu dochodzi do nieodwracalnych zmian i obumierania tkanek, dlatego serce bije nieprzerwanie. Na rytm pracy serca składają się następujące po sobie skurcze organu. Lekarz, przykładając stetoskop do klatki piersiowej, osłuchuje, czy odbywają się one prawidłowo. Zwraca uwagę m.in. na tony, które odpowiadają w przybliżeniu skurczom jam serca i ich rozkurczom.
Najpierw krwią doprowadzaną przez żyły wypełniają się oba przedsionki. Gdy przedsionki się kurczą, wypychają krew do komór. Następnie skurczowi ulegają komory i wyrzucają krew z serca do tętnic. Potem serce ma krótki okres spoczynku. Kiedy jest rozluźnione, przedsionki znów wypełniają się krwią.
Serce kurczy się ok. 60‑80 razy na minutę, wypychając każdorazowo do naczyń ok. 80 cm3 krwi. Ciśnienie wypływającej z serca krwi można wyczuć na tętnicach jako tętno (puls) i zmierzyć ciśnieniomierzem. Aparat wskazuje wartości ciśnienia skurczowego (120 mm Hg) i rozkurczowego (80 mm Hg). Pomiary ciśnienia wykonuje się w spoczynku, ponieważ wzrasta ono podczas wysiłku. Wartości parametrów ciśnienia mogą się zmieniać w zależności od aktywności fizycznej, stanu emocjonalnego, temperatury, spożytych pokarmów.
Zapiszcie notatkę do zeszytu:
Zadanie do wykonania:
Wyszukanie tętnic i pomiar tętna.
Co będzie potrzebne
Instrukcja
Chemia
Temat lekcji: Metale właściwości i zastosowanie.
Przeanalizujcie informacje zawarte w tabeli poniżej; jakie właściwości mają podane w tabeli metale. Zwróćcie uwagę na barwę i połysk. W drugiej tabeli poniżej podane są zastosowania niektórych wybranych metali. Przeczytajcie jakie zastosowanie mają te metale.
Właściwości metali |
|||||
Metal (symbol) |
Barwa |
Połysk |
Gęstość [kg/m³] |
Temperatura topnienia [°C] |
Temperatura wrzenia [°C] |
cynk (Zn) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
7140 |
419 |
907 |
glin (Al) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
2700 |
660 |
2520 |
miedź (Cu) |
srebrzystoróżowa (łososiowa) |
metaliczny |
8930 |
1085 |
2570 |
ołów (Pb) |
srebrzystoszara |
metaliczny |
11340 |
327 |
1756 |
potas (K) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
860 |
63 |
757 |
rtęć (Hg) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
13534 |
−39 |
357 |
sód (Na) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
970 |
98 |
883 |
srebro (Ag) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
10500 |
962 |
2155 |
wapń (Ca) |
srebrzystobiała |
metaliczny |
1550 |
842 |
1490 |
złoto (Au) |
żółta |
metaliczny |
19280 |
1064 |
2856 |
żelazo (Fe) |
srebrzystoszara |
metaliczny |
7870 |
1538 |
2861 |
Nazwa metalu |
Zastosowanie |
|
|||
lit |
dodatek do lekkich stopów metali, stosowany w ogniwach litowych i akumulatorach |
|
|||
magnez |
składnik związków wykorzystywanych do produkcji obudowy przedmiotów, elementów karoserii, składnik stopów o małej gęstości |
|
|||
glin |
puszki, folia aluminiowa, składnik stopów o małej gęstości |
|
|||
miedź |
przewody elektryczne, składnik stopów (m.in. mosiądz, brąz) |
|
|||
srebro |
jubilerstwo, do produkcji luster i bombek choinkowych |
|
|||
rtęć |
wypełnienia w stomatologii, baterie do telefonów, lampy jarzeniowe, termometry |
|
|||
wolfram |
żarniki w żarówkach, składnik stopów |
|
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Folia aluminiowa z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej – matowa. Błyszcząca strona chroni przed utratą ciepła (odbija je), podczas gdy matowa je przepuszcza (pochłania). Która strona folii (błyszcząca czy matowa) powinna przylegać do zawijanej gorącej potrawy, aby była ona ciepła jak najdłużej? Odpowiedź uzasadnij.
Zapiszcie notatkę do zeszytu
Zadanie do wykonania:
Folia aluminiowa z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej – matowa. Błyszcząca strona chroni przed utratą ciepła (odbija je), podczas gdy matowa je przepuszcza (pochłania). Która strona folii (błyszcząca czy matowa) powinna przylegać do zawijanej gorącej potrawy, aby była ona ciepła jak najdłużej? Odpowiedź uzasadnij.
Historia
Temat: Kultura i sztuka przełomu XIX wieku.
Przepisz notatkę do zeszytu.
1. Wynalazki i odkrycia naukowe przyczyniły się do rozwoju tzw. kultury masowej czyli powszechnego dostępu ludzi do kultury i rozrywki, która była kierowana do szerokiej rzeszy odbiorców.
Na rozwój kultury masowej, ogromny wpływ miała rozwijająca się kinematografia (kino nieme) oraz widowiska kulturalne i wydarzenia sportowe; ponadto prasa i literatura. Wpływ na rozwój kultury masowej miałytakże, takie wynalazki jak np. gramofon czy radio.
Klaso VII!!!
27.03.2020 – piątek
1. język polski
2. plastyka
3. muzyka
4. religia
Zadania do wykonania:
Język polski:
Przepisz do zeszytu temat z datą.
Temat: Porządkujemy wiedzę o czasowniku.
https://epodreczniki.pl/a/bez-czasownika-ani-rusz/DDgYgBIzA
1. Korzystając z powyższego linku przepisz do zeszytu na kolorowo informacje z dymku „Pamiętaj”.
2. Przepisz do zeszytu i wykonaj ćwiczenie 2.
3. Zapisz w zeszycie wszystkie czasowniki z tekstu „Przyniosłem zdechłą mysz”.
Plastyka:
Temat: Fotografia, foto-kolaż, fotomontaż.
Polecenie dla ucznia:
Zadanie 1 „Widok z okna”
( może być jakiś wybrany element )
Przykład:
Muzyka:
1. Przepisać do zeszytu tekst piosenki „Kurka i pisanki”
Religia:
Obowiązuje wcześniejszy materiał, czyli:
1. Przepisz Przykazania miłości do Boga i bliźniego.
2. Napisać, po jednym przykładzie, jak można miłować Boga, drugiego człowieka i siebie samego?
Drodzy uczniowie klasy VII.
Dzisiaj – 26.03. 2020 macie następujące lekcje:
Poniżej zamieszczam materiał.
Język polski – 26.03.2020
Zapisz w zeszycie temat z datą
Temat: Porządkujemy wiadomości o epokach literackich.
1. Przepisz do zeszytu notatkę:
Epoka literacka – epoka w historii literatury powszechnej lub narodowej, w której dominują zbliżone do siebie kierunki literackie; epoka literacka może się składać z okresów literackich.
Granice epoki literackiej zwykle są nieostre, gdyż przejście od epoki do epoki wiąże się z głębokimi przemianami w kulturze i następuje zwykle stopniowo, w różnym tempie w różnych obszarach tejże. Zwykle jednak przejście między epokami związane jest z jakimś znaczącym wydarzeniem lub zespołem wydarzeń symbolizujących przemianę charakterystyczną dla danej epoki i stanowiącym zwyczajową cezurę między nią a epoką ją poprzedzającą. Istotnym elementem decydującym o charakterze epoki jest jej filozofia, określająca rodzaj formacji umysłowej i klimat intelektualny dla tworzonych utworów.
Nazwy epok literackich
2. Korzystając z linku: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/epoki-literackie-podsumowanie
Napisz krótką charakterystykę każdej z epok zawierającą następujące elementy:
Matematyka – 26.03.2020
TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem równań
Na stronie epodreczniki Wykorzystanie równań do rozwiązywania zadań tekstowych
do zeszytu Przykład 1, Przykład 2, ćw. 1, 2, 3, 4, 16, 17 (zrób rysunek pomocniczy)
Język angielski – 26.03.2020
Zapisz w zeszycie temat z datą
Topic : Health and physical activity - zdrowie i aktywność fizyczna.
1. Przepisz do zeszytu, a następnie naucz się podanych słówek.
Health (zdrowie)
hospital – szpital
nurse – pielęgniarka
physician – doktor
chemist – farmaceuta
dentist – dentysta
tooth - ząb
tablet – tabletka
plaster – gips
syringe – strzykawka
injection – zastrzyk
bandage – bandaż
ambulance – karetka pogotowia
medicine – lekarstwo
Physical activity (aktywność fizyczna)
to walk – iść
to run - biec
to cycle – jeździć na rowerze
to kick – kopać
to catch – łapać
to skate – jeździć na deskorolce/rolkach/łyżwach
to jump – skakać
to ride – jeździć
to dive – nurkować
to swim – pływać
to throw – rzucać
to rest – odpoczywać
Our health is very important especially these days, so it is very important to eat healthy and exercice every day.
Nasze zdrowie jest bardzo ważne, zwłaszcza w tym czasie, więc bardzo ważne jest to aby jeść zdrowo i ćwiczyć każdego dnia.
Geografia – 26.03.2020
Temat: Zmiany w polskim przemyśle.
Zapisz w zeszycie temat z datą.
https://epodreczniki.pl/a/zmiany-w-przemysle-polski/DKjGKWrpH
1. Korzystając ze strony internetowej powyżej, wyjaśnij na podstawie zamieszczonego tam SŁOWNICZKA następujące pojęcia:
okręg przemysłowy
prywatyzacja
restrukturyzacja
UWAGA: jeśli nie możesz skorzystać z Internetu, spróbuj wyjaśnić pojęcia korzystając z książek.
2. Sprawdź swoje wiadomości rozwiązując ćwiczenia 2 i 7 na podanej stronie internetowej (nie przepisuj do zeszytu).
Rewalidacja – 26.03.2020
Zadanie1:
W ramach dzisiejszej rewalidacji proponuję poćwiczyć tabliczkę mnożenia.
Działania proszę przepisać i rozwiązać:
5*7=
5*3=
7*7=
8*3=
5*2=
4*9=
8*9=
2*10=
3*6=
6*6=
8*8=
9*9=
Ważne: Podane linki należy skopiować i wkleić do przeglądarki
PIRAMIDA ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Im niżej, tym więcej.
Taką "piramidę zdrowia" opracowali lekarze.
Jedz najwięcej produktów z podstawy,
najmniej tego , co przy wierzchołku.
Dokładnie przeanalizuj piramidę zdrowego odżywiania się a następnie uzupełnij schemat:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
PRACA DOMOWA
a. Choroby, które wynikają z nieprawidłowego odżywiania to :
b. Do pasożytów przewodu pokarmowego nie należy:
c. Chorobą ,,brudnych rąk” nazywamy:
Historia
Korzystając z podręcznika uzupełnij brakujące notatki w zeszycie. 13.03.2020
Temat: Kolonializm w XIX wieku. 17.03.2020
1. Uzupełnij tekst wyrazami z ramki.
W drugiej połowie XIX wieku ogólnoświatowym zjawiskiem stał się………………… . Podbite terytoria stały się dla państw ………………………… ważnym źródłem dochodu oraz rynkiem zbytu dla towarów produkowanych w Europie. Podbite terytoria dostarczały Europie taniej siły ………………… oraz przynosiły jej korzyści militarne. W wyniku polityki kolonialnej największe imperium w XIX wieku stworzyli…………………………. .
Brytyjczycy, kolonializm, roboczej, europejskich |
Temat: Rozwój nowych ruchów politycznych. 20.03.2020
Przepisz notatkę do zeszytu.
1.Demokratyzacja życia politycznego - w II połowie XIX wieku nastąpiła demokratyzacja życia politycznego w wielu krajach. Obok istniejących już nurtów społeczno – politycznych takich jak konserwatyzm i liberalizm, pojawiły się nowe nurty, jak: socjalizm, chrześcijańska demokracja i nacjonalizm.
2. Emancypacja kobiet i działalność sufrażystek - zachodzą zmiany w świadomości kobiet, które domagają się praw obywatelskich i wyborczych w wielu krajach. Kobiety, które działały w organizacjach domagających się praw wyborczych i politycznych nazywano sufrażystkami. W Polsce kobiety zdobyły prawa wyborcze w 1918 roku.
3. Prawa demokratyczne jakie uzyskała ludność w II poł XIX wieku to m.in.
- uzyskanie przez kobiety praw wyborczych,
- możliwość udziału w życiu politycznym różnych klas społecznych,
- uzyskanie obywateli dostępu do edukacji,
- pojawienie się i wzrost znaczenia klasy robotniczej,
- wprowadzenie trójpodziału władzy.
https://epodreczniki.pl/a/uczynic-prawo-wyborcze-powszechnym-ruch-feministyczny/D13UtN6r2
Temat: Postęp techniczny i zmiany cywilizacyjne. 24.03.2020
Przepisz notatkę do zeszytu i wykonaj zadanie.
1. W II połowie XIX wieku nastąpił rozwój nauki czego efektem było dokonanie wielu odkryć w różnych dziedzinach co miało wpływ na zmianę warunków życia ówczesnej ludności.
2. Przykładowe wynalazki i odkrycia oraz ich twórcy:
- Dynamit - Alfred Nobel
- Radio - Guglielmo Marconi, AleksanderPopow i Nikolas Tesla
- Żarówka - Thomas Alva Edison
- Odkrycie pierwiastków: polon i rad – Maria Skłodowska - Curie i Pierre Curie
- uszeregowanie pierwiastków w tabelę - Dimitrij Mendelejew
- wynalezienie szczepionki przeciw wściekliźnie - Ludwik Pasteur
- wynalazł silnik spalinowy - Rudolf Diesel
- promieniowanie X (rtg) - Wilhelm Roentgen
Zadanie do wykonania:
Korzystając z podręcznika lub sieci Internet wymień 5 innych wynalazków /odkryć oraz ich autorów, które miały wpływ na życie codzienne ludzi w XIX wieku.
Rewalidacja - 24 marzec 2020
Nauczyciel: Monika Biegańsk
Zadanie 1: Uzupełnij wyrazy, wstawiając „h” lub „ch” i wpisz je do tabelki:
ki_nął, zu_, _istoryczny, za_ód, pe_owa, _onorata, _erb, _erbata, za_murzone, wa_a się, _abrowa, dmu_a, za_odzi, _udy, poje_ałem
rzeczowniki |
czasowniki |
przymiotniki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WTOREK - 24.03.2020
CHEMIA
Podaj nazwy pierwiastków albo ich symbole. Pracę wykonaj w zeszycie
Mg |
|
wapń |
|
węgiel |
|
tlen |
|
S |
|
Fe |
|
sód |
|
chlor |
|
K |
|
N |
|
srebro |
|
miedź |
|
wodór |
|
nikiel |
|
Mo |
|
Co |
|
Au |
|
Cl |
|
Al |
|
krzem |
|
Cu |
|
Pb |
|
O |
|
C |
|
Ca |
|
Hg |
|
H |
|
Klasa 7 Temat: Prawo Archimedesa.-- Książka i internet zrobić notatkę
Pozdrawiam Katarzyna Bednarska
Dzień dobry drodzy uczniowie i rodzice. W tym trudnym dla wszystkich okresie musimy się wzajemnie wspieprzede wszystkim zadbać o Waszą edukację.
Mam nadzieję, że wszyscy macie dostęp do Internetu z telefonu lub komputera.
Nauczyciel: Zuzanna Grabka
Ostatnio powtarzaliśmy części ciała (niektórym kiepsko poszła kartkówka, więc jest okazja się poduczyćJ)
Chciałam Wam zaproponować stronę https://agendaweb.org/vocabulary-exercises
Pozdrawiam Was wszystkich, życzę dużo cierpliwości, uważajcie na siebie i ZOSTAŃCIE W DOMU!!!
Zuzanna Grabka
Proszę o wykonanie drugiego zadania w formie tabeli, jeśli chodzi o dyktando proszę o wydrukowanie (lub przepisane) i uzupełnienie luk.
„Po zachodzie słońca”
Ó czy U
Nie_błaganie nadchodził wiecz_r. W powietrz_ czuć było chł_d. Grupa włóczykij_w jeszcze podziwiała c_downy zach_d słońca. R_żowe chm_rki powol_tku zasn_wały ż_łtawą k_lę, przes_wającą się ku morzu i znikającą za horyzontem. T_ryści zn_żeni długotrwałą wędr_wką zdecydowali się na powr_t do pokoj_w. Ogr_d powoli p_stoszał. R_że st_liły p_rpurowe płatki, a ostr_żki posp_szczały mal_tkie gł_wki. Ucichło upojne kląskanie słowików i k_kanie zaz_lek. Jask_łki zataczały ostatnie k_łka szybując ku gniazdkom. Gniedziegdzie dało się słyszeć poh_kiwanie p_chacza i ciche gr_chanie c_kr_wek. W stoł_wce panował radosny nastr_j. Stół nakryty śnieżnobiałym, haftowanym Obr_sem k_si str_dzonych biesiadników. Gospodarz wni_sł d_ży sł_j tr_skawkowych konfitur i śwież_tkie b_łeczki popr_szone c_krem p_drem. Obok postawił b_rsztynowy mi_d i dzban_szki z tł_stą śmietanką. Tłum głodomor_w rz_cił się na specjały. P_źniej k_charz przygotował jeszcze kr_che plac_szki z c_kinii i r_msztyk z ceb_lką.
Z podanego tekstu wypisz wszystkie rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki. Zapisz je w formie tabelki:
rzeczowniki |
czasowniki |
przymiotniki |
przysłówki |
|
|
|
|
Wokoło nas jest wiele wody, w organizmach ludzkich jest jej również dużo. Woda występuje rzecz jasna w oceanach, morzach, jeziorach i rzekach. Śnieg i lód też są zbudowane z wody. Gdy para wodna znajdzie się w niskiej temperaturze wówczas wysoko nad naszymi głowami zaczyna powstawać śnieg. Aby tu u nas na ziemi mógł się utrzymać, a nie zmienić swój stan skupienia znów na wodę musi panować temperatura poniżej zera. Lód powstaje wtedy, gdy odwrotnie jak w pierwszym przypadku, woda zamarznie na ziemi. Co ciekawe każdy płatek śniegu wygląda gołym okiem jak gwiazdka, ale tak naprawdę nie ma dwóch takich samych płatków. Woda jest niezbędna do życia – pijemy ją, dodajemy w trakcie tworzenia posiłków, myjemy się w niej, pierzemy ubrania – nie wyobrażamy sobie żeby kiedyś mogło by jej zabraknąć. Dlatego też tak na przyszłość próbujmy ją oszczędzać i np. nie zostawiać odkręconego kranu, kiedy myjemy zęby.
1. Przeczytaj tekst o początkach kina. Podkreśl na czerwono wyrazy z nie zapisane łącznie, natomiast wyrazy pisane z nie osobno podkreśl na zielono.
Współcześni ludzie nie wyobrażają sobie świata bez filmów. Są one ważną częścia naszego życia. Służą nie tylko rozrywce, ale również innym celom, na przykład edukacyjnym i naukowym. A przecież historia tej najmłodszej ze sztuk zaczeła się niezbyt dawno, bo niewiele ponad 100 lat temu od wynalazku dwóch Francuzów, braci Lemiere.
Wynalazkiem tym był kinematograf, służący do wyświetlania na ekranie ruchomych obrazów. W grudniu 1895 roku odbył się pierwszy pokaz filmowy. Program był niezwykle bogaty. Wyświetlono siedem filmików, między innyi „Wyjście robotnic z fabryki” i „Pociąg” . Cały seans trwał około piętnastu minut. Na widok zbliżającego się na ekranie pociągu ludzie, którzy nigdy nie widzieli filmu, uciekali w popołochu.
Bracia odnoszą niemały sukces. Wkrótce produkują masowo kinematografy, rolki taśmy, obiektywy. Zatrudniają wielu operatorów i rozsyłają ich po całej Europie, by rozpowszechniać swój wynalazek i filmować kolejne wydarzenia. Nowość robi furorę. Triumf nie trwa jednak zbyt długo. Widzowie szybko się znudzili i przestali uczęszczać na filmy. Rozrywka niechciana przez wyższe sfery zostaje przeniesiona do bud jarmarcznych. Wkrótce chodzenie do kina stało się równoznaczne ze złym gustem.
To był jedynie poczatek niezwykłej historii kina,pełnej wzlotów i upadków. Dziś wszystkie te niepowodzenia poszły w niepamięć i nie można zaprzeczyć, że kino jest obecnie najbardziej popularną dziedziną sztuki.
2. Odpowiedz pisemnie pełnymi zdaniami na pytania dotyczące tekstu
a) Ile lat temu rozpoczeła się historia filmu?
b) Co wynaleźli bracia Lumiere?
c) Czego się rzestraszyli widzowie pierwszego seansu filmowego?
d) Czy w dzisiejszych czasach kino jest popularną rozrywką?
3. Wpisz numer akapitu, w którym opisano:
a) triumf i upadek wynalazku braci Lumiere ………
b) pierwszy seans filmowy ………
c) do czego służą filmy …….
d) co to jest kinematograf ………
e) czego jest pełna historia kina …….
4. Opisz w 10 zdaniach swój ulubiony film .
MATEMATYKA
Temat: Zapisywanie wyrażeń za pomocą równań
2 Temat: Liczba spełniająca równanie
3 Temat: Rozwiązywanie równań
4 Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem równań
Kto może skorzystać z internetu na YOUTUBE wpisać temat i wybrać filmy ze znaczkiem π (pistacja). Zadania, które są pokazane na filmie zrobić w zeszycie.
Poza tym na stronie epodreczniki.pl / kształcenie ogólne/ szkoła podstawowa/ matematyka/ foldery: WARTOŚCI WYRAZEŃ ALGEBRAICZNYCH, RÓWNANIA W POSTACI PROPORCJI, ROZWIĄZYWANIE RÓWNAŃ, ZAPISYWANIE I ODCZYTYWANIE WYRAZEŃ ALGEBRAICZNYCH, WZORY I RÓWNANIA - obejrzeć filmy, zrobić zadania
Kto ma w domu podręcznik zadania z działu RÓWNANIA
Drodzy uczniowie klasy siódmej. Przesyłam wam do wykonania w zeszytach trochę zadań z języka polskiego, geografii, techniki i religii.
Temat lekcji: Potyczki z ortografią polską.
1. Przepisz poniższy tekst do zeszytu i uzupełnij luki w wyrazach.
Co lub kto może ukryć w szafie?
L…bicie czytać? Ja …wielbiam. Ka…dego dnia m…szę p…erz…cić co najmniej kilkanaście stron, …eby ze spokojem poło…yć się do snu. Wtedy rozmyślam o ul…bionych bo…aterach, two…ę nowe scenari…sze, wsp…lnie z nimi prze…ywam niezwykłe p…ygody.
Zastanawiacie się, co miałem na myśli z szafą? Mo…e uwa…acie, …e taki ze mnie mól ksią…kowy, …e najchętniej zamknęłabym się w szafie z wielk… ksi…g… i czytała w nieskończoność. To na pewno byłoby ciekawe prze…ycie, ale dzisiaj zamie…am opowiedzieć wam o niedawno p…eczytanej lekt…rze.
„Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza cz…ść „Opowieści z Narnii”, cyklu siedmiu powieści autorstwa C.S.Lewisa. Gł…wnymi bo…aterami są Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Podczas pobytu w ogromnym dwo…e, Ł…cja odkrywa w szafie p…ejście do innego świata. P…eprawiając się p…ez zaśnie…ony las, dziewczynka spotkała fauna o imieniu Tumnus.
Wywodzący się z mitologii greckiej stw…r opowiada l…dzikiemu dziecku o tym, …e Narnia znalazła się pod …adami okr…tnej Białej Czarownicy, kt…rej magia spowiła krainę niekończącą się zimą.
Gdy Łucja wraca do olb…ymiego domu, rodzeństwo nie wierzy w jej opowieść. Piotr daje się jednak p…ekonać i wchodzi do szafy.
2. Przepisz do zeszytu poniższe pytania i odpowiedz na nie pełnymi zdaniami.
1. Podaj tytuł pierwszej części „Opowieści z Narnii”.
2. Kto jest bohaterem tej częśći „Opowieści z Narnii”?
3. Co odkryła w szafie Łucja?
4. Co zrobiła Biała Czarownica.
5. Kto uwierzył w opowieść Łucji i wszedł do szafy?
1. Powtórz materiał do zapowiedzianego sprawdzianu.
2. Wyjaśnij pojęcia:
3. Podaj jakie zboża są uprawiane w Polsce.
4. Podaj jakie są najpopularniejsze warzywa i owoce uprawiane w Polsce.
5. Przepisz do zeszytu poniższe zdania:
Najważniejsze zwierzęta hodowlane w Polsce to trzoda chlewna, bydło i drób, a także owce, kozy, konie czy zwierzęta futerkowe. Hoduje się również ryby, pszczoły, jedwabniki i inne.
6. Wyjaśnij jakie zwierzęta kryją się pod nazwami:
7. Podaj jakie produkty otrzymujemy ze zwierząt.
Jeśli macie możliwość to skorzystajcie ze strony:
https://epodreczniki.pl/a/chow-i-hodowla-zwierzat-w-polsce/DwN790Alx
1. Wykonaj dowolną ozdobę z rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych (dużo pomysłów jest w Internecie).
2. Wykonaj dowolną wiosenną dekorację. UWAGA: to nie ma być rysunek ani kolorowanka!!!!
1. Do wybranej stacji Drogi Krzyżowej wykonać ilustrację.
2. Napisać, w zeszycie, własnymi słowami modlitwę za chorych.
3. Codziennie wieczorem odmówić modlitwę „Zdrowaś Maryjo” za chorych, zarażonych lekarzy, pielęgniarki i siebie nawzajem.
Nauka Piosenki
Polecenia dla ucznia:
Powodzenia!!!
Śpiewnik I - WIELKANOC
opracowała i zebrała – Iwona Nawrot
Spis piosenek:
Kurka i Pisanki https://www.youtube.com/watch?v=FksZxCSVcks
Wielkanocny koncert https://www.youtube.com/watch?v=iwfUlBIAB-g
Za Zu, Za Zi https://www.youtube.com/watch?v=d2pyjp_N5N8
Chwała Tobie Panie https://www.youtube.com/watch?v=XM7zFc6Y6H4
Kiedyś wino i chleb https://www.youtube.com/watch?v=kUp6eGtXgzk
Mówię Wam https://www.youtube.com/watch?v=yjp4kcndYC4
Pewna Mała biała kurka,
ukręciła pędzel z piórka
Zniosła jaja o poranku
i maluje je na ganku
Refren:
A ja jaj A ja jaj i pisanki robi z jaj (bis: 4 x)
Sto kolorów nałożyła,
listeczkami ozdobiła
Przy tym cieszy się i skacze,
ko, ko, ko, ko głośno gdacze
Refren:
A ja jaj A ja jaj i pisanki robi z jaj (bis: 4 x)
Dzisiaj wielkie zamieszanie
w lesie, w polu i na łące,
bo szykują dziś zwierzaki
na cześć Wielkanocy koncert !
Refren:
Choć śpiewają różnym głosem
ta piosenka właśnie o tym,
że jest wszędzie radość wielka,
gdy są Wielkanocne święta !
Święta ku, ku, ku, ku ! Święta! -
rozśpiewały się kukułki,
wrona kra, kra - głośno kracze,
czik, czik - słychać głos jaskółki
Refren:
Choć śpiewają różnym głosem…
Kum, kum, kum, kum - grają żabki,
fiu, fiu - kos pogwizduje,
brzęczą pszczoły,
grają świerszcze,
bociek kle, kle - podśpiewuje
Refren:
Choć śpiewają różnym głosem…
recytacja:
Kurka o tym usłyszała,
na podwórku piórka stroszy,
Na pisanki znosi jajka,
zdążyć chce do Wielkanocy
Za lato, za zimę, za słońce i deszcz
I za to, że dajesz nam wszystko co chcesz
Za góry, za morze, za łąkę i las
I za to, że miłość Twa ogarnia nas
Za ranek, za wieczór, za uśmiech i łzy
Za ptaki, za ryby, za owce i lwy
Za dźwięki, za ciszę, za światło i mrok
I za to, że czuwasz przez okrągły rok
Za moich przyjaciół, i za wrogów też
I za to co łatwe i za to co nie
Za ziemię tą tutaj, i niebo to tam
Za wszystko co dzięki twej hojności mam
Ref: ZA ZU – ZA ZI - DZIĘKI CI !
Biali, czarni i mulaci
Latynosi i Azjaci
Eskimosi i Indianie
Wszyscy chwalą Ciebie Panie
Chwała Tobie Panie
Tak było, tak jest i tak zostanie
Na Saharze i w Pekinie
W Buenos Aires i w Cieszynie
W Nowym Jorku i w Bombaju
Chwalą Ciebie w każdym kraju
Wcześnie rano i o zmroku
O dowolnej porze w roku
W poście albo w karnawale
Nie ma dnia gdy Cię nie chwalę
Wszędzie i o każdej porze
Wszyscy chwalą Ciebie Boże
Kiedyś wino i chleb
Teraz Ciało i Krew
Możesz wierzyć lub nie
To naprawdę dzieje się
Ciągle czekasz na cud
Niespokojny twój duch
A ja przypomnę, że
W ciszy i przy blasku świec
Cud największy dzieje się
Wypatrujesz co dnia
Czekasz na jakiś znak
A ja przypomnę, że
W ciszy i przy blasku świec
Cud największy dzieje się
Ani wielkie góry, ani czarne chmury
Ani długie noce, ani ciemne moce
Wojsko faraona tez nas nie pokona
A najgorsze strach są tylko na lachy
Ref: Mówię wam, mówię wam
Jeśli Bóg z nami – Kto przeciw nam?
Mówię wam, mówię wam, mówię wam
Ani żaden kłopot, który palcem grozi
Ani to co parzy, ani to co mrozi
Ani żadne smutki, ani żadne złości
Nie ma takiej siły, ani możliwośc
Drodzy uczniowie klasy VII! Przesyłam kolejne partię materiału do samodzielnego opracowania w domu. Tematy z matematyki są już na internetowej stronie szkoły.
Temat: Prawo Pascala.
1. Skorzystaj z podanego niżej linku, przeczytaj wiadomości i zrób notatkę.
https://epodreczniki.pl/a/prawo-pascala/DiHV9JyLl
Język angielski
23rd March
25th March
Topic: Countable and uncountable nouns – rzeczowniki policzalne i niepoliczalne
RZECZOWNIKI POLICZALNE są to rzeczowniki, które mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie. Można policzyć je na sztuki. Rzeczowniki policzalne posiadają zarówno liczbę pojedynczą, jak i mnogą:
an apple - jabłko
a car – samochód
a dog - pies
a lamp - lampa
a telephone - telefon
an apple - jabłko
an egg - jajko
an elephant – słoń
RZECZOWNIKI NIEPOLICZALNE to rzeczowniki określające takie przedmioty, które stanowią pewną całość, nie dającą się wyodrębnić, policzyć, rzeczy abstrakcyjne, a także substancje, gazy.
Rodzaje rzeczowników niepoliczalnych:
- substancje:
sugar – cukier
flour – mąka
rice – ryż
glass – szkło
gold – złoto
cotton – bawełna, itp.
- produkty spożywcze:
bread- chleb
jam – dżem
cheese – ser
ham – szynka
- płyny:
milk – mleko
water – woda
oil – olej
Proszę przetłumaczyć wyrazy i w ramce wpisać czy jest to rzeczownik policzalny czy niepoliczalny.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i życzę powodzenia.
Język polski
Temat: Najważniejsze części zdania – podmiot i orzeczenie.
1. Przepisz do zeszytu poniższą notatkę.
Zdania składają się z tak zwanych części. Najważniejszymi częściami zdania są: orzeczenie i podmiot.
Orzeczenie to czasownik najczęściej występujący w formie osobowej, np.
Marysia zajrzała przez mur do ogrodu.
Klucz pasował do zamka w furtce.
Podmiot to wykonawca czynności wyrażonej orzeczeniem, np.
Marysia zajrzała przez mur do ogrodu.
Klucz pasował do zamka w furtce.
2. Przepisz do zeszytu zdania. Następnie zaznacz odpowiednimi kolorami orzeczenia i podmioty.
Kolore żółtym zaznacz w podanych zdaniach orzeczenia.
Kolorem niebieskim zaznacz w podanych zdaniach podmiot.
3. Wymyśl i zapisz w zeszycie 10 zdań. Następnie podkreśl w nich podmioty i orzeczenia.
4. Przepisz podane zdania i wypisz z nich podmioty i orzeczenia.
Podmioty: …………………………………………………….....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Orzeczenia:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...
GIMNASTYKA KOREKCYJNA
Rozgrzewka
1.Marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan oraz naprzemienną praca ramion 2minuty
2. Krążenie ramion naprzemienne x10 w przód, x10 tył
3. Krążenie nadgarstków x10
Część główna
Każde ćwiczenie wykonujemy 10 razy w spokojnym tempie .Następnie odpoczywamy przez minutę i przechodzimy do kolejnego ćwiczenia. Gdy wykonamy całą serię 4 ćwiczeń odpoczywamy 3 minutki i powtarzamy cały zestaw ćwiczeń jeszcze raz.