31 stycznia 2017 roku grupa uczniów naszej szkoły pojechała do Katowic – Panewnik zobaczyć największą w regionie ruchomą stajenkę. Szopka Bożonarodzeniowa w bazylice w Panewnikach powstaje każdego grudnia od początku lat 1900, praktycznie od początku istnienia kościoła. Od wielu lat głównym budowniczym szopki jest rzeźbiarz i artysta ludowy - Paweł Jałowiczor, a pieczę nad budową sprawuje o. Alan Rusek - proboszcz parafii w Panewnikach.
W 2006 roku stajenka została poszerzona do rozmiarów - wysokość 18 m, a szerokość 32 m. Do budowy szopki wykorzystuje się około 120 figur o wysokości do 150 cm. Najstarsze z nich liczą już ponad 100 lat! Scenerię żłóbka oświetlają setki żarówek.
Stajenka budowana jest z bali i desek jodłowych. Nad szopką rozciąga się – namalowane na płótnie – sklepienie niebieskie, jakie pojawia się w wigilijną noc nad Katowicami. Wewnątrz rozstawiane są figury z gipsu, drewna i masy żywicznej.
Poza szopką we wnętrzu panewnickiej bazyliki od 1994 r. w pomieszczeniach klasztornych udostępniana jest szopka ruchoma z poruszającymi się figurami ważnych postaci z historii Kościoła i Polski. Zobaczyć tam nożna: św. Franciszek z Asyżu, św. Klara z Asyżu, św. Antoni Padewski, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, św. Wojciech, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, Jan III Sobieski, św. Jadwiga Królowa, św. Ludwik IX, Bolesław Chrobry, Mieszko I, św. Jacek Odrowąż oraz Trzej Królowie. W ekspozycji przy ruchomej szopce prezentowane są szopki śląskie i z krajów misyjnych.
W klasztornym ogrodzie od 2002 r. przygotowywana jest również żywa szopka ze zwierzętami, m.in. oślica, owce, kuce, króliki, drób ozdobny.