Jak wyćwiczyć w sobie optymizm i pogodę ducha.
Nie musisz ciągle powtarzać sobie w kółko że wszystko jest w najlepszym porządku. Bo niezależnie od chęci, czasem po prostu nie jest. Chodzi o to, by wierzyć że prędzej czy później będzie lepiej i szukać jasnych stron życia, aby dobrze dzień rozpoczynać i dobrze kończyć.
Poranki bywają ciężkie , dopada nas codzienna rutyna, można jednak ją polubić, nadać nowy wymiar, uzupełnić naszymi elementami, tak aby poranki stały się lepsze. Należy sobie zadać pytanie czego brakuje nam rano? Jak możemy umilić sobie ten czas? Lubisz zieloną herbatę, może kawę? Zrób ją sobie. Włącz radio, muzykę która poprawia Ci humor.
2. Uśmiechaj się kiedy tylko możesz-to da się wyćwiczyć
Nawet jeśli coś psuje Ci humor, postaraj się rozchmurzyć, w myśl powiedzenia, „uśmiechnij się a cały świat uśmiechnie się do ciebie”. Uśmiech zmienia to jak postrzegają Cię inni i poprawia Ci humor. Postaraj się uśmiechać kiedy tylko możesz, poćwicz przed lustrem, zapewnij sobie dawkę humoru, obejrzyj komedię.
3. Odpędź od siebie czarne myśli
Czujesz niepokój, strach, przed Tobą ważne zadanie? Myśl o pozytywnym przebiegu danej sytuacji, nie jest to proste ale możliwe. Stwórz optymistyczny scenariusz, i uwierz w niego. Koncentrowanie się na tym co może wyjść nie tak, niczemu nie pomaga, a tylko szkodzi Tobie. Chociaż stres potrafi mobilizować, w nadmiarze paraliżuje. Postaraj się porozmawiać ze sobą, dodać sobie otuchy, trzymaj się dobrych myśli i nie daj się opanować strachowi.
4. Naucz się panować nad emocjami
Nie jest to proste, ale warto przyjmować rzeczy „na chłodno”. Gdy coś wyprowadzi nas z równowagi, zwykle reagujemy impulsywnie, a potem żałujemy naszych działań, postaraj się tego uniknąć. Gdy coś Cie zdenerwuje, daj sobie chwilę, przejdź się zajmij na chwilę czymś innym, nie działaj pochopnie.
5. Nie przejmuj się swoimi błędami, każdy je popełnia
Śmiej się ze swoich błędów, nie skupiaj się na słowach krytyki pod Twoim adresem, nie zadręczaj się nimi. Krytykanci sami często maja problemy i wylewają je na Ciebie. Z krytyki, o ile jest konstruktywna wyciągnij wnioski ale nie daj się jej przytłoczyć.
6. Zrób coś miłego dla innych
Zaraź ich swoim uśmiechem i pogoda ducha, pomóż starszej sąsiadce, przynieś jej zakupy, powiedz komuś miłe słowo, zapytaj się jak można pomóc. Pochwal córkę lub syna, mężowi wyślij miłego smsa. Zauważ nową fryzurę ekspedientki w sklepie, gdzie codziennie robisz zakupy. Pochwal nowy ciuch przyjaciółki. Poczujesz się lepiej i pomożesz innym. Skoncentruj się na tym co czujesz w tym momencie, warto to powtarzać czyż nie?
7. Nie zadręczaj się przed snem problemami.
Nie rozpamiętuj błędów i niepowodzeń, nie skupiaj się na negatywnych emocjach, przed snem należy się wyciszyć, gdyż waży to na jego jakości. Jeśli to był trudny dzień, a Ty ciągle jesteś kłębkiem nerwów, zrób sobie gorącą kąpiel, posłuchaj kojącej muzyki, pomyśl o tym co dobrego tego dnia zdarzyło. Odetnij się od tego, jutro też jest dzień
Ostatnio popularnym terminem jest mindfullness, to inaczej życie uważne, tu i teraz. Ciesz się każdą chwilą, doceniaj ją i bądźcie za nią wdzięczni. Ważne jest to co jest teraz, nie martwcie się na zapas. W pracy myśl o pracy, a w domu o domu. Gdy jesteście z bliskimi, bądźcie obecni, odłóżcie komputer i telefony. Słuchajcie się nawzajem, rozmawiajcie i cieszcie się drobiazgami.
Psycholog szkolny Grażyna Pikuła
Pedagog szkolny Gabriela Ludwikowska