Biofeedback w naszej szkole

Terapia BFB w prowadzona jest w naszej szkole od kilku lat. Zakupiono nowy sprzęt z firmy Biomed, dzięki któremu możliwa jest dokładniejsza diagnoza oraz podniesienie efektywności  prowadzonych zajęć.

W trakcie sesji uczniowie korzystają z zakupionego przez szkołę fotela relaksacyjnego  oraz różnych form wspomagających osiągnięcie pożądanych wyników. Zajęcia BFB prowadzone są raz w tygodniu przez wykwalifikowanego terapeutę, jedna sesja trwa ok. 40 min.

Generowane komputerowo wyniki sesji wskazują postępy uczniów i są przygotowywane w formie raportów w określonych odstępach czasowych.

Uczniowie naszej szkoły najczęściej korzystają z terapii rozwijającej procesy poznawcze tj. pamięć, koncentrację, umiejętność rozwiązywania zadań matematycznych, oraz poprawiającej proces czytania.

Dla osób z cechami nadpobudliwości i problemami jakie z nich wynikają, jak choćby jąkanie, czy przyspieszone tempo mowy, prowadzone są zajęcia w oparciu o protokoły relaksacyjne, których celem jest obniżenie stresu, napięcia i lęku.

W odstępach kilkutygodniowych wykonywane są raporty trendów, które w sposób graficzny dokumentują postępy ucznia i wskazują dalszy kierunek terapii.  Dzięki sprzętowi najnowszej generacji jaki obecnie posiada szkoła, możliwe jest prowadzenie terapii Biofeedback o wysokiej skuteczności, w pełni dostosowanej do potrzeb ucznia. Cenną rzeczą jest możliwość bieżącego monitorowania postępów ucznia i korygowania na bieżąco kierunku terapii.

Z raportów cząstkowych jakie przeprowadzone zostały u kilku uczniów po 6-8 sesjach wynika, że terapia jest skuteczna, gdyż amplituda fal modyfikowanych wyraźnie się zmienia dążąc do założonego na początku terapii, celu.

O zakończeniu terapii i trwałych efektach można będzie mówić dopiero po ok. 50-60 sesjach, kiedy przeprowadzona zostanie diagnoza końcowa.

Wszystkie materiały o biofeedbecku opracowała mgr Leokadia Szafarska

Biofeedback__w_naszej__szkole.docx