Narodowy Program Zdrowia

W listopadzie nasza szkoła dostała dofinansowanie z Urzędu Miasta Chorzów w ramach Narodowego Programu Zdrowia (Program Ochrony Zdrowia Psychicznego). W projekcie wzięli uczniowie klas V – VIII szkoły podstawowej.

Nasze działania oparliśmy na poszerzeniu świadomości jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i jak sobie radzić w trudnych sytuacjach, ale również na pokazaniu różnych form spędzania czasu wolnego, które wpływają na nasze samopoczucie, ale również poczucie własnej wartości, akceptacji, poczucia bycia potrzebnym i harmonii z otoczeniem.

W związku z tym w ramach działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego
w naszej szkole odbyły się zajęcia z psychologiem na temat „Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne” – co robić i jakie działania podejmować, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz gdzie zgłosić w przypadku, gdy nie potrafimy sobie poradzić z własnymi problemami.

Ważnym elementem zdrowia psychicznego jest kontakt ze sztuką i zwierzętami. Aktywności te mają działanie terapeutyczne i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego w ramach projektu odbyły się zajęcia ceramiczne oraz konne.

• Na zajęciach ceramicznych uczniowie brali udział w procesie twórczym – mieli możliwość zaprojektowania swojego przedmiotu, tworzenia z gliny oraz malowania farbami do szkliwienia według własnego pomysłu. Stworzenie własnego, niepowtarzalnego przedmiotu nadało poczucie sprawstwa, podniosło poczucie własnej wartości, miało również działanie relaksujące i uspokajające. Zajęcia odbyły się w dwóch turach, cz.1 – lepienie z gliny, cz.2 - malowanie
  • Zajęcia z końmi –  w ramach tych zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć, ale również samodzielnie doświadczyć jak wygląda opieka nad koniem. Większość naszych uczniów po raz pierwszy mogło również spróbować  jazdy konnej. Kontakt z koniem, czyli hipoterapia ma działanie terapeutyczne. Wycisza emocje, zmniejsza zaburzenia lękowe, motywuje do kontaktów społecznych, działa odprężająco.