Klasy dla dzieci i młodzieży autystycznej

Klasy dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz z niepełnosprawnością intelektualną powstały w naszej placówce jako odpowiedź na specyficzne potrzeby uczniów z autyzmem, których funkcjonowanie oraz wykorzystanie potencjału rozwojowego zależy od indywidualnego doboru treści kształcenia oraz form terapii.
W chwili obecnej funkcjonują  oddziały klasowe :
Szkoły podstawowej

Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Uczniowie realizują obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie ze wskazaniami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Nauczyciele  uczący w klasach poszerzają swoją wiedzę z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem  uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i studiach podyplomowych. Podczas zajęć nauczyciele wykorzystują wiele metod, technik i sposobów postepowania rehabilitacyjnego miedzy innymi:

- stymulacji polisensorycznej

- praktycznego działania

- elementy metody F. Affolter, W. Sherborne, muzykoterapii, dogoterapii

- wspomagających metod porozumiewania się.

Praca z każdym z uczniów odbywa się według opracowanego przez Zespół Nauczycieli uczących w klasie Indywidualnego Programu  Edukacyjno – Terapeutycznego. Program zawiera treści opracowane  na podstawie Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania  Ucznia. Rodzice zapoznają się z programem i maja możliwość wniesienia swoich uwag. Wychowawcy i nauczyciele na bieżąco współpracują z rodzicami, wymieniają się spostrzeżeniami na temat rozwoju, osiągnieć i zachowania uczniów, omawiają wytyczne do dalszej pracy w domu i w szkole, rozwiązują pojawiające się problemy. Program  jest modyfikowany w miarę potrzeb.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nasi podopieczni uczą się w małych 2 - 4 osobowych zespołach klasowych – w specjalnie dla nich przystosowanych salach lekcyjnych.
Uczniowie większość zajęć odbywają w budynku szkoły, jednocześnie jednak z uwagi na ich potrzeby poznawcze i kształtowanie umiejętności społecznych, pod opieką nauczycieli wychodzą również poza jej mury - uczestniczą w wielu spacerach, wyjściach w bliskie środowisko i wycieczkach w dalsze otoczenie. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczą w ramach współpracy w zajęciach terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chorzowie.
Nauczyciele organizują te formy zajęć w oparciu o obowiązującą „Podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną lekką, umiarkowaną lub znaczną” zgodnie z realizowana tematyką zajęć i potrzebami poznawczymi uczniów.
Uczniowie z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną biorą w miarę swoich możliwości czynny udział w życiu szkoły. Aktywnie uczestniczą w szkolnych konkursach. Występują w szkolnych uroczystościach oraz apelach. Biorą udział w szkolnych dyskotekach i zabawach.
Uczestniczą w wielu uroczystościach np. „Pasowania na ucznia klasy pierwszej”, spotkaniach opłatkowych z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz spotkaniach przy wielkanocnym stole.

Rodzice uczniów zapraszani są na zajęcia otwarte oraz warsztaty.