REGULAMIN BIBLIOTEKI I CZYTELNI

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Zespołu Szkół Specjalnych nr 3

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

4. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

- wypożyczając je do domu,

- czytając je lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma i inne zbiory)

- wypożyczając je lub przeglądając w pracowniach przedmiotowych (materiały przekazane do pracowni).

5. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.
6. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.

7. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
8. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki lub czasopisma na okres trzech tygodni.
W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
9. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
10. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, lub inną wskazaną przez bibliotekarza, której data wydania nie przekracza dwóch lat od daty zgubienia.
11. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego.
12. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

REGULAMIN CZYTELNI SZKOLNEJ

Zespołu Szkół Specjalnych nr 3

1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni  pracownicy szkoły oraz rodzice .

2. Do czytelni uczniowie wchodzą bez okryć wierzchnich. Teczki i torby należy zostawić w wyznaczonym miejscu.
3. W czytelni obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków.

4. Wszyscy czytelnicy zobowiązani są do poszanowania wyposażenia czytelni
i kulturalnego zachowania.

5. Nauczyciel bibliotekarz udziela informacji i pomaga w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów.
6. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów, tj. ze zbiorów czytelni i wypożyczalni.
7. Książki ze zbioru podręcznego podaje bibliotekarz.
8.Wykorzystane czasopisma odnosi się na ustalone miejsce, książki oddaje się bibliotekarzowi .

9. Czytelnicy zobowiązani są chronić książki, czasopisma, ryciny, mapy i fotografie przed zniszczeniem. W przypadku zauważenia uszkodzenia lub braku należy zgłosić to nauczycielowi bibliotekarzowi.
10. Niektóre wydawnictwa księgozbioru podręcznego mogą być wypożyczone do domu pod koniec pracy biblioteki , pod warunkiem zwrotu następnego dnia przed lekcjami pierwszej zmiany.