Profil szkoły

Ludzie różnią się pod wieloma względami, różne są ich możliwości oraz predyspozycje, dzięki którym mogą dążyć do życiowej samorealizacji. Mając to na względzie pracownicy naszej szkoły od wielu lat tworzą dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych bezpieczne i przyjazne środowisko rozwoju, dając  im realne szanse na godne zaistnienie w społeczeństwie. Uczniom naszej szkoły i ich rodzicom zapewniamy profesjonalną opiekę i specjalistyczną pomoc psychologa i pedagoga szkolnego, logopedy, wykwalifikowanej kadry pedagogów specjalnych oraz higienistki szkolnej.

Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 to szkoła podstawowa, szkoła branżowa I stopnia, zespoły edukacyjno- terapeutyczne oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Prowadzimy także klasy dla dzieci i młodzieży autystycznej. Zajęcia odbywają się w wyremontowanych i wyposażonych w sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne salach. Posiadamy dwie nowoczesne pracownie komputerowe z dostępem do Internetu. Atutem szkoły są zajęcia w  bogato wyposażonej pracowni gospodarstwa domowego, gdzie uczniowie zdobywają umiejętność samodzielnego przygotowywania smacznych posiłków.  Szkoła dysponuje rozbudowanym zapleczem sportowym - zajęcia odbywają się na  boisku szkolnym o nawierzchni tartanowej, w sali gimnastycznej oraz w sali  rehabilitacyjnej  wyposażonej w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Zachęcamy uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, oferującej szeroki wybór książek i czasopism.

Realizowaniu programu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i tempa rozwoju uczniów  służą zespołowe i indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wyrównawcze oraz nauczanie indywidualne w domu ucznia skierowanego do takiej formy edukacji.  Oferujemy dzieciom i młodzieży udział w zajęciach specjalistycznych stymulujących rozwój uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Są to zajęcia: dydaktyczno- wyrównawcze, korekcyjno- kompensacyjne, korekcji wad wymowy, korekcji wad postawy, socjoterapii i psychoterapii oraz zajęcia z realizacją programów profilaktycznych.

Nasza szkoła zapewnia nie tylko edukację- wypełniamy czas wolny uczniów, rozwijamy ich pasje i zainteresowania. Nasi podopieczni korzystają z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych - koło sprawnych rąk, koło muzyczne, zajęcia komputerowe, sportowe, turystyczne oraz teatralne. Uczniowie chętnie uczestniczą w licznych wyjściach do kin i teatrów, wycieczkach i różnorodnych imprezach organizowanych przez szkołę. Dzieci i młodzież w naszej placówce mają możliwość rozwijania aktywności i samodzielności dzięki aktywnemu uczestnictwu w pracach organizacji uczniowskich- na terenie szkoły działają:  Liga Ochrony Przyrody, PCK oraz Samorząd Uczniowski.

Rodzice aktywni zawodowo mają możliwość powierzenia swoich pociech świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie mogą atrakcyjnie i bezpiecznie spędzić czas. Świetlica zapewnia również uczniom smaczne posiłki.